2013 m. spalio 1 d., antradienis

Justified. Trečias sezonas

Tai - bendra apžvalga, čia nėra atskleidžiamos svarbiausios trečiojo "Justified" sezono detalės, todėl straipsnį skaityti saugu visiems

Galbūt tai yra dėl mano smulkmeniškumo, ar šiaip dėl kokių nors priežasčių, tačiau man patinka ieškoti sąsajų tarp įvairių, kartais ir nesusijusių dalykų. Aš negaliu sakyti, jog esu įsitikinęs, kad viskas šiame pasaulyje yra susiję, bet atradus kažkokį ryšį tarp dviejų visiškai skirtingų objektų visuomet būna malonu. Iš mano šito ieškojimo ir atsirado kai kurios mano jau aprašytos teorijos. Viena jų - paskutiniajame dešimtmetyje serialuose išpopuliarėję antiherojai daugiausiai informacijos atskleidžia trečiajame sezone. Apie tai jau rašiau ir trečio "The Wire" sezono apžvalgoje, tačiau nors aš ir negalvoju, jog tai yra taisyklė, tokių atvejų yra tikrai daug. Ir kodėl gi jų neturėtų būti - per du sezonus galime susipažinti su pagrindinio veikėjo aplinka ir vėliau belieka tik gilintis į jo gyvenimą.

Tuo tarpu "Justified" atveju toks žingsnis buvo turbūt vienintelis logiškas ir mažiausiai palyginimų sulauksiantis sprendimas iš visų įmanomų. Pasižiūrėjus atgal, antrieji metai šiam serialui buvo tiesiog neįtikėtini dėl vienos priežasties - Benetų šeimos. Galima drąsiai sakyti, kad tokių blogiečių televizijoje yra buvę tikrai nedaug ir šie yra kažkur viršuje, todėl buvo natūralu, kad "Justified" šiek tiek pristabdys. O tai jie padarė suteikdami daugiau dėmesio savo pagrindiniam veikėjui, kas buvo sveikintinas, bet kiek nenusisekęs sprendimas.

Tiesa, ne viskas buvo taip vidutiniška, kaip gali skambėti. Sezonas buvo pradėtas su labai didele ir šiame seriale nematyta jėga. Dėmesys buvo skiriamas kone išskirtinai Reilanui, bandančiam atsigauti po patirtos traumos - ir fizinės, ir psichologinės. Maršalas neprarado savo linksmumo ir neperspausto įkyrumo, tačiau scenos vien tik su juo ar su artimiausiais Reilano draugais gana rimtai parodė tai, kad jis kenčia gana stipriai. Tai, kaip buvo perteiktas jo užsispyrimas, buvo turbūt rimčiausia (nuotaikos prasme) siužeto linija visame seriale (nors taip būtų galima apibūdinti ir visą sezoną).

Tačiau vėliau kai kas pasikeitė, ir nebuvo sunku suprasti kas. Ilgainiui Reilanas atsigavo pilnai ir jo trauma nebuvo akcentuojama. Ir viskas įvyko gana staigiai - nebuvo laipsniško perėjimo į sveiką būseną, vienoje serijoje mes matėme tiesiog visiškai kitą žmogų. Jeigu taip buvo bandoma parodyti, jog Reilanas pagaliau tvirtai susiėmė, informacijos apie tai buvo tiesiog per mažai.

Tas staigus atsigavimas atsirado ir dėl kito fakto. Serialo kūrėjai, tarsi žinodami, kad praėjusio sezono Megsės nepakeis joks kitas blogiukas, jų šįkart pristatė du, tačiau kiekybė kokybei nedaug padėjo.

Pirmasis jų buvo Kverlesas, įtakingos nusikaltėlių organizacijos ištremtas į Kentukį. Ir čia jis pagaliau galėjo atsiskleisti taip, kaip norėjo anksčiau. Jis pradėjo terorizuoti vietinius nusikaltėlius ir bandė būti tas žmogus, kuris kontroliuoja visą Kentukio nelegalią veiklą. Tai, kad jis bijojo tų, kurie jį išsiuntė į Reilano miestą, buvo gana įdomus draminis aspektas, bet su Kverleso istorija vėliau buvo kiek perlenkta. Scenaristai tarsi jautė pareigą parodyti dėl ko jis tapo blogiečiu, ir ta istorija nebuvo tokia reikalinga.

Kitas antagonistas buvo juodaodis Laimhausas, kuris bent jau man pasirodė kaip gana stereotipiškas veikėjas. Jau nekalbant apie tai, jog jis su kitais juodaodžiais dirbo kažką, kas priminė darbą kaime prieš šimtą metų, jo būdas buvo matytas ne kartą. Laimhausas su visais buvo malonus, bet tiems, kurie jį supykdė, jis žiaurumo nepagailėdavo. Tokie veikėjai žavi iš pradžių, bet vėliau nusibosta, ir turbūt todėl jis buvo suporuotas su iš kalėjimo išėjusiu Dikiu. Jų santykiai buvo tikrai įdomūs ir linksmiausi visame sezone. Išsilavinusio ir kvailo veikėjo suvedimas į vieną vietą per daug niekada nepakenkė, todėl Laimhausas buvo visai įdomus naujas žmogus seriale.

Tarp naujųjų blogiečių, kaip visada, įsipainiojo ir Boidas. Ir šis žmogus man yra tarsi aiškiausias "Justified" ginklas. Nepaisant to, kad jis turi gana gražią asmeninę istoriją su Eiva, jo rolė kiekviename sezone yra aiški. Jis, vienokiu ar kitokiu būdu, yra įpainiojamas tarp naujų blogiukų ir jiems rodo, kad vadovas čia yra būtent jis.

Tačiau labiausiai nenusisekęs šio sezono elementas yra draminė pusė. Ją "Justified" turėjo praėjusiuose sezonuose, bet šįkart buvo imtasi kitokios taktikos. Jeigu anksčiau serialas didžiausią dėmesį skirdavo istorijai ir per ją susipažindavome su veikėjais, dabar daugeliu atveju viskas buvo daroma tik norint suteikti kažkokį netikėtą posūkį veikėjų gyvenimuose. Kad ir to pačio Kverleso istorija, kai jis vėliau tapo vaikystėje skriaustu berniuku, o vėliau ir absoliučiu iškrypėliu, buvo per daug dirbtinai sukelta įtampa. Geriausias draminis elementas čia, kaip jau minėjau, buvo Reilano linija, tačiau į ją nebuvo kreipiamas didelis dėmesys.

Žinoma, serialą žiūrėti yra vis dar smagu (jeigu ne dar smagiau nei anksčiau), o prie to labai prisideda aukščiausio lygio aktoriai. Šįkart norisi išskirti du. Kverlesą vaidinęs Nealas McDonough tą savo keistumą ir žiaurumą perteikė puikiai ir ši rolė jam labai tiko. Tačiau visi laurai, perkeltine ir tiesiogine prasme, teko Jeremy Daviesui. Šįkart jo rolė buvo menkesnė, bet įspūdį jis paliko tokį pat didelį. Ir už šį darbą jis buvo pripažintas "Emmy" apdovanojimu, nors lygiai tokį patį aš būčiau jam išrašęs ir praėjusiame sezone.

Nepaisant daugelio klaidų, šis sezonas "Justified" prestižo nesumenkino. Rimtumas ir didelis dėmesys kokybei per daug nepadėjo, bet ilgainiui viskas susitvarkė. Sezono gale scenaristai tarsi susivokė, jog ne tokį serialą žiūrovai pamėgo, ir viską jie sugebėjo užbaigti su tokia kokybe, kurią ir buvo galima matyti praėjusiuose sezonuose.

Vertinimas: 6/10

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą