2013 m. rugsėjo 14 d., šeštadienis

Dingę. Trečias sezonas. Antra serija

'If you wanted me to believe this, you probably should have picked somebody else besides the Red Sox!' - Jack

Šito "Dingę" dar nedarė. Atsimenu, kad trečiasis šio serialo sezonas tikrai kentėjo nuo silpnų serijų, bet kad jo pradžia buvo tokio lygio aš tikrai negalvojau. Jau praėjusio sezono apžvalgose minėjau, kad praeities scenose "Dingusių" kūrėjai jautė pareigą žiūrovams parodyti bent po vieną papildomą netikėtumą susijusį su veikėjais, ir tai jiems nepadarius kokybė kentėdavo. Bet šito mes dar nematėm.

Vienas dalykas yra stengtis ir galutiniam rezultate nepadaryti nieko rimtesnio. Žinoma, tai yra nevykėlių mąstymas, bet tuomet bent jau matosi, kad šiokios tokios pastangos buvo įdėtos. Visai kitas dalykas yra net nebandyti sukurti nieko naujo, parodyti kone identiškas scenas į tas, kurios buvo kurtos anksčiau, ir tai pateikti žiūrovams kaip naujovę. Tai nėra paprasta tinginystė, tai negerbimas žiūrovų, kurių lūkesčiai yra labai dideli.

Ir kalbant apie Džiną ir San, net negalima pasakyti, jog kūrėjai neturėjo kur judėti. Paskutinėje serijoje apie šią porą juk buvo palikta kad ir netiesioginė, bet visgi intriga apie tai, ar San vaikas yra Džino, ar ne. Ir susukus seriją apie šią temą gal ir nebūtų buvęs blogiausias pasirinkimas. Tuo tarpu žiūrovams buvo numestas tik paprastas kabliukas, priverčiantis ir vėl be reikalo spėlioti apie gan nereikšmingą dalyką.

Vienintelis dalykas praeityje, kuris pataikė į šią temą, buvo tai, kad San draugauja su savo anglų kalbos mokytoju, kurio vardą aš tingiu pasižiūrėti. Šis faktas, kaip ir praėjusioje serijoje Saros nenoras pasakyti Džekui savo naujojo draugo vardą, iš nedidelės reikšmės pradžioje sukėlė svarbiausius praeities įvykius ir šiuo atveju gal buvo kiek logiškesnis. Tačiau serijoje buvo kalbama visiškai ne apie tai, apie ką reikia.

Juk pirmas dramos uždavinys yra pastoviai parodyti ką nors naujo apie veikėjus, o ar čia kas nors panašaus buvo? Kalbant apie tai kiek veikėjai pasistūmėjo į priekį, čia galima pagirti nebent San tėvą, iš kurio tokio protrūkio buvo galima mažai tikėtis, bet visa kita buvo ne tik kad tikėtasi, bet net ir matyta. Ar mes turim suprasti, kad Džinui yra sunku primušti blogiukus, nors jis tai daro jau kurį laiką (veiksmas vyksta jau netoli išvykimo į Australiją, todėl Džinas jau buvo mušeika)? Šiuo atveju siekta nežinia ko, bet tikslas pasiektas tikrai nebuvo.

Aš į šią seriją žiūrėčiau visai kitaip, jeigu ji būtų susukta apie praeities scenas. Ar tai būtų kokia moralinė dilema, ar San ir Džino sužinojimas apie vienas kito paslaptis (nors tai scenaristai turbūt tauposi, kad ir kaip keistai tai atrodytų), bet scenos saloje yra apie nei vieną iš šių dalykų.

Vienintelis pliusas, kurį aš atrandu iš San, Džino ir Saido nuotykių, yra tai, kad Kiti yra pagaliau pradedami pateikti kaip paprasti žmonės. Anksčiau mes juos matydavome kaip kažkokius burtininkus, kurie visur praslenka nepastebėti ir beveik be nuostolių. Tos kelios aukos buvo tiesiog jų pačių neatsargumas, bet Kiti savo tikslą pasiekdavo be jokių problemų. Nors jie dabar padarė tą patį, spąstai iš dalies suveikė, todėl šitie žmonės nėra tokie nepergudraujami. Ir vienas klausimas - kokio velnio Benui yra reikalingas laivas, jeigu jis jų tikrai turi (lengva ranka Maiklui vienintelio išplaukimo iš salos juk neatiduotų, ane?).

Scenas Kitų pusėje galima pagirti vien dėl to, kad stebuklingasis miestelis yra pateikiamas su bent kiek didesniu subtilumu. O čia ir vėl yra parodomas Kitų silpnumas. Logiškai galima būtų galvoti, jog jie turi neribotus išteklius ir gyvena tik trobelėse, bet dėl kažkokios priežasties jie skaldo akmenis ir prie darbo pristato Sojerį su Keite. Aišku, galimi du variantai: arba akmenis reikia suskaldyti tam, kad toje vietoje būtų galima ką nors statyti, arba tai yra dar viena maskuotė siekiant užimti du kalinius. Spręsti jums. Beje, Sojerio bučinio reikšmė, įtariu, buvo aiški visiems nuo pat pradžių, bet man ši scena buvo įgyvendinta žymiai geriau nei analogiška scena su Džeku (o tai, kad Benas girdi kalinių planus, turbūt irgi nėra siurprizas - juk jie čia ne atostogaut atvyko).

Bet kuo mane ši serija nustebino - ir tai padarė nuoširdžiai - vėl yra Džeko siužeto linija. Esmė tame, kad šią seriją ir Beno bei daktaro pokalbį aš atsiminiau puikiai, bet kontrastą kitiems įvykiams jis suteikia labai nemenką, todėl įspūdį man jis paliko didesnį. Man labai patinka, kai serialai neignoruoja tikro gyvenimo įvykių ir juos sugeba susieti su bendra istorija, bet ši vieta man visuomet buvo vienas nuostabiausių šios temos pavyzdžių.

"Mad Men" paima istorinius įvykius ir aplink juos sudeda serijas. Tuo tarpu "Dingę" (kiek atsimenu - tik šį vieną kartą) paėmė savo seną posakį, kurį kartodavo Džeko tėvas ('That's why the Red Sox will never win the World Series'), ir padarė vien1 geriausių draminių scenų per ilgą laiką. Skeptikams pasakau - šis pasakymas išėjo dar prieš tai, kai "Red Sox" laimėjo čempionatą, ir viskas ilgą laiką buvo tik juoko forma. Šiuo atveju tikras gyvenimas padiktavo scenarijų ir tai yra tiesiog puiku.

Veikėjų požiūriu negalima sakyti, jog Džekas pradėjo tikėti stebuklais, nes toks dalykas būtų tiesiog per skystas. Bet jis privalėjo atsiminti savo tėvą, savo šeimą ir savo klaidas, kas jį, kaip matėme, tikrai supurtė (ir šioje scenoje aš tikrai pripažįstu Foxo vaidybos įgūdžius). Kalbant apie serialo mitologiją, tampa absoliučiai aišku, jog Kiti turi susisiekimą su išoriniu pasauliu ir lieka tik laiko klausimas, kol šis dalykas iškils į paviršių. Tokios scenos yra lobis kiekvienam seriale, o žinant jų aplinkybes, įspūdis būna dar didesnis. Ir būtent dėl to aš nebandau sudirbti trečiojo sezono kiek tik galiu, nes kai kurios jo vietos šiam serialui reiškė labai daug, o ši yra viena jų. Nors pasistengti labiau tikrai galima.

Citatos

  • 'Matter of fact, if you do anything at all that pisses me off, you're gonna be shocked.'
  • 'And Colleen... I want that boat.'
  • 'You taste like fish biscuits.'
  • 'I couldn't help myself. You just looked so damn cute swinging that pick axe. Chain gang looks good on you, Freckles.'
  • 'If they get past you, that means my husband is dead and I won't care anymore.'
  • 'Well give me something else to stare at.'
  • 'That would be part of the lying you mentioned.'
  • 'My name is Benjamin Linus. And I have lived on this island my whole life.'

Veteranų kampelis

  • Kai pirmą kartą mačiau šią seriją, aš buvau įsitikinęs, kad tas akmenų skaldymas yra šiaip paprastas būdas užimti belaisvius. Apie jokį lėktuvo pakilimą tuomet aš tikrai negalvojau.Namų darbai: s03e03 - Further Instructions

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą