2013 m. spalio 9 d., trečiadienis

Dingę. Trečias sezonas. Devinta serija

'That's what they say. It's not what they mean.' - Jack

Nesu iš tų, kurie visą savo gyvenimą praleidžia bet kokiu atveju prieštaraudami plačiajai nuomonei. Jeigu koks nors dalykas yra visų mėgstamiausias, man tikrai nėra sunku pripažinti, jog toks jis yra ir man. Tai sakau bandydamas labai protingai - kaip visada - išsisukti nuo jūsų potencialių komentarų, kad vertinant šią seriją mane paveikė populiarioji nuomonė. Trumpiau tariant, serija, pavadinimu „Stranger on a Strange Island“, yra neabejotinai blogiausia, ką kada nors yra sukūręs šis serialas.

Žiūrėdamas šią seriją, aš visada jaučiu itin nemalonų jausmą. Įtariu, panašiai jaustųsi žmogus, valgantis brangiausiame Paryžiaus restorane patiekalus už šimtus eurų ir desertui gaunantis pasenusį džiūvėsį, kurio po tokių patiekalų nuryti yra tiesiog neįmanoma.

Pirmą kartą žiūrėdamas šią seriją ir apskritai nežinodamas, jog kas nors dar besivargina reitinguoti ar analizuoti atskiras serialų dalis, aš supratau, jog kažkas yra ne taip. Aš mačiau tuos Desmondo keliavimus laiku, kurie man susuko smegenis, o dabar savaitę laukiau šito? Bet ši serija bent jau sugeba nustebinti. Su laiku ji darosi vis prastesnė.

„Stranger on a Strange Island“ daro du labai gėdingus dalykus tokiu lygiu, iki kokio nusmukti dar reikia pasistengti. Vienas šių dalykų yra konkrečiai būdingas „Dingusiems“, kitas yra pastebimas visuose sci-fi serialuose.

Pirmuoju atveju aš, be abejo, kalbu apie serijos praeities scenas. Galbūt mano smegenys dėl šios serijos jau ir atrofavosi, bet aš nelabai suprantu net teorinės minties pasakoti apie Džeko tatuiruotes. Jei jos priklausytų šiam veikėjui ir būtų nupieštos tik šio serialo proga, be my guest - tai neabejotinai turėtų ypatingą mintį ir įtaką, nes be reikalo tokių dalykų niekas nedaro.

Bet jei tatuiruotės priklauso aktoriui, jų atsiradimo aiškinti tikrai nėra būtina, tuo labiau jeigu neturi normalių argumentų. Nuo šios serijos būtų logiška daryti išvadą, kad ateityje pamatysime ir istoriją, kaip nupliko Lokas arba kodėl Harlio plaukai yra garbanoti.

Paaiškinti šios serijos kūrimą būtų galima nebent tuo, kad ji buvo apmokėta Tailando turizmo lėšomis. Atseit norint parodyti gražią jų šalį ir įspūdingus paplūdimius, kur visi gyvena kaip rojuje.

Nes niekas, kas yra pasakoma šiose praeities scenose, neturi jokios gilesnės, ar net paviršutiniškos prasmės. Visą laiką užkišti Džeko romanu su tailandiete nėra drama ar mistika, kad ir kaip jūs to norėtumėt. Tiesa, išgelbėti šią seriją būtų buvę galima - jeigu mergina būtų pasirodžiusi esantis vyras, kas Tailande nėra neįprasta (neklauskit iš kur aš tai žinau), serija dabar būtų įvardijama kaip geriausia ever. Vietoje to, net jos kūrėjas Damonas Lindelofas pripažįsta, kad tokios gėdos kaip galutinis šios serijos rezultatas jie daugiau niekad taip ir nepatyrė.

Bet tas šaudymas tuščiai man nėra didžiausia problema - taip, beprasmės praeities scenos nervina ir jos yra žymiai žemesnio lygio už įprastas, bet prie to jau maždaug pripratau. Prasčiausias dalykas čia yra pasitaikantis įvairiuose sci-fi kūriniuose ir priežastis, kuri atskiria gerus šio žanro atstovus ir blogus.

Čia apie pritempiamą mistiką, kuri yra gėdingiausias serijos aspektas. Kiekvienas su mistika susijęs serialas privalo suplanuoti visus savo ėjimus. Nebūtinai dar prieš pradedant serialą, bet bent jau turint pakankamai laiko tam paruošti žiūrovus. Mistiniai elementai čia neturi būti pritempti, jie turi eiti kartu su serialo logika ir jiems privalo būti duodama bent kažkokių pagrindimo ar logikos bruožų.

Taip tikrai nėra su Džeko tatuiruočių istorija. Pastovus tailandietės kartojimas, jog ji turi ypatingų galių ir kad galiausiai daktaro laukia nežmoniškos pasekmės - tai aišku lėktuvas nukrito dėl tatuiruotės, ji juk kažkiek sveria, - yra pasityčiojimas iš žiūrovų. Taip yra duodama paslaptis be jokios logikos ir ištraukta iš konteksto, ir publika yra paliekama be jokių šansų kabintis į tos mistikos išnarpliojimą. Taip yra numetamas kaulas be didesnių pastangų, ir tam talento tikrai nereikia.

Paliepimas Džekui palikti Tailandą yra labai patogus būdas uždaryti šią istoriją, apie ją daugiau niekada neužsiminti ir tikėtis, kad žiūrovai šitos tragedijos neprisimins. Nebijokit, prisimenam, ir nežadam užmiršt.

Labai panašiai veikia ir dabarties scenos, tik jos, labiau įsigilinus, nėra absoliuti katastrofa dėl to, kad galima tikėtis jų išaiškinimo. Bet dabartinis scenų pateikimas vis tiek yra tragiškas.

Visi miestelio šerifai, visi dabar vykstantys linčo teismai ir visos taisyklės atrodo itin komiškai. Ir pristatomos jos lygiai taip pat, kaip ir šios serijos praeities scenos - ištraukiant šiuos dalykus iš konteksto.

Nei karto iki šiol nėra užsimenama apie tai, jog Kitus sudaro labai didelis skaičius žmonių. Labai didelis. Iki šiol žiūrovai matė tik kalis dirbančius, kelis kažką saugančius, ir viskas. Pagrindo manyti, kad čia yra tikras miestelis, kuriame gyvena dešimtys ir galbūt šimtai gyventojų, nebuvo. Net pirmoje sezono serijoje nukritus lėktuvui į lauką išbėgo vos keliolika žmonių. Todėl dabar į miestelio susirinkimą sukviesti juos visus yra neskoningas bandymas parodyti, kad jų paprasčiausiai yra daug.

Teisėja apsimetanti moteris irgi yra gana komiškas elementas. Jos interviu ir ramumas, kuriuo pasižymi ir Benas, yra skirtas parodyti Kitų kietumą, bet mano mintyse ji yra paprasta moteris, čia gaudanti nusikaltėlius ir besidžiaugianti, jog gavo bent kiek nors darbo, bando parodyti visus savo sugebėjimus. Žinant, kad ji daugiau nesugrįš (žinau, jūs taip norėjot), tokia išvada nėra pati prasčiausia.

Visgi iš dabarties scenų didžiausia beskonybė yra lėktuvu keliavusių gyvųjų parodymas. Taip, faktas, kad jie gyvi, yra nuostabus ir intriguojantis, tačiau vėl viską gadina jo įgyvendinimas. Visi likę gyvi atrodo itin laimingi ir besidžiaugiantys gyvenimu bei neturintys niekam jokių priekaištų, bet jiems yra nieko tokio pramogai ateiti pažiūrėti į narve sėdintį žmogų. Ir šį smerkti, jog jis varo ant Kitų.

Paliekant Džeką, šioje serijoje mažiausiai sunervinti sugebėjo Sojerio, Keitės ir Karlo siužetas. Ne vien dėl to, kad jis truko trumpiausiai, bet ir dėl to, kad atskleista bent kažkas naudingo.

Tai, kad Kiti gyvena didžiojoje saloje, kas dar kartą leidžia susimąstyti apie salos dydį. Kadangi aš esu paranojikas, man šitas dalykas irgi atrodo kaip sugalvotas tik šioje serijoje, nepaisant to, kad jis yra logiškas. Nes visgi karas tarp skridusių lėktuvu ir Kitų yra neišvengiamas - ar tai būtų sezono, ar viso serialo atomazga. Ir praleisti penkias serijas ieškant, kaip atsidurti kitoje saloje dar įmetant kelis plaustų sudeginimus ir laivų pagrobimus, nėra linksmumo apibūdinimas. Nors visas sezonas kalė į galvą, jog Kiti gyvena mažesnėje saloje ir kitaip net negali būti, toks sprendimas bent kažkiek logikos turi.

Aišku, su šia istorija nepakeliamų vaizdų buvo. Net jeigu Sojeris ir siekė, kad Karlas nuo jų pabėgtų, tas jautrus pasišnekėjimas buvo labai out of character, jau nekalbant apie viso to banalumą. Romano iš paauglių meilės juk nepadarysit, o tokiom banalybėm mėtytis kenkia stipriai.

Šią seriją sunku žiūrėti, dar sunkiau apie ją rašyti. Kuo ji prasidėjo, tuo pačiu ir baigėsi, ir Džiuljetos teismai nėra išimtis. Tuščių serijų „Dingę“ turėjo nemažai, bet šita iš to tuštumo sugebėjo išspausti ir tiek banalybių bei serialą gėdinančių scenų, kad ji yra by far blogiausios keturiasdešimt minučių šioje saloje.

Citatos

 • 'There will be consequences, Jack.' 'There always are.'
 • 'Every now and again, there's one. One you name dumb stars with.'
 • 'Well, at least it'll be worth it.'
 • 'We're here to watch, Jack.'
 • 'Juliet doesn't care about you, Jack. It doesn't matter what she's done. No matter what you think, she's one of us.'
 • 'Your bedside manner leaves something to be desired, Jack.'
 • 'The cavalry has arrived, at last.'
 • 'You got a map you ain't showing me, Magellan?'
 • 'I'm not going to help him. And I'm not going to help you.'
 • 'Why are you lying for her, Jack?'
 • 'You say that like you're not watching me from that camera right there!'
 • 'What kind of people do you think we are, Jack?' 'The kind of people that would take a pregnant woman, hang Charlie from a tree, would drag our people out of the jungle, would kidnap children! That's the kind of people I think you are.'
 • 'You think about it; we go back there, what do you think Captain Bunny Killer is gonna do if he catches us?'
Namų darbai: s03e10 - Tricia Tanaka is Dead

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą