2013 m. spalio 30 d., trečiadienis

Dingę. Trečias sezonas. Penkiolikta serija


I was standing right there when he told you not to come back and now you've ruined his chance to get off the island. - Juliet

Žiūrint serialus, mažai dalykų mane pradžiugina labiau negu veikėjai, kurie kažkada buvo užmiršti ir dabar yra prisimenami jiems suteikiant svarbesnę rolę (vienas dalykų, linksmesnių už šį faktą, yra tokios scenos kaip nufotografuotoji viršuje). Iš vienos pusės tai reiškia visišką serialo kūrėjų apsileidimą, nes tokie pasiteisinimai, jog „mes viską planavom“ šioje vietoje yra beprasmiški, tačiau veikėjo pastatymas į žymiai svarbesnę poziciją jau yra savotiškas scenaristų praeities klaidų prisipažinimas. Ir vienas rimčiausių tokių atvejų ne tik šioje serijoje, bet ir visame seriale, yra Keitė.

Ši mergina pradinėse „Dingusių“ kūrimo stadijose privalėjo būti pagrindinė serialo veikėja, moteriškasis Džeko variantas, if you will. Į pagrindinę rolę tradiciškai įspraudus vyrą, Keitė tapo tik objektu, neturinčiu aiškios nuomonės ir būnančiu kažkokiu tarpininku rimtesniems įvykiams pradėti. Ji buvo ir tebėra meilės trikampio centras, praeityje ji visą laiką buvo piešiama kaip nusikaltėlė, kuri viską daro dėl kol kas neapibrėžtos priežasties, o tai tiesiog reiškė, kad ji dar nebuvo sugalvota.

Ir visgi kai tokia priežastis scenaristams į galvą šovė, galutinis variantas išėjo visai neblogas. Pagaliau buvo atsiribota nuo tų atsibodusių „Keitė nuo kažko bėga“ serijų ir merginos veiksmams pagaliau buvo suteiktas rimtesnis ir logiškesnis pagrindas.

Žinoma, jis buvo pateiktas nesubtiliai, kadangi, kaip galiausiai paaiškėjo, visa serija buvo kurta tik dėl poros sakinių, tačiau iš daugybės tuščių valandų šiame sezone tokia auka yra leidžiama. Juolab kad ji yra pateikiama gana įdomiai.

Praeities scenose matomas Keitės susitikimas su Keiside yra jau ne tiek paprastas „Dingusių“ veikėjų prasilenkimas praėjusiame gyvenime, kiek likimo ironija. Dvi moterys, kurias Sojeris iš tikro mylėjo ar tebemyli, susivienija vienos iš jų tikslui. Ir še jums priežastis, dėl kurios aš šioje vietoje labai gerbiu serialą (nors tas gerbimas yra kilęs iš to, kad serialas kažko nepadarė): čia buvo galima laisvai atskleisti, kad Keisidė yra kokio nors lygio slaptoji agentė. Taip ji sugadintų Keitės gyvenimą, kas būtų banalu, ir taip ji sugadintų (per atstumą) Sojerio gyvenimą, nes ta meilė būtų buvusi netikra. Ir visgi buvo sugalvota man pačiam mažiau įtikinama (dvi susivienijančios nusikaltėlės yra labai keista tema), bet emocinio gilumo abiejose pusėse turinti istorija.

Tačiau visi jų nuotykiai, tarp kurių yra ir išsikalbėjimas, susidedantis iš faktų, kuriuos mes jau žinome, veda tik link vieno dalyko: Keitės pasikalbėjimo su motina, kur „Dingę“ ir vėl parodo, kad tai nėra paprastas networko serialas. Čia nėra apsieinama vien su verksmingu dukters ir motinos išsikalbėjimu; čia pastaroji pasako skaudžią tiesą, kuri pagaliau suteikia Keitei emocinio gilumo.

Faktas, kad Keitė viską daro niekad negalvodama apie tai, kaip dėl jos veiksmų pasijaus kiti, yra dalykas, kurį žiūrovams buvo galima sumąstyti iki šios serijos, ir visgi pasakomas garsiai jis turi visai kitokią prasmę. Nužudydama savo patėvį Keitė galvojo pasiekusi teisingumą ir apgynusi motiną, visai nepagalvodama, kad ji ką tik nužudė jos mylimą vyrą. Aišku, šioje vietoje tas serialų ir netgi tikro gyvenimo banalumas pasireiškia - tas žmogus buvo girtuoklis ir mušdavo savo žmoną, ir visgi ji vyrą mylėjo ir gerbė, ir brangino, ir panašiai. Jei nesidomėčiau pasauliu, galvočiau, kad toks scenarijus yra per daug nerealus, bet jūs įsijunkit šįvakar žinias ir įsitikinkit to realumu patys.

Lygiai tokia pat neapgalvojimo mintis lydi ir scenas dabartyje. Jos yra kiek įdomesnės ir sukeliančios daugiau klausimų apie bendrą serialo mistiką, bet prieinančios prie tos pačios išvados: Keitė ėjo Džeko gelbėti per daug nepagalvojusi. Žinoma, ji savo motinos meilę numatyti galėjo, o Džeko iškeliavimo su povandeniniu laivu atspėti buvo neįmanoma, bet jeigu žmogus sako, kad neitum jo gelbėti, tai daryti būtų logiška. Kam čia reikia tų didvyriškumo apraiškų? Ai taip, serialas.

O šitas Keitės neapgalvojimas nors ir turėjo rimtesnių pasekmių, bet jos buvo bent jau labiau intriguojančios. Seriją pateikti iš Keitės taško (angliškas POV man labiau patinka) yra gana geras būdas sukelti daugiau klausimų ir išsisukti nuo kitų atsakinėjimo. Džiuljeta nežino nieko nei apie prileistas dujas, nei apie pabėgusius Kitus, nei apie rakto nuo antrankių turėjimą. Oh wait.

Ir visgi jos nežinojimas, man sukėlęs daugiausia minčių, yra monstro buvimas saloje. Jeigu tai, ką ji sako, yra tiesa - ir kodėl neturėtų būti, juk ją paliko vieną, - juodus dūmus ji mato pirmą kartą. Per trejus gyvenimo saloje metus. Ar tai reiškia, kad monstras prie Kitų nelenda? O gal ta stebuklinga tvora buvo pastatyta būtent dėl jo, o ne dėl žmonių, visais būdais atsirandančių saloje? Tai, kad per tris mėnesius pagrindiniai serialo herojai salą išnaršo geriau nei jos senbuviai - Kiti arba Ruso - yra panašus atvejis į žmones, gyvenančius šalia miško ir po penkių metų suprantančius, kad iškart iškart į jį įėjus auga grybai (true story).

Dabar jau kiekvienoje serijoje tradiciniu tampantis elementas paplūdimio veikėjus padaryti komedijos objektais man visai patinka. Šiuo atveju ta humoristinė mintis gal ir yra apgaubta rimtesnėmis problemomis, bet ji veikia neblogai. Jau vien todėl, kad Harlis ir vėl yra pateikiamas kaip kone pagrindinis serialo veikėjas. Jis rimtesnės rolės neturėjo niekada, bet kartu su savo nusišnekėjimais jis visuomet pasakydavo paviršutiniškų ir kartu labai svarbių dalykų, kaip kad dabar Sojerio tapimas lyderiu. Jo bandymai pataikauti kitiems dėl kažkokio balsavimo yra puikus žiūrovų atpalaidavimo būdas, o Sojeris kaip lyderis yra geriausias visų laikų dalykas.

O bendrai ši serija buvo susukta gana protingai. Ji neblogai veikė ruošdama įvairius pamatus ateičiai ir parodė nemažai rūpimų dabarties dalykų. Ir, be abejo, dar kartą meistriškai išsisuko nuo Loko ir jo tėvo istorijos, kuri plikį, kaip žinia, paveikė tikrai stipriai.

Citatos

 • 'It's like fifty people disappeared into thin air.'
 • 'Since when did anyone around here vote?'
 • 'Your baby, he's not as wrinkly as he was a couple weeks ago.'
 • 'Oh, god! You're worse than a girl!'
 • 'If you don't believe me you can always pull my other shoulder out of its socket.'
 • 'Since money don't mean squat on this island, I've got to give the people something they like. And people like meat.'
 • 'Don't look at me and pretend we're not talking. I'm not supposed to be here.'
 • 'Well, you Sir Hugo, are rotund, annoying, and you're ruining my damn view! How's that for amends?'
 • 'Welcome to the wonderful world of not knowing what the hell's going on.'
 • 'You tricked me into being decent? That's gotta be the lamest con in the history of cons!'
 • 'Yeah, well, I don't think Jack wanted it, either. Sucks for you, dude.'
Namų darbai: s03e16 - One of Us

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą