2013 m. lapkričio 10 d., sekmadienis

„Masters of Sex“ kaip naujos televizinės dramos eros pradžia

Tai yra bendra serialo apžvalga. Ją saugu skaityti ir tiems, kurie nėra matę nei vienos „Masters of Sex“ serijos.

Per paskutinį dešimtmetį žmonių supratimas apie serialus pasikeitė ir, tam tikra prasme, išsikreipė. Televizijoje įvyko tam tikra revoliucija dramos žanre, kuomet serialų struktūra tapo visiškai kitokia nuo praėjusio amžiaus. Kai anksčiau didžiausią eterio dalį užimdavo didžiuosiuose ir visiems prieinamuose kanaluose rodomos pusiau linksmos, pusiau rimtos procedūrinės dramos apie policininkus ar kitų profesijų atstovus, šiame amžiuje dominuoja daugiau sau leidžiančiose kabelinėse televizijoje pasirodantys žiauresni serialai. Tokie veikėjai kaip Tonis Soprano, Volteris Vaitas ar, atsiprašau už paminėjimą, Deksteris Morganas, yra antiherojai, padėję pamatą žiauriai televizijai su nuotaikos prasme tragiškomis istorijomis.

Tai rašau ne todėl, kad pasirodyčiau esantis vienas tų, kurie visomis išgalėmis bando įrodinėti blogą žiaurumų įtaką jaunimui ir kad „Labanakt, vaikučiai“ privalo būti vienintelė televizijos forma. Šiuos veikėjus (na, išskyrus trečiąjį) ir dar daugelį panašių aš myliu ir dėl jų aš pamilau serialus. Bėda tame, kad juos įsimylėjo ir nepaleidžia pati televizija. Per paskutinius kelis metus pasirodžiusių dramų, kurių centre nėra su žiaurumais susijusio antiherojaus, skaičių galima parodyti pirštais ir tai tiesiog pradeda atsibosti. Per šiuos metus aš peržiūrėjau daugybę geriausiais laikomų serialų, ir juose vyraujantys tragiški konfliktai ilgainiui keičia nuotaiką.

Ir tuomet, kai baiginėjantis „Breaking Bad“ ir „Mad Men“ visi pradėjo šnekėti apie televizijos aukso amžiaus pabaigą, į „Showtime“ kanalą atėjo serialas, kuris turi labai rimtą galimybę pradėti naują ir visai kitokią serialų erą. Tikra istorija paremtame seriale „Masters of Sex“ yra daug kokybiškos, rimtos ir įtraukiančios dramos. Jame yra nuostabūs veikėjai ir aktoriai, kurių žiūrovai neprivalo nekęsti už nužudymus ar išprievartavimus. Čia yra sukuriama šeštojo dešimtmečio aplinka su visomis jai būdingomis dekoracijomis ir nuotaikomis. Bet svarbiausia, kad čia pasiekiama drama nereikalauja kiekvienoje serijoje tvyrančios įtampos.

Serialas yra pastatytas apie Bilo Masterso ir Virdžinijos Džonson tyrimus siekiant kuo daugiau išsiaiškinti apie mokslinę sekso pusę. Jei jau leistumėmės į filosofijas, aš jums galėčiau pradėti pasakoti apie tai, kaip seksas yra žmogaus prigimtinis bruožas, ir jis atskleidžia svarbiausias ir tikrąsias žmonių savybes. Ne, apie šitai jums nepasakosiu, ir ne tik dėl to, kad tai yra per daug šabloniška, bet ir dėl to, kad serialas tokių dalykų nedaro. Na, bent jau kol kas.

„Masters of Sex“, kaip turbūt joks kitas mano matytas serialas po pirmųjų šešių savo serijų, turi nuostabiai, praktiškai tobulai pradėtus plėtoti pagrindinius savo veikėjus, kurių, kaip jau turbūt supratote, yra du: filmuose nemažai nuveikusio Michaelo Sheeno įkūnijamas Mastersas ir anksčiau tik menkesniuose vaidmenyse pasirodžiusios Lizzy Caplan herojė Džonson. Šių dviejų aktorių ir jų veikėjų santykiai ekrane yra tikrai įtikinami, bet, jūsų nuostabai, kol kas tik darbiniai, kas iš susikausčiusio Sheeno herojaus išpeša dar daugiau (ir jeigu nenorite žinoti tolesnės serialo eigos, patariu neskaityti šios poros tyrimų istorijos. Aš, tiesą pasakius, skaičiau, bet tai mane privertė tik dar labiau laukti ateities įvykių, o jų, žinant, kad serialo antrasis sezonas tikrai bus, pamatysim daug).

Pagrindinis šių veikėjų atsiskleidimo šaltinis yra jų šeimos, draugai bei kolegos, kas be baisumų apsieinančiai dramai kaip ir priklauso. Šios šeimos palyginus paprastu, bet labai efektingu būdu pagrindinius veikėjus priverčia padaryti tai, kas dramoje yra aukso vertės: jie yra išvedami iš kantrybės. Tai, žinant, kad Mastersas yra vyras, nesugebantis suderinti šeimos ir darbo, ir kurio nervus valgo pastoti negalinti žmona bei jos motina, ir tai, kad Džonson yra vieniša motina, ieškanti savo vaikams tinkamo tėvo ir pasiryžusi visą gyvenimą paskirti sekso mokslui, nėra sunku. Veikėjai iš savo ribų čia išeina dažnai, bet vis skirtingu būdu, ir vis atskleisdami kitokias savo savybes.

To dėka „Masters of Sex“ yra žmogiška drama, turbūt žmogiškiausia per ilgą laiką. Taip, tikra istorija serialą įpareigoja tokiu būti, kaip iš dalies įpareigoja panašų stilių propaguojantį „Mad Men“ (ačiū, kad tai nėra tikra istorija aš žinau, bet serialas yra sukurtas šalia istorinių įvykių ir šaudymų reklamos agentūrose tuomet būdavo labai minimaliai. Nebent žoliapjovių, bet ir tai nedaug).

Ir kaip ir „Mad Men“ veiksmas vyksta septintajame dešimtmetyje, taip ir „Masters of Sex“ apima dešimtimi metų ankstesnį laikotarpį, su visais to laikotarpio nuostatais ir apribojimais, kas yra dar vienas natūralus dramos šaltinis. Ir čia taipogi yra skiriamas didelis dėmesys pagrindinei serialo temai - seksui, kuris, pasitelkiant visus kabelinės televizijos privalumus, yra pateikiamas ne pošlai, bet pasitelkiant nuostabią kinematografiją, todėl jeigu serialą žiūrėsite dėl malonių vaizdų, nieko blogo. Jūs tik žiūrėkit ir pratinkitės, nes tai yra nauja ir labai daug žadanti serialų era. Pamatysit.

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą