Puslapiai

2014 m. sausio 13 d., pirmadienis

Oskarai 2014. American Hustle

Tai - bendra filmo apžvalga, čia nėra atskleidžiamos svarbiausios filmo „American Hustle“ detalės, todėl straipsnį skaityti saugu visiems

„American Hustle“ gali būti keisčiausias mano matytas filmas pastaruoju metu. Nekalbu apie visus laikus, nes be keistumo nebūtų kino, bet įsivaizduojamame keistuolių sąraše šis kūrinys būtų kažkur viršuje. „American Hustle“ keistumas pasireiškia tuo, kad niekas, turbūt net ir pats režisierius Davidas O. Russellas negali pasakyti kodėl šis filmas buvo sukurtas. Iš paskutinių pavyzdžių - ir už juos iš anksto atsiprašau - filmai apie „One Direction“ ir Bieberį turėjo tikslinę jaunų mergaičių auditoriją, kurių žemi standartai sunešė kūrėjams krūvą pinigų ir abi pusės liko patenkintos. „47 Ronin“ buvo kuriamas siekiant jį padaryti įspūdingu blockbusteriu tik tam, kad jis taptų viena didžiausių studijos nesėkmių. „American Hustle“ buvo kuriamas dėl nieko.

Tai skamba baisiai, žinau, bet tarp visų pretendentų į Oskarus, būtent ši juosta yra mažiausiai panaši į filmą. Besikoncentruojantis į aferistų porą, filmas pasakoja apie bendrą jų ir vieno FTB agento aferą, galinčią tuo pačiu ir atnešti daugybę pinigų jiems patiems, ir nuversti svarbius valstybės asmenis. Net iš pavadinimo galima suprasti, kad filmas bus aferistinio pobūdžio, kuomet vienas už kitą protingesni nusikaltėliai ir politikai bandys kits kitą apsukti ir taip žiūrovai gaus daugybę netikėtų, linksmų siužeto vingių. Netikėtumo čia, nebijokit, yra. Linksmumo faktorius? Kaip pažiūrėsit.

Jeigu jūs nepasimesit tarp daugybės šio filmo pateikiamų netradicinių motyvų ir tapsite tiksline Russello auditorija - kuri, atsiprašau, man visiškai nėra aiški, - jums bus linksma. Tai nepaaiškina to, kad „American Hustle“ buvo nominuotas ir laimėjo Auksinių gaublių komedijos kategorijoje, nes jeigu filmas priverčia juoktis, tai nepadaro jo komedija, bet tam tikros racijos tokiame pareiškime yra. „American Hustle“ į šių dienų komedijas yra panašus tuo, kad neturi nei vieno veikėjo, kuris priverstų nuoširdžiai susidomėti visu filmu.

Veikėjų, tiesa, „American Hustle“ turi tikrai nemažai, visus skirtingus ir apie visus (labai įkyriu) žodiniu metodu pasako viską, ką mums reikėtų žinoti. Tačiau tie veikėjai yra besikeičiantys kas penkias minutes vien tam, kad pakeistų siužeto eigą, ir tai tėra paaiškinama jų apgavikiška prigimtimi, kas yra gėdingiausias pasiteisinimas priverčiant savus veikėjus daryti tai, ko iš jų reikalauja istorija. Turbūt nenuostabu, kad po peržiūros didžiausią įspūdį palieka antro plano veikėjai, turintys labai mažai įtakos bendrai istorijai. Tai yra būtent Jennifer Lawrence ir Louis C.K. herojai (mano du mėgstamiausi žmonės pramogų pasaulyje, coincidentally), kurių vardai jums nerūpės, būkit ramūs, ir jie nelįs į pirmą planą kvaršinti jums galvos. Jie turi kelias linksmas scenas, taip, tačiau jomis per jų elgseną ir dialogą šie veikėjai yra apibūdinami nuostabiai, kas priverčia norėti, kad panašiai būtų atsitikę ir su likusiais veikėjais.

Teoriškai tie veikėjai turėtų būti nuostabūs, nes - čia jau pagal mano teoriją - kuo daugiau filme yra tiesioginio dialogo, tuo labiau žmonės atsiskleidžia. „American Hustle“ dialogo kiekis yra stulbinamas. Filmas yra sudarytas iš ilgų ir vien dialogais vežamų scenų, kurios yra visiškai tuščios. Veikėjai čia elgiasi ir kalba kvailai apie rimtus dalykus, ir jiems atsiduriant tikrai rimtose situacijose, užleisti jautrią ir jausmingą muziką paprasčiausiai neužtenka.

Tokiais momentais vienintelis veikėjus (o tuo pačiu - ir visą filmą) gelbėjantis dalykas yra aktoriai, bet tai jūs iš pagrindinės šio straipsnio nuotraukos jau galėjote atspėti. Be jau minėtų Lawrence ir C.K., kartu su jais vaidina ir labiau veiksmo filmus mėgstantis Jeremy Renneris, tą patį vaidmenį visuomet atliekantis Bradley Cooperis, iš „Boardwalk Empire“ pažįstami Jackas Hustonas ir Shea Whighamas ir daugelis kitų, kurie visi vaidina tikrai nuostabiai ir be priekaištų. Ir visgi dar nuostabesni už juos yra du žmonės. Šiemet į kinus su žiauriu trenksmu grįžusi Amy Adams čia stulbina ne ką mažiau, pradedant savo išvaizda ir baigiant pusiau maniakiniais protrūkiais, kurie visi atrodo puikiai. Ir dar yra specialiai šiam vaidmeniui išstorėjęs (vėlgi - absoliučiai neaišku kodėl) Christianas Bale'as, kuris nuo pirmos scenos - ir tai pamatę jūs suprasite, apie ką eina kalba - elgiasi absoliučiai taip pat, kaip Robertas De Niro. Tai tampa dar keisčiau ir nesuprantamiau antroje filmo pusėje, kuomet Russellas tiesiog atvirai pasako, kad čia jis tiesiog linksminasi su žiūrovais.

Ir, tiesą sakant, toks yra visas filmas. Tai yra grupė linksmų, talentingų ir turtingų žmonių, kuriuos subūrė dabar vis dažniau filmus kuriantis Russellas, ir taip „American Hustle“ pagal savo aktorius tampa priešprieša tarp to paties režisieriaus „The Fighter“ ir „Silver Linings Playbook“, kas nėra taip linksma, kaip atrodo. Bet kad visi žmonės, kurie yra susiję su šiuo projektu, tikrai linksminosi - tai yra faktas. Tai, jeigu trumpai, yra dviejų valandų trukmės geidžiamiausių Holivudo aktorių žaidimas matuojantis įvairius aštuntame dešimtmetyje populiarius perukus ir rūbus bei klausantis to laikmečio muzikos ir į tarpus įterpiant abstrakčiai su aferizmu susijusį siužetą, kas tikrovėje yra žymiai nuobodžiau, nei jums gali pasirodyti.

Vertinimas: 5/10

5 komentarai:

 1. Jus jau ne pirmas, kuris "apstumia" sita filma. Kritiku dauguma myli. Domina labai jau paziuret, tik vis galvoju islaukti kelias dienas kol kine jau rodys :)

  AtsakytiPanaikinti
 2. Maciau ir tikrai patiko. Labai isliaupsintas sitas filmas, bet pagal GG negalima vertinti nes patys apdovanojimai yra niekiniai. Viska parodys Oskarai, o siaip filmas vertas zurejimo, tik daug labiau suveltas nei pvz Silver Linings. Vaidyba labai gera, muzika, editingas. Vis del to siais metais isejo ir geresniu filmu :Mud ,Dallas Buyers Club, Wolf, 12 years a slave ir tt. Nemanau kad po 3-4 metu sita filma visi labai atsimins, bet prie jo grizti bus visalaik malonu.

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Pagal apdovanojimus filmų aš išvis stengiuosi nevertinti, tik keisčiausia man buvo tai, jog nominavo šitą dalyką komedijos kategorijoje. Net neįsivaizduoju kokiu būdu čia yra komedija, nors čia panašiai, kaip American Horror Story televizijoje kasmet nominuoja mini serialo kategorijoje, nors tai yra normalaus ilgio serialas kaip ir visi kiti.

   Panaikinti
  2. Na jeigu jau užsiminėt apie "American Horror Story"... Neplanuojat žiūrėti? O gal matėt, tik neaprašėt? Nes kaip siaubo žanro atstovas tikrai vertas dėmesio. Plius puikūs aktoriai (Jessica Lange, Frances Conroy), labai įtaigi kinematografija ir niekad nepabostanti istorija, kardinaliai pasikeičianti kiekviename sezone.

   Panaikinti
  3. Kažkada lygtais buvau pradėjęs žiūrėti, bet AHS nėra mano stiliaus, tai neužsikabinau. Galbūt kada nors bandysiu dar kartą, bet nepažadu.

   Panaikinti