2013 m. spalio 23 d., trečiadienis

Dingę. Trečias sezonas. Trylikta serija

And then you came striding out of the jungle, John, to make my dream come true. - Ben

Jau labai seniai „Dingę“ turėjo seriją, kuri tam tikram veikėjui buvo būtina. Žinoma, galima būtų aiškinti, kad Džeko, Keitės ir Sojerio istorijos šiems atvykus pas Kitus buvo reikalingos, bet jos pagrinde buvo akcentuojamos tik todėl, kad rodė nematytus ir ilgai lauktus dalykus saloje. Reikalingumo prasme Beno istorija šiame sezone būtų tikusi geriausiai, tačiau ją kūrėjai laikosi dar porai serijų, ir jūs dar spėsit pamatyti kodėl. Tačiau iš veikėjo draminės pusės tokia serija kaip ši, pavadinta „The Man from Tallahassee“, nebuvo reikalinga nuo praėjusių sezonų, nors net ir ten būtų sunku rasti kažką panašaus.

Loko atveju pastarosiomis serijomis scenaristai žaidė labai kontrastingai. Jis priėmė protu nesuvokiamus sprendimus, kainavusius ir žmonių gyvybes, ir potencialų išsigelbėjimą, tačiau į tai jo bendrakeleivių reakcija buvo visiškai neadekvati. Bet aišku, čia ne adekvatumo žiūrėti susirinkome, ir dar vienas Saido kankinimas būtų ir per daug stereotipų į tą pačią musulmonų pusę, ir visiškai neįdomus šios istorijos išaiškinimas. Todėl dabar galima ramiai tuos išaiškinimus pamiršti - „Dingę“ grįžta į savo ritmą su serija, kuri yra vežama įdomios istorijos, rimtų praeities scenų bei visiškai netikėtos atomazgos.

Kas šioje serijoje be pačios pabaigos stebina labiausiai, yra tai, kad ji Loko suluošinimui nesistengia skirti tiek dėmesio, kiek, atrodytų, turėtų. Juk tai įvykis, kuriuo serialas erzino žiūrovus nuo pirmosios savo puikios serijos „Walkabout“, todėl natūralu yra tikėtis suluošinimo pačioje serijos pradžioje ir tam paskirti filosofavimus ir praeityje, ir dabartyje.

Bet tai sakydamas aš būtent pabrėžiu, kad toks dalykas stebina - tikrai rizikingų ėjimų „Dingę“ nedarė jau seniai, todėl tokį dalyką matyti yra keista; tai yra žymiai kokybiškesnis ir man priimtinesnis variantas, bet vis tiek keista. Ir visgi prie fakto, kad suluošinimui nėra skiriamas didelis dėmesys, labiausiai prisideda tai, kad dėl jo yra kaltas Loko tėvas.

Tame jokios nuostabos nėra dėl dviejų pusių. Visų pirma, Loko gyvenime nėra žmogaus, kuris būtų taip išplėtotas kaip jo tėvas. Taip, kurį laiką jis turėjo merginą, bet viskas baigėsi be jokių pasekmių. Jis turėjo ir jauną draugą, kuris jį išdavė ir pasirodė esąs policininkas. Bet tai tėra veikėjai, apie kuriuos ir Lokas, ir žiūrovai jau seniai yra pamiršę, ir blogas jų poelgis nebūtų itin adekvatus dalykas, o Loko tėvas tokiems poelgiams yra gimęs.

Ir būtent tai yra antroji blogio pusė. Iš visų žmogžudysčių, kankinimų, vagysčių, apgavysčių, skyrybų ir prakeiksmų matytų šiame seriale, niekas neprilygsta Entoniui Kūperiui. Žmogui, kuris pasinaudojo savo sūnumi, kad šis ne savo noru išgelbėtų jam gyvybę, pareiškė, kad nenori sūnaus matyti ir vėliau apsimetė negyvu. Aš niekada nežiūrėjau Loko išstūmimo pro langą nustebęs - galbūt buvo siurprizas, kad tai buvo atskleista tik dabar, bet kad tai padarė Kūperis - nei kiek. Jis yra tas karikatūriškas networkinės televizijos blogietis, niekuomet nedarantis nieko gero ir turbūt pagerėjantis į gyvenimo galą (nors, tikėkit ar ne, tai nėra jo blogiausias poelgis, pamatysit).

Visos kitos praeities scenos nors ir susideda daugiausiai iš matytų epizodų, neša nepaaiškinamą jausmą, kad Lokas yra pirmasis veikėjas, kurio istorijoje bent jau tie pagrindiniai serialo istorijos taškai susijungė. Su jaunuolio atvykimu į Loko butą yra parodoma, kaip jis jaučia skausmą po to, kai jį išdavė naujasis draugas. Juk ne be reikalo buvo parinktas toks į jį panašus aktorius, sukėlęs šiam vyrui šiokius tokius jausmus (tas aktorius yra Patrickas J. Adamsas, puikiai vaidinantis seriale „Suits“).

Ir nors anksčiau man nebuvo aišku kokio velnio Lokas ėjo pas savo tėvą, dabar viskas daugmaž susistatė į vietas. Tai galima pavadinti susinervinimu dėl tokio mirusio vaikino panašumo į jam paskutinį rūpėjusį žmogų, todėl Lokas galbūt norėjo keršyti, bet šiuo atveju galima žvelgti dar giliau. Jis nuėjo pas tėvą dėl to, kad jaučiasi atsakingas už visas jo apgavystes ir su juo susijusias mirtis. Jeigu ne Lokas, jo tėvas jau seniai būtų miręs, o dabar jis yra gyvas tik sūnaus dėka.

Paskutiniosios praeities scenos irgi yra labai pažįstamos, tik vietoje anksčiau žiūrovams nesuprantamų ašarų, dabar buvo pateikta gilesnė jų priežastis. Lokui suluošinimas visuomet buvo simbolis, primenantis jo praeities klaidas.

Todėl nenuostabu, kad saloje jis taip džiaugėsi - jis galėjo judėti ir fiziškai, ir psichologiškai. Nenuostabu ir tai, kad jis jokiu būdu nenori išvykti iš salos. Tuomet jis privalėtų grįžti į savo seną gyvenimą ir ten privalėtų gailėtis savo likimo.

Ir ši serija yra itin stipri būtent tuo, kad vienas simbolis - povandeninio laivo susprogdinimas - paveikia ne vieną veikėją. Jis paveikia serialą ir visus jo herojus, matomus ar ne, puoselėjančius viltį ar jau nebe. Ir čia pasireiškia taip seniai matytas ir taip gražiai atrodantis šio serialo sugebėjimas supinti mistiką ir dramą.

Mintis apie iš salos neišvykstančius Džeką ir Džiuljetą čia yra emociškai sunkiausia ir dėl išsigelbėjimo, ir dėl ilgo laiko praleisto ne namuose. Šie žmonės labiau už visus nuo pirmos dienos saloje norėjo ją palikti, nes jie suprato, kad nesvarbu koks sunkus būtų jų gyvenimas, sunkesnis už gyvenimą čia jis tikrai nebus. Jų žinojimas, kad po kelių valandų jie pagaliau paliks šią skylę, nepaaiškina linksmo Džeko ir Tomo futbolo žaidimo, nes to negali paaiškinti niekas, tačiau taip yra norima pabrėžti jų emocijas prieš išvykstant.

Ir būtent čia įžengia du žmonės, kurie mąsto absoliučiai vienodai, bet bando vienas kitą perspjauti mąstydami vienodžiau. Pirmas Loko ir Beno susitikimas savo tikrosiose formose buvo visų laukiamas momentas, ir jis visam laukimui yra tikrai adekvatus. Nesvarbu, kad Lokas žinojo ar galvojo žinąs apie tikrąją Beno tapatybę, atsiskleidęs pastarasis galėjo būti tik dabar. O simbolizmas čia vėl veikė - nepaisant to, kad ši sala ar šis namas yra Beno namai, Lokas - buvęs luošys - vis tiek yra silpnesnis už Lainusą net Benui sėdint vežimėlyje, ir tai yra skirta išryškinti manipuliacines šio veikėjo galias (vaidybą aš čia miniu retai, bet ji šioje serijoje buvo viena įspūdingiausių per visą serialą; Emersonas buvo puikus, bet O'Quinnas už šią seriją gavo Emmy, todėl darykit išvadas).

O jos, kaip jau galima buvo įsitikinti labai seniai, yra labai stiprios. Tai, apie ką šnekėjau prieš kelias serijas, dabar yra parodoma visu rimtumu, ir net pasakoma Aleks lūpomis. Benas galbūt yra tiek pat karikatūriškas kiek ir Loko tėvas ta prasme, kad jis niekada neklysta ir išsigąsta tik tuomet, kai padaro bent menkiausią žingsnį į šoną, bet tas jo stereotipas yra įdomus. Jis viską daro užtikrintai ir po konfrontacijos savo paties name jis elgiasi lygiai taip pat ramiai, nes jis žino, ką daro. Jei jis būtų norėjęs, kad Lokas laivo nesusprogdintų, jis tai tikrai būtų pasiekęs.

Tačiau jis norėjo atvirkštinio varianto. Jis, kaip ir Lokas, tik dėl mums kol kas nežinomų priežasčių, salos palikti nenori, nors jau paaiškėjo, kad jis čia gimė. Ir koks gi žmogus nori palikti namus? Jo argumentavimas šioje serijoje man vis dar yra keistas, ir logiškasis išaiškinimas Džonui bent jau man yra nesuprantamas, tačiau gal tai ir yra jo planas. Galbūt Benas imasi bet kokių priemonių, tarp kurių yra ir žmonių supainiojimas, kad pasiektų savo tikslą. Šiuo atveju tai buvo laivo susprogdinimas, ką jis įvykdė netiesiogiai, nes jo bendražygiai kaltins ne jį, o rezultatas bus pasiektas be jokių pastangų.

Bet be visos šitos dramos, kuri jau kelintą kartą man neleido atsikvėpti ir buvo suspausta idealiai, čia buvo ir mistikos, nes „Dingę“ be jos neapsieina ir dėl to aš šį serialą taip myliu. Atrodo iš pradžių bereikšmiai Beno pezėjimai apie stebuklingą dėžutę bent kol kas vis tiek liko bereikšmiai, tačiau iš jos tariamai išlindęs stebuklas buvo mažų mažiausiai netikėtas. Pamatyti savo tėvą pusiau negyvenamoje saloje šansai yra - nors ir nesu matematikas - maždaug nuliniai. Nors ir nežinau dėl ko man šis atskleidimas niekad nesukeldavo rimtesnių emocijų, tai visuomet buvo iki šiol rimčiausias žingsnis tarp balansavimo tarp bullshit ir tikrovės, o kaip visa tai išsispręs, dar reikės palaukti.

Visgi šios serijos laukti jau nebereikia. Ji praėjo, ir aš buvau visai pamiršęs kokia ji yra puiki. Iš draminės pusės tokios stiprios serijos dar tikrai nebuvo, o mistiniai ir emociniai serijos elementai į dramą įsiliejo labai gerai. Net ir Džeko ir Keitės seilėjimaisi nebuvo tokie nepakenčiami kaip visada. Tai yra vienas tų „Dingusių“ kratinių, kuomet serialas paima geriausias savo savybes ir iš to nepadaro paprasto chaoso, o sukuria nuostabią televizijos valandą.

Citatos

 • 'Kate, they're watching me!'
 • 'I want you to bring me the man from Tallahassee.'
 • 'John, I've been doing this for a long time. I'm not sweating some rich kid.'
 • 'So whether you destroy the submarine or whether you let it go, the end result is the same. No one will find this island.'
 • 'Are you afraid it'll go away, John? Is that why you wanna destroy the submarine?'
 • 'I know you were born in California, I know you were raised in Foster Care, I know you wasted a big part of your life in Tustin pushing papers at a company that manufactured industrial boxes, I know you spent the four years prior to your arrival on this island in a wheelchair, and I know how you ended up in it.'
 • 'How many kidneys do you have?'
 • 'It's Jack. The first time I saw him, he was risking his life pulling people out of burning airplane wreckage. If he's shaking hands with the Others, I'm sure he has a good reason.'
 • 'They're here because they want to be here. Some of them are just not ready to make a full commitment yet.'
 • 'No, John. Unfortunately, we don't have a code for "there's a man in my closet with a gun to my daughter's head." Although, we obviously should.'
 • 'He manipulates people. He makes you think it's your idea but it's his.'
 • 'You've been here 80 days, John. I've been here my entire life! So, how is it that you think you know this island better than I do?'
 • 'We have two giant hamsters running in a massive wheel in our secret underground lair.'

Veteranų kampelis

 • Kai pirmą kartą sužinojau, kad Loko tėvas buvo žmogus, sugadinęs ir Sojerio gyvenimą, čia man buvo ribos tarp bullshit ir tikrovės peržengimas. Tą vietą esu matęs tik kartą, todėl man pačiam įdomu, kaip į ją reaguosiu dabar.Namų darbai: s03e14 - Exposé

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą