2013 m. rugpjūčio 19 d., pirmadienis

Breaking Bad. Penktas sezonas. Buried


Tai - dešimtosios penktojo „Breaking Bad“ sezono serijos apžvalga. Joje yra aptariami svarbiausi iki šios serijos ir jos metu įvykę įvykiai, todėl skaitykite savo nuožiūra.

It’s an option that’s worked very well for you in the recent past. - Saul

Viena iš pagrindinių „Breaking Bad“ genialumo priežasčių visuomet buvo mažas veikėjų skaičius. Aš neslepiu, kad esu didesnis kokybės nei kiekybės šalininkas, ir todėl man ir šis serialas, ir „Sopranai“ padarė tokį didelį įspūdį. Ir dėl tos pačios priežasties aš nesu „The Wire“ fanas: aš pripažįstu šio serialo tobulumą, bet žiūrint jį aš nejutau didelio malonumo. Nes visgi man geri serialai asocijuojasi su gerais veikėjais, o kuo jų yra mažiau, tuo didesnė tikimybė, kad jie bus išplėtoti visais įmanomais būdais.

Žinoma, šis faktas, priklausomai nuo to, kaip į jį pažiūrėsit, gali būti ir neigiamas aspektas. Jeigu serialas turi labai nedaug veikėjų ir kiekvienoje serijoje jų naudoja apie pusę, galima net neabejoti, jog antro plano herojai anksčiau ar vėliau įgaus rimtesnį vaidmenį. Tokio tipo serialuose nauji veikėjai nebūna pristatomi be reikalo ir būna tik laiko klausimas, kuomet išaiškės tikroji jų atsiradimo prasmė, todėl netikėtumo faktorius čia gali ir nesuveikti, tačiau tai yra veikiau išimtis nei taisyklė.

„Breaking Bad“ yra klasikinis mažų veikėjų su dideliais tikslais pavyzdys. Geilas kurį laiką buvo tik moksliukas Volto asistentas, bet ir prieš pat savo mirtį, ir po jos jis teisėsaugos akyse buvo Heisenbergas, taip nukreipdamas dėmesį nuo tikrojo serialo blogiečio. Maikas karjerą pradėjo tik kaip paprastas Guso apsauginis, bet galiausiai įsiliejo į Volto ir Džesio kompaniją bei tapo savotišku jos vedliu (ar bent jau vieninteliu šviesiu protu joje). Pavyzdžių, tokių kaip Skailer viršininkas Tedas ar Džesio mergina Džeinė, yra nemažai, o ši serija prie jų tik prisideda.

Ilgą laiką kažkur kampe buvusi Skailer sesuo Marie, rimčiau išlindusi tik su savo kleptomaniškais potraukiais, kurie buvo vienas keistesnių serialo elementų, dabar atlieka tokį vaidmenį, kokiam ji čia ir yra skirta: ji suteikia kitokį požiūrį į vykstančius įvykius. Abiejose šeimose ji yra vienintelė, kuri Heisenbergo istorijos buvo nepaliesta, todėl jos pastebėjimai yra švieži ir šališki, bet teisingi.

Marie žiūrovams yra savotiškas priminimas žiaurių dalykų, kuriuos padarė Voltas. Būtent dėl jo Henkas atsidūrė ligoninėje, dėl jo buvo sugriauta ne tik sava šeima, bet ir daugelis kitų. Dabar, kai Voltas nebekenkia kitiems, o tik stengiasi iš visko išsisukti pats, toks priminimas yra itin svarbus ir veikėjams, ir žiūrovams. Pastariesiems ypač: kiekis žmonių, kurie šioje situacijoje palaiko Voltą, mane stebino visuomet. Aš suprantu, kad čia tėra paprastas sirgimas už kažką seriale, tačiau įsitikinimas, jog būtent Voltas yra gerietis, yra labai keistas ir neteisingas.

Tuo tarpu scena, kurioje teisingos nuomonės nėra, yra ta, kurioje Marie bando iš sesers atimti kūdikį. Iš Marie pusės, vaikas tokioje aplinkoje augti negali ir jis privalo būti apsaugotas, ką Šreiderių šeima kurį laiką sėkmingai ir darė (kalbant apie vaikus, nors jaunojo Volto ir nepasigedau, jo dingimas man yra kiek keistokas). Skailer vaiko net nesiruošia atiduoti, nes priešingai nei anksčiau, dabar ji supranta, jog į šitą dalyką įklimpo visa jos šeima ir ji neapsimetinėdama privalo laikytis drauge, kad sugebėtų įveikti sunkumus. Abi moterys yra teisios, abi valdo motiniškas instinktas ir apkaltinti nei vienos jų kokiu nors savanaudiškumu tikrai negalima.

Kartu su rimtesniu Marie įtraukimu į šį žaidimą, serijoje išryškėja ir dar viena svarbi „Breaking Bad“ tema: šeima. Ir šioje vietoje nėra Vaitų ir Šreiderių nuomonių nesutapimo. Šįkart čia yra vyrų ideologija prieš moteris, ir tai puikiai įkūnija Henko ir Skailer pokalbis kavinėje.

Gali būti, kad aš vis dar esu pagautas to entuziazmo ir metus trukusio laukimo, bet aš nesigailiu galvodamas apie kone kiekvieną sceną kaip apie tokią, kuri po kelių metų bus atsimenama kaip legendinė. Bent jau ši scena tokia bus tikrai.

Visų pirma, ji išryškino vyrų ir moterų konfliktą. Skailer čia visomis išgalėmis stengėsi išsaugoti savo tiesioginę šeimą, per daug nekreipdama dėmesio į seserį. Tuo tarpu Henkas nors ir nesistengė išsaugoti Volto, bet norėjo ramiai susitvarkyti ir su savąja, ir su Vaitų šeima taip, kad nei viena jų nenukentėtų (arba nukentėtų minimaliai). Tačiau ne dėl šio dalyko ši scena bus legendinė: jos meninė pusė yra ideali.

Įvairiais kampais filmuojama viena ir ta pati vieta buvo įspūdingas reginys, ir tai tik įrodo koks techniškas yra šis serialas. Iš ramaus kavinės staliuko padaryti objektą, kuris pažiūrėjus iš bet kurios pusės atrodo vis kitaip ir scenai reiškia vis kitokį dalyką, yra labai sunku, bet šįkart tai buvo pasiekta.

Tačiau geriausias aspektas čia neabejotinai buvo vaidyba. Norriso pasirodymas scenoje buvo nors ir ne pats stipriausias seriale (vien todėl, kad jis nebuvo čia pats svarbiausias), bet už šias kelias minutes Gunn yra verta visų apdovanojimų. Tai yra geriausia jos vaidyba, kartu su savo isterija ir nervinimusi, rėkimu ir verkimu; turint tiek mažai žodžių išspausti tokį dalyką reikia sugebėjimų.

Bet ši serija nebuvo statoma vien ant vienos scenos ir pasikartojančios temos, tokios kaip anksčiau minėti vyrų ir moterų skirtumai, nebuvo pamirštos. Lyčių priešingybes šiuo atveju dar kartą išryškino Marie ir Henko pokalbis. Henkas ir toliau ieško būdų kaip šį dalyką sutvarkyti ramiai ir be didesnių nuostolių Vaitų šeimai, o Marie jį ragina visomis išgalėmis ją išdavusią šeimą nukenksminti, nes toliau delsiant nukentėti gali ir jie patys.

O vyriškąją poziciją galutinai užtvirtina ne kas kitas kaip pats Voltas. Jo žmona būtų pasiryžusi pakenkti sesers šeimai, tačiau į tokį patį Saulo pasiūlymą Voltas reaguoja persikreipusiu veidu ir sugebėdamas parodyti, kad tokia mintis jam net nešovė į galvą.

Pats Voltas šią seriją praleidžia ne tvarkydamasis su savo darbų pasekmėmis - tai jis palieka savo šeimai, - o bandydamas paslėpti visus įkalčius. Iš dalies prieš šias serijas aš to ir tikėjausi, nes toks sprendimas yra logiškas bent jau iš kūrybinės pusės. Su „Tread Lightly“ jau matėm, kad Volto tvarkymasis su pasekmėmis yra aukščiausias įtampos taškas ir tuo piktnaudžiauti tikrai negalima, todėl saikas čia yra svarbus dalykas.

Bandymas paslėpti įkalčius čia daug reikšmės neturi, bet dėl savo įtampos ir meninio pateikimo jis vėl vertas atskirų pagyrų. Ir nežinau ar man vienam taip pasirodė, tačiau Saulo ir jo vyrukų žvilgsniai Voltui atidavus pinigus man buvo labai įtartini. Žinant Saulo darbelius, visai nenustebčiau, kad jie tuos pinigus kokiu nors būdu suseks ir tai taps viena pagrindinių paskutiniųjų serijų temų.

Nes bent jau kol kas pinigai čia užima svarbią vietą. Kaip ir tikėjausi praeitoje serijoje, Džesio pinigų mėtymas neliko nepastebėtas ir dėl to jis dabar atsidūrė policijoje. Ir nuo šios vietos atsispyrimo taškų yra daugybė, ir jie turėtų išryškėti jau kitoje serijoje. Džesis gali atsisukti prieš Voltą, jis gali laikytis kartu su juo, Henkas jį gali kompromituoti tik jam žinomais faktais ir taip toliau. Kabliukas paliktas rimtas ir galima drąsiai tikėtis, kad jis po septynių dienų bus išspręstas įspūdingai.

Kol kas nelabai žinau kur visoje šioje istorijoje yra Lidijos ir Todo vieta. Kaip jau pradžioje minėjau, jie tikrai bus itin svarbūs žmonės besibaigiant serialui, bet kokiu būdu tai bus įgyvendinta man yra gan sunku sugalvoti. Gali būti, kad Voltas grįš atkeršyti už savo recepto pavogimą, galbūt Todas bandys pašalinti Voltą, gal Lidija pasirodys esanti dviguba agentė. Variantų daug ir vienos teorijos įsikabinti nenoriu, bet mintis, kad nuošaliau buvę veikėjai gali pakeisti serialo baigtį, tikrai intriguoja.

Ir būtent intrigos pakėlimas ir buvo pagrindinis šios serijos darbas. Jeigu praėjusią savaitę reikėjo susitvarkyti su prieš metus paliktu kabliuku, dabar reikėjo paruošti kažką, kas turėtų didelę įtaką po kelių savaičių. Ir net nežinant kas bus, galima drąsiai spręsti, kad pasiruošimas įvyko puikiai. Vaitų ir Šreiderių konfliktas yra pagaliau įprasmintas, ir šeimų dvikova yra tai, kuo ir bus paremta serialo baigtis.

Vertinimas: 10/10

O ką apie šią seriją galvojate jūs?

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą