2014 m. sausio 29 d., trečiadienis

Dingę. Penktas sezonas. Penkta serija

You asked me how to save the island and I told you, you had to move it. I said that you had to move it, John. - Christian

Pasibaigus „Breaking Bad“, iki šių dienų mane lanko labai dviprasmiškos mintys. Nesuklyskit - tai vis dar yra vienas mėgstamiausių mano matytų serialų, ir tokiu išliks visą gyvenimą. Čia kalbu konkrečiai apie pabaigą. Kad ir koks, paėmus atskirai, puikus buvo paskutinis serialo sezonas, paskutinės dvi jo serijos buvo visai nepanašios į tai, ką matėm anksčiau. Jos buvo sukurtos tam, kad kuo tvarkingiau ir tiksliau užbaigtų serialą, ir net nedrįstų palikti neatsakytų klausimų, net jeigu tai reikštų logikos paaukojimą kai kuriuose epizoduose.

„Dingusių“ penktąjį sezoną mačiau jau seniai, tačiau dabar suprantu, kaip jau jums minėjau per šias kelias savaites ne kartą, kad šį serialą taipogi pradėjo valdyti tokia paranoja. Skirtumas tarp „Breaking Bad“ ir „Dingusių“ yra tas, kad šiam serialui to reikėjo. Keturis sezonus besikaupę klausimai, į kuriuos atsakymų praktiškai nebuvo, genialiu būdu naudojant keliavimą laiku buvo pradėti atsakinėti. Ir nenatūralumu jų juk neapkaltinsi: jūs žiūrit serialą, kuriame yra iš dūmų sudaryti monstrai ir po žeme nuo senovės esantys ratai, galintys patraukti salą, todėl deal with it.

Tiesą sakant, „Dingę“ per šias penkias serijas dar nedavė progos suabejoti tuo, ką serialas daro. Taip, jis žaidžia labai rizikingai ir šokinėja per laiką be didesnės logikos, tačiau logikos yra paaukojama tik tiek, kad vėliau šią auką būtų galima pateisinti. Būtent taip šią savaitę buvo su Daniele ir jos komanda bei į krantą išplautu Džinu, kuris, be abejo, nieko apie laivą neatsimena. Iš pradžių viskas atrodo banalu iš dviejų pusių: Danielės sugrąžinimas yra tarsi bandymas ištaisyti klaidą, kurią serialas padarė nužudydamas šią veikėją, o Džino atsiradimas yra savotiškas labai jautraus ir serialui itin svarbaus momento sugadinimas, panašiai kaip „The Avengers“ miręs Kolsonas, sugrįžęs į nuosavą serialą.

Bet abu šie motyvai turi prasmę, net jeigu prancūzės atveju ji yra kiek smulkesnė. Jos komandą, kaip ir „Oceanic“ keleivius, jau pačią pirmą dieną pasitiko dūminė pabaisa ir nusprendė pavaikyti juos po salą. Tiesa, ne bet kur, o į duobę, kuri yra tarsi savotiškos šventyklos papėdėje, apie kurią aš jums pažadu, jūs dar sužinosit. Tačiau Danielė lieka vienintelė, kurios pabaisa nepaliečia, kadangi jos protingieji kolegos mokslininkai nusprendė eiti monstrui į nasrus, o Džinas, dėka baltos šviesos, pradingo. Kas mane priveda prie šioje serijoje labiausiai įkyrėjusio klausimo: ar prancūzė buvo susitikusi su Džinu jam nukritus saloje? Dabar tarsi norisi atsukti pirmuosius sezonus, net jeigu ir žinau, kad keliavimo laiku scenaristai tuomet net nebuvo sugalvoję.

Tačiau apie prancūzę jie pagalvoję buvo, ir ji pakankamai nusibodusiu, bet efektyviu būdu šioje serijoje yra išteisinama. Iš pradžių atrodžiusi kaip išprotėjusi moteriškė, dabar ji sukyla prieš draugus, kurie jau neatrodo kaip draugai, nes nušauti tavęs kiekvienas draugas nebando, todėl nušauti tenka juos. Taip vargšė Ruso yra parodoma kaip nelabai išprotėjusi moteriškė, kas dabar nedaro absoliučiai jokio efekto mirus jai ir jos dukrai Aleks, bet žiūrint serialą iš naujo, emocijos jaučiasi visai kitos.

Tuo tarpu Džino sugrįžimas yra žymiai prasmingesnis ir tęsiantis visas serialo tradicijas. Jis, visų pirma, ne tik parodo dalį salos mitologijos, bet ir pakankamai menkais, bet reikšmingais dalykais susieja skirtingus laikus. Džinas kartu ateityje duoda pretekstą Benui pasitelkti visus savo manipuliacijos sugebėjimus ir priešingai nei Lokas buvo pasiruošęs (ar pamokytas), pasakė San, jog žiedas yra įrodymas, jog jos vyras yra gyvas. Džinas iš nereikalingai prisikėlusio veikėjo greitai tapo žmogumi, susiejusio daugybę dalykų, kurie vėliau neabejotinai sukels grandininę reakciją.

Ir visgi ne jam vienam teko pagrindinės šios serijos vinys. Ši garbė iš pradžių atiteko Šarlotei ir Danieliui, kurių gražiausia meilės istorija šiame seriale negalėjau pavadinti ir todėl, kad egzistuoja Penė ir Desmondas, ir dėl to, kad jiems dar pritrūko šiek tiek laiko. Ir šiaip, šioje meilės istorijoje pagrindinis buvo tik Danielis, apie kurį ir sukosi paskutinis įsimylėjėlių pašnekesys. Apie tai, jog Šarlotė saloje gimė, galima buvo suprasti jau seniai, bet tai, kad jai mažai didelis dėdė, vėliau atpažintas kaip Danielis, liepė negrįžti, nes mergina mirs, yra pakankamai emocingas momentas, net jeigu jis yra vežamas tik vis dar nuostabios Jeremy Davieso vaidybos bei laukimo, kol šis susitikimas bus parodytas.

Jo galėjo ir visai nebūti (nors ne, negalėjo, serialo pasauly juk viskas yra suplanuota), bet Lokas literaliai išgelbėjo dieną. Motyvai, dėl kurių Džonas pasiryžo gelbėti salą, yra kiek neaiškūs, jeigu jis pats žinojo mirsiąs ir jeigu jo tikslas yra tik valdyti savus žmones saloje. Lokas jau seniai buvo egoistas, todėl galbūt jis viską darė tik dėl to, kad kiti pripažintų klydę. O galbūt jis ryžosi paskutiniam iššūkiui vedamas smalsumo, nes leidimasis į šulinį ir bandymas įtikinėti žmones padaryti tai, ko jie jau pasižadėjo niekada nedarysią, yra visai įdomu. Pridėkit ir Džeko tėvą, kuris yra arba labai rimtas žaidėjas visame kame, arba tėra paprastas priminimas, kad Džekas teoriškai yra serialo pagrindinis veikėjas, kas abiem atvejais turės būti anksčiau ar vėliau pateisinta.

Kol kas tai yra daroma pakankamai neblogai. Džekas, net jeigu jis yra vedamas Beno, surenka pagrindinius savo grupės narius, prie jų prisijungia Desmondas, paaiškindamas nusibodusią tiesą, jog Danielis yra Eloizos sūnus, ir jie žengia į bažnyčią, kurios rūsyje yra švytuoklė, neklauskit kodėl, nes pamatysit patys. Tiesa, negaliu garantuoti po kiek laiko. Nes tokios serijos, net jeigu ir įgyvendinamos pakankamai neblogai, nėra reikalingos, kadangi Ruso nuotykiai yra tarsi kitoje dimensijoje vykstantys ir kiek įdomesni Džeko tatuiruočių aiškinimai.

Vertinimas: 8/10


Citatos

  • 'Don't let them bring her back. No matter what. Don't let them bring her back. This place is death.'
  • 'Since when did listening to him get you anywhere worth a damn?'
  • 'Expecting a subway?'
  • 'When I was little, living here, there was this man, crazy man, and he really scared me. And he told me that I had to leave the island and never ever come back. He told me that if I came back, I would die. Daniel, I think that man was you.'
  • 'You just had to say something.'
Namų darbai: s05e06 - 316

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą