2014 m. sausio 22 d., trečiadienis

Dingę. Penktas sezonas. Trečia serija


You're getting yourself involved in something that goes back many, many years. - Charles


„Dingę“ niekada nebuvo toks serialas, kuris privalėjo žiūrovams duoti atsakymus. Tiesą sakant, serialo, kuris tiesiog privalo pataikauti žiūrovams, iš viso negali būti, bet tai supranta turbūt tik „Mad Men“ kūrėjas Matthew Weineris, kurio kūrybinių sprendimų nesupranta daugelis žiūrovų, tačiau jis, nekreipdamas į juos dėmesio, toliau kuria vieną geriausių visų laikų serialų. Jeigu panašią taktiką būtų taikę „Dingę“, dėl savo itin puikiai išvystytos mitologijos būtų sulaukę milijonų žiūrovų kiekvieną savaitę, net jeigu tie žiūrovai ne visuomet būtų labai patenkinti. Tačiau serialas jau labai anksti buvo priėmęs sprendimą bent jau daugumą čia vykstančių paslaptingų įvykių paaiškinti ir taip pakeisti savo tikslą.

Serialų rūšys, grubiai tariant, gali būti dvi: serialas gali būti apie pasekmes, kurios yra pasiekiamos nededant per daug logikos į istorijos pradžią ir vadovaujamasi principu, jog tikslas pateisina priemones, ir serialas gali būti kartu ir apie priežastis, ir apie pasekmes, kur kiekvienas ar veikėjo, ar serialo priimamas sprendimas yra paaiškinamas per logikos ar per dramos prizmę. „Jughead“, trečioji penktojo sezono serija, turi abu šiuos elementus. Ji paaiškina tiek daug, taip įtikinamai ir intriguojančiai, kad „Dingę“, serialas, kurį aš mėgau nuo pirmos jo minutės, mano akyse pakyla dar aukščiau.

Paimkite vien Desmondo, žmogaus, kuris galimai yra trūkstama grandis tarp „Oceanic“ šešeto ir laiku keliaujančių salos gyventojų, istoriją. Ta grandis buvo atrasta tik trečiajame sezone, kuomet Desmondui buvo suteiktas iš pradžių banalus, bet vėliau labai logišku tapęs ateities matymas. Ir jūs turbūt ginčytumėtės jei ir vėl sakyčiau, kad gražiausia ir tikriausia sukurta meilės istorija yra tarp Desmondo ir Penės, nes koks vyras išduos savo žmoną bebandydamas grįžti į jį trims metams pražudžiusią salą. Bet čia pasirodo poros tarpusavio supratimas, kuomet Penė buvo pasiryžusi su savo vyru keliauti bet kur, ir Desmondas tuo manipuliuodamas (bet tik iš geros valios) sugebėjo pasinaudoti.

Prieš tai, tiesa, jam teko ieškoti ponios Faradienės, jeigu priimsite tokią pavardę. Tai jam, savaime suprantama, nepasisekė, nes Oksforde apie Faradėjų šeima niekas nėra nieko girdėjęs. Čia, kaip visada, į tamsų kambarį, kurį Desmondas puikiai atpažįsta iš praeities susitikimo su Danieliu, įeina viską žinantis valytojas, ir atskleidžia, kad Faradėjus salai pradėjus šokinėti laiku iš džiaugsmo susijaudino ne be reikalo. Jis aukojo daugybę savo jėgų, daugybę Oksfordo lėšų ir gyvūnų tam, kad išsiaiškintų kuo daugiau apie keliavimą laiku ir, veikiausiai, apie salą. Bet žiauriausias Faradėjaus padarytas dalykas yra bandymai, atlikti su jauna mergina (ir ne, ne tokia prasme, kaip įsivaizduojat, ištvirkėliai jūs).

Ši mergina, kaip ir Desmondas serialui, taip ir ji šiai serijai yra jungiamoji grandis. Ji yra vieno įvykio, apie kurį tuoj šnekėsiu, priežastis ir Danielio bandymų pasekmė. Bet ji savo grandies vaidmenį atlieka nuostabiai. Ji, visai be tiesioginio Danielio aiškinimo ar pasirodymo, įrodo, jog Faradėjus yra genijus, visą gyvenimą atlikinėjęs bandymus ne veltui. Net jeigu keliavimas laiku jam nepavyko, mergina dabar yra tokioje stadijoje, kokioje buvo Desmondas žymiojoje serijoje „The Constant“, o tai iki šiol buvo pasiekusi tik didžioji sala. Todėl nenuostabu, kad toks genijus ilgai nesimėtė.

Danielio tyrimai gal ir buvo pasekmė to, kad Čarlzas Vidmoras juos finansavo, bet tai kartu buvo ir Desmondo bei uošvio susitikimo priežastis. Ir čia pirmą kartą karikatūrinis veikėjas, tuoj tapsiantis itin svarbiu serialo dalyviu, yra nupaišomas bent kiek švelniau. Vidmoras, nepaisant savo begalinių turtų, ilgą laiką nematė savo dukros ir neįsivaizduoja, ar ši yra sveika (ir net nežino, kad jis jau turi anūką vardu Čarlis, ką aš buvau visai pamiršęs ir vos neapsiašarojau). Bet mus domina ne tai. Čarlzas salos tyrinėjimą ir ieškojimus organizavo jau seniai, kartu su Danieliu ir jo motina, ir tai jį kartu įpaišo į bendrą istoriją netgi labai ryškiai. Ir kai „Dingę“ galėjo eiti paprastu blogiukų keliu, kuomet Vidmoras atskaito moralą ir nieko nepasako, serialas bent jau mane nustebino. Kad ir nenoriai, Čarlzas davė Danielio motinos adresą Desmondui, puikiai suprasdamas, kad tai gali būti susiję tik su salos reikalais. Žinoma, savanaudiškumo apraiškų čia privalo būti, ar Čarlzas pats norėtų atrasti salą, ar susitikti su Pene, bet klausimas prieš tai atsirado dar didesnis: kam Čarlzui yra reikalinga sala ir kaip jis apie ją žino?

Į pirmąją klausimo dalį dėl verslo Benas jau buvo tariamai atsakęs. Bet jūs turbūt nesitikėjot suklykti iš džiaugsmo kai Čarlzas Vidmoras, Džono Loko palaimai, jaunu pavidalu saloje pasirodė 1954-aisiais. Ir jeigu jūsų galva dar per mažai susukta, Džonas (arba Sojeris) būtų galėjęs nušauti Čarlzą ir išvengti visų žiaurumų, kuriuos jie patyrė. Tačiau „Dingusių“ pasaulis veikia ne taip. Pasak serialo, viskas šiame pasaulyje jau yra suplanuota, ir kad ir ką jūs bandytumėt pakeisti, viskas baigsis taip, kaip ir turėtų baigtis, todėl Čarlzo jie net ir norėdami negalėjo nušauti.

Tokia logika vadovaujasi Danielis, kuris ir atrado šį laiko ypatumą. Jis puikiai žino, kad niekas, ką jie padarys praeityje, nepakeis ateities jiems palankia ar nepalankia kryptimi. Tačiau jis lygiai taip pat žino, kad tai yra laiko keliautojų dabartis - kad ir kaip keistai tai skambėtų - ir mirti jie tikrai gali. Todėl Danielis elgiasi labai atsargiai visose situacijose, kur jis pagaliau tampa lyderiu. Iš pradžių jis, pasinaudodamas romantika (banalus, bet labai efektyvus prisipažinimas meilėje Šarlotei) ir istorijos žiniomis, sugeba įgyti Ričardo, kuris anksčiau tikrai buvo pagrindinis Kitų vadas, pasitikėjimą. Jis kartu pažada nukenksminti vandenilio bombą, ko keliauja padaryti kartu su Ele, kurią galėtumėte atsiminti kiek ilgiau. Priklausomai nuo to, kaip žiūrėsit į šią situaciją, ji gali būti sukurta vien įtampai, arba rimtiems įvykiams. Gali būti, kad tai, jog Elė sužinojo apie keliautojus laiku, kokiu nors būdu paveikė salos gyvenimą, nes mergina Danieliu tikrai patikėjo. Ir lygiai taip pat gali būti, jog tai tebuvo bandymas prastumti seriją įtemptu būdu parodant, jog salai kažkada grėsė didelis pavojus bombos pavidalu.

Priežastis, dėl kurios aš nelinkęs tikėti pastaruoju variantu, yra Ričardo ir Loko susitikimas, kuris tiesiog nuneša stogą visomis logikos, dramos ir mistikos prasmėmis. Įgijęs Ričardo pasitikėjimą žymiai greičiau nei Danielis - tai padarydamas minint Džeikobą, apie kurį, panašu, kiti Kiti dar nėra girdėję, - Džonas yra įsitikinęs, kad visas šitas šokinėjimas yra Džeikobo ir Alperto planas. Bet panašu, kad taip nėra, ir šioje vietoje prasideda užburtas ratas, toks, kurio jūs nepaaiškinsit jokiu logišku būdu. Remiantis juo, Ričardas dar nepažįsta Loko ir susipažins su juo tik po dviejų metų. Tačiau dabartinio Loko pasaulyje jis jau yra susipažinęs su Ričardu savo vaikystėje, tačiau jo iš ten neatsimena. Bent viena aišku: kai dabartyje (nukritus lėktuvui) Lokas susitinka su Ričardu, pastarasis iš praeities atpažįsta savo pažįstamą. Tai yra žiaurus ratas, kurio centre kažkokiu būdu atsiduria kompasas, kurį Lokas gavo iš ateities Ričardo, vėliau Lokas jį davė praeities Ričardui, ir pastarasis davė praeities Lokui siekdamas jį išrinkti tariamu salos vadovu, net jeigu pastarasis to testo nepraėjo.

Einu aspirino.

Vertinimas:10/10

Citatos

 • 'I'm in love with the woman sitting next to me. And I would never... I would never do anything to hurt her.'
 • 'Yeah, me too. I'm great too.'
 • 'What, you think he can track me? Do you think he knows this island better than I do?'
 • 'Enlightened, my ass.'
 • 'Could be 5 minutes. Could also be 5000 years.'
 • 'If you'd been going through what I have, James, maybe the more appropriate question would be, when the hell have I been.'
 • 'Maybe I should've said it in my secret language.'
 • 'Well gee... I didn't have time to ask that with Frogurt on fire and all.'
 • 'Why in God's name would I want to go back there?'
 • 'Well, look, I certainly don't want to contradict myself.'
 • 'Look, right over there, it's a very special island. I left it a long time ago, I never thought I'd see it again. It's called Great Britain.'
Namų darbai: s05e04 - The Little Prince

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą