2013 m. liepos 31 d., trečiadienis

Dingę. Antras sezonas. Trylikta serija

Ką "Dingę" buvo ištobulinę labai gerai, buvo siurprizų menas. Taip, tai yra tikras menas - siuprizai privalo būti pateikti gražiai, įpinant juos į bendrą temą, jie neturi būti ištraukti iš konteksto ir turėti ne tik momentinę reikšmę. Vienintelis serialas, kuris bent kiek buvo prisiartinęs prie tokių netikėtumų genialumo, buvo "24 valandos". Tebūnie jo kokybė ir buvo toli gražu ne iš gerųjų, jis visų yra atsimenamas dėl kiekvienos serijos pabaigoje paliekamo kabliuko (ir Džeko Bauerio muštynių, bet čia ne apie tai).

Jau pirmam sezone "Dingę" labiausiai stebino savo siurprizais. Lokas vežimėlyje, Harlis milijonierius, Sojeris žudikas ir panašūs siurprizai prie serialo populiarumo prisidėjo nežmoniškai. Esmė tame, kad svarbiausi netikėtumai susiję su veikėjais jau yra išsemti. Dabar reikia imtis kur kas rimtesnių siužetų, kuriuose netikėtumo faktorius labiausiai pasireiškia siužeto sudėtingumu. Ir pradžia yra puiki.

Prieš pradėdamas pakartotine peržiūrą aš tikrai negalvojau, kad bus tiek daug serijų, kurių eigos aš neatsiminsiu. Kalbant konkrečiai apie šią seriją, jos pabaiga man stovėjo prieš akis, bet eiga link jos man buvo tamsus miškas. Žinoma, yra dvi pusės - galiu viską žiūrėti tarsi šviežiomis akimis ir efektas yra žymiai didesnis, bet tai taipogi verčia sunerimti dėl mano atminties, kuri senatvėje turbūt bus ne iš gerųjų. Bet kol tai toli, susikoncentruokime į pirmąjį faktorių.

Jau pats serijos pavadinimas, į kurį neatkreipiau dėmesio kol buvo jau per vėlu, išduoda jos esmę. "The Long Con" sufleruoja apgaulę, kuriai reikia investuoti tikrai nemažai laiko. Serijai prasidėjus, porai sekundžių pradėjau abejoti tuo, kaip aš atsimenu ir iki šiol apžvelgtas serijas. Nesupratau, kokiu būdu Sojerio apgaulė su iš lagamino iškrentančiais pinigais gali būti panaudota pirmą kartą, bet merginai pradėjus dėlioti absoliučiai tokią teoriją, kokią ir naudodavo šis vyrukas, supratau, kad mano sklerozė dar ne tokios baisios formos.

Gerai, tebūnie pradžioje sakydamas, kad pradžia yra puiki, šiek tiek perlenkiau. Puiki yra tuo, kad jos rezultatas yra labai nenuspėjamas ir geras. Ne tokia gera tuo, kaip ji iki tol eina. Jau vien tas naujosios Sojerio draugės išvedžiojimas yra per daug perspaustas - užtektų to, kad ji suprastų, jog Sojeris nori ją apgauti, detalių aprašymų čia tikrai nereikėjo.

Bendra jų apgavystė su auksiniais papuošalais irgi pasirodė gera nebent savo rezultatu. Sojerio vagystės yra tikrai gan stambaus masto ir nematau kur jis galėtų pavagiamus pinigus ištaškyti, todėl pora šimtų dolerių neatrodo kažkas, dėl ko jis rimčiau rizikuotų. Vėlgi, pagrindas buvo labiau tame, kad nusikaltėliai tarpusavyje suartėjo ir Sojeriui apsireiškė kažkokie jausmai.

Tai jis pripažįsta restorane (kuriame tarsi random, o gal ir ne (?) pasirodo Keitės motina) žmogeliui, su kuriuo ir planavo didžiąją pusės milijono vagystę. Atskleidimas, kad viską Sojeris planavo iš anksto, yra tarsi apšilimas prieš rimtesnes paslaptis - nemanau, jog daug kas nustebo, kad viskas čia buvo apgavystė.

Ši linija labiau pasitarnavo pačiam Sojerio veikėjui, nes buvo atskleista, jog jo pasąmonėje yra įkaltas faktas, jog jis bet kokiu atveju privalo būti vienas (merginą kitur jis išsiuntė ir dėl meilės, bet visgi tai yra žymiai universalesnis bruožas, kuris, kaip ir pats Sojeris supranta, jam ir padeda išgyventi). Šis faktas bent jau taip aiškiai nebuvo atskleistas, tad kažką naujo veikėjų viduje dar galima išspausti.

Eidamas link siurprizo, kuris privertė mane žymiai atlaidžiau pažiūrėti bendrai į visą seriją, serialas mane pradėjo gana rimtai erzinti. "Dingę" tai yra darę kelis kartus ir nei vienas kartas man neišdegė. Tai yra būdas, kaip jie bando nukreipti (ar atkreipti) dėmesį nuo tam tikros situacijos. Žinoma, Ana Liusija yra natūralus įtariamasis San pagrobimo byloje ir tai suprantam visi. Mums nereikia kas dvi minutes parodomos jos įtarimą keliančios fizionomijos, nereikia nervingų šnekų ar įkalbinėjimų (nors vienas jų mane pralinksmino nuoširdžiai - jau nuo pirmo sezono visi maišo Skotą ir Styvą, ir net Ana Liusija, nepažinojusi jų abiejų vienu metu, juos sugeba painioti; komedijoje tai pavadinčiau running gag, su tokio reiškinio įvardijimu dramoje yra kiek sudėtingiau).

Tai yra tiesiog dirbtinis įtampos kėlimas, kuris, kaip matėme, neduoda jokios naudos kalbant apie Aną Liusiją ir tai galima įvardinti kaip paprasčiausią pigų triuką (beje, jūs turbūt galvojot, kad bus grįžta prie armijos organizavimo reikalų, bet aš jus įspėjau iš to nieko nesitikėti).

Kalbant apie psichologinius motyvus, jų čia irgi buvo. Galbūt ne tokių pastebimų, bet pakankamai gerai atrodžiusių bendroje istorijoje. Kalbu apie Loko ir Džeko santykius, kurie vienu metu buvo pasiekę kritinę ribą, vėliau buvo daugmaž pamiršti ir dabar vėl yra grąžinami į paviršių. Aklas Džeko bėgimas pasiimti ginklų po to, kai Lokui pažadėjo, jog jis to nedarys, man pasirodė labai geras būdas ir pagrindiniam šios serijos motyvui (ginklams), ir rimtam serialo motyvui (Džekas vs Lokas) priminti.

Šįkart buvo tik parodyta, jog Džonas savo sugalvotomis peripetijomis sugeba įveikti daktarą. Kad Lokas pasielgė blogai pažeisdamas susitarimą yra aišku visiems, bet tai, kad Džekas tik rengėsi pasielgti blogai šiuo atveju yra kur kas rimtesnis nusikaltimas. Net neabejoju, kad šis atvejis privertė galvoti ir veikėjus, ir daugumą žiūrovų - neteisus visgi turi būti tas, kas kažką jau padarė, bet Loko genialumas ir yra tame, kad jis moka nukreipti dėmesį nuo savęs.

Gerai, priartėjome prie siurprizų. Šiuo atveju man pasirodė gana gražu grįžti prie tradicijų, kai pagrindinė salos ir praeities scenų tema yra glaudžiai susijusi. Sojeris viską planavo nuo pat pradžių ir anksčiau, ir dabar, ir jis žinojo, kad planas jam pavyks. Ankstesnis gyvenimas jį užgrūdino imtis labai rizikingų manevrų, kurie labai laisvai gali nepavykti, bet profesionalą nuo mėgėjo ir skiria tai, jog pirmasis žino, kada rizika pasiteisins.

Sojeris siekė ginklų ne tam, kad galėtų kontroliuoti visą išgyvenusiųjų grupę, bet vien dėl to paties dalyko, dėl kurio jis ėjo gelbėti Maiklo - dėl keršto. Džekas jį įsiutino ir Sojeris, paprasčiausiai iš neturėjimo ką veikti, prisiminė senus laikus ir suprato, kad jo talentas dar niekur nedingo.

Bet šįkart mane labiausiai nustebino ne tai. Kai anksčiau aš serialus žiūrėdavau dėl veiksmo, ši linija man buvo įdomiausia (nors ir dramos čia yra nemažai). Tačiau trumpa scena, kai paaiškėja, jog San nutempė Čarlis, dabar man įgauna visai kitokią prasmę. Šis žmogus yra labiausiai pasikeitęs iš visų veikėjų; fiziškai - jis buvo narkomanas, tačiau sugebėjo mesti žalingą įprotį; psichologiškai - jis buvo gan išpuikęs rokeris, bet dabar, kaip ir būdamas vaiku, tapo gan nuolankiu žmogeliu. Visgi žmonės nesikeičia ir tai, ką jis padarė Sojerio primokintas (ir vedamas lygiai to paties keršto, tik nukreipto Loko link), yra kol kas vienas tamsiausių serialo įvykių. Bet sukurtas jis buvo velniškai gerai.

Šią seriją aš būtent ir atsimenu dėl siurprizų, bet viena scena, kurios aš niekada nesiedavau su konkrečia serija, man yra viena mėgstamiausių visame seriale. Tada, kai Saidas pataisė radiją (ar kažką tokio, esmė ne tame), suskambo muzika ir paaiškėjo, kad ji gali sklisti iš bet kurio pasaulio kampo, man buvo tuo pačiu ir baugu, ir - tik negalvokit, kad išskydau - romantiška. Būtent šie du žodžiai ir maždaug apibūdina tai, ką matysime artimiausiu laiku ar net artimiausiuose sezonuose. Seriją galima būtų įvardinti kaip apibendrinančia tai, ką ilgainiui matysime gan dažnai, bet nemanau, kad ją serialo kūrėjai gamino su tokia pačia mintimi.

Citatos

  • 'Oh, you want to torture me, don't you? Show everybody how civilized you are.'
  • 'The whole camp's pretty shook up about what happened to Tokyo Rose. I'm guessing everybody's going to want to play Cowboys and Indians.'
  • 'It looks like the good folks of Island Town are about to form a posse, get themselves armed up. Hell, I wouldn't be surprised if Jack didn't find himself that horse of yours and start leading the charge in a big white hat.'
  • 'I think he said something about going to the store for a pack of smokes.'
  • 'Yeah, but can't you switch a blue wire with a red wire and make it stronger?'
  • 'Hell you even got Locke to take a swing at you. That's like getting Ghandi to beat his kids.'
  • 'Sure. Sun gets attacked in the jungle, you figure it's a good time to start the Dewey Decimal System. Good thinking.'
  • 'Well, well, now, look who had to relocate to the suburbs. Ain't that like a woman? She keeps the house and you get the cheap ass apartment.'

Veteranų kampelis

  • Iki didžiausios ir metais trunkančios Sojerio apgavystės mums dar liko nukeliauti nemažą kelią, bet kaip apšilimas ši serija veikia visai neblogai.
  • Tikiuosi rytoj prie mano durų neprisistatys Lindelofas ir Cuse'as ir nesuims manęs už tai, kad išdaviau didžiausią jų paslaptį, bet tai, kad Harlis kalbėjo apie iš bet kokio laiko sklindančią muziką, negali būti sutapimas.Namų darbai: s02e14 - One of Them

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą