2013 m. gruodžio 26 d., ketvirtadienis

Dingę. Ketvirtas sezonas. Devinta serija

I know who you are... what you are. I know that everything you have, you took from me. - Charles

Tokiai nuostabiai ketvirtojo sezono kokybei (jeigu neskaičiuosite paskutiniųjų dviejų serijų) didžiausią įtaką padarė vienas baisiausių dalykų, atsitikusių televizijoje: 2007/08 metų scenaristų streikas. Jo metu aš dar nebuvau toks televizijos žiūrėtojas, koks esu dabar, ir apie šitą įvykį, trukusį 100 dienų, turbūt net negirdėjau. Bet jis skamba labai baisiai. Savaičių pertraukos tarp naujų serijų nupurto vien pagalvojus apie tokį dalyką, nes ką tokiu atveju man reikėtų daryti su gyvenimu?

Bet čia ne apie streiką ar jį sukėlusias priežastis, kurių pasikartojimo artimiausiu metu tikėtis neverta. Šimtas dienų yra pakankamas laikotarpis išsiilgti savo darbo, net jeigu jo sąlygos ir yra nepriimtinos, ir į jį grįžti pailsėjus ir su daugybe šviežių idėjų. Ši serija, „The Shape of Things to Come“, yra pirmoji, kuri buvo parašyta po scenaristų streiko, ir tai tikrai jaučiasi. Idėjų čia galima pamatyti daugybę, atsakymų, jeigu ieškosit, irgi atrasit ir šiaip ši serija pilnu pajėgumu pasineria į veiksmą, kurio žiūrovai buvo taip išsiilgę.

Jie, žinoma, labai buvo išsiilgę ir dramos, ir ji čia aukščiausiu lygiu ėjo kartu su aukštu tempu. Visą veiksmą, be abejo, sukėlė didžiausia sezono naujovė, pasirodžiusi tariamų gelbėtojų pavidalu. Ir dalykai, kuriuos jie sugebėjo sukelti, mano galvoje visuomet pasimiršta. Šią seriją esu matęs daugybę kartų, ir visgi visuomet bandau kabinėtis prie smulkesnių dalykų, tokių kaip kareivių atsiradimas saloje iš niekur nieko, vis pamiršdamas, jog pasekmės šioje serijoje yra žymiai svarbesnės už priežastis.

Tikėtina, kad po pirmųjų šios serijos minučių jums tokie išvedžiojimai į galvą negalėjo ateiti. Man irgi neateitų, nes pirmojoje serijos pusėje viskas vyksta tarsi kokiame nors devinto dešimtmečio veiksmo filme. Geriausiai treniruoti žudikai nesugeba pašauti pagrindinio herojaus, nors ką tik nušovė tris žmones, kurie yra niekam nepažįstami ir visiški kvailiai, bet žinot, buko veiksmo reikia visur, ir jis čia buvo reikalingas bent jau kaip užuomina į šaudytojų žiaurumą.

Tokios veiksmo filmų klišės nesitęsė ilgai ir buvo atliktas atvirkštinis veiksmas, kurio metu pagrindinis herojus yra pateikiamas ne vien kaip neklystantis visagalis. Benas nebuvo taip išsigandęs tuomet, kai jis buvo kankinamas, ar tuomet, kai Lokas pasirodė jo miegamajame, bet pagrobti jį pasiryžę kariai jau yra šis tas (tuo tarpu Lokas, vis dar gyvenantis pasakų pasaulyje, visiškai nepanikuoja, nes jį ir Beną išgelbės sala. Ir teisingai). Maiklo padarymas šnipu (ši istorija, kuri tapo praėjusios serijos kabliuko esme, priminta nebuvo, bet jos ir nereikėjo) ir dar velniai žino kokie darbai privertė Beną patikėti, kad jis susidūrė su nuožmiu priešu.

Apie to priešo - Čarlzo Vidmoro - nuožmumą įsitikinti daug laiko nereikėjo. Kariai yra gavę įsakymą padaryti bet ką, kad tik pargabentų Beną, ir pastarojo dukters nužudymas nėra išimtis. Seržantas suprato, kad Aleks, kurios motina ir vaikinas ką tik buvo nužudyti (ir tai galima pavadinti vienu beprasmiškiausių „Dingusių“ poelgių), bus tinkama priemonė įbauginti Beną, o pastarasis ja norėjo pasinaudoti kurdamas dar vieną netikrą savo tapatybę, kur jam niekas nerūpi ir jūs jo neišgąsdinsit. Anksčiau visa tai veikdavo, bet tik ne dabar. Benas, kurį vėl aukščiausiame lygyje įkūnijo Michaelas Emersonas, susidūrė su lygiaverčiu ar galbūt netgi pranašesniu priešu, suprantančiu kiekvieną jo manipuliaciją ir jai sugebančiu nepasiduoti. Aleks buvo nužudyta, ir Benui beliko siekti keršto.

Jo jis siekė mums jau žinomu būdu, bet sujungti du taškus iki šios serijos vis tiek buvo sunku. Pirmosiose šio sezono scenose atskleidus, jog Saidas dirba kartu su Benu, buvo neaiški veikėjų logika, bet ne jų tikslas, kuris privalėjo būti bent iš dalies susijęs su sala. Dabar ateities scenose, įrodžiusiose, kad Benas yra gyvas ir sveikas, ir pagrobtas jis visai nebuvo, yra pavaizduojama aiški šių santykių pradžia ir aiškus jo tikslas, ir pripažinkit, tiek atsakymų iš šio serialo pateikia reta serija.

Čia ir vėl yra parodoma, jog vienas suklupimas nepaveikė Beno manipuliacijos galių. Spekuliuoti ar ko nors atskleisti nenoriu, bet jūs tik pasilikit mažą abejonę savo galvoje dėl to, ar tikrai Vidmoras nužudė didžiąją Saido meilę Nadią? Benas iki šiol pasižymėjo žiauriais sprendimais vien tam, kad bent šiek tiek padėtų sau ar salai, ir jeigu šis pasirodytų esąs vienas tokių, gal jūs per daug nenustebkit. Juk užverbuoti sugniuždytą ir nieko negalintį prarasti žmogų yra žymiai lengviau nei sąmoningą ir didžiausiu tavo priešu besiskelbiantį asmenį.

Kas dėl paties keršto plano, man šioje vietoje, bent jau kai išgirdau pirmą kartą, norėjosi verkti. Tik ne Desmondas ir Penė. Kad ir koks šiknius yra pateikiamas Vidmoras, kad ir ką jis padarė Benui, pastarojo aš niekad nepalaikiau (net jeigu jis yra vienas mėgstamiausių mano veikėjų čia), o Vidmoro veiksmai užgrobti salą (nors ir nepaaiškinti) turi logikos ir kai bauda už tokius veiksmus yra paskelbiamas dukters nužudymas, viskas skamba labai žiauriai ir galbūt netgi per daug brutaliai tokiam serialui. Bet aš jums ne kartą sakiau, kad „Dingę“ mane yra sugebėję pravirkdyti, todėl daug šia tema nekalbėsiu.

Kalbėti, tiesą sakant, šioje įspūdingoje serijoje daugiau nėra apie ką. Sakytumėt, kad apie Džeką ir paplūdimio gyventojus, bet ši istorija man yra viena keistesnių. „Kahana“ keliavusi grupė aiškiai ir ne kartą skelbė, kad atkeliavo čia pagrobti Beno, ir pasiruošę jie tam yra labai rimtai. Tai kam toks nustebimas, kad jie nesiruošė gelbėti „Oceanic 815“ keleivių? Taip, tai yra patvirtinimas žodžiu, bet tas patvirtinimas jau buvo kartotas ne vieną kartą, ir išspausti iš to kažko rimtesnio vis tiek nepavyko. Kaip ten bebūtų, viso to įgyvendinimas, kartu su sergančiu Džeku ir grįžusio Bernardo Morzės išmanymu, man labai patiko, ir serijai, kuri yra viena šio sezono viršūnių visomis prasmėmis, šios scenos tikrai nepakenkė.

Vertinimas: 9/10

Citatos

  • 'Don't stand there looking at me with those horrible eyes of yours.'
  • 'The people that are coming won't risk hurting me. You want to live? I'm your best chance.'
  • 'Hold up. If we're hunkerin' down, I gotta grab Frenchie and the kids.'
  • 'Calm down, Chicken Little. The sky ain't falling just yet.'
  • 'Can't believe you're just giving him Australia. Australia's the key to the whole game.'
  • 'I stole her as a baby from an insane woman. She's a pawn, nothing more. She means nothing to me. I'm not coming out of this house. So if you want to kill her, go ahead and do it-'
  • 'And when she's gone, when she is dead, then you'll understand how I feel, and you'd wished you hadn't changed the rules.'
  • 'Once you let your grief become anger it will never go away.'
  • 'Let me guess..14J isn't the code for the pizza boy?'
Namų darbai: s04e10 - Something Nice Back Home

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą