2013 m. lapkričio 2 d., šeštadienis

Dingę. Trečias sezonas. Šešiolikta serija

Jacob said he would take care of it himself. Unless, of course, you don't have faith in him. - Ben

Įprasti networkų serialai jau nuo seno turi bėdą, kurią pastaruoju metu yra bandoma taisyti, tačiau galutinai ji niekur nedings: veikėjai juose būna labai vienpusiški. Tai nėra būdinga išskirtinai visiems serialams, tačiau kabelinių televizijų kūriniuose tokių dalykų pamatysite žymiai mažiau. Tokius serialus atskirti yra lengva, užtenka tik pasižiūrėti į jų reitingus. Kodėl taip yra man vis dar yra mistika, tačiau kuo mažiau seriale įdedama pastangų į veikėjų plėtojimą, tuo daugiau žiūrovų tą serialą žiūri. Didžiausi skeptikai galėtų nurašyti tokius faktus ant tariamo amerikiečių kvailumo ir tingėjimo galvoti, bet aš esu linkęs tikėti, kad tokiuose serialuose didesnis dėmesys yra skiriamas istorijai ir veikėjai joje yra tik paprastos priemonės jai sukurti.

O geriausiais serialais visuomet buvo pripažįstami ne tie, kurie kūrė vien įdomią istoriją - tarp kitko, aš neapsimetu, kad tokių serialų nežiūriu; ir „The Walking Dead“, ir „The Big Bang Theory“, ir panašūs serialai labai tinka paprastai pramogai, - bet tie, kurie kartu su ja turėjo įdomius veikėjus. Ne tokius, kurių veiksmus galima nuspėti ir žinoti, kad jie darys tik gera arba tik bloga, bet tokius, kurie turi įdomias istorijas ir gali į skirtingas situacijas reaguoti skirtingai.

Ir vienas tokių serialų yra būtent „Dingę“. Čia galbūt nėra būdingas toks veikėjų įvairiapusiškumas kaip aprašiau, tačiau čia kartu su serialu visi veikėjai keitėsi nuo savo pradinės būsenos, o toks variantas irgi yra vertinamas palankiai. Aš jums nepasakosiu apie besikeičiančius individualius veikėjus, nes tam laiko buvo ir dar bus, čia kalbu apie tik šiame sezone ryškiau užgriebtą žmonių grupę, arba, kaip jie yra pažįstami geriau, Kitus.

Du sezonus šie žmonės buvo pateikiami kaip nenugalimi. Jie be jokio pagrindo grobė vaikus ir nėščias moteris, jie visais įmanomais būdais neleido serialo herojams palikti šios salos sprogdindami plaustą ir grobdami jachtą, jie infiltravosi ir artimai pažino visus išgyvenusius, ir apskritai buvo tokia grupė, kuri yra tarsi pagrindinis blogietis veiksmo filmuose: nedaro jokių klaidų, ir miršta dėl to, kad jį pergudrauja pagrindinis herojus.

Bet net ir šiuo atveju „Oceanic“ keleiviams šansų nebuvo. Jie bandė kankinti ir išgauti informaciją iš Kitų lyderio, tačiau jis iš jų tik pasijuokė ir grįžo vadovauti savo žmonėms. Žinoma, Benas ir yra tas blogiukas iš veiksmo filmų, bet jo silpnų vietų nesimatė nei karto. Iki pastarųjų serijų.

Aš čia net nekalbu apie Beno auglį, nes jeigu gerai pagalvosit, jis jį pavertė savo stiprybe. Dėl auglio Benas sugebėjo užkirsti kelią savo žmonėms palikti salą, o to jis troško jau seniai, todėl praradimo nėra jokio. Tačiau tai yra įvaizdis, matomas tik jo įkaitams ir priešams, o tikrojo Beno nors ir dar nematėm - iki to trūksta nedaug, - bet šioje serijoje, pavadinimu „One of Us“, galėjom bent jau pajusti.

Kitų ir Beno silpnumas išryškėja tik serijai jau įsibėgėjus, nes iki tol Kiti vis dar atrodo nenugalimi. Jų super slaptas Džiuljetos gabenimas į salą ir bandymai ją įtikinti parodo šių žmonių psichologinius įgūdžius, kurie yra itin stiprūs. Manęs niekada neįtikino Džiuljetos motyvai keliauti į salą, bet iš kur aš galiu žinoti visiškai sugniuždyto žmogaus mintis.

Šioje serijoje pagaliau atskleidžiama ir pagrindinė (arba viena jų) Kitų buvimo saloje priežastis. Jeigu čia nėra dar vienas įspūdingas planas apgauti Džiuljetą ir žiūrovus, būtent ši moteris yra pagrindinis Kitų ramstis. Jie bando gydyti įvairias žmonių anomalijas, kurių pagrindinė yra nesugebėjimas gimdyti saloje. Džiuljeta padarė stebuklus šioje srityje, todėl natūralu tikėtis, kad ji problemą gali ištaisyti. Ir jeigu ji nemelavo, Kler yra pirmoji pagimdžiusi šioje saloje be komplikacijų, ir jeigu paklausit manęs, ji tai padarė todėl, kad tuo pat metu numirė Būnas ir sala be aukų negali atiduoti naujos gyvybės, bet kadangi jūs manęs neklausiat, tai judam toliau.

O tas mano minėtas Kitų silpnumas kyla iš scenos, kuri man žiūrint pirmą kartą pasirodė nereikšminga, bet jei dabar ją žiūrėčiau be žinojimo, kas bus ateityje, ji man sukeltų žymiai daugiau klausimų. Tos scenos pagrindinė mintis yra ta, jog visas Kitų grupės gyvenimas yra grįstas žmogaus, čia vadinamo Džeikobu, egzistavimu. Tai, kokiu būdu Benas kalba apie šį žmogų, primena itin keistą religinę sektą, kuri siekia padaryti daugiau negu kitos panašaus tipo organizacijos, bet visgi laikosi ant kažkokios paslaptingos dievybės.

Ir čia yra kabliukas, už kurio galima drąsiai kabintis. Net ir Džiuljeta, žmogus, kuris be Beno ir Ričardo yra svarbiausias Kitų narys, nelabai supranta jų buvimo čia esmės, bet ji tiki Džeikobu, matė ji jį ar ne. Todėl logiška galvoti, kad tikrosios jų buvimo čia priežasties nežino turbūt niekas tarp Kitų ir jie gyvena tik tikėjimu. „Dingę“ yra serialas, kuris šią temą visuomet kabino labai stipriai - turbūt stipriausiai iš visų didžiųjų serialų, - todėl labiau metaforinė nei aiškiai apibrėžta prasmė šiam serialui tinka, ir visgi ji yra lengvai sukompromituojama. Tikėjimas yra toks dalykas, kuris nėra būdingas kiekvienam žmogui, todėl tėra tik laiko klausimas kol jis pradės kilti į paviršių.

Tačiau tai tėra kelių sekundžių trukmės išskydimas, o likusį laiką Kiti, o tiksliau Benas, vėl praleidžia dominuodami saloje ir baugindami savus ir svetimus. Tarp tokių scenų yra ir parodymas Džiuljetai, kad jos sesuo yra išgydyta nuo vėžio. Ir ši scena išryškina du faktus. Pirmasis yra tas, kad Benas manipuliuoja visais, savais ir svetimais, nes atsinaujinęs ir išgydytas vėžys gali būti tik Beno vaizduotė, o ne Džeikobo egzistavimo įrodymas (beje, kad ir kaip aš nemėgstu Mitchell, ji šioje serijoje buvo superinė). Antrasis faktas yra žiauresnis serialo herojams: namelis, kurį susprogdino Lokas, iš tiesų buvo susisiekimo su išoriniu pasauliu priemonė ir tai dar kartą parodo Džono pasikeitimą, žinojo jis tą dalyką ar ne.

Kalbant apie dabarties scenas, ši serija buvo viena tų, kurių esmė buvo praeityje, todėl daug apie dabartinius įvykius kalbėti nėra ką. Tačiau tai nereiškia, kad jie nebuvo įdomūs - įtampa ir seniai matyti veidai padarė savo. Ilgą laiką paplūdimyje nebuvęs Džekas grįžta prie lyderio vaidmens iš karto ir nuo šios naštos atpalaiduoja Sojerį, kuris lyderiu pabuvo turbūt kelias valandas. Džiuljetos pokalbis su Harliu yra linksmoji serijos vieta, nors ir čia iš Harlio naivumo yra išspaudžiami keli geri pastebėjimai. Kler gelbėjimas ir Džiuljetos išsisukimas nuo Saido ir Sojerio yra banalioji šios serijos pusė, kurią galima buvo nuspėti nuo pat pradžių, bet jos įgyvendinimas buvo gan įdomus.

Ir visgi serijos pažiba čia yra paskutinės scenos, per kurias yra atskleidžiamas dar vienas didysis Kitų planas. Šįkart jo prasmė nėra aiški ir turbūt paaiškės laikui bėgant, tačiau planavimas čia vėl yra stulbinantis. Jis nėra toks, kuris vien parodytų superinę Kitų galią, bet toks, kuris yra protingas ir logiškas, ir kurį išmąstytų kiekvienas bent kiek protaujantis žmogus. Kitaip sakant, juo ir visa serija yra parodoma, kad Kiti nėra blogiečiai, turintys stebuklingų protinių galių, jie tiesiog yra protingesni už „Oceanic“ keleivius ir to jiems kol kas užtenka.

O šia serija baigiasi drama, prasidėjusi paskutiniąja praėjusio sezono serija. Kitų ir pagrindinių serialo herojų keliai išsiskyrė ir įtampa bent kuriam laikui nuslūgo, todėl net ir kelintą kartą žiūrint man vėl bus įdomu pamatyti į kurią pusę šiuo metu sustojęs serialas pasuks šįkart.

Citatos

  • 'A plane fell out of the sky, Mikhail, of course we saw it.'
  • 'Sounds like he did it for him.'
  • 'Well you just told me that I have cancer, Juliet, of course I'm surprised.'
  • 'In that moment, I saw it in your eyes: you want to get off this island more than anything else in the world. That makes you one of us.'
  • 'Mikhail! It's Ben! We're approaching the house! Don't shoot us.'
  • 'The last one of you guys that came over here, Ethan, he kidnapped Claire and Charlie got upset. We buried him over there.'
  • 'Well, if it ain't three men and a baby. I counted Hugo twice.'
  • 'My people kept Sayid chained to a swing-set for three days, then I dragged Kate into the jungle, handcuffed myself to her, and lied about it. How much time do you think they need?'
  • 'She'll answer your questions when she's ready. And you'll wait until she is. She's under my protection.'
  • 'We cleared our schedules. We got all the time in the world.'
Namų darbai: s03e17 - Catch-22

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą