2013 m. liepos 20 d., šeštadienis

Dingę. Antras sezonas. Dešimta serija

Tikėjimas visuomet buvo viena populiariausių (nors net neabejoju, kad pati populiariausia, jeigu neskaičiuosime meilės) temų kultūroje ir bendrai visuomenėje. Taip yra ir bus todėl, kad tikėjimas labai aiškiai suskaldo žmones į dvi grupes ir taip bus visuomet, kadangi jokių mokslinių ar kitokių neginčijamų įrodymų šia tema nebus. Ir būtent todėl, kad tikėjimas (kuris dažniausiai yra susijęs su religija) yra toks universalus, jis yra naudojamas pradedant moksliniais straipsniais ir knygomis, baigiant filmais, paveikslais ar serialais. Tebūnie būsiu prakeiktas, tačiau kito tokio serialo, tokį didelį dėmesį skiriančio tikėjimui kaip "Dingę", paprasčiausiai niekada nebuvo. Čia ši tema svyruoja nuo Dievo iki paprasčiausio išsigelbėjimo ir ji visuomet yra įgyvendinama tobulai.

Serija "The 23rd Psalm" šį  teiginį puikiai iliustruoja. Čia yra pasakojama ir apie (pusiau) kunigo gyvenimą, ir apie įvairių formų nuodėmių atleidimą, kurio tiesiog negalima įgyvendinti be tikėjimo. Tačiau ne tai šioje serijoje mane visuomet stebindavo. Žinoma, dabar aš žymiai labiau vertinu psichologinius veikėjų išgyvenimus, į kuriuos anksčiau kone nekreipdavau dėmesio, bet kai pirmą kartą žiūrėjau šią seriją aš buvau apstulbęs. Tuomet dar nelabai supratau, kaip veikia televizija, bet manau, kad dabar pirmas įspūdis būtų lygiai toks pat stiprus. Momentą, apie kurį šneku, aprašysiu vėliau, tačiau jo svarbos sumenkinti tikrai negalima.

Eko veikėjas nuo pradžių buvo vienas tų, kuriuos turi kiekvienas rimtesnis draminis serialas. Jis daro nedaug, kartais jis šneka nedaug arba visai tyli ir jis neturi daug draugų, bet jo praeitis ir mintys, be jokios abejonės, yra neįkainojami. Ir kad ir kiek tokių veikėjų būtų, istorijos su jais visada išdega.

Kadangi jie rodosi nedažnai, mes jų paprasčiausiai nespėjam pažinti ir tai palieka labai daug erdvės scenaristams. Todėl Eko praeitis galėjo būti apie bet ką - jau patikėjom buhalteriškojo Loko praeitimi, tad šis milžinas galėjo laisvai pardavinėti ledus ar būti prancūzų kalbos mokytojas. Bet vietoje to "Dingę" pasirinko jam įpaišyti iš pirmo žvilgsnio labai nuspėjamą (sprendžiant iš jo išvaizdos), bet labai puikią rolę - jis tapo bloguoju narkobaronu.

Be vėliau aptariamo supratimo, galvojant apie šią seriją man prieš akis visuomet išdygsta pirmoji Eko praeities scena, kadangi bent jau mane ji visuomet klaidina. Tiesiog dėl to, kad iki pat galo neaišku, kas yra kas. Tai buvo viską lemianti scena - mažasis berniukas galėjo būti Eko, kurį išgelbėjo vyresnysis brolis ir kuris gyvenimą paskyrė kerštui už vyresnėlį. Arba, kaip ir šiuo atveju, Eko galėjo būti kietuolis, pasiruošęs saugoti šeimą.

Kadangi man itin patinka, kai serialas nusprendžia seriją statyti ant vieno įvykio ir tai yra pateikiama nebanaliai, "The 23rd Psalm" mano akyse auga vis labiau. Šnekėti apie Eko ir jo brolio nesutarimus galima, bet tai tebūtų paprasčiausias būrimas iš nieko. Aišku yra tik tiek, kad broliai ryšio neprarado, bet jų gyvenimai visiškai buvo nulemti tik tos pirmosios scenos. Eko buvo išvežtas blogųjų nusikaltėlių, kurie berniuką pavertė panašiu į juos. Tuomet Jemis pakelia kryželį ir pašvenčia visą gyvenimą religijai. Taip kad būtent tas atsitikimas jų ateičiai buvo pats svarbiausias.

O tas įvykis, apie kurį kalbėjau anksčiau, buvo narkotikų gabenimo planas ir lėktuvo atradimas saloje. Tai buvo staigus supratimas man ir visiems kitiems, kad šis serialas - tai kažkas tokio. Aš labai gerbiu tuos kūrėjus, kurie planuoja toli į priekį, todėl ši scena man yra nuostabi. Jūs tik pagalvokit kokios fantazijos žmogui reikia būti, kad sugalvotum, jog saloje bus dar vienas lėktuvėlis, jis užmuš vieną veikėją, pats lėktuvėlis bus iš Nigerijos ir jame bus ateityje atsirasiančio veikėjo brolis.

Jeigu ne pabrėžimas fakto, kad šis lėktuvas yra iš Nigerijos tuomet, kai Lokas ir Būnas jį atrado, viską būtų galima nurašyti į tą kategoriją, kai kažkas yra įpaišoma laikui bėgant. Bet kunigo iš Nigerijos taip kruopščiai negalima sugalvoti ant smūgio, todėl toks preciziškumas net ir skeptikus privalėjo patraukti šio serialo pusėn (tarp lėktuvo atradimo serijos ir šios buvo praėję 10 mėnesių, todėl tai buvo stambi investicija į ateitį).

Kita scena, kuri turbūt yra šios serijos pasididžiavimas, nors aš į ją dažnai nekreipiu dėmesio, yra iliustruota viršuje. Net ir bandant įjungti visiškai primityvų mąstymą, negaliu iškapstyti teorijos, kuri ką nors daugiau pasakytų apie juoduosius dūmus be kalbėjimo apie ateities įvykius. Daugiausia, ką galiu sugalvoti, yra ta pati tikėjimo tema, kurią galima sieti su dviem veikėjais.

Eko ir Lokas, kurių panašumas man visuomet kėlė didelį susidomėjimą, yra vieninteliai du žmonės, kurie nepabijojo pabaisos ir ji jų neužpuolė. Kadangi du yra minimalus skaičius, iš kurio galima imti vidurkį, turbūt galima spręsti, kad tų žmonių, kuriems tikėjimas - vienokia ar kitokia forma - yra nesvetimas, juodieji dūmai nepuola.

Nors serijoje rimtesnių klaidų ir nėra, jos prie geriausiųjų rašyti nelabai galima. Ji yra daugmaž ištraukta iš konteksto - kažkokio tęstinumo nelabai ir jaučiasi, daugelio veikėjų absoliučiai nėra arba jie pasirodo epizodiškai ir susikoncentravimas į vieną žmogų nėra labai į gera. Tačiau ateičiai ši serija galimų kelių tikrai paruošia.

Čarlio narkotikų slėpimas parodo faktą, kad nuo tada, kai jis pamatė tas statulėles, jis tik apie jas ir tegalvojo. Maiklo susirašinėjimas su sūnumi irgi kol kas pasako labai nedaug, bet turbūt patys suprantate, kad laiko tam bus skirta nemažai. Net ir to paties Eko istorijos pabaiga, kai jis tarsi per prievartą pradeda savo kaip kunigo karjerą, gali būti dar vienos serijos tema. Įspūdingos keturiasdešimt minučių, gan klaidingai nukeliančios ten, kur pamirštame apie tradicinę serialo struktūrą.

Citatos

  • 'Yo yourself. Pillsbury'
  • 'Oh, thank you very much, Jin. I do have a beautiful voice, don't I?'
  • 'Silent movies, huh? You're not that old, man.' 'I'm old enough.'
  • 'Most people, when they see a creature made of swirling black smoke, they run.'
  • 'What if I don't? You're gonna beat me with your Jesus stick?'
Namų darbai: s02e11 - The Hunting Party

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą