2013 m. spalio 7 d., pirmadienis

Justified. Ketvirtas sezonas

Tai - bendra apžvalga, čia nėra atskleidžiamos svarbiausios ketvirtojo "Justified" sezono detalės, todėl straipsnį skaityti saugu visiems

Per pirmus tris sezonus "Justified" pagrindinės istorijos, žiūrint labai paviršutiniškai, nebuvo originalios. Žmonės, paskaitę apibendrintus sezonų aprašymus, turbūt galėjo pagalvoti, kad šis serialas nedaug kuo skiriasi nuo įprastų geriečių prieš blogiečius kūrinių. Juk visas pirmasis sezonas buvo praleistas supažindinant su veikėjais, kuriuos matysime viso serialo metu. Antrajame galima buvo pamatyti ryškią policininkų ir nusikaltėlių dvikovą. Praėjusiame sezone matėme Reilano lūžio tašką, kas dramose taipogi yra įprasta. Ir nors visuose sezonuose "Justified" sugebėjo senas temas pateikti itin originaliai, įdomiai ir kokybiškai, šįkart nuspręsta sukurti ką nors mažiau įprasto ir naujas 13 serijų apsukti apie paslaptį. Jums turbūt net nereikia sakyti, kad viskas šiam serialui pavyko kone puikiai, ane?

Ta paslaptis šiuo atveju yra gana sena. Ir sakydamas sena, turiu galvoje 30 metų senumo. 1983-aisiais vienoje gatvėje neišsiskleidus parašiutui nukrito ir užsimušė vyras, su savimi turėjęs ir labai didelį kiekį kokaino. Šis įvykis ilgainiui buvo pamirštas, nes galvota, kad tai tėra nelaimingas atsitikimas, tačiau Reilanui pas savo tėvą atradus parašiutininko dokumentus, maršalas ir vėl ėmėsi šiol bylos, kurioje paaiškėjo, kad žuvusįjį iš lėktuvo išstūmė niekam nežinomas Driu Tomsonas. Rimčiau pagalvojus, Reilano tėvas gal ir nėra toks blogas - jis juk visada rūpinasi, kad sūnui netrūktų darbo.

Sena byla nebuvo vienintelis pagrindinio serialo veikėjo rūpestis. Reilanas privalėjo pradėti rūpintis savo būsimojo vaiko gerove, todėl taupymo sumetimais jis apsigyveno virš ne pačios geriausios reputacijos baro. Ir kad tai nepavirstų vien rūpesčiais dėl vaiko, Reilanas užmezgė santykius su to baro savininke, kas kurį laiką buvo visai kokybiška laiko užkimšimo istorija. Nors ji ir neturėjo jokios įtakos bendram siužetui, tai bent jau parodė kitokią Reilano pusę, kuomet jis susitikinėja su žmogumi žinodamas, kad jį greitai paliks. Ta jo pusė nėra graži maršalo pažįstamiems, bet paprastiems žiūrovams toks jo naglumas yra vienas geriausių "Justified" aspektų.

Visgi toji paslaptis užėmė didžiausią šio sezono dalį, ir tam prieštarauti tiesiog negalima. Ji davė tiek daug įvairaus pobūdžio scenų - nuo linksmiausios šiame seriale, iki labai stiprių draminių momentų, - kad galėjo tikti tiesiog kiekvienam žiūrovui ir šiuo atveju serialo kūrėjai neprašovė. Per daug apie šią temą kalbėti nenoriu dėl priežasties, kuri man pačiam labai patiko. Scenaristai nesigėdijo atskleisti tikrosios Driu Tomsono tapatybės jau sezono viduryje ir sugalvojo pakankamai medžiagos, kad užpildytų likusias serijas.

Iš to veikiausiai ir kyla vienintelis mano nusiskundimas šiuo sezonu, kuris ilgainiui gali būti pamirštas. Pirmoji ir antroji šio sezono pusės savo nuotaika (bet ne kokybe) skyrėsi labai stipriai. Jeigu pirmosios serijos buvo kone linksmiausios viso serialo istorijoje, likusios atnešė labai stiprią draminę pusę. Ir pirmuoju, ir antruoju atveju viskas buvo įgyvendinta itin aukštu lygiu, tačiau man labai trūko laipsniško perėjimo, kadangi kontrastai tikrai jautėsi.

Apie linksmesniąją pusę jau šiek tiek minėjau - ją dažniausiai sukeldavo Tomsono ieškojimas pas intelekto nesužalotus piliečius, tačiau komiškų veikėjų netrūko ir kitur. Be visuomet linksmo dialogo, šįkart buvo pristatytas ir puikaus aktoriaus Pattono Oswalto įkūnijamas keistokas pareigūnas Bobas. Jis pasirodė vos porą kartų, bet tai darė labai efektingai, sudarė nuostabų duetą su Reilanu ir su savo užsispyrimu tapo vienu svarbiausių veikėjų didžiojoje sezono byloje.

Kalbant apie draminę pusę, kad ir kaip į priekį buvo kišami Reilano rūpesčiai, juos stipriai pranoko Boido istorija. Ir ją sudarė ne vien paprasti šio žmogaus planai sugadinti maršalui gyvenimą. Šįkart buvo kiek labiau atsiribota nuo Reilanas prieš Boidą istorijos (nors šiems vyrukams susitikus, scenos buvo nuostabios) ir didesnis dėmesys buvo skirtas tiesioginiam Krauderio gyvenimui. Jau buvau minėjęs, kad Boido ir Eivos meilės istorija yra tiesiog nuostabi, ir dabar aš tai galiu stipriai argumentuoti. Abu šie veikėjai turėjo atskiras siužeto linijas (ir Eivos ji buvo labai stipri), tačiau sugebėjo paveikti ir paskatinti vienas kitą tokiais būdais, kad žiūrovai gali tiesiog labiau pamėgti nusikaltėlius nei tariamus serialo protagonistus.

Tiesa, dar viena silpnesnė šio sezono pusė buvo bandymas suteikti Boido gaujai kokio nors veiksmo, kas nelabai pasisekė. Buvo pristatytas senas šio žmogaus draugas Koltas, kuris atrodo tarsi nusikaltėlis iš aštunto dešimtmečio filmų. Kol jis darė tai, ką jam liepė Boidas, viskas buvo gerai, bet jam bandant suteikti atskirą istoriją, išėjo nekas. Panašiai buvo ir su Džoniu, bet Boidas jų istorijas kiek nušviesdavo, todėl labai blogomis jų pavadinti negalima.

Jeigu ne tas chaotiškumas, ketvirtąjį sezoną būtų galima pavadinti "Justified" viršūne ir kone geriausiu praėjusio televizijos sezono serialu. Tačiau žiūrint iš gryno malonumo pusės, šis sezonas buvo labiausiai įtemptas ir įdomiausias, kokį tik yra sukūręs šis serialas, o būtent tai ir yra jo pagrindinis tikslas. Sakyti, kad po keturių sezonų serialas vis dar yra toks pat geras kaip ir pradžioje, yra labai retas atvejis, bet tai reiškia, jog "Justified" išlieka geriausių televizijos dramų viršūnėje.

Vertinimas: 9/10

O ką apie šį sezoną manote jūs?

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą