2013 m. birželio 16 d., sekmadienis

Viskas apgalvota: kiečiausi serialų kūrėjai

Kalbu ne apie įprastus showrunnerius, kurie taipogi būna atsakingi už visą kūrybinį procesą serialuose, tačiau jie gali būti priskirti tam serialui jau gerokai įsibėgėjus. Kalbu apie žmones, kurie su serialu buvo (ar vis dar yra) nuo A iki Z. Jie jį sugalvojo, jie jį kūrė, jie jam padarė didžiulę įtaką visomis prasmėmis. Aš į tokius kūrėjus žiūriu kaip į žmones, sugebančius išreikšti savo mintis per veikėjus ir jų dialogus, ir kadangi aš pats save laikau gan savanaudišku žmogumi, tokiais žmonėmis aš tikrai žaviuosi. Vėlgi, sąrašas yra gana subjektyvus, tačiau paskutinieji keturi mano aprašyti žmonės yra visuotinai pripažįstami geriausiais serialų kūrėjais, todėl mano nuomone kliautis nedraudžiu.

Louis CK (Louie)
Šviežiausias kūrėjas iš šio sąrašo (nors girdėję jūs jį esate tikrai daugiausiai), tačiau vienu jau prieš tai minėtu aspektu visus kitus jis lenkia labai stipriai - didesnį egoistą sunku ir surasti. Kas dar gali pasigirti serialu, kurio pavadinimas yra kūrėjo vardas, kūrėjas vaidina pats save, rašo ir režisuoja visas serijas, o retkarčiais su savo laptopu užsiima ir montažu. Nuėjęs pasiūlyti serialo idėją jis irgi nesielgė taip, kaip turėtų būti įprasta kitiems serialų kūrėjams. CK žinojo, kad jo idėja visiems patiks, todėl jis iškart išdėstė savo sąlygas, tarp kurių buvo ir visiška kūrybos laisvė (kanalo vadovai paprastai peržiūri visas serijas ir jas kaip nors redaguoja - čia tokio dalyko nėra) bei 250k dolerių už seriją. Serijas jis irgi kuria jam patogiu metu - pusę savaitės jis prižiūri savo dukras iš buvusios santuokos ir tuo metu jis tiesiog atsisako filmuotis. Egoistas? Taip. Įžūlus? Taip. Bet šių bruožų dėka turime komediją, kokios pasaulis nematė jau labai seniai.

Seth MacFarlane (Family Guy, American Dad)
Ne kartą esu išreiškęs susižavėjimą šiuo žmogumi. Tebūnie jums MacFarlane'as iš kitų neišsiskiria ar jūs jo nemėgstate dėl to, kad jo pažiūros su jūsiškėmis nesutampa. O būtent dėl atvirkštinio varianto aš laikau jį jeigu ne komedijos, tai bent jau animacijos genijumi. "Family Guy" (ir kiek švelnesniu atveju - "American Dad") yra priemonės, kuriomis jis skleidžia savo drastišką požiūrį apie visuomenėje dažnai diskutuotinus dalykus. Ar pakantumas neįgaliesiems, ar šaipymasis iš žydų, ar pasijuokimas iš nesąmoningų konfliktų dėl rasizmo - visa tai yra MacFarlane'o darbas (tiesa, pripažįstu, jog šios temos dabar yra paliečiamos vis rečiau, kadangi prie serialo jis pats prisideda vis mažiau, tačiau atgarsiai išlieka). Ir visgi viską kulminuoja tai, apie ką pats MacFarlane'as kalbėjo ne kartą - Brianas. Šis šuo yra absoliutus Setho atspindys. Jis yra visiškas ateistas, kovoja už įvairias žmonių teises ar netgi sunkiai susiranda merginą. MacFarlane'o įsitikinimai yra labai arti manųjų ir būtent todėl aš taip myliu jo serialus.

David Milch (Deadwood)
Kalba eina apie serialo, kurį pradėjau žiūrėti visai neseniai (ir kuris man tikrai patinka), kūrėją, apie kurį esu girdėjęs nemažai, todėl į šį sąrašą jį įtraukiau be dvejonių. Šitą žmogų, labiausiai iš visų kitų šiame sąraše esančių vyrų, aš galėčiau pavadinti tikru menininku. Kadangi aš tokiu nesidedu, galbūt apie juos ir negalvoju taip, kaip turėčiau, bet menininką aš įsivaizduoju kaip ribų neturintį ir stereotipų nepaisantį kūrėją. Ir Milchas būtent toks ir yra. "Deadwood" dialogas, kaip aš supratau labai greitai ir lengvai, yra labai gražus ir turintis vieną geriausių sąskambių visoje televizijos istorijoje. Kame kabliukas? Serialą matę žino, kad "Deadwood" pasižymėjo baisiai dideliu keiksmažodžių skaičiumi. Kiekvienoje serijoje jų yra šimtai ir jų yra įvairiausių, tačiau kad jie galėtų taip praturtinti kalbą, nesugalvotų niekas. Išskyrus Davidą Milchą, kuris rašė visus gražiausius "Deadwood" dialogus. Jis nedarė taip, kaip dauguma HBO dramų, kurios išdidžiai pasinaudodavo galimybe pasakyti fuck ar cocksucker - jis tuo tiesiog gyveno ir Milcho seriale tai ypatingai jaučiasi.
David Simon (The Wire)
Iš pradžių išsiaiškinkim vieną dalyką - "The Wire" aš nelaikau geriausiu visų laikų serialu, bet apie tai kalbėsiu nuo kitos savaitės prasidėsiančiose šio serialo apžvalgose. Bet kad "The Wire" yra kažkur aukštai - tikrai taip. Man šis serialas yra neabejotinai ambicingiausias visų laikų televizijos projektas, kurio sumanymui reikėjo kažko tokio. Davidas Simonas ilgą laiką dirbo su policininkais (pats būdamas žurnalistu), todėl visi nusikaltimai šiame seriale yra pateikiami neįtikėtinai tikroviškai ir tai tik prisideda prie jo įspūdingumo. Kas man labiausiai patiko "The Wire" yra tai, kad serialas visus penkis sezonus kūrė savo pasaulį. Tebūnie tas pasaulis susidėjo tik iš Baltimorės miesto, tačiau jis pasižymėjo tokiu detalumu ir tikroviškumu, kokio televizija dar niekada nebuvo mačiusi. Už viso to visuomet buvo Davidas Simonas, sukūręs geriausią istoriją televizijoje.

David Chase (The Sopranos)
Ne, aš nesuklydau - šventojo HBO trejeto - "Deadwood", "The Wire" ir "Sopranų" - kūrėjai yra Davidai. Sutapimas yra neįtikėtinas, bet labai simboliškas, kuo ir pasižymėjo visi trys serialai. Ir visą tą simbolizmą, kruopštumą, detalumą ir tikroviškumą ne tik tarp šio trejeto, bet ir bendrai televizijoje pradėjo "Sopranų" kūrėjas Chase'as. Jis visų jau nuvalkiotus pasakojimus apie gangsterius prikėlė naujam gyvenimui ir sukūrė geriausią visų laikų serialą. Be to, kad jis yra viso ko pradininkas, mane jis labiausiai žavėjo savo senamadiškumu. Kiek esu skaitęs ar matęs jo interviu, jis yra stereotipiškiausias įmanomas senas diedukas. Jaunimas jam yra absoliučiai pasileidęs ir beviltiškas. Televizijos jis absoliučiai nežiūri (nepaisant to, kad ji atvedė jį ten, kur jis ir yra), jį domina tik "Mad Men" ir "Boardwalk Empire" (savus juk reik žiūrėt). O keisčiausias, be abejo, yra jo nesupratimas, kad žiūrovai tiesiog mėgsta diskutuoti apie įvairias "Sopranų" scenas. Jis nesupranta dėl ko yra kalbama apie paslaptingąjį rusą, Tonio sapnus ar galų gale legendinę paskutiniąją sceną. Kad ir koks piktas ar susenęs Davidas bebūtų, nuopelnų iš jo neatims niekas.

Matthew Weiner (Mad Men)
Ilgokai galvojau ar galima šį atvejį pavadinti mokinys pranoko mokytoją. Nusprendžiau, kad galima. Davidas Chase'as davė pradžią "Sopranams", parašė daug serijų ir dvi iš jų režisavo, bet jo komandą sudarė daugybė įvairių talentų, kurie jam padėdavo kuriam laikui atsipalaiduoti. Tarp jų yra ir "Boardwalk Empire" kūrėjas Terence'as Winteris, ir šių dienų legenda Matthew Weineris. Šis žmogelis pralenkė Chase'ą tuo, kad "Mad Men" yra absoliučiai jo kūdikis. Weineris prieš daugelį metų buvo parašęs pirmąją "Mad Men" seriją ir parodęs jos scenarijų Chase'ui, jis buvo priimtas į "Sopranus". Nuo pat pirmųjų šio serialo gaminimo minučių Weineris darė absoliučiai viską. Rašė, režisavo, prižiūrėjo montažą ir buvo "Mad Men" valdovas. Taip, prie šio serialo yra daugybė vardų, tačiau viskas praeina pro Weinerio filtrą. Suknelės, šukuosenos, žodžio įterpimas į scenarijų ar net daiktų išdėliojimas ant stalų - viską prižiūri tik jis. Sklinda gandai, kad savo sukurtą scenarijų jis skaito kitiems serialo rašytojams imituodamas aktorių balsus, tad apie jo emocinę būklę spręskite patys. O kur dar jo spoilerių baimė - kiekvienas bent kiek prie "Mad Men" prisidedantis žmogelis duoda kone nesulaužomą priesaiką, kad niekam apie nieką nesakys (Megan vaidinanti aktorė mėnesius nuo savo šeimos slėpė didžiąją savo rolę). Tebūnie vadinkit jį paranojiku, tačiau Weineris gyvena savo serialu ir todėl mes dabar turime tokį neįtikėtiną produktą.

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą