2014 m. sausio 8 d., trečiadienis

Dingę. Ketvirtas sezonas. Trylikta serija

You know that you're here for a reason. You know it. And if you leave this place, that knowledge is gonna eat you alive from the inside out until you decide to come back. - Locke

Ketvirtas „Dingusių“ sezonas yra tobulas. Paskutinė šio sezono serija, „There's No Place Like Home“, yra tobula. Kiekviena šios serijos scena yra tobula. Gerai, su paskutiniuoju teiginiu jūs galit nesutikti - nesutinku ir aš, - bet jūs suprantat apie ką eina kalba, net jeigu ir nesuprantat kodėl. Paaiškinu: sudėtingiausia bet kokioje kultūros (ar netgi gyvenimo) srityje yra seną, nusibodusį dalyką paversti visiškai nauju atradimu. Dar sudėtingiau (arba kvailiau, kaip pažiūrėsit) yra bandyti suteikti šviežio kraujo kokiam nors dalykui į jį sugrūdant absoliučiai kiekvieną įmanomą idėją, kas dažniausiai tampa žiauria nesąmone, nes kiekybė beveik niekad neprilygsta kokybei. Bet kuriems tai pavyksta, jų kūriniai būna vadinami šedevrais. „There's No Place Like Home“ yra šedevras.

Jau vien dėl scenos garsiojoje „Orchidėjoje“, į kurią vedė visų veikėjų keliai. Vieni ten keliavo įvykdyti užsakymą ir pagrobti užsakytąjį, kiti keliavo patraukti salą, o Džekas, pakeliui pasigriebęs Sojerį, ten keliavo lygtais pasiimti Harlį, bet tai jam tapo antrinis uždavinys. Na, bent jau po pokalbio su Loku, kuris priminė, dėl ko mano pasąmonėje yra užprogramuota neapykanta Džekui. Taip, tai buvo aiškus kūrėjų sumanymas daktarą padaryti vieninteliu veikėju, kuris saloje absoliučiai nepasikeistų ir išliktų užkietėjęs cinikas. Lokas, besidžiaugdamas kiekviena saloje praleista minute, galiausiai suprato, kad Džeką įtikinėti apie stebuklus nėra jo darbas. Tas supratimas puikiai matosi dviejų vyrų atsisveikinimo metu, kuomet Lokas prašo padaryti bent vieną paslaugą jam ir salai, ir oriai susitaiko (ir žiūrovus sutaiko) su tuo, kad Džeką mato turbūt paskutinį kartą. Džekas, būdamas šikniumi, tą prašymą supranta tik kaip draugų išsaugojimą (nes sala jam nerūpi) ir prie Loko bando neišskysti, ir kadangi jo reakcija yra pakankamai lėta, apsispręsti dėl didžiojo melo jis sugeba tik žymiai vėliau.

Ir visgi čia nėra ta scena, apie kurią rašiau pradžioje (nors, kaip jau matot, dvi valandos čia yra prikištos nuostabių momentų). Ji ateina po atsisveikinimo, kuomet Lokas ir Benas nusileidžia į dar vieną DHARMA bunkerį, turbūt patį slapčiausią, nes apie jį nežino net Džiuljeta. Ir ne be reikalo: čia vyksta kelionės laiku ir kiekvienam apie tai pasakoti nepatariama. Tiesa, iki „Back to the Future“ herojus dar skiria Kymis, kuris, kaip jau turbūt susiejot praėjusioje serijoje, turi atsarginį planą, kaip ir priklauso tikram blogiečiui. Šiuo atveju į trilerio ir veiksmo filmo mišinį panašioje scenoje plano neturi Benas, kuris be pasigailėjimo subado Kymį ir dar kartą parodo, kad niekas jo nesupras. Moksliukas, dėl salos be didesnių skrupulų aukojantis savo dukrą ir kalbėdamas apie taisykles, dabar nusispjauna ant visos salos ir tiesiog kerštauja. Nors planas, net jeigu ir per daug banalus, galbūt buvo. Laive Benas neturėjo jokių draugų ar sentimentų, ten jis matė tik potencialius kandidatus atskleisti salos paslaptį, ir taip jis dar kartą apsaugojo salą. Esu linkęs šia teorija netikėti, nes jis būtų ja pasidalinęs su Loku, kuris ja būtų susižavėjęs.

Vėlgi, scenos puikumas čia nesibaigia. Vėliau, iškart po įtempto epizodo, seka komedijos elementai, kuomet negyvenamoje saloje atsidūręs plikis keliasdešimt metrų po žeme žiūri televizorių, kuriame jau kelis kartus matytas (ir skirtingu vardu žinomas) azijietis sako priešingus dalykus, nei daro fone vaikštantis vyras. Ir taip, azijietis kalba apie laiko keliavimą ir zuikius, jeigu to klausiat. Tai kokio velnio Benui reikia į stebuklingą kambarį nešti metalinius daiktus, ko šiukštu negalima daryti?

Atsakymas daugiau nei akivaizdus: išsprogdinti sienoje skylę, pro kurią itin šaltu tuneliu galima patekti prie stebuklingo rato, ir taip, jūs ką tik tai matėt. Čia ir toliau tęsiasi „Dingusių“ genialumas, kur į tą pačią sceną yra sukišami trys firminiai serialo elementai - trileris, humoras ir mistika, - ir niekas nedrįsta su tuo nesutikti. Nes kaipgi prieštarausi tokiam dalykui, kai visam laikui (?) atsisveikina vienas kitą labai gerbiantys vyrai, ir vienas gauna kito ankstesnius įgaliojimus (taip, Lokas šioje serijoje tampa Kitų lyderiu, apie ką per daug šnekėti nesinori, nes laiko ateity dar bus, bet jūs šiam serialui už Ričardą būsit dėkingi visada). Vėliau dar ir pridedant salos pradingimą/patraukimą į kitą vietą, apie ką jūs va dabar pamąstykit. Salą mes dar pamatysim ir tai gali būti spoileris, nes visi reikalingi veikėjai dabar yra sausumoje ir serialas galėtų judėti iš inercijos, bet kai pamatysit pirmą kito sezono seriją, suprasit, kad salos patraukimas - ne pradanginimas - buvo genialus sprendimas.

Jis, tiesa, buvo pagrindinė sezono kulminacija, o iki jo dar sekė galbūt mažiau įspūdingų, bet itin svarbių visam serialui scenų. Pavyzdžiui, tokių, kaip pagaliau įvykęs išvykimas iš salos, pasiektas po visada planą turinčio Beno strategijos 'šaudyt į viską, kas juda, o kas nejuda - pajudint'. Dėl jos jūs gavot dar vieną draminę sceną su per daug sunkiu sraigtasparniu ir 'kažkam reikia iššokti, bet tik ne storuliui'. Nes, pagal logiką, iš prakiurusio bako benzinas bėga lėčiau, kai sraigtasparnis yra lengvesnis. Bet nepaisykit mano cinizmo, nes ši scena išgelbėjo Sojerį nuo potencialios mirties gelbėjantis - jo „Oceanic 6“ nėra, - suteikė pakankamai gražų draminį momentą su Keite be Džeko pavyduliavimo bei davė užuominą apie pažadą, kurį Keitė davė Sojeriui. Nebijokit, pastarasis sugrįš.

Tuo tarpu scenos laive ir vėl veikia dviem aspektais, kurie jums jau yra pakankamai aiškūs, bet nuo to įgyvendinami ne ką prasčiau. Iš pradžių jūs turite veiksmo filmą - taip, jums labai patinka, kai aš kiekvieną veiksmo momentą serialuose lyginu su devinto dešimtmečio veiksmo filmais, bet bandymas nukenksminti bombą buvo devinto dešimtmečio veiksmo filmas, deal with it. Vienintelis ir gana ryškus skirtumas nuo Švarco ir Stalonės nuotykių yra tai, kad mes jau buvome sutaikyti su tuo, jog bomba sprogs, nes net „Dingę“ tokių stebuklų neapsiima. Klausimas buvo tik kada ir kas liks didvyriais.

Dėl tokio siužeto palikimo mes likome su kita, dramine šios istorijos puse. O ji buvo, na, draminė. Bent jau dviems veikėjams, nes dešimtys kitų žuvusiųjų niekam nėra svarbūs. Pirmasis šių žmonių buvo Maiklas, kuris galbūt yra vienintelis prisikabinimas prie šios serijos (galbūt net sezono). Maiklo motyvus tuomet, kai jis nužudė Libę ir Aną Liusiją, aš suprantu, tačiau serialas praleido visą šį sezoną bandydamas atpirkti jo kaltes. Logiškai, taip, bet Kristijano pasirodymas prieš sprogstant laivui yra tarsi galutinis nuodėmių atpirkimas, kas man yra per daug banalus būdas šiam serialui.

Antrasis laivo sprogimo paveiktas žmogus buvo Džinas, nors jo netektis labiau paveikė San. Šioje vietoje visuomet nustembu: prieš porą minučių juokiausi iš Loko ir Beno, ir dabar man kažkas užstringa gerklėje matant žiaurų San klyksmą. Žinoma, Džino mirtis galėjo įvykti tik laivo sprogimo metu, kas turėjo būti aišku praėjusioje serijoje, bet mano veiksmų toks nuspėjamumas nepakeičia. Scena yra žiauri, rimta ir reikalinga visam serialui.

Po jos bent kuriam laikui - jeigu neskaičiuosit sraigtasparnio nukritimo (kokiu būdu sraigtasparny dar buvo plaustas, kai prieš iššokant Sojeriui viskas buvo išmesta?) - serijos nuotaika praskaidrėjo. Ne be reikalo: Desmondas su Pene, gražiausia meilės istorija meilės istorijų istorijoje, pagaliau susitiko, ir nors tai nėra adekvačiai įspūdinga pabaiga jų bandymui susitikti vienas kitą, pabaiga bent jau yra itin laiminga. Ir linksmesnės scenos už išsigelbėjusiųjų lipimą į laivą kai šiuos tarsi šeimininkas jau pasitinka Desmondas jūs čia nerasit. Vėliau linksmybės, aišku, pasibaigia, ir pasibaigia gelbėjimosi misijai noriai sutinkant meluoti dėl salos apsaugojimo.

To pasekmes jūs matote aiškiai. Matėte ir visą sezoną, bet dabar viskas sukrenta į vieną vietą. Nuo Harlio išprotėjimo, Saido tapimo žudiku ir San tapimo keršto siekiančia moterimi, iki prasigėrusio Džeko ir dėl jo su sūnumi besiaiškinančios Keitės. Visas šešetas kenčia, ir jiems visiškai nepadeda Džeremio Bentamo pasirodymas. Ši paslaptis buvo įgyvendinta su mažesniu subtilumo kiekiu nei „Walkabout“ atskleistas Loko paralyžius, nes čia tikruoju vardu Džeremį buvo galima vadinti jau ilgai, bet siurprizas yra įspūdingas. Džonas Lokas, žmogus, įgyvendinęs savo svajonę ir tapęs Kitų lyderiu, po trijų metų nieko nelankomas (ir ką tik sugadinęs daugeliui pažįstamų nuotaiką) guli karste. Tai yra „Dingę“, ladies and gentlemen.

Viską jūs pamatysit, nes polemizuoti apie tai, kaip Lokas atsidūrė karste ar išvyko iš salos yra beprasmiškas darbas žinant ateitį, o ji jums tikrai bus parodyta (rašyti, tarp kitko, čia galėjau žymiai daugiau, nes net nepaminėjau Volto, bet jums užteks). Kaip ir daugelis kitų dalykų, nes bandymas grįžti į salą ir surinkimas visų iš salos pabėgusių žmonių yra labai intriguojanti užduotis. Žinoma, tą salą reikia dar surasti, kas irgi yra sunku. Ir kas ten žino kas darosi saloje, kur priešingose stovyklose atsiduria Sojeris ir Lokas.

Jei trumpiau, to jūs dar nesate matę. Serialas visose savo istorijose nubraukė brūkšnį ir jas visas pradės naujai ir visiškai šviežiai. Šių dienų serialai mane dabar jaudina žymiai mažiau nei penkto sezono laukimas. Lekiu žiūrėti, ir patariu tą patį daryti ir jums.

Vertinimas: 10/10

Citatos

 • 'You'll find your way John. You always do.'
 • 'Well, Jack, you put a gun to my head and you pulled the trigger. I was hoping we could let bygones be bygones.'
 • 'Leader stuff?'
 • 'I'm curious as to why Mr. Widmore would pay me so much money just to come out here and capture you and bring you back alive.'
 • 'Of course you're fine. You're always fine.'
 • 'So we can go? Off the island? That's it?'
 • 'I spent the last three years trying to forget all the horrible things that happened on the day that we left. How dare you ask me to go back!'
 • 'Lie to them, Jack. If you do it half as well as you lie to yourself, they'll believe you.'
 • 'Checkmate, Mr Eko.'
 • 'I said all of you. We're gonna have to bring him too.'
 • 'If you mean time travelling bunnies, then yes.'
 • 'If I were you I would duck.'
Namų darbai: s05e01 - Because You Left

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą