2013 m. gruodžio 11 d., trečiadienis

Dingę. Ketvirtas sezonas. Penkta serija

I won't call for eight years. December 24, 2004. Christmas eve. I promise. - Desmond

Matot? Nemelavau. Tokios meilės istorijos niekur kitur nerasit. Ieškosit, versitės vienas per kitą, bandysit save apgauti, bet jums nepasiseks, nes jūs ką tik matėte geriausia, ką galima sukurti su romantine istorija. Ir ne tik tai.

Tai yra serija, praktiškai oficialiai laikoma tobuliausia šio serialo valanda. Šiam teiginiui niekuomet neprieštaravau ir peržiūrėjęs „The Constant“ po labai ilgos pertraukos supratau, kad tokiems prieštaravimams negali kilti net minčių. Man, tiesa, jos kyla dėl serijos, kuri laukia šeštajame sezone ir kuri man pačiam yra mėgstamiausia, bet tai šios valandos kokybės nesumažina jokiu būdu.

„The Constant“ savo esybe įrodo, jog visi nuostabiausi „Dingusių“ kūriniai atsiranda tuomet, kai yra nukrypstama nuo įprastinės struktūros. Nekalbu čia apie paslaptis ar salos stebuklingumą, nes prie to mes jau pripratom ir tai nėra dalykas, kurio negalėtų įtikinamai padaryti koks kitas serialas. Kalbu apie formatą, istorijos dalį, kuriai buvo duodamos užuominos jau pakankamai ilgai ir kuri savo kulminaciją pasiekia aukščiausiu lygiu. Taip buvo su „The Other 48 Days“, taip buvo su „Flashes Before Your Eyes“, taip yra ir su „The Constant“.

Ir ši serija yra pavyzdinė valanda, kaip reikia kurti televizijos serialą. Pagrindinę taisyklę demonstravo „Breaking Bad“, tačiau „The Constant“ savo lygiu pastarajam serialui nenusileidžia absoliučiai niekuo. Toji taisyklė yra įšokimas į protu nepaaiškinamą veiksmą tik dėl to, kad gale valandos tai ilgainiui bus peraugę į neįtikėtiną dramą. „Dingę“ tai tikrai darė labai retai, tačiau būtent dėl tų retų akimirkų mano meilė šiam serialui ir atsirado.

Tačiau dabar į tokį dalyką buvo šokta nieko nelaukiant. Serija prasideda sraigtasparnio skridimu į gelbėtojų laivą, kuris tikrai egzistuoja, nepaisant dažnai reikštų abejonių. Kelionė užtruko, nes, kaip jau be jokių užuominų užsiminė Danielis, laikas saloje ir už jos ribų skiriasi. Vienaip ar kitaip, pasiekus kelionės tikslą be nuotykių, ten veikiausiai lauktų laivo įgulos nariai, naujos dramos, kurių gabaliuką matėme ir čia, galbūt susipažinimas su Beno šnipu ir serija būtų tikrai įdomi bei reikšminga istorijai. Bet ne tokia, kokia ją padarė audra, per kurią teko skristi Desmondui ir co.

Žinoma, ji nukėlė Desmondą į praeitį, nes kodėl gi ne? Ir čia prasideda visas linksmumas, visa smegenų mankšta, kurios aš dar vis tiek nesu iki galo perpratęs. Desmondo pasąmonė (ar jis pats) atsiduria 1996 metais, kariuomenėje, kur jis už savo proto aptemimus privalo atsakyti fiziškai, bet ne tame čia esmė. Esmė yra tame, kas sieja praeitį ir dabartį.

O ją, be Desmondo, sieja Danielis Faradėjus, keistas mokslininkas su ne pačiais geriausiais socialiniais sugebėjimais ir žmogus, kurį pamatėme pirmąjį iškritusį iš sraigtasparnio. Ir jei jau supratom vieną dalyką apie visus šiuos gelbėtojus, tai yra faktas, jog jie didžiuojasi tuo, ką moka. Šarlotė žavisi salos tyrinėjimu, Frenkas yra puikus pilotas, o Danielis yra fizikas, sugebantis viską apskaičiuoti. Dėl ko jį traukė sala paaiškėja tik dabar: keliavimas laiku yra kiekvieno fiziko svajonė. Todėl nenuostabu, jog Danielis bet kokiai situacijai bent jau teoriškai buvo pasiruošęs.

Todėl jis praktiškai nedvejodamas, nebent tiek, kiek mikčioja įprastai, liepia Desmondui 1996-aisiais keliauti pas Danielį į universitetą. Jau šioje vietoje man pradeda suktis galva: visų pirma, nelieka jokių abejonių, kad tai nėra paprastas sapnas Desmondo mintyse, kadangi jis visur keliauja kur nori, o jūs pabandykit sapnuodami tai padaryti (tik nekiškit man hipnozių); visų antra, tai yra arčiausiai kiek tik „Dingę“ buvo iki šiol palietę keliavimo laiku supratimą, kadangi Danielis neatsimena susitikimo su Desmondu, nebent tai būtų vykę prieš Faradėjaus išprotėjimą, apie kurį buvo užsiminta anksčiau, ir čia mano galva sprogsta.

Aš tiesiog negaliu logiškai paaiškinti, ar Danielis praeityje yra toks skeptiškas, o vėliau entuziastingas dėl to, kad ten iš tikro yra jis, ar dėl to, kad tokį jį Desmondas įsivaizduoja. Galbūt viskas iš tikro vyko dėl to, kad ateityje įvyko pokalbis tarp Danielio ir Desmondo, ir čia sprogsta ir jūsų galva.

Bet susiklijuokit ją atgal, kadangi tai veikiausiai yra tiesa. Praeitis, kurią čia matėme, tikrai vyko, dabar ji vyksta taipogi. „Dingę“ dar niekad nebuvo toks nuostabus serialas bandant aiškinti savo mitologiją. Desmondas praeities neatsimena dėl to, kad buvo apšvitintas didžiulės radiacijos sprogstant liukui. Danielis yra toks pusiau išprotėjęs dėl to, kad kažkokiu būdu jis buvo apšvitintas, veikiausiai taip pat, kaip ir jo vargšė pelė.

Ir laiku keliauja ne šie žmonės, o jų pasąmonė, kaip Danielis dar kartą išaiškina. Viskas jau vyko, ir vyko ne be reikalo. Laikas šiame seriale yra tarsi užburtas ratas: jeigu Desmondas nebūtų nuvykęs pas Danielį, pirmasis nebūtų susigrąžinęs proto, o antrasis į salą vyko tam, kad Desmondas pasiektų savo tikslą ir padėtų jam. Tai yra nuostabu, logiška ir detalu, ir tai nėra vienintelis serijos tobulumo bruožas.

Kadangi šią seriją žiūrėjau jau nesuskaičiuojamą kartą, didesnį dėmesį bandžiau kreipti ir į mažas detales, kurios čia būna ne mažiau svarbios. Pirmas mano pastebėjimas turbūt nėra toks reikšmingas: norėčiau įsivaizduoti kaip Saidui ir kitiems laive esantiesiems atrodė Desmondo proto užtemimai. Savo mintyse tai matau kaip vieną „Family Guy“ sceną, kurioje vienoje vietoje stovi Peteris ir įsivaizduoja mums ekrane rodomą flashbacką, kol likusi šeimos dalis tiesiog ramiai į jį žiūri. Desmondui pasisekė, jog kartu su juo buvo Saidas, kadangi pastarasis yra vienintelis, kuris absoliučiai bet kokią nesąmonę išklausys iki galo ir nedrįs kištis į jos eigą.

Antrasis mano pastebėjimas yra dalykas, kurį aš kažkodėl iš šios serijos buvau visiškai pamiršęs, nors jis reikšmę turi nežmoniškai didelę. Jis įvyksta jau tuomet, kai „The Constant“ persilaužia į savo draminę pusę ir yra bandoma ieškoti vienintelio nekintamojo Desmondo gyvenime, kas be jokios abejonės yra Penė. Tačiau tam prieštarauja jos tėvas Čarlzas Vidmoras, kurį pirmą kartą sutinkame aukcione, perkantį senovinį Juodosios Uolos (a.k.a. The Black Rock) paveikslą, kuriame yra nutapytas saloje esantis laivas. Tai yra dalykas, kurio nepraleisti neturėčiau nei aš, nei jūs, o šiokio tokio jo paaiškinimo galima laukti netgi kitoje serijoje.

Tačiau ši dar nesibaigė. Ši dar turi įrodyti, dėl ko aš taip seilėjuosi dėl Desmondo ir Penės meilės, bet jeigu jūs šią seriją matėte, ar jums dar reikia paaiškinimo? Moteris, kuri privalėjo skirtis su savo svajonių vyru, kuris ją paliko, ar ji paliko jį, bet kurios meilė išliko. Bent aštuonis metus, jeigu galvosim, jog 1996-aisiais Desmondas tikrai pasibeldė į Penės duris, paklausė jos telefono numerio ir paprašė atsiliepti 2004 metais, kūčių vakarą. Ji atsiliepė, puikiu būdu neišgirsdama Desmondo žodžių ir nepatvirtindama, jog ji atsiliepė tikrai dėl jų tarpusavio susitarimo, tačiau parodydama, jog jų meilė yra tiesiog neišmatuojama.

Ši meilė, pradžioje išvedusi Desmondą iš proto ir privertusi jį atsidurti šioje saloje, dabar jam protą sugrąžino ir atvedė jį į tokią vietą, iš kurios jis gali grįžti namo. Teoriškai, nes jūs žinot, jog kad ir kiek Benas šnipų turės laive, ilgai ir laimingai čia gali ir nebūti. Tačiau jeigu bus, bet kokiu atveju neapdainuotas šios istorijos herojus gali likti Danielis Faradėjus, žmogus, sugebėjęs man susukti protą iki nesuvokiamo lygio, užbūręs mane savo keistumu ir savo aktoriumi, Jeremy Daviesu, kuris po „Justified“ man yra vienas nuostabiausių mano matytų žmonių televizijoje.

Lygiai taip pat, kaip ši serija yra viena nuostabiausių mano matytų televizijos valandų.

Vertinimas: 10/10

Citatos

  • 'If anything goes wrong, Desmond Hume will be my constant.'
  • 'Well, at least it was a bloody military dream.'
  • 'Those calls came from your girlfriend. Penelope Widmore.'
  • 'You believed me. You still care about me.'
  • 'I'm calling my bloody constant.'
  • 'You can't change the future.'
Namų darbai: s04e06 - The Other Woman

1 komentaras:

  1. Visiškai sutinku, geriausia serija šiame seriale. Žiūrėjau jį aktyviai (maratoniniu tempu, taip sakant) prieš 2,5 metų ir būtent ši serija iki šiol labiausiai įsiminusi.

    AtsakytiPanaikinti