2013 m. rugsėjo 18 d., trečiadienis

Dingę. Trečias sezonas. Trečia serija

'You have to clean up your own mess' - Boone

"Dingę", kurdami veikėjų praeities scenas, be žiūrovams skirtų siurprizų dažniausiai siekdavo ir pabrėžti konkrečias veikėjų charakterio savybes. Kartais tai daroma siekiant parodyti jų nepastovumą, bet dažniausiai yra siekiama išryškinti vieną bruožą, dėl kurio veikėjo gyvenimas sugriuvo ir dėl ko jis yra toks, koks yra saloje. Kitaip tariant, tos praeities scenos kiekvienam veikėjui siekia pabrėžti vis tą pačią savybę tik per kitokią aplinką. Ir pirmus sezonus (arba net iki antrojo sezono vidurio) su tuo buvo galima susitaikyti, tačiau dabar, veikiausiai ne pagal kūrėjų norus, pradeda ryškėti viena veikėjų savybė, kuria pasižymi praktiškai visi: jie yra kvaili ir nesimoko iš savo klaidų.

Kol nepradėjau aiškinti teiginio, dėl kurio gali pasirodyti, jog aš šio serialo nebemėgstu (atsiminkit: kad ir kaip aš "Dingusius" sudirbsiu, kritikuosiu ir grasinsiu, jis man visada bus mylimiausias serialas), noriu atkreipti dėmesį į serijos ir sezono pradžios struktūrą. Kuri, pripažinkim, vėl kopijuoja antrąjį sezoną. Tik šiuo atveju tai ir vėl yra ne į naudą. Šioms serijoms būtų labai tikę rodyti scenas ir vienoje, ir kitoje salos pusėje, kuomet veiksmas būtų pasiskirstęs gana neblogai, tuo tarpu čia kol kas serijos kenčia nuo ištęsimo ir tai tikrai ne į naudą.

Grįžtant prie veikėjų kvailumo, tokį dalyką galima išmąstyti netgi galvojant teoriškai ir nemačius šio reiškinio pavyzdžių. Juk jeigu pastoviai yra bandoma parodyti pažeidžiamiausią veikėjo vietą, labai logiška yra galvoti, kad jis jos tiesiog netobulina. Tokios mintys mane lanko jau seniai, tačiau su Loku, kurio pagrindinė silpnybė yra viena aiškiausių, ši problema pasirodė visu gražumu.

Vienoje apžvalgų jau susitarėm, jog Loko tėvas iš visų savo blogybių sūnų sugebėjo ir kai ko išmokyti: kad ir kaip norėtum pasitikėti žmonėmis, viską turi apgalvoti labai kruopščiai. Ir tada, kai aš bandau pateisinti pastovų Loko tėvo kišimą į eterį, vienintelė gera jo savybė šioje serijoje yra tiesiog panaikinama Džonui namo parsivežus nepažįstamąjį.

Dėl ko ši serija mane taip nervina yra tai, jog ji galėjo eiti visai kitokiu keliu. Šio veikėjo istorijoje svarbiausias asmuo yra jo tėvas, ir šalia atsiradus perpus jaunesniam vaikinui Lokui galėjo prabilti tėviški instinktai, dėl kurių galiausiai jis pradėtų elgtis kaip savo tėvas ir tai būtų kiek subtilesnis jo įkišimas.

Bet ne, viskas privalėjo suktis apie tą patį pasitikėjimą su neįmanomo lygio argumentavimu. "Dingę", serialas, kuris detalėms skirdavo ypatingą dėmesį, turėtų apgalvoti kiekvieną manevrą ir neiti lengviausiu keliu prie anksčiau nustatytos baigties. Tokie pasakymai, kad per šešias savaites vaikinui nebuvo atskleistos fermos, kurioje žmonės praleidžia kone visą savo gyvenimą, paslaptys, yra tiesiog kvailos ir skirtos pritempti dirbtinę intrigą.

Nors už vaikino tapatybę pliusą rašyti galima. Be abejo, galima buvo tikėtis, jog galiausiai serijoje pasirodys Loko tėvas arba vaikinas padarys kažką nenuspėjamo, bet šioks toks netikėtumo faktorius suveikė. Ir visgi tai buvo paskutinis geras praeities scenų įvykis: medžiotojo ar ūkininko statuso lyginimas bent jau man čia yra neapgalvotas. Aš suprantu, jog Loką dabar norima pateikti įvairiapusišką veikėją, bet tai turi būti tolygus ėjimas link to, per vieną seriją visai kitu žmogumi tapti tiesiog negalima. Nebent tas jo medžiojimas visuomet buvo bėgimas nuo to paties Džono mėgstamo likimo, kuo aš dabar ir rinksiuosi tikėti.

Scenos saloje manęs irgi nesužavėjo. Kai "Dingę" būna savo geriausioje formoje, serialo pateikiamos paslaptys einasi labai laisvai ir apie jas galvoti reikia, bet ne taip, kad įsiskaudėtų galvą. Dabar visokių paslapčių buvo prikimšta į vieną vietą, ir visomis jomis vėl buvo siekiama pasakyti vieną ir tą patį dalyką: bunkerio sprogimas veikėjų nenužudė, bet juos pakeitė.

Gerai, Loką šįkart labiau pakeitė tas, ko jis užvalgė, bet po sprogimo jis tapo panašus į žmogų, ieškantį prasmės ir ne vien darantį viską todėl, kad reikia. Džono haliucinacijas peržiūrėjau kelis kartus, bet kažko svarbesnio, kas rezonuotų ateities įvykius, neradau (nors vieną teoriją apačioje turiu). Tas sapnas, nepaisant to, jog vizualiai buvo sukurtas puikiai ir O'Quinno vaidyba buvo nuostabi, pasitarnavo tik kaip nukreipimas pas Eko, ką buvo galima suprasti jau anksčiau.

Į kurią pusę pasikeitė Eko aš jums negaliu pasakyti net ir dėl to, kad aš nesu tikras šioje vietoje net ir po vėlesnių įvykių, bet jis tikrai nebe toks, koks buvo. Jau vien pasakymas, kad jis turi išgelbėti kitoje salos pusėje esančią trijulę, sako, jog Eko tikrai buvo paveiktas vienokiu ar kitokiu būdu (o gal lokys jam tai pasakė?). Bet vėlgi, tai yra pigus būdas parodyti stebuklingą salą su tokiu banalumu, kuris niekada nebuvo būdingas "Dingusiems".

Desmondo pasikeitimas čia turbūt yra įdomiausias, ir veikiausiai todėl, kad jis dar yra šviežias veikėjas, nekamuojamas nusistovėjusių problemų. Jo užuomina apie Loko kalbą, kuri įvyko serijos gale, ir Harlio reakcija į ją buvo viena geriausių šios serijos vietų. Nieko neišduodant galiu pasakyti tiek, kad visų šių veikėjų pasikeitimai bus plėtojami kone kiekvienoje serijoje, ir Desmondo istorija ne tik kad nenervins, bet ir prives prie vienos svarbiausių sezono linijų. Bet jūs palaukit.

Kalbant apie seriją bendrai, ką ji pasiekė? Paviršutiniškam lygmenyje, tai, kad trijulė nežuvo, bet pasikeitė (ką, pripažinkim, buvo galima nuspėti). Veikėjų plėtojimo lygmenyje nepasiekta nieko, nebent tai, kad Lokas yra tiesiog durnius, nesimokantis iš savų klaidų (kaip, beje, ir visi kiti). Ir taip, kaip galėjau pamiršti: Nikės ir Paolo pristatymas. Nesijaudinkit, šie veikėjai netruks jūsų užknisti iki Būno ir Šenon lygmens, nors jų istorija ilgainiui bus pabaigta televizijoje neįprastu būdu.

Citatos

  • 'Dragged? By what?' 'By the polar bear.' 'Sawyer killed the polar bear.' 'He killed a polar bear.'
  • 'Where are Eko and Desmond, are they off being mute and building structures as well?'
  • 'Well, apparently, a bear's got him. It's just made an active kill. You may want to hustle.'
  • 'Okay... Well, when that wears off, can you get bandages, from the kitchen?'
  • 'Polar bears are meant to be quite clever. Very clever. They are like the Einsteins of the bear community.'
  • 'You're not taking drugs are you? I only ask because there is a zero tolerance policy on the island and I wouldn't want you to have to punch yourself in the face.'

Veteranų kampelis

  • Su Čarliu, Kler ir Aronu Būno užuomina yra kiek aiškesnė, kadangi jis sako, jog jie bus saugūs kol kas. Po jų iš karto yra parodomi San ir Džinas, kuriems irgi bus nelinksma. Aš neabejoju, kad ir pirmuoju, ir antruoju atveju "Dingusių" kūrėjai jau buvo viską suplanavę, tik dabar pasireiškia tas faktas, ką scenaristai laiko svarbesniais veikėjais, ką ne; Džinas ir San patenka į pastarąją kategoriją.
Namų darbai: s03e04 - Every Man for Himself

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą