2013 m. rugpjūčio 17 d., šeštadienis

Dingę. Antras sezonas. Aštuoniolikta serija

Savo praeitos serijos apžvalgoje kalbėjau apie tai, kad viskas, ką mes matome ekranuose (ar bet kurioje meno srityje), yra netikra. Tai yra istorijos, sukurtos žmonių kitiems žmonėms apie žmones, kurie neegzistuoja. Bet tame straipsnyje aš kalbėjau apie serialuose pateikiamų vertybių netikrumą, kurį galima pastebėti tik lendant giliau į patį kūrinį, o pirmas dalykas, kurį visuose kūriniuose pastebi žiūrovas, yra jo struktūra. Ir "Dingę" šioje serijoje, pavadinimu "Dave", pateikia mums didžiausią populiariosios kultūros klišę, kuri yra tikrai pasibaisėtina.

Sapnavimas televizijoje visuomet buvo viena dažniausiai naudojamų temų, ar tai buvo Tonio Soprano vidinis pasaulis, ar tai buvo paprastas sitcomų bandymas parodyti tai, apie ką žmogus svajoja tuo metu. Kodėl ši tema yra tokia populiari irgi yra gana paprasta paaiškinti. Juk tikrame gyvenime viskas, ką mes matome, girdime, liečiame ar dar kokiu nors būdu jaučiame yra tikra; išskyrus tuomet, kada mes sapnuojame. Todėl, jeigu apibendrintume serialų kūrėjų mąstymą, sapnavimas į istorijas yra tarsi įtraukiamas tam, kad kūriniuose galėtume pamatyti tikro gyvenimo netikrų bruožų, kuriuos patys patiriam kiekvieną naktį.

Prie sapnavimo mes dar sugrįšime, kadangi tai buvo priežastis, dėl kurios buvo sugriauta ši, ilgą laiką labai gerai į priekį ėjusi serija. Visgi ji grįžo prie tradicinio serialo formato, kai praeities scenose yra pateikiami didžiuliai siurprizai.

Harlis psichiatrinėje ligoninėje yra vienas iš tamsiausių "Dingusių" draminių elementų, kadangi ši tema visuomet yra labai slidi ir žiūrovai į kažkada išprotėjusį veikėją niekada nebežiūrės taip pat. Tačiau šiuo atveju viskas buvo padaryta tikrai gerai. Ilgą laiką šioje serijoje nebuvo galima suprasti dėl kokios priežasties Harlis yra atsidūręs ligoninėje. Taip, dėl jo atsitiko kažkokia nelaimė ir dėl to jis tapo storas, bet čia yra kažkas panašaus į depresiją, kuri yra gydoma daugių daugiausia nueinant pas specialistą ir šiam išrašant vaistus. Taigi čia turėjo būti dar kažkas gilesnio, dėl ko Harlis ir yra uždarytas.

Aš nebandysiu apsimesti, kad iškart supratau, kas yra Deivas - jis kaip įsivaizduojamas draugas man vis dar yra tarp didžiausių serialo siurprizų. Bet tai, kad mes per du sezonus pažinome Harlį reiškia, jog mes suprasim, ką jis daro ne taip, kaip yra įpratęs. O Deivas buvo absoliuti jo priešingybė. Jis liepė maištauti ir nesilaikyti kitų sukurtų taisyklių, o tai yra visiškai priešinga negu tai, ką mes matėme saloje; čia Harlis yra ne pastumdėlis, bet tikrai nebandantis veržtis į lyderių gretas. Aišku, į viską galima žiūrėti ir iš kitos pusės - galbūt Harlis buvo auklėjamas visai priešingai, negu jis norėjo elgtis, todėl Deivas buvo tarsi jo susikurta paskata daryti tai, ką nori (nenorėjimas laikytis dietos yra vienas tų dalykų).

Ir štai prieiname prie kertinio šios serijos elemento. Deivo pasirodymas ir pareiškimas, jog viskas, ką aplink matome, yra sukurta Harlio vaizduotės, buvo rimtas smūgis ne tiek storuliui, kiek žiūrovams.

Ne paslaptis, kad tuomet, kai atsirado "Dingę", technologijos išgyveno didžiulį pakilimą ir internete jau buvo pradedamos kurti įvairios serialų teorijos (galima būtų sakyti, kad šis serialas tą fenomeną ir pradėjo). Ir su tiek paslapčių ir keistumų paprasčiausias paaiškinimas visiems buvo tai, kad viskas vyksta kieno nors vaizduotėje. Ir to paminėjimas seriale nėra nei atsitiktinumas, nei bandymas įsiskverbti į Harlio pasąmonę - tai yra paprasčiausias mėginimas nukreipti žiūrovų mintis nuo tos sapnavimo teorijos, kas man yra labai netikęs išpildymas.

Aš šią seriją įsivaizduoju kaip vieną tų, kurių kūrėjai galvoje turi vieną sakinį ar sceną, link kurios jie turi nueiti ir kuri, bent jau jų galvoje, yra absoliutus serijos vinis. Iki jos reikia nukeliauti bet kokia kaina tikintis, kad to kelio žiūrovai nepastebės. Aišku, viskas čia atlikta kiek detaliau ir pirmoji serijos pusė tikrai yra puiki, tačiau kad svarbiausias čia yra Libės ir Harlio susitikimas - faktas.

Jis man nepatinka dėl vienos priežasties - viskas, ką Deivas pasako Harliui, yra labai logiška ir paaiškinama. Ant kiekvieno kampo gulintys tie patys skaičiai, prie storulio lendančios gražios panos ir iš dangaus krentantis maistas yra tarsi Harlio vaizduotės vaisius. Kaip visa tai yra paneigiama? Tu nežinai, koks buvo kitoje salos pusėje mirusio vyro vardas, todėl tu nesapnuoji. Aš neginu tos sapnavimo teorijos, nes jeigu ji būtų pasitvirtinusi, apie šį serialą aš tikrai nerašyčiau, tačiau juk dažnai sapnuojame ne tik tai, kur dalyvaujame patys, todėl bandydami išnarplioti šitą dalyką, serialo kūrėjai dar labiau susivėlė.

Paslaptingojo Henrio istorija šioje serijoje irgi nėra pamiršta, bet jai tikrai buvo galima skirti didesnį dėmesį. Apie ją daug šnekėti nėra ką, nes Henris nepasako nieko naujo, kas mane šioje istorijoje labai žavėjo, o kartu jis sugeba ir pasėti dar daugiau abejonių. Jau nekalbant apie tai, kad Kitų vadas yra ne tas barzdočius, Henris kone sugriauna visą Loko tikėjimą. Juk raudonus hieroglifus čia yra matęs tik plikis, todėl Henris apie juos meluoti negali, todėl Lokas jaučiasi, tarsi būtų pergudrautas. Įtariu, kad jis dabar norėtų, jog viskas, kaip ir Harlio gyvenime, būtų tik sapnas.

Citatos

  • 'Take a look at yourself. You've been on a deserted island for over two months and you haven't dropped ten pounds. How is that even possible, man?'
  • 'Right now he's probably bouncing from hot chick to hot chick, unlike me, who's really you, who's got more important things to do.'
  • 'Don't you got an adventure to get to? I think Timmy fell down a well over that way.'
  • 'Well, that's what I get for not going to the expert in the first place. What can I do you for, Deepdish?'
  • 'I got enough food now to open a chain of mini-marts. Hey, you think Sayid needs a job?'
  • '"Jennifer, well you were right. Crossing the Pacific isn't easy. I owe you a beer. I'm hiking to one of the beaches to start a signal fire. If you're reading this I guess I didn't make it. I'm sorry. I love you, Jenny. Always have; always will. Yours, Henry." So tell me, how did Henry Gale write a note to his wife with a broken neck?'
  • 'God doesn't know how long we've been here, John. He can't see this island any better than the rest of the world can.'
  • 'I saw a polar bear on roller blades with a mango.'
  • 'I kinda prefer breathing!'
  • 'What's he gonna do? Call you a 23?'

Namų darbai: s02e19 - S.O.S.

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą