2013 m. gruodžio 1 d., sekmadienis

Televiziniai turistai: ryškiausi miestai serialuose

Serialuose veikėjų asmeninės istorijos yra be jokios abejonės svarbiausias dalykas, nustelbiantis bet kokius išorinius ir plika akimi matomus požymius. Tačiau techniniai aspektai ir siužetas visuomet būna glaudžiai susiję, ir dažnai yra priklausomi vienas nuo kito. Kaip siužetas dažnai reikalauja įvairių vietovių, taip panašiai ir kai kurios vietovės pačios sugeba padiktuoti siužetą ar plėtoti kurią nors temą. Kitaip sakant, kai kurios vietovės yra tarsi atskiri veikėjai, visiškai skirtingai nuspalvinančios visą serialą, ir čia, be konkrečių serialų spoilerių, yra tie miestai, kurie man pačiam televizijoje yra palikę didžiausią įspūdį. Ir kaip visada: jeigu su manim nesutinkate ar norite ką nors pridėti, komentarai yra jūsų paslaugoms.

Baltimorė

Baltimorė yra turbūt vienintelis miestas televizijoje, kuris vieno serialo metu yra išnagrinėtas taip nuodugniai. Kurdamas „The Wire“ Davidas Simonas jau buvo puikiai susipažinęs su šiuo miestu tuomet, kai dar dirbo žurnalistu, ir taip jis žinojo kiekvieną miesto subtilybę, užkampį ar gaują. Būtent dėl Baltimorės „The Wire“ ir buvo toks platus serialas, nes jis buvo užsibrėžęs papasakoti apie viso miesto gyvenimą, ir nors ir ne man spręsti, tiksliai buvo pavaizduotas tas gyvenimas ar ne, „The Wire“ sugebėjo labai įtikinamai ir kruopščiai įrodyti, kad ten viskas vyksta būtent taip, kaip yra parodyta ekrane. Ryškesnio veikėjo miesto pavidalu televizija niekada neturėjo ir nepanašu, kad dar turės, kas Baltimorę ir padaro tokią didelę įtaką populiariajai kultūrai padariusiu miestu.


Niujorkas

Pereinu nuo labai konkretaus iki labai abstraktaus miesto, bet taip aš darau visada. Niujorkas yra visai kitoks darinys nei Baltimorė jau vien dėl to, kad jis yra vienas didžiausių pasaulio miestų. Baltimorė galėjo konkrečiai pasakoti apie žmonių gyvenimus dėl riboto savo dydžio; Niujorkas atveria neaprėpiamas galimybes, kurių visų nežino joks žmogus, ir būtent dėl to jis dažniausiai ir yra naudojamas pramoginio tipo serialuose (kartais, pavyzdžiui, „Mad Men“ atveju, Niujorkas tampa ir rimtų temų objektu, tik parodant šio miesto universalumą). Turbūt niekas neįsivaizduoja „Draugų“, „How I Met Your Mother“ ar tų pačių „CSI“ ne Niujorke, kuriame nėra viską vienijančios temos ir šiuo universalumu žiūrovams galima įrodyti, kad istoriją galima pasukti į bet kurią pusę ir kaltę dėl jos keistumo galima suversti būtent Niujorkui.

Dedvudas

Tie, kurie yra matę ir „The Wire“, ir „Deadwood“, gali pradėti ginčytis, kad jeigu jau kalbu apie šių serialų centrinius miestus, jų mažumas ir pati esybė, jog juose visi vienas kitą pažįsta, yra labai panaši. Tačiau „Deadwood“ nebuvo (vien) serialas apie vieno miestelio ypatumus, net jeigu jie buvo išnagrinėti meistriškai. Dedvudas tikrąja savo istorija padiktavo serialui, kaip reikia sukti siužetą, ir tas siužetas buvo pasuktas link miestelio įsiliejimo į Jungtines Valstijas. „Deadwood“ kuo toliau, tuo labiau tapo istorija apie žmonių tapimą civilizuotais padarais ir tai, ką jie dėl to privalo paaukoti, ir kaip tai vieniems yra labiau priimtina nei kitiems. Serialas tikrai sukūrė nuostabių veikėjų, kurie iki šiol yra vieni ryškiausių visoje televizijoje, tačiau serialo visuma yra žymiai ryškesnė už atskirus jo komponentus. Dedvudas čia buvo pasirinktas ne konkretiems išgyvenimams ar temoms parodyti, o kaip atskaitos taškas vienai, bet labai svarbiai ir išsamiai temai.

Springfildas

Sukit jūs kaip norite, visi serialai yra išgalvoti. Net jeigu jie dedasi pasakojantys tikrą istoriją, jeigu tai nėra dokumentika, pagražinimų rasite ne vieną. Todėl jeigu yra išgalvojamas ištisas didžiulis miestas, argi galima ką nors peikti? Tikrai ne, o ypač ne „Simpsonus“, kurie kuo toliau, tuo labiau mane sugeba nustebinti tuo, kokį didžiulį darinį po Springfildo pavadinimu (pasirinktu būtent dėl to, kad JAV yra daugybė Springfildų, ir nei vienas jų yra nesusijęs su šiuo) serialas sukūrė. Net jeigu dabar „Simpsonai“ išgyvena prasčiausius laikus, dešimtys ir net šimtai šio serialo sukurtų veikėjų ir miesto vietovių yra visa tai, dėl ko žmonės sukūrė meną ir, tam tikra dalimi, fantastiką. Dabar kalba manyje pasilikęs vaikas, tačiau nėra daug išgalvotų vietų, kuriose bet kas - net ir suaugęs - norėtų gyventi labiau nei Sprinfilde, o tai jau yra pakankamas argumentas pratęsti sunkiai pakenčiamą dabartinę „Simpsonų“ agoniją.

Tvin Pyksas

Turbūt vienintelis miestas, galintis pasivaržyti su Springfildu dėl žymiausiojo televizijoje sukurto miesto garbės, yra Tvin Pyksas. Lietuvoje jis laimėtų neabejotinai, nes nėra daug žmonių, kurie nežinotų šio Davido Lyncho stebuklo. Nenuostabu, dėl ko jis visiems yra taip įsiminęs: be to, kad „Twin Peaks“ pastatymas yra kaip joks kitas, šiame miestelyje gyvena tokie keistai nuostabūs veikėjai, kad juos pamiršti yra ne kiek sunku, kiek neįmanoma. Tvin Pykso miestelis seriale buvo tapęs savu dariniu, privertusiu kai kuriuos išprotėti ar tiesiog daręs įvairius stebuklus, bet ir miestelio charakteris, ir tai, kokius žmones jis pas save sugebėjo apgyvendinti, tik įrodo Lyncho genijų, apie kurį šiame bloge kalbėsiu jau labai greitai.

O kokius miestus čia galėtumėte įtraukti jūs?

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą