2013 m. lapkričio 13 d., trečiadienis

Dingę. Trečias sezonas. Devyniolikta serija

You killed my daddy. - Sawyer

Galbūt tai jums pasirodys banalu, nes taip turbūt ir yra, tačiau apie „Dingusius“ aš visuomet galvojau kaip apie tuos vaikiškus žaidimus, kuriuose reikia sujungti taškus, a.k.a. connect the dots. Nes kalbant apie šio serialo mitologiją, geresnių analogijų jai tiesiog nėra. Pirmus sezonus scenaristai mėtydavo atrodytų nesusijusius dalykus kur papuola, ir vėlesniuose sezonuose būdavo atskleidžiama, kad absoliučiai visi jie yra susiję. Ar tai, kad kiekvienas menkniekis čia turi savo vietą, yra geras ar blogas dalykas, spręskite patys, tačiau ribos privalo būti viskam.

Rašydamas šias apžvalgas, aš atradau „Dingusių“ fanų forumus, kurie rimtai išpopuliarėjo tik trečiajam sezone. Ir skaitant žmonių spėliojimus apie kai kuriuos dalykus aš visuomet esu apstulbęs, nes jie sugebėjo atspėti ne tik šio sezono, bet ir kai kuriuos paskutiniųjų sezonų svarbiausius įvykius. Tie forumų skaitymai gali numušti jūsų pasitikėjimą savimi, nes iš visko, ką aš spėliojau žiūrėdamas serialą pirmą kartą, savo teorija didžiuojuosi tik vienu atveju, o čia, dar likus trims metams iki „Dingusių“ pabaigos, buvo atspėtas serialo finalo principas, bet jūs jos palaukit.

Ir vienas labiausiai mane nustebinusių dalykų tuose forumuose buvo gilus įsitikinimas, jog Loko tėvas buvo žmogus, kuris apgavo Sojerio motiną ir privertė nusižudyti jo tėvus. Geriau pagalvojus, šie spėjimai tikrai nebuvo akli ar nepagrįsti, viskas buvo logiška. Jau išsiaiškinom, kad viskas seriale yra susiję, tad toks dalykas neturėtų nustebinti. Aišku ir tai, kad Kūperis yra absoliutus blogio įsikūnijimas, pakenkęs nežinia kokiam kiekiui žmonių, todėl tai, kad jo apgavystės galėjo įpainioti ir Sojerį, yra įmanoma.

Bet nesvarbu, ar jūs jau buvot numatę tokį scenarijų, ar galiausiai nustebote taip pat, kaip ir aš, šią seriją galima įvertinti dvejopai. Ją padalinus atskiromis scenomis, galima gauti įspūdingą produktą, tačiau keliavimas iki tų scenų yra kankynė.

Didelė serijos dalis buvo praleista Lokui ir Sojeriui tiesiog einant per džiungles link „Black Rock“, ir tai aš visuomet vadinu geriausiu „Dingusių“ sugalvotu laiko užkimšimu. Taip vizualiai yra sukuriamas efektas, kad veikėjai juda į priekį, nors istorijos prasme taip nėra. Nes ir šioje serijoje Lokas Sojeriui mėto kažkokias užuominas apie savo tėvą, kad jos lygiai taip pat atitiktų Beno savybes, o tai yra paprastas scenaristų bandymas parodyti kokie jie yra protingi bandydami užsukti siužetą.

Tačiau jo užsukti neįmanoma, kadangi visi žino, link ko yra einama. Nežinau, ar jūs pastebėjot, bet paskutinės kelios Loko dienos būtent tai ir parodo. Aš nežinau ar Loko ir Sojerio kelionės metu buvo bent vienas žmogus, pagalvojęs, kad taip, turbūt jie eina užmušti Beno ir taip visi švęs pergalę. Ne, ne be reikalo serija buvo paskirta Loko tėvui.

Benas, čia atveždamas Kūperį (manau, gan aiškiai buvo pasakyta, kad jis buvo pagrobtas, o ne ištrauktas iš stebuklingos skrybėlės, kuria, nenuostabu, Lokas irgi buvo iš dalies patikėjęs), darė visiškai atvirkštinį dalyką nei dabar sako - jis nenorėjo, kad Lokas įsilietų į jo grupę; Benas jam paskyrė tokią užduotį, kurią žinojo, kad šis nesugebės atlikti, ir stebuklingasis savo komandoje bus tik jis pats. Tačiau Beno ir jo bendražygių nesutarimai išryškėję jau seniai ir Lokas kaip šviežias kraujas sulaukia pašalinių, kurie tikisi racionalesnio pagrindinio žmogaus, pagalbos.

Todėl nebuvo nuostabu, jog Lokas Sojerį vedė link savo tėvo, žinodamas, kad sulauks sau teigiamo rezultato. Tiesa, aš niekad nesupratau kokiu būdu serialo veikėjų bylose buvo pažymėti faktai, kurių nežinojo net jie patys ir galbūt Kiti dirba su CŽV, bet čia televizija, čia viskas galima. Bet kad ir kokia monotoniška buvo kelionė link „Black Rock“, ji sugebėjo pateikti puikią kulminaciją.

Jau sakiau, kad bene didžiausias šios peržiūros atradimas man yra Holloway vaidyba, ir po šios serijos šį įsitikinimą tik pagilinau. Ne tik jo, bet ir Loko tėvą įkūnijusio Kevino Tighe vaidmenys sceną pavertė vienu geriausių draminių momentų „Dingusių“ istorijoje.

Sojerio supratimas, jog Kūperis yra žmogus, nužudęs jo tėvus, yra svarbiausias momentas šio veikėjo istorijai, kadangi jis yra bene pirmasis, pasiekęs savo tikslą keliaudamas į Australiją. To supratimo metu Holloway yra nuostabus - jis Sojerio tėvus vadina tėveliais, jo akyse pasirodo ašaros, nes jis vis dar yra vaikas, kurio kone visas gyvenimas yra lydimas keršto ir tik dabar jis sugeba nusikratyti šios naštos ir parodyti tikrąją savo pusę. Kūperio variantas yra atvirkštinis - jis visą gyvenimą darė tai, ką norėjo, ir jis to nesigaili, todėl prieš Sojerį jis net nesiruošia atgailauti. Be abejo, taip yra ir žaidžiama su žiūrovais, kurie privalo sirgti už Sojerį ir nekęsti Loko tėvo, bet rezultatas vis tiek yra patenkinamas.

Tuo tarpu Loko emocijos yra gan simboliškas dalykas. Iš jo praeities istorijų mes jau matėm, kad jis yra jautrus žmogus, ir net jeigu nekentė savo tėvo, jis dėl jo mirties liūdėtų. Tačiau dabar jis yra vedamas aukštesnio tikslo. Dabar tėvas tėra auka, kuri yra reikalinga tam tikslui pasiekti, ir auka Lokui nereiškia nieko. Taip, jis gali ateityje suprasti padaręs klaidą, bet tai labai priklauso nuo to, ar jis baigs savo kelionę pas Kitus, ar pas „Oceanic“ keleivius (beje, tikėkit ar ne, tačiau Ruso įėjimas į „Black Rock“ ir pora frazių su Loku man tebėra vienas juokingiausių serialo momentų, tiesiog tobula scena).

Visgi ne viskas šioje serijoje yra apie stebuklus ir naštos nusimetimą, ir kerštą. Sunku pagalvoti, bet serialas apie saloje vidury vandenyno atsidūrusius žmones, yra ir apie jų išsigelbėjimą. Aišku, ši tema dažnai būna pamirštama ir niekas jos link per daug nedirba, bet ji egzistuoja. O ją labai sėkmingai primena iš dangaus krentančios moterys.

Su Naomi atsiradimu yra susijusios dvi svarbios serialo paslaptys (nors jų dabar atsiranda vis daugiau). Pirmoji susijusi su tuo, kad „Oceanic“ lėktuvas buvo rastas su visais juo skridusiais keleiviais. Išvadų čia gali būti daug, tarp kurių yra ir tai, kad Naomi meluoja, tačiau vertinant tai kaip tiesą, serialo herojams negresia nieko gero; juolab kad jos melui pagrindo nelabai yra, nes į Kitus ji nėra panaši, o tai, kad ji gelbėjo Desmondą, ganėtinai svariai įrodo jo turima Desmondo nuotrauka. Visgi jeigu pasaulis pamatė negyvus žmones, niekas jų daugiau juk neieškos, todėl išsigelbėjimas dabar yra lygus nuliui (dėkokit Lokui).

Žinoma, tokios paslaptys čia nors ir netiesiogiai, bet siejasi su veikėjų drama, kurioje viskas yra per daug šabloniška. Taip, Džekas praleido daugybę laiko su Kitais ir vieną jų parsivedė. Taip, jis su ja praleidžia itin daug laiko. Ir visgi jis tebėra lyderis ir žmogus, kuris pats priima visus sprendimus. Normalioje visuomenėje, jam išmaltų snukį. Ne čia. Čia visi pasiskundžia, kad jis neatskleidžia paslapties ir kad jis rezga planą su Džiuljeta, visi pagrūmoja pirštu ir gyvenimas tęsiasi.

Normalu būtų šioje situacijoje nagrinėti Džeko užsispyrimą, jo pasitikėjimą savimi ir panašiai. Džiuljeta irgi pateikiama kaip gerietė, nepaisant to, jog ji pažadėjo pranešti apie nėščiąsias Benui. Aišku, tai yra didvyriška istorija, kuri turbūt bus kaip atpirkimas ne ten pasukusiems veikėjams, tačiau tai yra banalus mėginimas patraukti žiūrovų dėmesį veikėjų arogancija.

Tačiau ši serija yra viena tų, kurią tikrai galima pagirti likus kelioms savaitėms iki sezono pabaigos. Ji nėra tobula, nepaisant to, kad turi porą idealių scenų, bet visgi ji parodo dalykus, kurie gali prisidėti prie sezono kulminacijos. Žinant kiek dar yra paliktų istorijų, trims serijoms istorijos yra neįtikėtinai daug ir galit drąsiai tikėtis, kad ateinančios valandos bus perpildytos, bet iš gerosios pusės.

Citatos

  • 'Don't tell me what I can't do, John.'
  • 'John, the hesitation that you're feeling is just the part of you that still feels like he has a perfectly good explanation for stealing your kidney, throwing you out of an eight story window.'
  • 'I'll be here the rest of the week, John, if you change your mind.'
  • 'Sawyer! Why would Sawyer kill my father? He doesn't even know him.' 'Keep reeding'
  • 'Nobody told you, because they don't trust you.'
  • 'I was young and Huck Finn was taken. And the ladies loved that one. Made me charming.'
  • 'Okay, Tarzan. So, now that you're back from your "Blow Up Everything That Could Get Us Off the Island Tour," how bout you tell me why you joined up with the damn enemy?'
  • 'They found your plane on the bottom of the ocean. One minute I'm in a car wreck and the next minute I'm in a pirate ship in the middle of the jungle. If this isn't hell, friend, then where are we?'
  • 'My son. As in I'm his father. You do speak English?'

Veteranų kampelis

  • Vienas iš daugelio mane neraminusių taip ir neatsakytų klausimų buvo susijęs su Ričardo ir Loko pokalbiu. Ar Ričardas Loką apibūdino kaip išrinktąjį vien dėl to, kad jis sudarė problemų Benui, ar dėl to, kad Ričardas jį atpažino iš praeities?
Namų darbai: s03e20 - The Man Behind the Curtain

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą