2013 m. lapkričio 16 d., šeštadienis

Dingę. Trečias sezonas. Dvidešimta serija

I think there is no Jacob. I think your people are idiots if they think you take orders from someone else. You are the man behind the curtain, the Wizard of Oz, and you're a liar. - John

Kiekvienas su bet kokia kultūros rūšimi susidūręs žmogus supranta, kad į visus išgalvotus kūrinius jų kūrėjai įdeda savo gyvenimo dalį. Nebūtinai tikrą įvykį, bet bent kažkokį simbolį, kuris, priklausomai nuo subtilumo suvokimo, gali būti matomas aiškiai arba nepastebimas viso to kūrinio metu. Todėl tai nereiškia, kad „Dingusių“ kūrėjai kažkurią savo gyvenimo dalį praleido kokioje nors saloje, kad ir kaip tai viliojančiai skambėtų. Ne, tai veikiau reiškia tai, kad turbūt visi serialo scenaristai yra žmonės, kurių tėvai pakenkė visam jų gyvenimui.

Juk jūs tik pažiūrėkit - visi serialo veikėjai saloje vienokiu ar kitokiu atžvilgiu atsidūrė būtent dėl savo tėvų. Ne dėl motinų ir tėvų. Tiesiog dėl tėvų. Vieni jiems kenkė visą gyvenimą, kiti į juos nekreipė taip trokštamo dėmesio, treti apsireiškė tik po kelių dešimtmečių. Tiesą sakant, greitai peržvelgus dabar gyvų veikėjų sąrašą, tėvas bent jau iš kol kas parodytos istorijos įtakos nėra padaręs tik Džiuljetai, Saidui ir Čarliui (nors pastarasis augo su motina, todėl šis dalykas yra per vidurį).

Todėl visai nenuostabu, kad scenaristų kompleksai išlenda su vos ne kiekvieno veikėjo praeitimi, o šįkart serijos, pavadinimu „The Man Behind the Curtain“, centre atsiduria Benas su taip laukta savo istorija. Ir jeigu ji jums atrodo silpna ar neįdomi, serialą mesti galite iš karto, nes tai yra viena valandų, kuriose per mistiką yra pateikiama veikėjų psichologija.

Pradėti šnekėti apie šią seriją nėra lengva, kadangi ji yra tiesiog prikimšta netikėtos ir intriguojančios istorijos. Jau vien ko yra verta pirmoji serijos scena, kurioje moteris (iš labai gero kampo atrodanti, tarsi esanti saloje) padedama savo vyro gimdo. Iš jau pasenusio jų aprangos stiliaus galima suprasti, kad veiksmas vyksta ne dabartyje, o vėliau yra atskleidžiama, jog tai toli gražu nėra sala - tai vieta šalia greitkelio, vedančio į Portlendą (prieš akis man iškart iškilo serijos „Not ir Portland“ pavadinimas).

Ir taip jūs turit pirmą riebų Beno melą. Jis toli gražu nebuvo gimęs saloje, jis netgi į salą nebuvo atvežtas kaip vaikas, kuris negalėtų atsiminti, jog yra gyvenęs kažkur kitur. Į salą jis atvyko jau sąmoningas žmogus, tačiau joje suprato, jog tai yra vieta, kurią gali vadinti savo namais.

Aišku, aplinkiniai namų jaukumo praktiškai nesuteikė. Tėvas buvo Beną ignoruojantis girtuoklis, pamirštantis svarbiausias sūnaus gyvenimo progas ir visiškai nusivylęs gyvenimų, kurį jo sūnus vėliau sėkmingai ir užbaigė (taip, jeigu dar nesupratote, tai buvo tas pats Rodžeris tame pačiame autobusiuke, kurį atrado Harlis ir co). Mokykla ir visas režimas skleidė savotišką propagandą, kuri net ir sumaniems vaikams kaip Benas per daug nebuvo suprantama, tačiau kaustė pastebimai, kad vaikas nesijaustų esantis namuose. Vienintelis jaukiai privertęs pasijausti žmogus buvo jo bendraamžė, tačiau įtariu, kad ji čia buvo įterpta tik televizijos vadovų pageidavimu. Nes žinot, žmonės į depresiją puolusio vaiko matyti nenori, o pasaulis juk yra kupinas labai gerų mažų mergaičių.

Tačiau viskas pasikeičia Benui sužinojus apie Kitus ir neklauskit kokiu būdu pamačius savo motiną. Aš nesakysiu jums kokiu būdu ji ten atsirado, nes tai jūs privalot padaryti patys, juolab kad aš pats nežinau. Visgi pasiryžimas pabėgti iš šito propagandinio pragaro (aš labai nenoriu tikėti, kad aštuntas dešimtmetis čia yra pateikiamas kaip propagandos tarp JAV ir TSRS kova, tačiau mintis peršasi įkyriai) užvaldo Beno protą ir jis bando bėgti pas hostiles, tariamus DHARMA priešus, ir nors Benas ir yra jaunas, jis žino, kad mano priešo priešas yra mano draugas.

O tas draugas yra Ričardas, arba žmogus, atrodantis lygiai taip pat, kaip dabartinis Ričardas, tik su ilgesniais plaukais. Žinot, kad atitiktų laikotarpio stilių, nors ką tas laukinis apie stilių gali suprasti. Ką jūs galit suprasti yra mano susižavėjimas Ričardu, kurį išreiškiau šio sezono viduryje. Šito mindfucko išaiškinimo jums teks kantriai palaukti, o galbūt niekas ir nebus išaiškinta, tačiau kol kas aišku yra tai, kad Ričardas saloje gyvena tikrai ilgiau, nepaisant to, kad pagal amžių atrodo panašus į Beną. Ir bent jau būdamas vaikas Benas tiki žmonėmis, kurie saloje yra praleidę daugiau laiko negu jis, todėl iki perėjimo pas naujuosius draugus jis nusprendžia palaukti.

Laukė jis ilgai. Dešimtmečius. Tačiau sulaukė, ir dabar tas laukimas įėjo į istoriją kaip The Purge (nemaišyti su lietuviškai išverstu filmo pavadinimu „Purgenas“, kuris su vaistu nėra susijęs, nors dujų čia išleidžiama pakankamai). Ir taip čia matyta Beno priešistorė sukelia daugybę neaiškumų. Ji iškelia hipotezę, kad Ričardas gali būti faktinis Kitų lyderis, nepaisant visų Beno apsimetinėjimų. Ji kartu aiškiai pasako, kad Benas yra melagis ir saviems, ir svetimiems.

Kodėl jis meluoja? Jis tiki, jog yra išrinktasis, jog jam paskirta svarbi užduotis vesti Kitus į pergalę, kad ir kokiu būdu ji pasirodytų. Tačiau nepaisant to, kad Benas tuo tiki, jis tuo pačiu slapta žino, kad tai netiesa. Jis supranta, kad turbūt nei vienas dalykas, kurį jis padarė saloje, nėra stebuklingas apsireiškimas, jis viską pasiekė tik savo darbu, o išrinktieji to nedaro. Išrinktiesiems viskas tiesiog sekasi.

Taip čia pasirodo Lokas, žmogus, kuriam, atspėjot, viskas sekasi. Tai, ką jis pasiekia saloje per tris mėnesius, yra tas pats ir galbūt daugiau, nei Benas pasiekė per visą gyvenimą. Bent jau paprasčiau tai tikrai. Lokas pabėgo nuo žmonių, kurie yra savotiški jo gentainiai, ir prisijungė prie Kitų, lygiai taip pat, kaip Benas tai bandė daryti metų metus. Jis sugebėjo įbauginti Kitus susprogdindamas laivą, Benas įbauginimo vėlgi siekė labai ilgai.

Tokiu būdu tarp Beno ir Loko kyla dar viena simbolinė „Dingusių“ priešprieša: darbas prieš talentą. Loko ypatingus sugebėjimus talentu iš dalies būtų galima pavadinti, kadangi viską jis pasiekė paaiškinamais būdais ir stebuklingų atvejų čia nematyti. Benas viską pasiekė darbu ir supratimu, kaip veikia sala, tačiau natūralumo jo veiksmuose nebuvo.

Lokas atvykęs į Kitų stovyklą sulaukia tenykščių palaikymo, kadangi būtent jis yra stebuklingas iš vežimėlio pakilęs žmogus, ne Benas. Tėvus, tiesa, jie sugebėjo nužudyti abu, nors Lokas šioje vietoje ir vėl pasielgė gudriau. Taip jis užsidirba kelis tariamus atsakymus ir kelionę pas Džeikobą, nes melagio žodis negali būti sulaužytas.

Beno ir Loko kelionė yra vienas šio serialo atvejų, kuriuos atrodo būtų galima paaiškinti, tačiau nešališkai spekuliuoti šiais dalykais yra sunku. Ką galima spręsti vien iš šios serijos yra tai, kad būtent Lokas yra išrinktasis. Jeigu, kaip Benas sakė, Džeikobas jam niekad nėra nieko pasakęs ir jis vėl apsimetinėjo bei jo nustebimas buvo natūralus, nedidelis siurprizas, kad jis pasiryžo Loką nušauti. Džonas dabar būtų tikrai perėmęs Kitų vadovavimą, o to Benas negalėjo leisti, ir taip buvo nužudytas geriausias „Dingusių“ veikėjas. O gal ne?

Persikeliant į mažiau stebuklų ir apleistų trobelių turinčią salos pusę, Džekas, aišku, viską žinojo. Jis, aišku, vienas nesugalvojo, ką reikia daryti ateinant Kitiems, nes jis privalo viską sugalvoti vienas. Demokratija, ne kitaip. Ši istorija, žinant tai, kad vyksta kitoje salos pusėje, nublanko visiškai. Ji yra šabloniškas metodas palikti intrigą einant į paskutines sezono serijas, tačiau nežinau, ar daug žmonių šia siužeto linija yra susidomėję.

Tačiau ji šios serijos sugadinti nesugebėjo. Jos sugadinti nesugebėjo niekas. Ji vis dar yra vienas geriausių pavyzdžių ką gali padaryti „Dingę“, kartu su sunkiai paaiškinama mistika ir veikėjų psichologijos įpaišymu į ją. Ir kaipgi be kompleksų dėl tėvų, kas yra neabejotinai viso serialo genialumo priežastis.

Citatos

  • 'Well I certainly hope he helps you, John!'
  • 'Jacob. He's sitting right here, in this chair.'
  • 'If that's what you really want, Ben, if that's what you want, I want you to think about that. And you're gonna have to be very, very patient.'
  • 'Good person, huh? And you're basing that on what? Wouldn't involve her taking you to one of their medical stations would it now, Mrs. Kwon?'
  • 'If I'm gonna get shot at, I want hazard pay.'
  • 'So Jacob talks to me, John. He tells me what to do, trusts me.'
  • 'I'm not gonna be taken in by the little show you put on last night. You're a fraud! And it's time your people were told the truth. And this is not the way we came!'
  • 'So when do we leave?'

Veteranų kampelis

  • Niekad apie tai negalvojau, bet žinant, kad tame namelyje buvo monstras, o ne Džeikobas, jo šviesos nemėgimas yra dalykas, už kurio jau tuomet buvo galima užsikabinti.
Namų darbai: s03e21 - Greatest Hits

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą