2013 m. spalio 10 d., ketvirtadienis

Breaking Bad. Penktas sezonas. Antra dalis

Tai - bendra apžvalga, čia nėra atskleidžiamos svarbiausios penktojo "Breaking Bad" sezono antrosios dalies detalės, todėl straipsnį skaityti saugu visiems

Savo struktūrine prasme, „Breaking Bad“ yra tobulas serialas. Jis veikia būtent taip, kaip ir turėtų veikti kiekvienas meno kūrinys: kiekvienas to kūrinio pabaigoje vykstantis įvykis neatsiranda iš niekur, jis visuomet būna pasekmė jau anksčiau matytų veiksmų. Tokiu būdu žiūrovų galvos nėra prikišamos nereikalingo simbolizmo ir nebūtų dalykų, kurie tik galvojant labai abstrakčiai gali pasirodyti kaip logiški veikėjų sprendimai. „Breaking Bad“ to niekada nedarė. Tai visada buvo serialas, turintis aiškią pradžią ir pabaigą, nesistengdavęs savo istorijos judinti į priekį nepagrįstais veikėjų sprendimais.

Būtent todėl, kad šis serialas visuomet buvo apie žmonių sprendimo pasekmes, paskutinis jo sezonas ir buvo toks įspūdingas. Paskutinės aštuonios „Breaking Bad“ serijos (arba penktojo sezono antroji dalis, arba, teisingiau, šeštasis sezonas, arba, jeigu dar teisingiau, genialus AMC televizijos sprendimas užsidirbti nežmonišką pinigų kiekį padalinant paskutinį sezoną į dvi dalis) buvo vežamos praeityje veikėjų priimtų sprendimų, kurie anksčiau galbūt neatrodydavo kaip itin svarbūs, bet galiausiai sugebėjo išaugti į serialą pakeitusius veiksmus.

Jūs čia turbūt galvojat, kad rašau čia labai kvailai, nes pradžioje kalbėjau apie nesąmoningus abstrakčius dalykus, o dabar būtent tokiomis užuominomis aš dabar ir kalbu. Bet aš išgyvenau tas paskutiniąsias aštuonias serijas. Jų metu, kad ir kiek aš tarp sezonų būčiau kūręs teorijų, serialas mane sugebėdavo savo priimamais sprendimais nustebinti kas kelias minutes, ir nežinau ką aš būčiau padaręs žmogui, kuris man būtų atskleidęs kad ir pirmosios šio sezono serijos pabaigą, kurios kulminacija buvo scena, nuostabiai pradėjusi Volto ir Heisenbergo gyvenimo griūtį.

Kadangi „Breaking Bad“ turėjo aiškius pradžios ir pabaigos taškus, kiekvienas įvykis čia turėjo aukso vertę ir nebuvo čia nei vieno nesvarbaus sprendimo. Būtent dėl to šios aštuonios serijos vienodai puikiai veikė ir serialo pabaigimo, ir visų jo pradėtų istorijų užbaigimo prasme. „Breaking Bad“ su šiuo sezonu buvo užtvirtintas kaip uždaras serialas, kurio visi įvykiai žiūrovams buvo pateikti labai aiškiai, drąsiai ir be būtinybės spėlioti už kadro paliktų scenų - kas yra dar vienas drąsiausių kada nors gyvenusių televizijos scenaristų, vedamų serialo kūrėjo Vince'o Gilligano, nuopelnas, - taip suteikiant neįkainojamą galimybę tiesiog galvoti apie veikėjų logiką priimant tam tikrus sprendimus, kas yra geriausia, ką gali suteikti serialas.

Visas scenaristų drąsumas ryškiausiu būdu pasirodė keturioliktoje penktojo sezono (arba šeštojoje paskutiniojo sezono) serijoje „Ozymandias“, praktiškai be jokios konkurencijos nuostabiausioje valandoje, kokią aš esu matęs televizijoje. Tai buvo serija, dėl kurios yra kuriamas ne tik šis, bet ir absoliučiai kiekvienas serialas. Ji buvo kulminacija to, kaip „Breaking Bad“ savo žiūrovus privertė susigyventi su savo veikėjais, kaip jis privertė juos pažinti, ir kaip serialas vis tiek sugebėjo kiekvieną žiūrovą nustebinti. Tai buvo stipriausia, ką šis serialas buvo sukūręs ir bendrai, ir skaldant seriją dalimis. Režisūra, istorijos nuoseklumas ir neapibūdinamo įspūdingumo Bryano Cranstono ir Annos Gunn vaidyba yra pagrindinė priežastis, dėl kurios yra kuriama televizija ir dėl kurios visi su šia serija susiję žmonės privalo gauti ir gaus visus įmanomus apdovanojimus.

Bet šių aštuonių „Breaking Bad“ serijų pakankamai apdovanoti neįmanoma. Jos nebuvo revoliucinės serialų užbaigimo srityje, priešingai nei žadėjo serialo kūrėjai. Tačiau kalbant apie paskutiniuosius serialo sezonus, jos yra arčiausiai tobulybės priartėjęs sezonas, kokį aš esu matęs. Sugebėjimas taip tvarkingai, sklandžiai ir be jokios baimės su dideliu trenksmu užbaigti visą serialą yra neeilinis talentas, kurio televizija nematys dar ilgai. Net jeigu jums nepatiko konkrečios detalės, kuriomis buvo užbaigtas serialas - o tarp tokių žmonių buvau ir aš, - tų detalių kokybė vis tiek yra neįtikėtinas reiškinys, ir skonio reikalas čia ne prie ko.

Vertinimas: 10/10

O ką apie šį sezoną manote jūs?

3 komentarai:

 1. "Paskutinės aštuonios „Breaking Bad“ serijos (arba penktojo sezono antroji dalis, arba, teisingiau, šeštasis sezonas, arba, jeigu dar teisingiau, genialus AMC televizijos sprendimas užsidirbti nežmonišką pinigų kiekį padalinant paskutinį sezoną į dvi dalis) buvo vežamos praeityje veikėjų priimtų sprendimų,...>" Va čia tai šauta iš lempos. 6 sezoną sujungė su 5, todėl, nes mažino biudžetą ir pinigus skyrė kitam "AMC" kanalo serialui "walking dead". Todėl iš normalaus 12 serijų kiekio iš 5 ir 6 sezonų padare tik 16 serijų vietoj 24.

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Jau tik nereikia su biudžeto mažinimais. AMC daro kelių mėnesių pertrauką tarp TWD serijų ir kai serialas grįžta, muša reitingus. Tą patį jie padarė ir su Breaking Bad, ir kiekviena nauja serija irgi mušė visus rekordus. Taip, TWD daugiausiai pinigų jiems suėda, bet čia buvo pačių AMC ir Gilligano sprendimas skelti šitą sezoną, ne biudžeto problemos.

   Panaikinti
  2. pertrauka neprieko, twd kitos televizijos sou...

   Panaikinti