2013 m. sausio 23 d., trečiadienis

Oskarai 2013. Django Unchained | Ištrūkęs Džango

Tai - bendra filmo apžvalga, čia nėra atskleidžiamos svarbiausios filmo "Django Unchained" detalės, todėl straipsnį skaityti saugu visiems

Filmo siužetas

Juodaodį vergą Džango išlaisvina vokietis dantistas. Kartu jie už pinigus medžioja nusikaltėlius. Paaiškėja, jog Džango turėjo žmoną ir duetas nusprendžia jos ieškoti. Ji atrandama turtingo plantacijų valdytojo vergijoje.


Filmo apžvalga


Amžinas kino mėgėjų ar šiaip paprastų žmogelių klausimas  - ką filme veikia režisierius? Nesitikėkit, kad aš į šį klausimą atsakysiu, nes atsakymo tikrai nežinau. Bet žinau viena - kiekvieno režisieriaus filmai yra kažkuo panašūs. Ir didesnio panašumo negu Tarantino filmai turi tarpusavyje nerasite niekur kitur. Šis žmogelis nesiskaito su niekuo, neturi jokių tabu ir pastoviai kepa kino šedevrus (taip, net ir "Kill Bill" aš laikau tikrai geru). Ne išimtis ir šis, 1966 metų filmo perdirbinys (aš, kaip ir jūs, originalo nemačiau). QT asmenybė yra išskirtinė ir visą ją jis perteikia kiekvienam savo kūrinyje, o "Džango" mano nuomonę apie jį tik patvirtino.

Tarantino - autoritetas. Nuo pat pirmųjų savo filmų QT prisitraukdavo galybę žvaigždžių. Kai kurie žinomais tapo tik po pasirodymų jo kūriniuose, tačiau turbūt niekada nebuvo žmogaus, be pateisinamos priežasties atsisakiusio vaidmens Tarantino skerdynėse. Talento netrūksta ir šiame vesterne (kurį kai kurie vadina ysternu, souternu ir dar visokiu biesu). Pagrindinį veikėją Džango įkūnija jau vieną Oskarą nepelnytai gavęs Jamie Foxxas, kuriam šįkart per daug priekaištų neturiu. Ne dėl to, kad jo vaidyba buvo superinė, o dėl to, jog jam vaidinti beveik nereikėjo - visą laiką jis arba tylėjo, arba šaudė, arba mėtė frazes po vieną sakinį. Toliau turime Christophą Waltzą, kuris, tikiuosi, taps dar viena QT mūza ir šmėžuos visuose jo ateities filmuose. Waltzo veikėjas, nors ir ne toks stiprus kaip "Negarbinguose šunsnukiuose", buvo filmo pažiba, praskaidrindavęs kraujo persmelktas scenas (ir pats prie jų prisidėdavęs). Jo dialogų su DiCaprio įkūnytu Calvinu Candie metu buvo pasiektas aukščiausias įmanomas scenaristo (QT) ir aktorių lygis, dėl ko šis filmas ir yra taip pozityviai vertinamas. Samuelio L. Jacksono vergas neabejotinai buvo linksmiausias veikėjas, nuo kurio sąmojų lūžau net pasibaigus peržiūrai. Filme pasirodė ir mažiau žinomų bei puikiai pasirodžiusių aktorių, tačiau Waltzas nustelbė juos visus ir tikrai yra vienas pagrindinių pretendentų į Oskarą. Ir neaiškinkit, kad DiCaprio buvo apiplėštas.

Tarantino - žiaurus. Kraujo upeliai jau yra tapę jo vizitine kortele, tačiau mane visada pritrenkia viso to žiaurumo pateikimas. Jis ne toks, kokį matome gangsteriniuose ar mafijoziniuose filmuose (ar serialuose),  QT kūriniuose žiaurumas yra pateikiamas taip spalvingai ir perdėtai, kad net ir per daug kraujo nemėgstantis žiūrovas laukia kito nužudymo. Atsivėrusi smegeninė, išvirtusios žarnos (atsiprašau valgančių) ar nuo kulkos per du kambarius praskrendantis žmogelis - "Sopranuose" tai atrodytų žymiai žiauriau nei "Džango", kur skerdynės, tikrąja ir perkeltine to žodžio prasme, filmą paverčia žiauria komedija. Aišku, smurtas pasireiškia ne tik fizine prasme - keiksmažodžių čia daugiau negu pakankamai. Paprastai filmų maniakai suskaičiuoja kiekvieną "nigerį", "motherfuckerį" ir kitą riebesnį žodį, bet šįkart skaičiai daug kur nesutampa. Ir čia prieiname prie to paties paradokso - nežmoniškai didelis keiksmažodžių skaičius galiausiai neatrodo toks baisus kaip kas pusvalandį nukrentantis pyptelėjimo vertas žodelis. QT yra genijus, nebijantis peržengti ribos, kurios bijo 99 procentai Holivudo režisierių ir už kurios slypi tikri kino šedevrai.

Tarantino - blogas aktorius. Ir kuo greičiau jis tai supras, tuo bus geriau. Režisieriaus veikėjas, kaip ir paskutinis filmo pusvalandis, buvo visiškai nereikalingas. Suprantama, kad QT vaidino dėl kažkokios tradicijos pratęsimo, bet ta tradicija toli gražu nepraskaidrina filmo. Filme pilna puikių aktorių, kurie pasirodė vos trims sekundėms (kad ir Jonah Hillas) ir būtų puikiai suvaidinę Tarantino vaidmenį. Sorry QT, bet nei estetiniu, nei profesionaliu požiūriu tu man neimponavai. Jau buvau pastebėjęs tai keliuose filmuose, bet šįkart yla rimtai išlindo iš maišo. Beje, kalbant apie paskutines filmo ~30 minučių, jos buvo vienintelis faktorius, skyręs šį filmą nuo absoliučios QT karjeros viršūnės. Be to pusvalandžio viskas būtų buvę be priekaištų, o dabar kritikai gavo žiaurų ginklą, kuriuo naudojuosi ir aš. Negalvokit, kad tai darau su malonumu.

Filmo auditorija paprasta - jis nėra jautruoliams. Kaip ir kiekvienas buvęs ir būsimas Tarantino filmas. Jeigu jau matėte QT kūrinius ir jie jums patiko, šis nebus išimtis. Jeigu matėte ir jie jums nepatiko (nors taip realiame gyvenime nebūna), rekomenduoju vistiek pažiūrėti ir suprasti, kad klydote. Jei nei vienų Tarantino skerdynių dar nematėte (kas vėlgi nėra tikėtina), žiūrėkite ne vienas, kadangi jūsų smegenys gali neapdoroti tokio trijų valandų badassiškumo. Tarantino mažais kiekiais vartoti neįmanoma, bet ilgainiui prie to priprasit.

Vertinimas: 9/10
Neabejotinai vienas iš TOP 3 Tarantino darbų. Vaidyba filme - aukščiausios klasės ir beveik be priekaištų. Kiekvienas herojus turi savo istoriją, kurią QT scenarijus puikiai perteikia. Visos techninės detalės - pradedant įdomiu filmavimu, baigiant užkabinančia muzika - pagyvina filmą ir atitraukia dėmesį nuo viso žiaurumo. Vienintelis minusas - paskutinis filmo pusvalandis, pratęsęs kūrinį iki gan ilgų trijų valandų ir privertęs pamatyti ne itin džiuginančią Tarantino vaidybą. QT scenarijus neabejotinai bus įvertintas Oskaru, Waltzo šansus vertinu kiek ramiau (priešininkai per geri), o kalbant apie geriausio filmo kategoriją, kad ir kaip būtų gaila, Oskarų kontingentas nepanašus į tą, kuris rinktų tokį ale kontraversišką filmą.

4 komentarai:

 1. o man net tas pusvalandis nieko nesugadino. :) Ir ta QT tradicija man visai patinka, as netgi laukiau, na kada gi Tarantino pasirodys. Kad jis nera geras aktorius pritariu, bet ta jo tradicija man patinka :) Filmas superinis, muzika superine, zodziu....QT :)

  AtsakytiPanaikinti
 2. Oi, apie kokį pusvalandį kalbat? Man tai išvis filmas nė minute neprailgo! Tarantino herojus tiesiog neutralus. Nepagadino. O šiaip tai – genialus filmas.

  AtsakytiPanaikinti
 3. Negaliu pasakyti ar tiksliai ten pusvalandis buvo, bet maždaug nuo tada kai pasirodė QT herojus iki pat filmo galo istorija, lyginant su visu filmu, man keistoka pasirodė.

  AtsakytiPanaikinti
 4. Del Foxx tai jis man is visu pasirode silpniausiai, kartu su Washington, bet jis ir kalbejo nedaug tik kuno kalba su kamera, kuria butent taip pateike, Kerry buvo per trapi, mane net erzinanti, silpna.
  Leo blogajam savo amplua klasiskai ir sedveriskai suvaidino, jo kalbos pereidavo i akiu kalba ir dar kalbedavo daug ir stipriai.
  Kaip antraplanis Oskarui kandidatas.
  Waltzas jis cia kertinis, Oskaras, galimas.
  QT netiesiogine prasme issitaske :))

  Butina pamatyti tiems kas ne tik ziuri, bet ir mato!

  AtsakytiPanaikinti