2013 m. rugsėjo 24 d., antradienis

Justified. Antras sezonas

Tai - bendra apžvalga, čia nėra atskleidžiamos svarbiausios antrojo "Justified" sezono detalės, todėl straipsnį skaityti saugu visiems

Geriausi serialai visuomet buvo tie, kurie savo idėja ar istorija būdavo itin originalūs. Jie išsiskiria dėl to, kad jie turi pagrindinį bruožą, kuris yra nematytas kituose serialuose, bet juose šis bruožas yra nuostabiai ištobulintas ir visų mėgstamas. "The Wire" savo istoriją pasakojo kaip knygą, susidedančią iš daugelio mažų skyrių ir galiausiai pasibaigiančią jiems visiems suėjus į vieną krūvą. "Sopranai" pristatė vieną pirmųjų antiherojų televizijoje ir privertė žiūrovus jį pamėgti. "Breaking Bad" sukūrė niekam nematytą ir itin originalią istoriją, kuri ir vežė viską į priekį. "Mad Men" yra pats kruopščiausias kūrinys, kurio veiksmas vyksta praeityje, ir tai suteikia visai kitokį požiūrį į mums jau įprastus dalykus.

Kalbant apie "Justified", mane jau pirmajame sezone šokiravo vienas dalykas. Aš iš visų jėgų stengiausi atrasti bruožą, kurį turi šis serialas ir neturi joks kitas. Bent jau po dviejų sezonų galiu daryti išvadą, jog tokio dalyko tiesiog nėra, ir būtent čia slypi "Justified" sėkmė. Šis serialas paima daugelį jau matytų triukų, juos sumeta į vieną krūvą, atranda tarp jų kokią nors sąsają ir link jos stumia visą veiksmą. Negalima pasakyti, kad toks būdas nėra nematytas ar netikėtas, tačiau tai, kokiu lygiu jis yra įgyvendinamas, padaro "Justified" vienu geriausių ir kone labiausiai neteisingai nuvertinamu serialu dabartinėje televizijoje, kuris yra nepanašus į nieką kitą būtent dėl savo neoriginalumo.

Ir visgi jeigu tektų sulyginti "Justified" su kokiu nors serialu, tai veikiausiai būtų "Breaking Bad". Ne dėl kokio nors veikėjo ar detalės kuriame nors sezone, bet dėl bendros serialo atmosferos. Žiūrėdamas "Breaking Bad" aš visada stebiuosi serialo lengvumu. Ten yra daugybė sunkių psichologinių scenų, tačiau jos yra pateikiamos lengvai ir visiems suprantamai, dialogai ten yra ir linksmi, ir rimti vienu metu, todėl be nežmoniško susikaupimo ten išeina toks pats rezultatas kaip ir per "The Wire" ar "Sopranus". "Justified" žiūrisi lygiai taip pat lengvai, o antrajame sezone apsiėmęs dar daugiau tradicinių motyvų, serialas tapo dar stipresnis.

Šiame sezone žiūrovams buvo pristatyti pagrindiniai serialo blogiukai, Benetų šeima. Pripažinkim - šeima kaip pagrindinis serialo antagonistas toli gražu nėra nematytas dalykas, bet "Justified" Benetų atstovus sukuria tokius skirtingus ir sudėtingus, kad sakyti, jog matėte kažką panašaus, būtų melas. Šeimos galva čia yra Megsė Benet - vidurinio amžiaus moteriškė, turinti tris sūnus. Ji turi mažą parduotuvę, tačiau tai tėra priedanga tikrajai jos asmenybei. Su visais ji elgiasi maloniai, rūpinasi nuskriaustaisiais ir atrodo labai maloni, tačiau kam nors įžeidus ar pakenkus jai pačiai arba jos šeimai, visi pamato tikrąją moteriškę. Megsė yra tikra pietietė, kovojanti už savo artimuosius.

Jos trys sūnūs, kaip ir retkarčiais ji pati, atneša dar linksmesnę šio serialo nuotaiką. Pagrindinis jų - Dikis Benetas, esantis tarsi dešinioji motinos ranka ir dėl daugelio savo problemų stengiantis apkaltinti Reilaną Givensą. Doilas yra iš pirmo žvilgsnio rimčiausias Benetas, šiuo metu dirbantis policininku, tačiau jam šeimoje įskiepytos vertybės šiame darbe jam visiškai nepadeda. Kūveris yra labiausiai atsipalaidavęs iš savo šeimos, nieko nedirbantis ir neveikiantis, pastoviai rūkantis žolę ir terorizuojantis aplinkinius. Benetų tikrasis grožis, nepaisant to, kad jie yra stereotipiniai blogi bomžai, slypi tame, jog šie veikėjai einant sezonui tolygiai keitėsi. Jie buvo pristatyti kaip neišsilavinę, nieko nemokantys ir kvailystes darantys pietiečiai, tačiau ilgainiui jie sugebėjo pergudrauti kone visus serialo veikėjus.

Nors Benetų istorija buvo neabejotinai stipriausia sezono grandis, įdomumu jai sugebėjo prilygti Boidas ir Eiva, kurie man labai priminė legendinius Boni ir Klaidą. Aišku, iš pastarosios porelės istorijos aš žinau turbūt tik apie jų tragišką likimą, tačiau tikiu, kad apie šias asmenybes pagalvojo ir serialo kūrėjai. Boidas ir Eiva yra nusikaltėliai, nors ir nėra tame pačiame profesionalumo lygyje. Daugelį darbų jie daro kartu ir visuomet sulaukia vienas kito palaikymo, kas suteikia jiems ir žmogiškumo, ir romantikos. Jų tarpusavio supratimas (kurį angliškai galima būtų apibūdinti kaip chemistry) žiūrovus pastato į gana nepatogią poziciją, kadangi šio serialo blogiukai iš dalies yra pateikiami kaip jautrūs ir malonūs žmonės, todėl čia susisuka galva bandant galvoti už ką reikia sirgti.

Siekiant atskleisti kažką naujo apie Reilaną, sezone buvo pristatyta ir Loreta, paauglė mergaitė, praradusi savo tėvus. Nors jai buvo skiriamas didelis dėmesys, ji atliko dvi pagrindines funkcijas. Pirmoji buvo jau anksčiau minėta Megsės jautrioji pusė. Loreta jai tapo tuo žmogumi, kurio gyvenimą ji galėjo pakeisti jau vien dėl to, kad abi jas siejo moteriškas ryšys, o Megsė sielvartą dėl dukros neturėjimo reiškė gana dažnai, todėl tai dar kartą tapo istorija, kurioje susipynė geri darbai prieš blogus, ir čia jums dar vienas palyginimas su „Breaking Bad“.

Kita Loretos užduotis buvo nelabai jautrų Reilaną pastatyti į poziciją, kurioje jis privalėjo rūpintis kažkuo menkesniu už save, ką jis sėkmingai ir padarė. Loreta, neturėdama biologinių savo tėvų, juos susirado pati ir nors pati veikėja ir buvo vienpusiška, jos iššauktos istorijos buvo itin reikalingos serialui.

Kalbant apie patį Reilaną, dėmesys šiam veikėjui man vis dar yra vienas keistesnių šio serialo aspektų. Aš negaliu pasakyti, kad šis maršalas yra numetamas kažkur į kampą, kadangi kiekvienoje serijoje jis gauna daugybę laiko ir laiko visas siužeto linijas kartu. Tačiau man sunku teigti, kad turėjau puikią progą susipažinti su šiuo veikėju, kadangi taip tikrai nebuvo. Jo ir Vinonos nuotykiai šiai pavogus pinigų iš policijos buvo tarsi proga susipažinti su Reilanu, tačiau ji visiškai neatnešė kitokio požiūrį į jį patį. Šis faktas patvirtina tai, kad "Justified" laikosi ant antro plano veikėjų - būtent per juos Reilanas ir parodo visas savo emocijas.

Bet kad ir kokio lygio istorijos ar dialogai buvo šiame sezone (o jie buvo dar aukštesnio lygio, negu pirmajame), viską nustelbė vaidyba, kuri yra tiesiog neįtikėtino retumo televizijoje. Kažką panašaus aš esu matęs nebent "Sopranuose", "Breaking Bad" ar "Deadwood", serialuose, kurie yra visuotinai pripažįstami vienais geriausių istorijoje. Nieko nenustebinsiu sakydamas, kad Timothy Olyphantas Reilaną įkūnijo tokiu pačiu lygiu kaip ir pirmajame sezone - tiesiog be priekaištų. Boidą įkūnijantis Waltonas Gogginsas buvo viena pagrindinių priežasčių, suteikusių šiam veikėjui tiek žmogiškumo, kas vėl yra didžiulis darbas. Bet visą šlovė ne jiems.

Du Benetų šeimos atstovai buvo tokio lygio, kokį atrasti net ir minėtuose serialuose yra ypatingai sunku. "Deksteryje" ir "The Americans" pasižymėjusi Margo Martindale Megsę suvaidino tiesiog neįtikėtinai. Taip tikroviškai išreikšti emocijas, kurios šokinėja nuo juoko iki verkimo per kelias minutes, reikia ypatingo sugebėjimo ir jį Martindale tikrai turėjo.

Mane dar labiau nustebinęs aktorius buvo Jeremy Daviesas, kurį aš pažinojau iš "Dingusių". Nors turbūt visai nepažinojau. Tame seriale jis mano dėmesį atkreipė dėl tam tikro nenatūralumo ir perdėtų savo išraiškų, bet tai buvo būtina tam, kad jis atvaizduotų išprotėjusį mokslininką. O dabar jis tiek pat kuoktelėjusį Dikį pateikė taip skirtingai, kad net apie jo "Dingusių" personažą aš dabar galvoju visai kitaip. Šie du aktoriai bent jau 2011 metais buvo televizijos pažiba ir jie tikrai pelnytai susišlavė savo "Emmy" statulėles.

Žiūrint į visą sezoną bendrai, jis neginčijamai įrodė, jog „Justified“ yra žiauriai neoriginalus dalykas. Tai serialas apie geriečius ir blogiečius, kurie vieni kitus bando pergudrauti. Pirmieji čia visada laimi ir tai nėra netikėta. Bet viskas yra pateikiama su tokiu lengvumu ir kruopštumu, kad to išskirtinumo net nesinori. "Justified" naudojasi laiko patikrintais metodais ir taip darydami jie tiesiog nesugeba prašauti pro šalį, ir tokiu būdu gali tapti pavyzdžiu kiekvienam ateities serialui, kad nieko naujo išradinėti visiškai nereikia.

Vertinimas: 9/10

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą