2013 m. rugpjūčio 28 d., trečiadienis

Dingę. Antras sezonas. Dvidešimt pirma serija

Kitaip nei anksčiau, nuo šio blogo pradėjimo į serialus aš bandau žiūrėti bent kiek profesionaliau. Nesvarbu, patinka man kas nors ar ne, aš žiūriu iš objektyvios pusės ir ieškau bruožų, kurie padaro serialą geru ar blogu. Tačiau aš to subjektyvumo neišvengiu ir jo vengti tiesiog nenoriu, todėl pirmenybę dažnai teikiu tiems dalykams, kurie daro įspūdį man pačiam. Ir vienas didžiausių objektyvumo ir subjektyvumo susikirtimų žiūrint serialus man yra veikėjai.

Aš suprantu, kad jų psichologiją galima plėtoti labai įvairiai ir nėra vienintelio gero ar blogo kelio, bet aš nemėgstu to, kas jaučiasi kaip dirbtinas sukalimas. Veikėjų istorijos privalo būti įpinamos į bendrą siužeto eigą, kurti įvairias situacijas vien siekiant išryškinti kažkokią veikėjo savybę man yra tiesiog per daug nenatūralus triukas.

Tačiau žiūrint iš objektyvios pusės, "Sopranai", "The Wire" ar "Mad Men" tai darė (ar daro), o rezultatus jie pasiekė puikius. Tuo tarpu "Breaking Bad" mane žavi tuo, kad jie sukūrė nuostabią istoriją ir į ją įpynė savo veikėjus, ko galutinis variantas man padarė didžiausią įspūdį iš visų keturių didžiųjų dramų. Ir nors aš priešinuosi visiems, kurie sako, jog "Dingę" buvo puiki drama, po tokių serijų savo priešinimusi pradedu abejoti. Ši serija, kurios pavadinimas yra paprastas klaustukas, turbūt geriau susumuojantis visą serialo esmę nei jo pavadinimas, per savo mistiką ir tikėjimą dar giliau įlenda į Eko gyvenimą.

Eko istorijoje nuo pirmosios jo serijos buvo gan nemenka skylė, todėl buvo natūralu tikėtis antrosios istorijos su juo. Ta skylė buvo ne tai, kaip Eko atsidūrė Australijoje - nes kam tai įdomu? - bet labiau loginė ir šiame seriale pati svarbiausia - iš kur pas šitą žmogų atsirado toks tikėjimas? Žinoma, nesusimąstant buvo galima galvoti, kad jį pakeitė sudužimas saloje ir tai nebūtų klaida, bet Afrikoje jis buvo nusikaltėlis, todėl toks staigus atsivertimas neatrodo "Dingusių" stiliaus.

Ir tikrai džiugu, kad scenaristai nėjo pačiu lengviausiu keliu aiškindami, jog kunigavimas pakeitė milžiną negrįžtamai. Priešingai - jis liko toks pat šaltas skeptikas, pasiryžęs iškentėti kažkiek laiko dėl to, kad niekas neišsiaiškintų jo paslapties. Neišvengiant kalbų apie tikėjimą, Eko praeityje galima drąsiai įvardyti kaip Džeką (bent jau prieš patenkant į salą). Afrikietis pabrėžtinai netikėjo niekuo, ko negalėjo matyti savomis akimis, ir būtent todėl jam pavedė tirti stebuklą (kas man pačiam tikrai yra nelogiška vien dėl to, kad visi aplink žino apie Eko netikėjimą, bet kažkodėl laiko tai privalumu, nepaisant to, kad tai yra jo darbas).

Stebuklo byla, kad ir iš kurios pusės bežiūrėsit, yra gana paini. Viskas prasideda ne Eko naudai, kadangi įrašas ir daktaras liudija, jog mergina tikrai prisikėlė. Bet come on - suklastoti tokius dalykus laisvai galima. Tačiau žymiai daugiau klausimų iškelia vyrukas, matytas ir Kler istorijoje.

Dabar galit viską kreipti į bet kurią pusę, aiškiau nebus. Jeigu, kaip teigiama dabar, jis tėra apsimetėlis, Kler jis šitaip išgąsdino ne be reikalo ir tam turėjo kažkokią priežastį, o su Eko susitiko daugmaž per klaidą. Jeigu jis turi kažkokių galių ir čia rimtai buvo stebuklas, Kler bus nelinksma. Šiaip aš pats negaliu laisvai suvesti kur šioje vietoje įkrenta Eko - jis su žyniu turbūt susitiko ne atsitiktinai, bet jį pastarasis galėjo nuvyti todėl, kad šis patektų į lėktuvą.

Ir visgi paskutinė praeities scena ir vėl demonstruoja, kad viskas yra susiję. Jeigu ta mergina iš tikrųjų susapnavo Eko brolį, tai yra turbūt didžiausias antgamtiškas įvykis, nutikęs prieš patenkant į salą. Jeigu tai ne stebuklas, mes susiduriame su kažkuo žymiai rimtesniu. Negi kas nors galėjo išsiaiškinti viską apie vieno keleivio praeitį ir jam sukelti tokį šoką? Beje, Libe, net jeigu ir mirei, mokytis reikia - jei žmonės pykstasi oro uoste, nebūtina lįsti prie jų, juk nesimuša.

Tad su šia serija paaiškėja ir kada Eko tapo tokiu tikinčiuoju - transformacija įvyko lėktuve, kadangi Australijoje jis dar buvo visai kitas žmogus, nei saloje.

Sapnavimas saloje irgi yra labai neįprastas dalykas. Juk anksčiau salos antgamtiškumai pasireikšdavo tik po truputį ir dažnai buvo paaiškinami kokiu nors būdu - žirgus ar baltuosius lokius juk galima kaip nors paleisti. Pranašiškas sapnavimas buvo susijęs tik su Būnu ir vėliau su šiais dalykais apsiraminta. Dabar Eko ir Lokas sapnuoja lygiai apie tą pačią vietą, kurią Džonas miegodamas matė ir pirmą kartą, todėl kad ir kokie stebuklingi šitie regėjimai yra, jie sukasi tik apie tą patį dalyką.

Bet vis tiek keista. Norėčiau sakyti, kad Eko turėjo daug klausimų, todėl sapnavo klaustuką, tačiau tai nėra pats geriausias paaiškinimas. Visgi tai, kad Lokas susapnavo jam niekada nematytą Eko brolį, yra kažkas tokio. Aišku, Džeko tokiais dalykais neįtikintum, bet vis tiek awesome.

Atradus naują liuką ir išsiaiškinus, kad šis yra skirtas kito stebėjimui, daugelis anuomet buvo žiauriai nustebę, bet aš šito dalyko nesupratau. Nesakau, kad to tikėjausi, bet viskas logiška - duodamas maistas, apgyvendinimas ir žiūrima kaip asmuo (vienas ar du) reaguoja į pastovų mygtukų spaudymą. Žinoma, apie DHARMA kyla žiauriai daug klausimų (tarp kurių yra ir kur veda tas vamzdis ir kodėl, po velnių, dabar niekas nestebi ano liuko?), bet man patinka, kaip serialo scenaristai iš žmonių tarsi tyčiojasi.

Didžiajai daugumai (tarp jų ir man) žiūrovų knietėjo dar daugiau išgirsti apie visus šituos bunkerius ir kitas paslaptis, tačiau buvo susikoncentruota į Eko ir Loko santykius (ir afrikiečio manymas, kad jis privalo spaudyti mygtuką, man visuomet buvo labai paskubintas ir nelogiškas, bet nebijokit, prasmę jis turi).

Vienintelis seriją gadinęs elementas buvo taikstymasis su nužudymais. Aš sveikinu sprendimą nešokti į veiksmą iškart, bet jį galima buvo įgyvendinti geriau. Ypač be beprasmio leisgyvės Libės žiopčiojimo - mes žinom, kad ji nepasakys nieko (arba niekas jos nesupras), nes tai, kad žudė Maiklas, ir yra visa esmė. Harlio atsisveikinimas buvo gana jautrus momentas, bet Džeko kabinėjimasis, kaip visada, daugelį scenų sugadino. Visgi įtampos, dramos ir istorijos prasme serija buvo labai vykusi, nors ją būtų galima pavadinti tik menka įžangą į tai, kas laukia.

Citatos

  • 'We do it because we believe we are meant to. Isn't that the reason you pushed it, John?'
  • 'Well, ain't that swell, Gimpy McCrutch over here covers up that the Artist formally known as Henry Gale tried to strangle your little amiga, and suddenly it's on me when she goes vigilante.'
  • 'Your map is inexact.' 'No kidding.'
  • 'I'm sorry I forgot the blanket.'
  • 'Every single second of my pathetic little life is as useless as that button!'

Veteranų kampelis

  • Be reikalo kažkada gyriausi, kad atsimenu kone visas serialo paslaptis, kadangi dabar supratau, jog taip nėra. Jau vien tas aiškiaregys - aš atsimenu, kad jis rūpinosi Kler, bet ar jis buvo rimtesnis veikėjas - net nenutuokiu.


Namų darbai: s02e22 - Three Minutes

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą