2013 m. gruodžio 28 d., šeštadienis

Dingę. Ketvirtas sezonas. Dešimta serija

You're not even related to him! - Jack

Šiuose blogo įrašuose niekad nebandau kalbėti už visus ar už kokią nors daugumą, nes pats suprantu, kad daugumos žmonių neturiu jokios galimybės suprasti. Bet kartais būna atvejų, kuomet esu tiesiog įsitikinęs, kad pagal visus logikos dėsnius žmonės tiesiog negali kokio nors konkretaus dalyko mėgti. Vienas tokių dalykų (atsimenat, kai mokykloj neleisdavo pasakoti apie konkretų kūrinį pirmuose dviejuose pastraipos sakiniuose? Aš, kaip matot, vis dar esu sistemos auka), jeigu jau visai konkrečiai, yra meilės trikampis šiame seriale, kurio centru yra Džekas ir aš niekaip negaliu suprasti, kam tai gali būti įdomu.

Taip, labai neprofesionalu sakyti, kad kažkas buvo neįdomu, ir jeigu scenaristai kurtų vien tai, kas patiktų masėms, tokių ant visko nusispjovusių žmonių kaip „Mad Men“ kūrėjas Matthew Weineris mes neturėtumėm. Bet jis, darydamas tai, ką nori, visada turi tikslą. Žiūrovai, plačiąja prasme, nori pamatyti kas toliau nutiks Donui ar Pegei, ir net jeigu metodas publikai nepatinka, galutinį rezultatą jie gauna. Visai kitas dalykas yra „Dingusių“ publikai, kuri į serialą įsitraukė dėl viską žudančių dūmų kamuolių, paslaptingų bunkerių ir iš niekur nieko dykumoje atsirandančių akiniuočių, protą kimšti visai su šiais dalykais ar bendrai serialu nesusijusia meile.

Vėlgi, meilę galima pakreipti daugeliu krypčių jeigu tik jos dalyviai sugeba elgtis adekvačiai tam tikrose situacijose. Tai nėra toks atvejis. Meilė tampa absoliučiu šios serijos centru, jos priežastimi ir pasekme, ir ją bandoma kuo daugiau ištampyti į visas puses. Jau vien paimkit šios serijos pradžią, kurioje Džekas visai nesubtiliai nori, kad operacinėje šalia jo būtų ir Keitė, nes žinot, pavydą Džiuljetai sukelti reikia, didvyriškumą mylimajai parodyti taipogi yra būtina. Aišku, kai prieš tą pačią mylimąją tave užmigdo pasenęs odontologas, iš tavo didvyriškumo nelieka nieko. Žinant, kas dedasi kitoje salos pusėje, tokie žaidimai ir meilės intrigos, kurios net plačiąja prasme neturi jokios įtakos serialui, yra kaip banalios pirmojo pasaulio problemos, išspaustos iš nieko.

Bet nebijokit, tai bent jau buvo subtilesnis meilės trikampių pateikimas nei ateities scenose. Jose meilės trikampių paprasčiausiai nėra. Džekas ir Keitė yra įsimylėję vienas kitą, jie kartu augina Aroną, daktaras daktarauja ir gyvenimas negali būti geresnis. Žinoma, karts nuo karto nuotaiką gali sugadinti kelionė pas išprotėjusį storulį iš salos, ir va tada prasideda rimti rūpesčiai. Jei apie Džeką seriale ką nors ir išmokom, tai jis yra žiauriai silpnų nervų, todėl nenuostabu, kad jam reikia vaistų savęs nuraminimui, kas - taip, vėl atspėjot - yra labai simbolinė jo gyvenimo griūties pradžia (ir rimtai, koks daktaras vaistus užgeria alumi?).

Gyvenimą, žinoma, prieš porą sekundžių jam jau pradėjo griauti dar kartą pasirodęs tėvas, apie kurį dar tuoj pašnekėsim. Dabar reikia aptarti dalykus, kurie šioje serijoje buvo tikrai svarbūs. O jie, be abejo, prasideda nuo paslaptingo Keitės skambučio, nes kokia moteris turi draugių, kurių jos vyras nepažįsta. Va tada prasideda nuopolis. Tada elitinis daktaras pameta galvą dėl to, kad jo mylimoji pažadėjo neišsigelbėjusiam Sojeriui vieną dalyką ir ji pasiryžo tą pažadą išpildyti, ir kaipgi ji drįsta.

Bet jeigu be cinizmo, aš jums galiu pasakyti liūdniausią dalyką šioje pakartotinėje peržiūroje: šis sezonas nėra toks tobulas, kaip tikėjausi. Jis vis dar yra nuostabus, bet va dėl tokių pasikartojančių dalykų yra užgožiama pagrindinė jo istorija. Nes vietoje to, kad būtų dar labiau brandinamas konfliktas tarp salos ir Vidmoro, serialas sugeba ištraukti dėl absoliutaus menkniekio išprotėjusį Džeką. Taip, meilė, pavydas, aš to nesuprantu, dar kažkas, bet tai yra menkniekis. Mes dar nežinom, kaip baigėsi Sojerio istorija, tačiau nebent jis žiauriai pakenkė Džekui, toks pyktis nėra adekvatus net ir tokiam jautruoliui. Dėl meilės pradėti įžeidinėti sužadėtinę ir apkaltinti ją, kad ji nėra verta auginti Arono, nes jie nėra susigiminiavę, yra paprasčiausiai absurdiška (nors va jums mindfuckas: čia susigiminiavę yra tik Aronas ir Džekas, berniuko dėdė).

Gerai, išsikroviau, galim eiti prie rimtesnių dalykų. Prie tokių kaip besipildančios Harlio haliucinacijos. Aišku, turbūt sutapimas, kad Harlis įsivaizdavo Čarlį, pranešantį Džekui apie netikėtą svečią ir apie tai, kad jis neprivalo auginti Arono, bet visai yra tokia tikimybė, kad sutapimų čia mažai. Aš jums galėčiau pasakyti vieną žodį ir jūsų mąstymas šia tema pasikeistų drastiškai, bet jūs to tikrai nenorit. Dabar džiaukitės salos sąsaja su realiu pasauliu, nes už meiles tai yra geriau.

Bet šioje serijoje už meiles yra geriau praktiškai viskas, kur nėra kalbama apie meiles. Tokios istorijos yra dvi. Pirmoji jų paaiškina, bent jau teoriškai, kaip iš salos pabėgo San. Aišku, mes dar nežinom nei vienos tikslios pabėgimo istorijos, bet faktas, jog Džinas prigrasino Šarlotei (kuri, aišku, moka korėjietiškai) dėl Danielio, bent jau padrąsina, kad kiekvienas veikėjas turės įtikinamą savo pabėgimo istoriją.

Tuo tarpu salos mistikos dozę šįkart paduoda Kler ir Aronas, nes jei pagalvosit giliau, „Something Nice Back Home“ yra istorija apie vieną giminę, todėl į mišką Kler turi teisę išsivesti tik jos tėvas. Aš čia jums nieko negaliu sakyti (nors jau pasakiau per daug), bet jeigu Kler iki sezono pabaigos nepasirodys, va jūs turit dar vieną veikėjo, šiuo atveju - Arono, pabėgimo istoriją. Ir įrodymą, kad Džeko tėvas nėra haliucinacija, nes jį matė ir Mailsas. Nebent jis yra susidėjęs su salos dvasiomis arba dėl savo sugebėjimo kalbėtis su mirusiaisiais matęs tokias pačias haliucinacijas, ir jūs nenustebkit, jei tai pasitvirtins.

Būtent dėl tokių istorijų šis sezonas vis tiek išlieka mano mėgstamiausias. Kalbu apie bendrą ir užbaigtą produktą: pastarosios kelios serijos tiesiog tobulai paruošia sezono pabaigos įvykiams (liko tik dvi serijos) taip, kad jie galėtų užsibaigti prieš serialui pasukant visiškai nauja kryptimi. Šis sezonas yra pakankamai uždaras, net jeigu jis ir turės nežmonišką įtaką ateities įvykiams, ir dėl tokio jo struktūros tobulumo galit tikėtis, kad jo finalas bus labai įspūdingas.

Vertinimas: 7/10

Citatos

  • 'You're not supposed to raise him, Jack.'
  • 'But he's not here, is he? No. No, he made his choice. He chose to stay. I'm the one who came back. I'm the one who's here. I'm the one who saved you.'
  • 'She called him Dad. I'd have followed them, but I have a restraining order.'
  • 'She's a woman. She knows.'
  • 'It's just sweet hearing you say nice things about your dad.'
  • 'If you continue to lie, I'm going to hurt your friend Daniel. I'm going to break his finger's one at a time.'
  • 'Cause we're dead...all of us, all the Oceanic Six. We're all dead. We never got off that island.'

Veteranų kampelis

  • Džeko pyktis man nėra vienintelė problema toje scenoje. Lygiai tiek pat ten kalta yra ir Keitė, nes kam reikia meluoti apie tai, kad Sojeris turėjo vaiką, kuriuo ji pažadėjo pasirūpinti? Ir ji, ir mes pažįstam Džeką, kuris turbūt džiaugtųsi tuo, kiek Sojeris yra prisidirbęs.Namų darbai: s04e11 - Cabin Fever

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą