2014 m. sausio 15 d., trečiadienis

Dingę. Penktas sezonas. Pirma serija

This is why I'm here. I know what's happening. - Daniel

Penktasis serialo sezonas prasideda su panašiais ketinimais kaip ir ketvirtojo sezono finalas. Taip yra ne vien dėl to, kad šios serijos, pavadintos „Because You Left“, įvykiai vyksta iškart po ketvirtojo sezono pabaigos. Vien pačia nuotaika ir savo struktūra serija labai primena ketvirtąjį sezoną. Jo didysis siekis buvo išvežti šešis veikėjus iš salos, ir intriga slypėjo pačiame įgyvendinime, nes galutinį rezultatą dėl ateities scenų žinojo visi. Šįkart „Dingę“ ateities, parodančios ateities ateitį, mums neduoda, bet panašiai kaip praėjusiame sezone, galima numanyti, jog kaip ir anuomet saloje, taip ir dabar JAV išsibarstęs šešetas privalės susirinkti bendram tikslui.

Prie to mes dar sugrįšim, neabejokit. Prieš suvokimą apie išsibarsčiusį „Oceanic Six“ ateina daug mažų įspūdingų momentų, vienas kurių yra pavaizduotas virš šio straipsnio. Jau pirmojoje scenoje, tradiciniu „Dingusių“ būdu, žiūrovams yra metamas siurprizas (kartu su dar vieną sezoną pradedančiu vinilinės plokštelės grojimu) Danielio Faradėjaus pavidalu, kuris pasirodo dar tik statomoje „Orchidėjoje“, kurios konstrukcijai vadovauja ponas Čengas. Taigi ne, Danielis nėra dabartyje. Ir daktaras Čengas savo informaciniame video apie per laiką keliaujančius zuikius kalbėjo ne be reikalo. Danielis Faradėjus keliavo laiku.

Kaip jau supratote, ne vienas jis. Sienoje išmušęs skylę ir stebuklingu ratu salą pastūmęs Benas tą pačią salą privertė šokinėti laike. Kol kas žiūrovai apie šį reiškinį žino visai minimaliai. Neaiški nei jo kilmė, nei paskirtis, nei tai, ką jis paveikia. Nes bent jau kol kas su logika čia yra prasilenkiama stipriai: Džiuljeta, faktinė Kitų narė, privalo judėti laike, tačiau iš ledinio Mitchell veido nesuprasi, ar tai ją bent kiek paveikia. Per laiką neperšoka Ričardas ir likusi naujoji Loko kariuomenė, bet peršoka pats Lokas, kas teoriškai galėtų būti susiję su tuo, kad Ričardas nesensta.

Ir vien tam, kad Lindelofas su Cuse'u galėtų pasilinksminti, žiūrovams yra numetamas kaulas to paties Ričardo pavidalu, kuomet Lokas, susitikęs su pačiu Ethanu, yra sužeistas. Lokui peršokus laike, Ričardas iškart pasirodo prie nukritusio lėktuvėlio (kas gali būti užuomina, jog laikas šokinėja tik į svarbius salos momentus, arba pakankamai banalus būdas suteikti atsakymus į serialo mitologiją, kas veikia abiem atvejais) su visomis priemonėmis, reikalingomis išgydyti Loko žaizdą. Ričardas žino ką daro, tarsi tai darytų ne pirmą kartą, ir duoda Lokui instrukcijas, ką daryti toliau, kas žiūrovų galvas gali susukti dar labiau. Negi Lokas nukeliavo laiku pasakyti Ričardui, jog jis bus sužeistas ir šis turės jį išgydyti?

Tokią teoriją pakiša scenaristai, tačiau jai prieštarauja Faradėjus, pagaliau sugebėjęs atskleisti savo buvimo saloje paslaptį. Jis čia atvyko ne dėl gelbėjimo operacijos ar ne dėl Beno pagrobimo. Danielis visą gyvenimą ruošėsi atvykimui į salą, kurioje po žeme yra stebuklingas ratas, galintis pasukti laiką (tas ratas šioje serijoje man atrodo kaip vienintelis banalus nukrypimas nuo keliavimo laiku istorijos, nes taip yra pasakoma, jog ratas po žeme egzistavo visuomet). Jis taipogi žinojo visas su tuo susijusias pasekmes, tik žinoti teoriją yra viena, o praktikoje jis pats niekam negali padėti.

Čia pasirodo gelbėtojas Desmondo pavidalu, iš pradžių nenorėjęs atidaryti durų Sojeriui (likusių salos gyventojų būklę dar bus progų aptarti, bet jau dabar galima matyti rimtų konfliktų ir santykių užuomazgas, kurios gali svyruoti nuo linksmo Bernardo iki susinervinusio Sojerio. Tik vienų santykių jūs dar nematėt, nors pasiruošti jiems turėtumėt), bet jas atidaręs Danieliui. Vien dėl to, kad Desmondas, kaip jau matėm nuostabiose serijose „Flashes Before Your Eyes“ ir „The Constant“, yra išskirtinis ir jo tas laiko skirtumas per daug neveikia. Šiaip kaip jis veikia tikrai sunku pasakyti, nes kuo daugiau apie tai galvoju, tuo labiau man viskas galvoje susisuka, tačiau faktas vienas: Desmondas, atsiminęs ar susapnavęs jis bebūtų susitikimą su Danieliu, žino apie jo draugų situaciją saloje. Tai yra labai rimtas nukrypimas nuo realistiškumo šiame seriale, bet tai kartu galima buvo matyti pilotinėje serijoje su dūmų pabaisos šėlionėmis miške, todėl tragedijos nėra. Belieka laukti kelionės į Oksfordą ir Desmondo susitikimo su Danielio motina, ir priklausomai nuo to, su kokiu įdėmumu jūs serialą žiūrit, galit arba labai džiaugtis, arba nesureaguoti iš viso.

Tuo tarpu ateityje (ar dabartyje, ar praeityje, ar bet kur, kur veikia reliatyvumo teorija) į mitologiją ir stebuklingus ratus rimtai susikoncentruoti niekas negali dėl to, kad visi yra pakliuvę į rimtą bėdą. Rimčiausiai, žinoma, yra įklimpęs Lokas, kuris, kaip sužinojome iš Ričardo, privalo mirti tam, kad jo draugai grįžtų į salą - ir jis šioje vietoje gali veikti labiau kaip katalizatorius nei kaip salai reikalinga auka, - todėl jo mirtis lygtais neatrodo tokia tragiška. Tik negyvėlį įkišti į lėktuvą, net ir su Beno pagalba, vis tiek yra sunku, juolab kad kūnas gali greitai pradėti irti. Bet yra įdomesnių dalykų nei anatomijos pamokos.

Vienas tokių yra Harlio ir Saido nuotykiai tarsi iš kokios praėjusio amžiaus pabaigos komedijos, kur nevykėlis privalo padėti profesionalui. Šiuo atveju pastarasis susitvarko pakankamai gerai, tik pabaigoje kiek nepasisekus į pagalbą privalo atskubėti storulis. Jį, žinoma, nufotografavo su ginklu, nes kaipgi kitaip. „Dingę“ yra su antgamtiniais reiškiniais susidėjęs serialas, ir policijos paieškos atrodo kaip per daug žemiškas dalykas, bet Harlis su Saidu privalo vienokiu ar kitokiu būdu susitikti su draugais, ir tiesaus kelio šioje vietoje nebus.

Panašiai blogai, tik ne fiziniu būdu, yra išsigelbėjusiųjų šešeto moterims. Keitė privalo bėgti nuo policijos, kuri įtaria, jog vaikas yra ne jos. Įtaria, žinoma, ne dėl to, kad niekas nepastebėjo, jog žinoma nusikaltėlė prieš įsėdant į lėktuvą jau šešis mėnesius buvo nėščia, nes ši melo dalis veikia. Įtarimus pareiškia nežinomas klientas, bet kokiu atveju bent jau plačiąja prasme susijęs su sala. Tai, suapvalinus, gali reikšti tik Čarlzą Vidmorą, kuris kartu grasina ir San. Priežastis, dėl kurios jis jai grasina asmeniškai, yra ta, jog ji vienintelė neturi ko prarasti. Ji keršto dėl savo vyro sieks iki galo, ir jai milijonieriai (turintys kiek daugiau pinigų nei ji pati) labai nerūpi. Tik pasirodo, kad šie milijonieriai turi bendrą norą nužudyti Beną, nes kas to noro neturi.

Pats Benas, tuo tarpu, sudaro įvaizdį, kad viskas vyksta pagal planą, taip, kaip jis mėgsta. Būtent taip viskas ir atrodo. „Because You Left“ nuostabiai pradeda sezoną, kurio visas serijas aš esu matęs tik po vieną kartą ir saugojau būtent tokiai situacijai, kuomet jomis galėsiu grožėtis visai šviežiai. Ši serija nenuvylė. Jeigu tokios bus ir likusios, gali būti, kad savo nuomonę dėl geriausiojo serialo sezono turėsiu pakeisti.

Vertinimas: 10/10

Citatos

 • 'I need a cool code name.'
 • 'There was a man named Desmond living down in it. He was pushing a button every 108 minutes to save the world.'
 • 'We never should've left that island!'
 • 'That chick likes me.'
 • 'Yo, open up! It's the ghost of Christmas future!'
 • 'You know, maybe if you ate more comfort food you wouldn't have to go around shooting people.'
 • 'It wasn't a dream, Penny. It was a memory.'
 • 'This would all be fascinating, if I was listening to you.'
 • 'Your camp isn't gone. It hasn't been built yet.'
 • 'It happened because you left, Jack.'

Veteranų kampelis

 • Aš neatsimenu tikslios vietos, kurioje Sojeris su Džiuljeta suartės žymiai rimčiau, bet jau šioje serijoje buvo galima lengvai matyti, jog scenaristai šitą dalyką jau planavo. O tai vėliau tapo nuostabia meilės istorija, privertusia apsiverkti net mane patį, bet apie tai kada nors vėliau.Namų darbai: s05e02 - The Lie

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą