2014 m. sausio 25 d., šeštadienis

Dingę. Penktas sezonas. Ketvirta serija

Time travel's a bitch. - Sawyer

Penktasis „Dingusių“ sezonas pasižymėjo kaip niekad dideliu kontrastų skaičiumi. Saloje mes kartu su veikėjais šokinėjam laiku į praeitį ir galbūt į ateitį, arba tiesiog į laikotarpius, kurie vienas nuo kito skiriasi labai stipriai. Mes kartu šokinėjam ir nuo keliavimo laiku saloje prie dabarties scenų, kas turint omenyje pastoviai įtemptą siužetą saloje, dažnai būna grubus tempo numušimas. Ir net dabarties scenose mes turime keliavimui laiku nepavaldų škotą bei nuo vaistų priklausomą daktarą, kas šiuos žmones įdomumo prasme paveikia.

Tų kontrastų, kad ir kaip jie paveiktų tempą ar gryną įdomumą, reikia. Kontrastai atsirado dėl to, kad „Dingę“ šiuo sezonu pradėjo kaišioti skyles, kurias paliko per ankstesnius metus, ir tos skylės dažnai būna viena su kita nesusijusios. Jos gali atsirasti mitologijos pavidalu, kaip kad anksčiau matytus įvykius dabar aiškina šokinėjimas laiku, arba dėl grynos dramos, siekiant rimčiau įprasminti veikėjų buvimą seriale ar kai kuriuos jų veiksmus. Harlis prieš porą serijų buvo įprasmintas, dabar, serijoje „The Little Prince“, atėjo Keitės eilė.

Šios veikėjos tema šiose apžvalgose buvo užkabinta ne vieną kartą, ir Keitės įtaka serialui labai svyravo. Ji, kalbant apie pačią merginos istoriją, buvo užsidariusi savyje, kadangi Keitės bėgiojimai nuo policijos ar myli/nemyli istorija kitiems žmonėms (ar serialui) daug įtakos nedarė. Tačiau kartu su „Oceanic“ šešetu Keitė įgavo prasmę ne tik kaip viena didžiojo plano bendrininkių, bet ir kaip viena svarbiausių jo grandžių. Serialo veikėjų logika kartais prasilenkia su įprastu visiems mąstymu, tačiau tai, jog šešetas šimtą dienų praleido negyvenamoje saloje, yra įtikinama (ar bent jau nepatikrinama); tai, jog Keitė prieš lipant į lėktuvą buvo šešis mėnesius nėščia, yra gana lengvai patikrinama.

Ir visgi Keitė per tuos saloje praleistus mėnesius savo melavimo sugebėjimų nepamiršo, todėl meluoti apie Aroną ji buvo pasiryžusi. Džekas tai puikiai žinojo. Jis suprato, kad Keitė nesvarstys jokio kito varianto kaip tik užauginti Kler sūnų, kadangi tai tiesiog sužlugdytų visą jų melą, o ji tuo tikrai nerizikuotų. Džekas Penės laive, tam tikra prasme, tapo Beno ir Loko atmaina, kuomet jis pats Keitei pasakė atsakymą, o ši galvojo, kad jį sugalvojo pati. Bet ne, Džekas juk niekada nebus kaip tie du, kur jau.

Tuo tarpu dabarties scenose viskas tampa „24 valandų“ serija, kur pagrindiniai herojai absoliučiai neturi laiko nukenksminti bombą. Tik bėda tame, kad jie patys to nesupranta. Įprastai „Dingę“ sugebėdavo sukurti įtampą iš to, kad serialo veikėjai supranta, jog laiko kai kuriems dalykams nėra ir reikia veikti greitai. Tuo tarpu dabar, panašiai kaip ir praėjusiame sezone bandant neminėti mirusio Loko vardo, visi šiukštu bando nepaminėti grįžimo į salą, nepaisant to, kad laiko tam jau nebėra. Vietoje to vyksta įvykiai, kurie dabar praktiškai neturėtų rūpėti.

Grįžtant prie Keitės, taip, jos susirūpinimas dėl žmogaus, užsakiusio tyrimą dėl jos ir Arono giminystės, yra labai rimtas ir suprantamas. Ir visgi žinant tai, jog ji gali pabėgti (net jeigu ji to ir nedarytų) nuo šių tyrimų, būtų išvengta persekiojimų, užėmusių didelę serijos dalį. Ir, tiesą sakant, nedavusių visiškai jokių rezultatų. Kler motina, kad ir kokia logika vadovavosi Džekas ir Keitė ją įtarinėdami, nėra užsakovė, ir nedaug trūko, kad Džekas jai papasakotų visą tiesą apie melą. Nepapasakojo, ir ši istorija nedavė nieko, tik išbraukė vieną kandidatą iš jūsų įsivaizduojamo sąrašo. Bet jei pagalvosit geriau, tas kandidatas galėjo būti tik vienas. Benas puikiai suprato Keitės išprotėjimą dėl Arono, ir tuo pasinaudojo nedelsdamas. Ginčyčiausi (kadangi šioje vietoje neatsimenu nieko) dėl šio sumanymo atskleidimo pačiai Keitei, tačiau Benas, kaip visada, turi planą.

Tuo tarpu kitos istorijos irgi nėra tokios įdomios, kokios turėtų būti. Jas visas kritikuoju būtent dėl šios serijos, kuri labai neįdomiai sustumdo visus dalykus į savo vietas. Nes numanoma konfrontacija tarp Beno ir Keitės jau yra pakankamai įdomus reiškinys. Pridėkit dar ir Beną besiruošiančią nušauti San, kurios logikos dėl užsakytų fotografijų aš vis tiek nesuprantu, bet keršto moteriškė trokšta ir jį bent jau bandys pasiekti. Beno ir jo advokato pokalbiai dėl Harlio paleidimo čia vėl yra daugiau ar mažiau beprasmiai, bet labai optimistiškai nuteikia rimtoms scenoms, kuriose Harlis išprotės nenorėdamas niekur eiti su pačiu Benu. Visa tai bus, bet ši serija mums tai pasako labai neužtikrintai.

Peršokant į scenas saloje, jos mane privertė sunerimti dirbtinumo aspektu. Ne tuo, kad keliavimas laiku neįmanomas, nes mokslinėje fantastikoje apie įmanoma/neįmanoma nekalbam. Dirbtina viskas yra tuo, kaip keliavimas laiku veikia, ir jis veikia per daug patogiai. Sala šokinėja į joje vykusius svarbiausius momentus, tokius, kaip potencialus bombos sprogdinimas ar Arono gimdymas, ar šviesos bunkeryje uždegimas. Tai suteikia taip trokštamo įdomumo ir kitokio veikėjų požiūrio į tam tikrus dalykus, bet tai kartu gana neįdomiai užpildo serialo mitologines spragas paprastai ir greitai.

Žymiai rimčiau tokie šokinėjimai veikia į vietas, apie kurias žiūrovai anksčiau net nežinojo. Taip buvo susitikimo su Ričardu metu, taip dabar yra su potencialiu peršokimu į ateitį, kuriame savo paplūdimyje herojai atranda kitos avialinijos, „Ajira Airways“, ženklus. Ar šis dalykas turi kokios nors reikšmės salai, ar jis susijęs su „Oceanic“ šešetu, ar dar koks velnias, bet aišku tiek, kad žmonės, susiję su šiuo lėktuvu, yra nusiteikę priešiškai prieš saloje pasilikusius veikėjus. Pastariesiems pasisekė, jog šaudo jų priešai panašiai kaip blogiukai veiksmo filmuose, ir tai, jog sala buvo pakankamai gera ir teikėsi juos nugabenti į kitą laikotarpį.

O jame, be abejo, susitinkame su jaunąja Ruso ir gyvu likusiu Džinu. Ir va tokiose situacijose serialui galima atleisti šokinėjimus į svarbiausius salos momentus. Vien pats faktas, jog Danielė ir Džinas buvo susitikę anksčiau, ir faktas, jog Džinas vis dar yra gyvas, yra pateiktas tikrai ne be reikalo, ir turint rimtą intenciją žiūrint į ateitį. Aš tikiu, kad viskas, ką matėm šioje serijoje, būtent taip ir veikė. Bet „Dingę“ gali geriau. Serijos padarymas grynu tiltu į ateitį nėra to gerumo pavyzdys.

Vertinimas: 7/10

Citatos

  • 'It was just a light.'
  • 'I have always been with you.'
  • 'Hello, Jin. I'm Danielle. Danielle Rousseau.'
  • 'Because he's not your son, Kate.'
  • 'That's my lawyer.'
  • 'Who's Aaron?'
  • 'I can fix this Kate. I can fix it... Aaron is my family too.'
  • 'Shut up and keep paddling!'
  • 'I think they want their boat back!'
Namų darbai: s05e05 - This Place is Death

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą