2013 m. rugsėjo 2 d., pirmadienis

Breaking Bad. Penktas sezonas. Rabid Dog

Tai - dvyliktosios penktojo „Breaking Bad“ sezono serijos apžvalga. Joje yra aptariami svarbiausi iki šios serijos ir jos metu įvykę įvykiai, todėl skaitykite savo nuožiūra.

Whatever you think is supposed to happen, I’m telling you the exact reverse opposite of that is going to happen. - Jesse

Pirmuosius keturis „Breaking Bad“ sezonus aš įveikiau maratonu per maždaug savaitę laiko. Kaip nuo to nukentėjo mano savijauta ir išvaizda yra kita tema, tačiau tokio maratono su šiuo serialu aš tikrai nepatariu - jis privalo būti žiūrimas iš lėto, nes tik tokiu būdu galima pagauti visą jo genialumą. Bet čia ne apie tai.

Pradžioje galvojęs, kad taip yra dėl didelio mano žiūrėjimo tempo, ilgainiui supratau, jog priežastis, dėl kurios aš nelabai matau didžiosios šio serialo temos, yra tai, jog ji po keturių sezonų dar neegzistavo. Nesupraskit klaidingai: prieš du metus aš nebuvau matęs „Sopranų“, „The Wire“ ar „Mad Men“ ir tai man neabejotinai buvo geriausias matytas serialas. Tačiau aš supratau, kad didžiąja dalimi „Breaking Bad“ buvo itin originalus ir rimtas popsas, kuris pasakojo istoriją apie pasikeitusį chemijos mokytoją ir tokia pagrindinė tema tokiam serialui tiesiog atrodo per maža.

Iš dalies mano spėjimai pasitvirtino. Volto tapimas vienu juodžiausių visų laikų veikėjų televizijoje yra neišvengiama „Breaking Bad“ dalis, tačiau serialo, niekad netaikančio į labai siauras temas vinimi nuo penkto sezono pradžios tapo Volto ir Džesio konfliktas. Šiuo atveju pirmi keturi sezonai buvo savotiškas paruošimas šiai akistatai, kuri veikiausiai buvo neišvengiama nuo pirmųjų serijų ir aš buvau tiesiog per kvailas ją pastebėti.

Nes visgi visas penktas sezonas palaipsniui tapo Volto silpnėjimo laikotarpiu. Pirmojoje šio sezono pusėje tą silpnėjimą pastebėjo Džesis ir Skailer, dabar tai pastebėjo visi Volto artimieji.

O Volto pagrindinė problema yra tame, jog jis nebeturi jokio palaikymo. Ilgainiui šis žmogus pakenkė kiekvienam seriale pasirodžiusiam veikėjui (spėju, kad net ir vargšė kaimynė susilaukė Heisenbergo įtūžio) ir buvo tik laiko klausimas, kada kiekvienas jų tai sužinos. Tai sužinojus, savaime suprantame, vėl prasidėjo vienas už kitą didesnių įvykių paruošimai.

Po praėjusios serijos man iš galvos niekaip neišėjo mintis, jog, skirtingai nei rašiau savo apžvalgoje, Džesio mąstymą pakeis Henkas, ne Volto sūnus. Aš įsivaizdavau, kaip Džesis vidury benzino laistymo nusprendžia, kad geresnis kerštas Voltui būtų visos tiesos išklojimas jo svainiui, o ne namo sudeginimas. Šiuo atveju suklydau nedaug, tik toks mąstymas priklausė Henkui.

Jis lygiai taip pat suprato, kad Volto nužudymas būtų per daug paprastas išsisukimas žmogui, kuris padarė tiek blogo. Tinkamo atlygio, tiesa, Voltas sulaukti negali, todėl iš dalies visi Henko planai įkišti giminę už grotų yra gan desperatiški veiksmai, kadangi adekvataus keršto - sūnaus nunuodijimo ir galbūt žmonos užsprangdinimo - niekas net nesugalvos ar neišdrįs įvykdyti.

Taip yra pasirenkamas bandymas kankinti Voltą iki jo mirties kalėjime, kas yra labai daug jėgų reikalaujantis procesas. Bandant žiūrėti iš šono, arba bent jau iš tos pusės, iš kurios žiūrėjo Henkas ir Gomezas, viskas atrodo per daug nerealu. Atsiminus tokią daugybę Volto nusikaltimų suprasti, kad vienintelis prieš jį turimas įkaltis yra buvusio narkomano pasakojimas, kuriuo jokioje realybėje nebūtų patikėta, vėl sugrąžina serialą prie tam tikro pirmųjų sezono popso. Gali būti, jog Džesio prisipažinimas tebuvo pateiktas kaip POV tam, kad pamatytume tikrąsias reakcijas į Volto darbus, kadangi būtų sunku patikėti, jog serialo kulminacija gali tapti nufilmuotas liudijimas (nebent tai būtų Volto prisipažinimas).

Labai panašu, jog taip nebus, kadangi mes po truputį artėjame link neišvengiamo Volto griuvimo. Aš nesu iš tų žmonių, kurie mėgsta spėlioti serialų pabaigas ar labai lengvai pasiduoda sirgimui už kurį nors veikėją, tačiau kuo toliau, tuo labiau įsitikinu, kad vienintelis Volto galimas likimas yra jo absoliutus žlugimas. Ar tai bus mirtis, ar kalėjimas, ar kankinimasis vėžio dėka, žiūrint ir iš objektyviosios - „jis to nusipelnė“, - ir iš subjektyviosios pusės, Heisenbergas iš šito dalyko išsisukti negali.

Pagrindinė to priežastis yra ta, kad Volto pusėje žmonės dabar liko ne todėl, jog jis šiuo metu laimi. Jie liko todėl, kad jie, tam tikra prasme, yra žmonės, kurie laikosi iki galo iš principo.

Skailer tokia moteris gal ir nebūtų, tačiau dabar ji primena pirmųjų šios vasaros serijų Džesį. Ji yra stebėtoja su viskam apatiška fizionomija, gyvenanti ne šiame pasaulyje. Skailer dar nėra visiškai supratusi šios istorijos svarumo (arba ji kaip tik viską supranta geriau už kitus), todėl ji laikosi kuo atokiau nuo Volto veiksmų. Ir visgi ji supranta, jog jeigu žemyn keliaus jos vyras, jos niekas nepasigailės. Būtent todėl Skailer spaudžia Voltą, žmogų, kuris visuomet sugebėdavo išsisukti iš kebliausių situacijų, kad tokį savo talentą pademonstruotų ir šį kartą.

Tuo tarpu Saulas yra kiek lengvesnis, bet irgi į Skailer panašus variantas. Per savo gyvenimą jis grūdinosi savo globon priglausdamas daugybę nusikaltėlių, tačiau šis yra išskirtinis. Saulas savo reputaciją užsidirbo likdamas su klientais iki galo ir pats nesistengdamas persidirbti, todėl visus sunkumus jis vėl užkrauna ant Volto pečių (be poros lengvesnių darbelių, skirtų kone įdomiausiu ir linksmiausiu serialo veikėju tampančiam Huelui).

Vienintelis Volto nespaudžiantis žmogus lieka jo sūnus, kuris porai sekundžių - ir tik nesakykit, kad tai yra netiesa - sustabdė žiūrovų širdis siekdamas, kad jo tėvas pasakytų tiesą. Šiuo atveju apie vėžį, ne apie slaptąjį biznį, bet jūs išsigandot. Norėtųsi tikėti, kad sūnus gali tapti svarbiu veikėju pačioje pabaigoje, bet neišeinant iš įtikinamų jo ribų tai padaryti bus labai sunku.

Tačiau Flinas nėra žmogus, kuris galėtų paguosti ar sustabdyti Voltą ir taip mes priartėjam prie paskutinės vilties griebimo, kuri pasirodo tradicinio pasikalbėjimo su Džesiu pavidalu. Ta scena man stebėtinai sukėlė labai dviprasmiškus jausmus ir aš tiesiog pats negaliu tuo patikėti, tačiau ji tuo pačiu yra ir gera, ir nelabai.

Geroji, o gal net ir puikioji jos pusė slypi meniškojoje dalyje. Iš keturių didžiųjų dramų būtent dėl tokių scenų „Breaking Bad“ bus geriausia meno srityje. Tokios didžiulės erdvės, tokie įspūdingi vieną akimirką pasirodantys veikėjai ir tokios keistai nustebinančios kamerų pozicijos yra tiesiog genialus sprendimas. Didžiulė aikštė, kurios filmavimui prireikė aptverti keturis kvartalus, yra dar viena meninio šio serialo genialumo priežastis.

Visgi veiksmas joje man iškelia bene vienintelę problemą, kuri kyla iš šių keturių serijų. Panašiai kaip ir su Volto sūnaus neteisingu išgąsdinimu apie vėžį, taip ir čia su grėsmingai atrodančiu plikiu, „Breaking Bad“ mus apgaudinėja. Vėlgi - tų apgaudinėjimų pasekmės man yra tiesiog tobulas dalykas, prie kurio prikibti negalima. Tačiau ir paskutiniai serijų kabliukai, ir dar kelios šio sezono scenos yra pateikiamos tokiu būdu, kad turėtų du išėjimus, kurių vienas būtų labai nuspėjamas, ir galiausiai būtų pasirenkamas kitas. Sakysit, kad toks dalykas yra svarbiausias televizijoje tam, jog niekas neatspėtų, kas vyks toliau, tačiau tiek daug tokių scenų yra savotiškas piktnaudžiavimas ir vengimas tiesioginių konfliktų, už kuriuos aš taip gyriau šį serialą prieš porą savaičių.

Giriu ir dabar, kadangi toks prisikabinimas yra labai menkas žiūrint į Gilligano ir kitų scenaristų sukuriamas tokių nuspėjamų veiksmų pasekmes. Tačiau tai kartu yra ir pamoka, kad nesitikėtumėte aklo veiksmo iš Volto skambučio Todui ir jo dėdei, kadangi šis dalykas vėl gali turėti dvi išeitis. Arba Voltas suprato, kad prieš jį atsisuko visi ir jam nebėra jokios išeities kaip tik griebtis smurto, kurio jis vengdavo, arba jis lygiai taip pat suprato, kad Todas yra vienintelis žmogus, kuris yra jo pusėje ir žavisi juo panašiai, kaip tai darė Geilas, todėl todėl tuo galima pasinaudoti (Lidija į šią kompaniją irgi galėtų patekti, kadangi jai Voltas dar yra reikalingas).

Bet kokiu atveju Volto sprendimo pasekmės vėl taps kitos serijos vinimi ir sugebės privesti dar arčiau prie neišvengiamos Džesio ir Heisenbergo akistatos.

Vertinimas: 10/10

O ką apie šią seriją manote jūs?

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą