2013 m. rugpjūčio 26 d., pirmadienis

Breaking Bad. Penktas sezonas. Confessions


Tai - vienuoliktosios penktojo „Breaking Bad“ sezono serijos apžvalga. Joje yra aptariami svarbiausi iki šios serijos ir jos metu įvykę įvykiai, todėl skaitykite savo nuožiūra.

It's really all about you. - Jesse


„Breaking Bad“ niekuomet neslėpė, jog Voltas labiausiai didžiuojasi savo protu. Tuo pačiu jis, kaip ir visi žymiausi visų laikų blogio įsikūnijimai, vien tik juo ir naudojasi siekdamas savo tikslų. Fizinį smurtą šis žmogus yra panaudojęs, bet tiesioginė to apraiška gali būti nebent Maiko pašovimas, bet tik dėl to, kad Voltą tuomet buvo užvaldęs Heisenbergas, besididžiuojantis savo galia, o ne protu. Visi kiti jo organizuoti įvykiai - sprendimas negelbėti Džeinės, Geilo nušovimas, Broko nunuodijimas ar net liudininkų kalėjime užmušimas - yra Volto smegenų vaisius, kas priverčia dar labiau žavėtis buvusio mokytojo veiksmais nepaisant jų blogio.

Iki šios dienos visi šie įvykiai žiūrovams atrodė kaip vietoje priimti sprendimai. Voltui iškildavo grėsmė, jis sugalvodavo kaip jos išvengti ir nei kiek nedvejodavo. Tais momentas jis rūpindavosi tik savimi - visi sprendimai buvo nukreipti tik savęs saugojimui, tik vėliau galvojant (arba išvis to nedarant) apie pasekmes aplinkiniams. Visus žiūrovus stebino tai, kaip Voltas sugeba išsisukti iš bet kokios situacijos taip spontaniškai, ir dėl to jis tapo įdomiausiu veikėju televizijoje šiuo metu.

Tačiau ši serija priverčia į viską pažiūrėti iš kitos pusės. Ji iškelia turbūt nedaug kam rūpėjusį klausimą: ar Voltas iš mažų detalių kūrė didelį planą? Aš tikrai nesakau, kad šis klausimas yra atmestinas ar nereikalingas, tiesiog iš visų taip meistriškai ir tokiu greitu tempu įgyvendintų on-the-spot sprendimų nei karto nekyla abejonė, jog Voltas kuria kažką didesnio. Nėra užuominų, kad jis viską dešimt kartų apgalvoja į priekį ir priima tik ateityje palankius sprendimus. Bet dabar tokią galimybę galima bent jau apsvarstyti.

Voltas, žinoma, galėjo prieš sėsdamas išpažinčiai ilgai dėlioti viską į vieną didelį planą, ir jeigu jis jame būtų atradęs bent kokią loginę spragą, to prisipažinimo nebūtų. Bet taip neatsitiko ir viskas stebėtinai sukrenta į labai logišką seką. Kiekvienas įvykis nuo pradžios, pradedant Henko užverbuotu Voltu, baigiant Guso nužudymu ar Henko medicinos sąskaitų apmokėjimu, čia turi savo prasmę ir Voltas ją pateikia be jokių bent jau plika akimi matomų kabliukų.

Tai jis dar kartą padaro dėl savęs. Galima galvoti, jog Voltui staiga ir vėl sukilo neišmatuojami tėviški jausmai, tačiau taip nėra ir jūs tai žinot. Jis, pamatęs, jog Marie ypač baiminasi dėl Flino (jį dar vadina Flinu? Nes jaunėliu vadinti kažkaip nesinori), pamato kabliuką. Dėl sūnaus Voltas neabejotinai padarytų viską, kad ir koks monstras jis taptų, tačiau savęs jis neaukotų. Flinas dabar tampa žaislu, kuris bent trumpam užtikrintų ramybę šeimai ir tai yra turbūt svarbiausias dalykas be valgymo, kurį šis veikėjas nuveikė viso serialo metu.

Kiek ilgai sūnus gali tapti skydu šeimai nėra aišku. Aš norėčiau galvoti, kad tai tebuvo priedanga vienam vakarui, nes kažkas labai rimto galėjo atsitikti jau tame restorane (kuris yra dar vienas „Breaking Bad“ komedijos šedevras su įkyriais padavėjais). Voltui reikėjo, kad Henkas ir Marie atsitrauktų bent vienai dienai iki tol, kol jie peržiūrėtų Volto plano ekranizaciją.

Ir su ja išnyksta visa Šreiderių šeimos idilė apie giminių suėmimą, jų vaikų įsivaikinimą ir ramų gyvenimą Belize. Pagaliau jie supranta, kad pagrindinė priežastis, dėl kurios Henkas nesugebėjo sugauti Heisenbergo, yra tai, jog pastarasis yra žymiai protingesnis. Net jeigu jis nekūrė didelio plano, Voltas sugebėjo kiekvieną savo žingsnį pasukti į tokią pusę, kuri ne tik kad pakenktų Šreiderių šeimai, bet jau iš karto ją sugriautų iš vidaus dėl pinigų, kuriuos Marie priėmė iš Volto.

Tačiau planas yra. Didžiulis, apgalvotas ir susidedantis iš viena su kita susijusių dalių. O svarbiausia yra tai, kad jis čia nesustoja. Voltas dabar neatsisėda ir nežiūri, kaip griūna gražios šeimos. Jis ir toliau stato sieną, kuri jį apsaugotų visais atvejais.

Pagrindinis apsaugos reikalaujantis objektas yra Džesis, žmogus, kuris praleido visą praėjusią seriją nekalbėdamas, bet tuo pačiu pasakydamas labai daug. Tuo tarpu šįkart, bent jau susidūrus su Henku, vyrauja atvirkštinis variantas - dabar Džesis kalba, bet apie Voltą nepasako absoliučiai nieko. Viskas čia vėl yra Volto naudai - Džesis viso serialo metu pasižymėjo kaip žmogus, kuriam didžiausia nuodėmė yra įskundimas, o kad tai reiktų padaryti prieš jį primušusį žmogų yra tiesiog vietoje ir laiku atsiradęs bonusas.

Visgi Džesis nėra tapęs absoliučiai apatiškas. Galbūt tardymo kambaryje jį aplankė nušvitimas, tačiau prieš Voltą jis buvo visiškai pasikeitęs. Pastarajam įkalbinėjant Džesį palikti Albukerkę, šis supranta, jog viskas, ką darė Voltas, yra tik savanaudiškam tikslui ir netgi nesirūpinant kone artimiausiu jam žmogumi. Akimirką atrodo, jog mokinys ką tik perprato mokytoją ir kad prieš Vaitų šeimą atsisuks visi su ja susiję žmonės.

Po sekundės galima buvo suprasti, jog taip galvoti yra nuodėmė. Taip, Džesis perprato Voltą ir jo egoistiškumą, tačiau jis neįvertino to, kad šis žmogus visą galią susikrovė iš rizikos. Kas vieniems atrodydavo kaip absoliučiai kvailas ir nepagrįstas sprendimas, Voltas jį apmąstydavo iš visų pusių ir veikdavo. Tas pats buvo ir su Džesio apkabinimu. Vyrukas nusiraminęs pajautė komfortą ir šilumą, tačiau viskas buvo tik tam, kad Volto planas žengtų dar giliau.

Problema su tokiais genialiais planais yra ta, kad viskas juose yra susiję. Gerame plane privalo būti nuoseklumas ir kiekvienas dalykas turi turėti savo prasmę. Pažvelgus iš kitos pusės, tai reiškia, jog jeigu bent viena detalė iškrenta iš rikiuotės, viskas žlunga. Geresnio žlugimo nei šiuo atveju turbūt negalima įsivaizduoti, ar ne?

Aš asmeniškai labiau nenorėjau nei netikėjau, kad Džesis sužinotų apie vaiko nunuodjimą. Tai, kad Voltas yra padaręs du žiaurius dalykus Džesio gyvenime, leidžia scenaristams jais disponuoti, tačiau nutylėjimas veikiausiai nebūtų blogiausias variantas. Broko nunuodijimas ir Džeinės (iš dalies) nužudymas yra Volto žiaurumo atspindys prieš žiūrovus ir to atskleidimas Džesiui vėlgi būtų tik priedas. Aš vis dar tikiu, kad Džeinės nužudymas bus nutylėtas, nes net ir Aaronas Paulas, kuris vėl buvo nepakartojamas, nesugebėtų pateikti tokio skausmo, kurį išgyventų Džesis, ir realistiško tokio dalyko pateikimo net teoriškai nubrėžti būtų neįmanoma. Nors, žinoma, kalbam apie „Breaking Bad“.

Ir tokiu būdu mes turim viską, kas mus galėtų pravežti per likusias penkias savaites. Marie ir Henko baimė dabar yra didžiausia nei iki šiol, ir šiuo atveju turbūt praleisim laiko tiesiogiai su šia šeima nei su jų ir Vaitų pobūviais (nebijokit, tai nėra blogai, nes šįkart iššovė Betsy Brandt, todėl mes apsaugoti iš visų pusių). Todas, kuris vis dar nelabai aišku ką ten rezga, bet tikrai kažką rimto, ilgainiui bus matomas dažniau ir Voltas prie jo vienokiu ar kitokiu būdu tikrai prisijungs.

Tuo tarpu realiausia ir jau kitą savaitę iškilsianti grėsmė yra Džesis. Šiuo atveju mane labiau domina psichologinė nei fizinė jo galia, kadangi namo sudeginimas nėra labai realus - ateities scenose namas nors ir apgriuvęs, bet nesudegęs. Kad Džesis apsigalvojo turbūt neverta galvoti ir realiausia, jog jis buvo atkalbėtas. Vėlgi, netikiu, kad paties Volto, kadangi scenomis tarp jų scenaristai daugiau nepiktnaudžiauja. Veikiausiai tai bus namuose esantis Flinas, kas vėl bus labai simboliška akistata tarp dviejų Volto sūnų. Viskas panašėja į savotišką „Sofi pasirinkimą“ ir tai visai nėra blogai.

Vertinimas: 10/10

O ką apie šią seriją manote jūs?

2 komentarai: