2013 m. birželio 26 d., trečiadienis

Dingę. Antras sezonas. Trečia serija


Aš pats knygų neskaitau (jų esu perskaitęs tiek, kiek reikėdavo įvairiuose moksluose, tačiau malonumas man tai niekada nebuvo), bet mano pagrindinis pomėgis kone tiesiogiai yra su jomis susijęs. Juk serialuose viskas prasideda nuo scenarijaus - nėra tokių aktorių, kurie galėtų traukti kažkokį projektą kelis metus, dekoracijos irgi galiausiai nusibosta. Taigi serijos yra tarsi knygos skyriai, kuriuos privalo parašyti scenaristai. O gerus rašytojus išskiria visų labai vertinama savybė - kuo toliau einama į kūrinį, tuo labiau į jį reikia investuoti. Kitaip sakant, jeigu tų nustebinai skaitytoją praėjusiame skyriuje, privalai jį dar labiau nustebinti kitame. Taip galima apibrėžti tobulą kūrinį, bet tokių yra labai mažai (jeigu iš viso yra), tad tie, kas prisiartina prie tobulybės bent iš tolo, yra verti paminėjimo.

"Dingusių" scenaristai tokie ir yra. Ką aš visada žinojau apie šį serialą ir kas mane sugebėjo dar labiau nustebinti per pakartotinį žiūrėjimą yra tai, jog pirmasis sezonas nepadarė nieko. Gerai, nieko, palyginus su kitais sezonais. Pagrindinė priežastis, dėl kurios "Dingusių" debiutas yra taip giriamas, yra serialo naujoviškumas. Niekas dar nėra bandęs kažko panašaus ir tie neatrasti dalykai žiūrovus stebino. Plausto statymas, liuko atradimas, juodi dūmai ar Ruso yra neįtikėtini dalykai kažko panašaus iki tol nemačiusiam žmogui, bet yra menkniekiai, palyginus su galutiniu "Dingusių" pasauliu. O "Orientation" jį po visų tampymųsi pagaliau ir pradeda formuoti.

Kad ir kiek kartų žiūrėčiau antrąjį sezoną, labiausiai jame man yra gaila Desmondo. Kad ir iki kokio lygio jis buvo išprotėjęs, kad ir kiek laiko jis sėdėjo po žeme, neskaitant to, jog negalėdavo normaliai išsimiegoti, viskas jam klostėsi neblogai. Su tuo pačiu maistu ir pramogomis iš pradžių gyventi buvo sunku, bet apsipratus viskas buvo neblogai. Bet ne. Iš dangaus nusileidžia piliečiai, kurie čia atseit atkeliavo su didesniu tikslu ir žmogelis yra priverstas bėgti iš savo namų.

Žiūrint šią seriją supratau ir dar vieną faktą. Tikėjimo ir mokslo tema buvo atrasta ką tik ir rimtieji konfliktai tarp Loko ir Džeko prasidėjo tik dabar, tačiau jie kažkokiu būdu laiko visas istorijas kartu. Ir, sakyčiau, gan nenatūraliai. Nes tie santykiai tarp plikio ir daktaro dabar įkrenta į labai siaurus rėmus, kur Lokas mato tikimybę, o Džekas privalo kliautis ir savo akimis, ir tikėjimu. Visi jų pokalbiai kiekvienoje serijoje yra maždaug vienodi ir to priežastis yra gana aiški.

Nėra taip, kad scenaristai neturėtų ką pasakyti - priešingai, jie gali pasakyti labai daug ir imasi istorijos, kuri šiek tiek nukreiptų dėmesį nuo svarbių dalykų. Loko ir Džeko tema tęsis per visą serialą ir bus viso jo centre, tačiau ji dabar yra kišama grubiai tam, kad serialas turėtų bent kažkokią pagrindinę istoriją. Visgi šioje serijoje yra jausmas, jog buvo nueita per toli - tie konfliktai jau darosi įkyrūs ir neturintys rimtesnės prasmės, todėl reikia tikėtis, jog su jais ilgainiui bus apsiraminta.

Ši serija yra sukoncentruota į Loką ir toks pasirinkimas yra labai aiškus ir jo išvengti nebuvo galima. Žmogus tarsi atsidūrė savo pasakų pasaulyje, kuriame viskas yra tikra, bet elgiasi jis taip, tarsi sapnuotų. Depresovas Džeko snukis ant žemės nuleisti sugeba, bet po pristatomojo DHARMOS filmuko Džonas, galima sakyti, patiria vyrišką orgazmą. Kalbant apie filmuką iš perspektyvos žmogaus, kuris jau matė visą serialą, įspūdį naujokui jis gali padaryti gan nedidelį. Jis paaiškina visą bunkerio sistemą, mygtuko spaudymą ir dar keletą klausimų, bet jo paliekamos užuominos apie ateityje vyksiančius įvykius nėra labai aiškios. Jos ten yra ir tai tik parodo serialo kūrėjų smulkmeniškumą, bet jos yra tiesiog per smulkios.

Draminiu aspektu "Orientation" yra labai vidutiniška, kadangi nepasiekia nieko, ko mes nematėme (ar bent jau nesitikėjome). Tai yra viena silpniausių Loko serijų (bent jau silpniausia iki šiol), kadangi ji tiesiog laikosi tos pačios tikėjimo krypties ir nesugeba nustebinti. Tai, kad Džonas nesugeba pamiršti tėvo padarytos skriaudos yra labai natūralu šiam veikėjui ir tai neblogai suveikė kaip serijos siužeto ašis.

Būtent tai - ne nauja Loko draugė, bandanti jį pakeisti, o pats Džonas ir jo nemokėjimas keliauti toliau (nors po tokios traumos atsigauti nebūtų labai lengva). Serija neišdegė todėl, kad ėmėsi itin tradiciškų metodų, ko "Dingę" anksčiau nedarydavo. Dialogai buvo labai lėkšti ir bandyta kalbėti tik kažkokiomis emocingomis frazėmis, o istorija buvo sukta aplink kažką, į ką ji taip ir nepataikė. Pagal serialo standartus pagrindinė tema buvo tikrai silpnoka.

Šiek tiek dramos trūkumą atpirko geriausia serijos scena, kai Džekas pasivijo Desmondą. Aš nuoširdžiai galvodavau, kad ši porelė atpažino vienas kitą jau iš pirmo žvilgsnio, tačiau tai padarė tik daktaras. Ir suprasti tai, dėl ko jis ne per daug apsidžiaugė, galima įvairiai. Visų pirma - ir tai buvo kišama grubiausiai - tai, kad tokioj didelėj planetoj du pažįstami žmonės sugeba skirtingais būdais atsidurti atokioje vietoje yra tokio lygio atsitiktinumas, kad likimu tikintiems žmonėms jis yra tarsi aukso gysla. Antra, kas irgi labai tikėtina, Džekas džiaugėsi gyvenimu saloje todėl, kad sugebėjo pabėgti nuo savo praeities ir problemų joje, kurių jis turėjo tikrai daug. Desmondas jam buvo priminimas, kad praėjusį gyvenimą daktaras tikrai turėjo.

Iš paties Desmondo pusės bent jau sužinojome, kad jis dar visiškai neišprotėjo. Jis yra lygiai tokios pačios nuotaikos, su kokia prieš kelis metus padėjo Džekui šiam patyrus traumą, ir lygiai taip pat jis dabar guodžia seną pažįstamą. Būtent tokios mažos scenos pradeda kurti tą dramos ir paslapčių pasaulį, kuris vėliau taps itin platus. Vienintelis dalykas, kas man nepatiko šiame epizode, dar kartą buvo Fox'o vaidyba. Man tiesiog žiauru žiūrėti į tą pačią išraišką ir aš žinau, kad mano nuomonė apie ją nepasikeis - tai yra vienas dalykų, kurie man labai nepatiko viso serialo metu.

Lygiai tiek pat klausimų uždavė ir plaustu plaukusiųjų herojų pagrobėjai. Nuoširdžiai galvojau, kad šių žmonių dar kurį laiką nematysime, tačiau džiaugiuosi, kad klydau. Kad čia gali būti Kiti spėti drąsiai galima - žmogeliai apiplyšę, kažkiek kuoktelėję (stambus juodaodis neatrodo itin įprastai), bet tam ir yra skirti tokio tipo serialai - smulkmenos kiekvienoje scenoje yra svarbios.

Ana Liusija ir jos pokalbis su Džeku buvo viena paprastesnių pirmo sezono scenų, bet su didžiuliu potencialu į ateitį. Tuomet tai tebuvo paprastas flirtas, o dabar peraugo į potencialų atsakymą į vieną pagrindinių serialo klausimų kol kas - ji yra arba moteris, infiltruota į Kitų stovyklą, arba ji yra tarp kitų išgyvenusiųjų. "Dingę" per daug su logika besipjaunančių sprendimų nesiima, bet kol kas spręsti palieku jums.

Ši serija buvo grynai susijusi su serialo mistika. Dramine prasme ji buvo labai silpna ir neparodė nieko nematyto, o Loko serijų kokybė irgi šiek tiek nukrito žemyn. Mane vis dar žavi tai, jog kad ir kiek tų atsitiktinumų "Dingę" prikišo į save, jie nesijaučia perspaudžiami. Kad ir paslaptingieji skaičiai pas prancūzę, ant liuko ir kompiuteryje - susieti juos pagaliau galima ir tai nėra labai banalu. Tad jei jums dar kas nors sakys, kad serialų žiūrėjimas yra laiko gaišimas, drąsiai parodykit šią "Dingusių" seriją, įrodančią, jog gera televizija dar ir kaip lavina dėmesį.

Citatos

  • 'I push this button every 108 minutes. I don't get out much.'
  • 'There is no "why". You think you're the first person that ever got conned? You needed a father figure and I needed a kidney.'
  • 'What? You got a better idea, sweetheart?'

Veteranų kampelis

  • Kiek atsimenu, Loko žiūrimas filmukas yra apkarpytas. Tai aiškiai matosi ir ši tema dar sugrįš, bet neatsimenu ar vaizdiniu, ar tik žodiniu pavidalu.
  • Čengas buvo vienas mėgstamiausių serialo fanų veikėjų (tarp jų buvau ir aš, nors ir ne taip entuziastingai) ir kai jis įsitraukė į istoriją viename paskutiniųjų sezonų, man tai buvo vienas linksmiausių serialo kūrėjų sprendimų.
  • Ech, artėja Mr. Eko ir kitų gale sedėjusiųjų istorijos, o pirmoji serija susijusi su jais bus nors ir ne kitoje apžvalgoje, bet drąsiai yra viena iš penkių geriausių serialo serijų.





Namų darbai: s02e04 - Everybody Hates Hugo

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą