2013 m. liepos 3 d., trečiadienis

Dingę. Antras sezonas. Penkta serija


Anglų kalba man visuomet patiko tuo, kad joje yra daug dviprasmybių. Jos dažnai trukdo susikalbėti su tos kalbos per daug gerai nemokančiais piliečiais, tačiau kalbant apie meną, toks žodynas labai praverčia. Kai žodžio reikšmių yra daugiau negu viena, daugiau vietos yra paliekama pačio žiūrovo (ar skaitytojo) fantazijai, kuo ir yra grįstas menas. Šio serialo pavadinimas irgi gali būti puikus pavyzdys. Taip, Lost reiškia dingti, kas, paviršutiniškai žiūrint, ir yra viso serialo esmė. Tačiau pavadinime yra užslėpta ir kita šio žodžio reikšmė, nuostabiai atitinkanti "Dingusių" nuotaiką - veikėjai savo gyvenime yra pasimetę, paklydę, ir šis nuotykis yra skirtas tam, kad jie save atrastų (lost gali reikšti ir pralaimėjimą būtuoju laiku, ką irgi galima būtų įpinti į serialą, kadangi laimėtojų čia nėra daug).

Ir ši serija yra būtent apie ieškojimą (pavadinimas "... and Found" yra tiesiog genialus ir privertė mane pasukti galvą kodėl nebuvo panaudota pilna frazė). Tačiau čia vėl turime galimybę įsitikinti, kad ne viskas šiame pasaulyje turi tik vieną reikšmę. Ieškojimas čia vyksta daugeliu skirtingų būdų - pradedant materialiniu, baigiant filosofiniu, - ir jis į bendrą istoriją yra įpaišomas labai gerai. Vieną aiškią temą turinčios serijos yra vertinamos labai skirtingai, bet kadangi aš jas mėgstu, šios keturiasdešimt minučių buvo gana gera reabilitacija po košmariškos Harlio istorijos.

Serijos pradžia ir visa eiga yra susijusi su materialinėmis paieškomis. San pameta vestuvinį žiedą ir imasi jo ieškoti. Galima ginčytis ar tokios pastangos surasti žiedą būtų mestos šalia esant Džinui. Jis jau pasikeitė ir turbūt per prievartą neverstų rasti kažkokios brangenybės. Tačiau dabar žiedas yra vienintelis priminimas San apie dingusį vyrą. Atsiminkit - San galvoja, kad jis yra miręs ir ją slegia didžiulė našta. Šioje serijoje ji išsilieja su kaupu ir panaudoja efektą, kurio tiesiog negalima sugadinti - pratrūkus ramiam veikėjui, scena visuomet būna puiki.

San pokalbis su Loku buvo aiškiai sukonstruotas kaip epizodas, kuris turėjo suklijuoti visą seriją. Bet po jo aš jaučiausi kiek dviprasmiškai. Loko pasakyti žodžiai buvo prasmingi ir vėliau jie atsipirko su kaupu, bet pradėjau galvoti ne apie šią sceną, o apie bendrą vaizdą. Džonas nuo pat pradžių būdavo kiekvieno veikėjo angelas sargas, duodantis jiems geriausius patarimus, tačiau dabar jis pradėjo rodytis rečiau, pasako vos kelis sakinius ir triumfuodamas dingsta. Jeigu norima bent išlaikyti šiokį tokį tikroviškumo jausmą, tokiomis klišėmis remtis nėra labai protinga. Žiūrovas ilgainiui praras pasitikėjimą žmogumi, visą gyvenimą dirbusiu pardavėju ir turinčiu milijoną skirtingų istorijų.

Praeities scenose matome, kad San ieško meilės. Tiksliau, ji su ta meile privalo susitaikyti, kadangi ji buvo surasta už pačią merginą. San atsiminimai rimtesnio emocinio efekto šiai serijai nelabai ir suteikia, ir tai yra todėl, kad juose viskas yra tarsi matyta. Per kelias serijas apie korėjiečius mes spėjome susipažinti su jų papročiais, todėl priverstinis suporavimas nėra didelis siurprizas. Ir apskritai viskas čia jautėsi sujaukta - San kaip ir buvo susitarusi, kad rimtesnių veiksmų poravimosi atžvilgiu imtasi nebus, bet vaikinui paskelbus apie išvykimą, ši vistiek sugebėjo nuliūsti. Moterys, aš jūsų nesuprantu.

Iš praeities vaizdų žymiai didesnį įspūdį palieka paprastas Džino gero gyvenimo ieškojimas. Jis atvyksta į miestą dėl galimybių, ne dėl meilės ar kitokių romantinių nesąmonių. Ir tos kelios scenos su juo buvo labai geros. Sprendimas įleisti vargingus tėvą ir sūnų į viešbutį parodė, kad Džinas dar nėra sugadintas didmiesčio ir sugebėjo priversti susimąstyti apie vėlesnes jo permainas - nuo šios scenos iki tapimo žiauriuoju San tėvo parankiniu laiko praėjo nedaug, todėl pokytis bus staigus. O Džino ir San susitikimas, bent jau netiesiogiai, trumpam išgelbėjo Loką nuo neprotingos frazės - pora vienas kitą susitiko būtent tada, kai nusprendė mesti visas paieškas. John Locke saves the day once again!

Įtampos prasme serija, pasižymėjusi puikia drama, irgi suspindėjo. Maiklo išėjimas ieškoti Volto (kas beveik nebuvo akcentuojama) privertė Eko ir Džiną bėgti paskui jį. Ir bent jau man, visos šio sezono veiksmo scenos nublanko prieš tą, kurią čia pamatėme. Suprantat, kai buvau vaikas, kartais žiūrint tuos pačius filmus tikėdavausi, kad kas nors nepadarys ko nors neprotingo. Tikėjausi, kad mąstymas, jog galima pakeisti jau nufilmuotą filmo ar serialo eigą ilgainiui išnyks, bet dabar jis turi kitokį efektą. Kai matau, kaip visai pro dviejų veikėjų nosis praeina purvinos basos kojos, aš visuomet būnu nustebęs ir pašiurpęs. Žinau, kad neišlįs ten kokia pabaisa, bet kvapą būnu sulaikęs. Nieko geresnio Maiklo klaidžiojimas ir neiššaukė - Volto paieškos dar nėra labai įkyrios, bet daugiau prasmės jose galit nesitikėt.

Neslepiu, kad prieš šias apžvalgas apsilankau Vikipedijoje ar IMDb, bet tai yra grynai teoriniais tikslais. Ir visuomet pirmas dalykas, į kurį pažiūriu, yra serijos autoriai. Kas dar nežinot, pasakau - Lindelofo ir Cuse'o duetas televizijoje yra įėjęs auksinėmis raidėmis, kadangi visos jų serijos yra pastebimai geresnės už įprastas šio serialo serijas. O šią seriją sukūrė būtent jie ir tai tikrai matosi. Drama čia yra pirmajame lygmenyje ir ji yra sukurta puikiai, bet nepamirštama ir veiksmo sritis, kurios čia buvo saikingai, bet užtektinai. Ši porelė teminę seriją sukūrė labai gerai, bet patikėkit, geriausios jų dienos dar ateity.

Citatos

  • 'So what's your name, anyway?' 'Mr. Eko' 'Mr. Eko? So what's that, like Mr. Ed?'
  • 'Does it look like I speak Korean?'
  • 'Seoul, is that in the good Korea or the bad Korea?' 'The good one.'
  • 'Did you see me...?' 'Rip apart your garden...? No.'

Veteranų kampelis

  • Kalbant apie Lindelofą ir Cuse'ą, vis dar negaliu sulaukti "The Other 48 Days", kuri bus po dar vienos serijos. Ten buvo viena iš šito dueto absoliučių viršūnių.
  • Pagilinamos dvi istorijos, kurios turės peno ateityje: suknistas Volto ieškojimas ir Kiti yra vaizduojami kaip laukiniai. Ką gi, ištvėrėm vieną kartą, ištversim ir vėl.

Namų darbai: s01e06 - Abandoned

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą