2012 m. gruodžio 24 d., pirmadienis

Sezonui pasibaigus. Homeland. Antras sezonas

Tai - bendra apžvalga, čia nėra atskleidžiamos svarbiausios antrojo "Homeland" sezono detalės, todėl straipsnį skaityti saugu visiems

Antro sezono siužetas

Po praėjusio sezono pabaigos praėjo 6 mėnesiai. Keri dirba mokytoja, tačiau yra paprašoma vienai operacijai grįžti į CŽV. Viceprezidentas Brodžiui pasiūlo tapti būsimuoju viceprezidentu. Prie CŽV komandos prisijungia paslaptingas Piteris Kvinas. Brodžio santuoka dreba, o romanas su Keri žengia vis toliau.

Antro sezono apžvalga


Žiūrint daug serialų ilgainiui susipranti, kad kai kurie dėsniai šiame versle yra universalūs. Apie serialo ilgumo  ir kokybės santykį užsiminęs jau buvau. Kitas, gana subjektyvus mano pastebėjimas - antras serialo sezonas kokybe nepasižymi. Subjektyvus todėl, kad apie tai, kiek žinau, niekas nekalba, o ir dėl skonio juk nesiginčijama.

Jei reikia pavyzdžių - ir "Breaking Bad", ir "Boardwalk Empire", ir ką tik mano baigtas žiūrėti "Sopranų" antrasis sezonas buvo žymiai prastesnis už pirmąjį. Galbūt tai lemia kažkoks kūrėjų atsipalaidavimas, galbūt mano išankstinis nusistatymas, bet išimtys pasitaiko itin retai. Einant prie reikalo - "Homeland" tik į sezono pabaigą sugebėjo atitaisyti padarytas klaidas ir tapti viena iš mano minėtų išimčių.

Sezono pradžia, galima sakyti, vėl viską pradėjo nuo nulio. Keri psichologiškai nebegalėjo tęsti darbo CŽV, o ten nelabai kas jos ir laukė. Iki tol, kol neprireikė įveikti užduoties, kurią gali atlikti tik ši veikėja. Jau kažkiek užsiminiau, kad šis sezonas buvo nepastovus. Keri personažas tai tik patvirtina. Vyko pastovus tampymasis - tai myli, tai nemyli, tai pasiryžus mylimąjį pasodinti už grotų, tai gelbėja jį viskuo rizikuodama.

Kūrėjai drąsiai žaidžia tuo, jog ši moteris išoriškai neparodo visų savo išgyvenimų, o kai ji pratrūksta, scenos būna tikrai įspūdingos. Banalybių irgi buvo nemažai - jei Keri įrodė, kad ji neklydo pateikdama drąsius kaltinimus, kodėl ja ir toliau negalima pasitikėti? Šioje vietoje nežengta taip toli kaip su "24 valandomis", bet visgi tai buvo nemenka klišė, susijusi su serialo kokybe.

Keri įkūnijanti Clare Danes vėl atliko nežmonišką darbą, ir bent jau iš mano žinomų aktorių ji neturi jokių priešininkių apdovanojimų maratone. O aktorės nėštumas į sezono galą pasidarė toks matomas, kad jo net nebuvo bandoma paslėpti ir viskas atrodė itin keistai.

Prieš "Homeland" pasirodymą, serialas buvo reklamuojamas kaip istorija apie namo sugrįžusį karį, įtariamą tėvynės išdavimu. Pirmas sezonas tai puikiai pasakojo ir parodė. Antrajame dėmesys Brodžiui kiek sumažėjo, o ir visas pastarojo gyvenimas priklausė nuo išorinių veiksnių. Nepaisant to, jog šiame sezone Brodis jau tapo Kongreso nariu, apie tai kūrėjai primindavo tik išskirtiniais atvejais - vyrukas bastėsi ir darė ką norėjo, buvo sekamas CŽV, o apie kažkokį ėjimą į Kongresą net kalbos nebuvo. Žinoma, šie aspektai žiūrovams gal ir būtų buvę nuobodūs, bet dabar atrodo, kad visas kongresmeno įvaizdis buvo kuriamas tik norint į istoriją įtraukti ir viceprezidentą.

Asmeninis Brodžio gyvenimas man atrodė dar keistesnis - vyras ir žmona vienas kitam neištikimi, tačiau ir toliau gyvena kartu. Jei kas nors paklausia, abu vaidina darnią šeimą. Tik į sezono pabaigą šiame fronte teisinga linkme buvo pasistūmėta į priekį.

Terorizmo pusės per daug liesti nenoriu, visgi kažką išduoti čia yra labai lengva. Galima pasakyti, jog paslaptingumo - apgalvoto ar ne - čia yra nemažai. Kaip ir mėtymosi pirmyn ir atgal. Brodį įkūnijančio Damiano Lewiso vaidyba man vis dar lieka nesuprantama. Žinau, kad kritikai jį ypatingai giria, bet man jo vaidyba turbūt per sudėtinga. Gera, bet ne tokia, kaip Cranstono ar Buscemi.

Šįkart vaikai nusipelnė atskiro paminėjimo. Ir tikrai ne iš gerosios pusės. Su jų vaidyba viskas gerai, o ir lyginti nelabai būtų su kuo. Bet pirmo sezono serialą be trūkumų pakeitė serialas, su skylių užkamšymo mechanizmu. Pirmaisiais metais visuomet jausdavosi, jog kartais kūrėjai nesugeba sutilpti į vieną seriją, kai kurios scenos buvo sutrumpinamos, tačiau visos jos buvo aukščiausio lygio.

Prastoji vaikų linija šiemet sukosi apie Brodžio dukrą ir viceprezidento sūnų, įvykdžiusius nusikaltimą. Įtakingi tėvai buvo pasiryžę viską užglaistyti, bet dukrytė-isterikė kiekvienoje serijoje rodė savo kaprizus. Galbūt norėta parodyti hormonų audras ar dar kokį velnią, bet pastovus rėkimas, bėgimas pas motinos draugą ar interneto sensacija jau tapęs apsižliumbimas dėl išsipylusio pieno niekur nenuvedė.

Tikėjausi, jog ilgainiui ši istorija padarys įtaką bendram serialo siužetui, bet sezonas apskritai pasibaigė šios temos iki galo neužglaistęs. Tikrai nenoriu, kad ši istorija vėl grįžtų. Beje, dar viena interneto sensacija - Brodžio sūnelis, kiauras dienas žiūrintis televizorių ar žaidžiantis prie kompo. Nulis emocijų, galėtų "The Walking Dead" vaidint.

Pirmam sezone buvome supažindinti su Abu Naziru, serialo bin Ladenu. Jis buvo pagrindinis teroristų lyderis, tariamai ir atsiuntęs Brodį užduočiai į JAV. Pernai prieš jį buvo kovojama netiesiogiai, vis ką nors pašnipinėjant ar gaunant kokios informacijos. Bet šis, ant amerikiečių dėl vaiko žūties supykęs teroristas tuomet buvo kaip vėjo malūnas. Šiemet Naziras pasidarė labiau apčiuopiamas, ypač tada, kai CŽV sutiko bendradarbiauti pasiryžusių žmonių.

Žiūrint tokio tipo serialus karts nuo karto susimąstau, kad jeigu visa tai vyktų tikrovėje, įdomumo visiems būtų mažiau negu baimės. Reikia tikėtis, jog tikrovėje tokiu artimu valdžiai šnipu tapti yra žymiai sunkiau negu serialuose. Šį sezoną teroristai žengė dar vieną itin naglą žingsnį - turbūt nedaug kas tikėjosi, jog Naziras parduotuvėse bastysis tarp žmonių. O kad niekas jo neatpažintų, nusiskuto barzdą. Maskuotės ir naglumo ekspertai, ne kitaip.

Pabaigai palikau šįmet sublizgėjusią ir daugiau laiko gavusią CŽV liniją. Pirmam sezone pastarieji nevaidino labai svarbaus vaidmens teroristų medžiojime, viskas daugmaž buvo palikta vienam superherojui. Šį kartą CŽV pradėjo labiau kištis į valstybės saugumo reikalus. Aišku, be intrigų neapsieita.

Nuo pat serialo pradžios vienas neaiškiausių tipų visuomet buvo Davidas Estes (David Harewood). Iš pradžių visaip gynęs Keri, vėliau su ja apsipyko ir nelabai stengėsi taikytis. Pastarasis į šnipinėjimo operacijas atvedė Piterį Kviną (Rupert Friend) - tikrai geriausią (ir, geriau pagalvojus, vienintelį rimčiau pasireiškusį) sezono naujoką. Nuo pat pradžių nebuvo aišku, kam jis buvo įtrauktas į siužetą, visgi vaidmenį jis vaidino gana rimtą. Iš pradžių atrodė, kad mezgasi kažkoks romanas su Keri, bet tuo viskas ir baigėsi. Tikroji jo paskirtis paaiškėjo tik paskutiniosiomis serijomis, tačiau apie tokią šio kietuolio užduotį galima buvo įtarti nuo pradžių (OK, aš neįtariau).

Desertui palikau 95 procentų serialo gerbėjų mylimiausią veikėją - Saulą Berensoną. Tokios visapusiškos asmenybės kiekvienam serialui ir reikia - Keri jis buvo kaip tėvas, Estesui - kaip pavaldinys, sugebantis viršininką nuleisti ant žemės, žiūrovui - žmogus, su neįtikėtinais pasisakymais ir neįtikėtina barzda. Saulą įkūnijantis Mandy Patinkinas šiemet sulaukė tinkamo pripažinimo ir taipogi buvo nominuotas Auksiniam gaubliui. Reikia pripažinti, kad tarp tokių serialo žvaigždžių Patinkinas tikrai daro stebuklus.

Sezono pabaiga, kaip ir pernai, buvo tikrai įspūdinga. Kelis įvykius gal ir buvo galima nuspėti, tačiau tikrai ne viską. Beje, patarimas ateičiai: nežiūrėkit serijų treilerių (anonsų, promo), nes aš tai padariau prieš paskutinę seriją ir labai nusivyliau, kadangi jis atskleidė tikrai per daug.

Kalbant apie pabaigą plačiau, priešingai, negu daugeliui, man labai patinka, kai sezono pabaigose paliekami rimti klaustukai. Duodama didesnė paskata laukti kito sezono, mintyse kurti įvairiausius įvykius ir bandyti galvoti taip, kaip kūrėjai. Žodžiu, paliekama vietos fantazijai. Panašiai kaip su "Breaking Bad", ane?

Vertinimas: 8,5/10
Aštuoneto ranka nekyla rašyti, bet sezonas buvo tikrai prastesnis už pirmąjį. Vien dėl vaikų ir teroristų linijos braukiu balus. Jau matėm, kad kūrėjai tikrai gali geriau, todėl kritika neturėtų jų palaužti. Na, o jeigu spręsime pagal "antro sezono" taisyklę, būčiau visom keturiom už, kad šis sezonas būtų prasčiausias. Visgi serialas dabar gali pasukti daugeliu linkmių ir visos jos tikrai turi labai daug potencialo.

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą