2014 m. vasario 15 d., šeštadienis

Dingę. Penktas sezonas. Dešimta serija

A twelve-year-old Ben Linus brought me a chicken salad sandwich. How do you think I'm doing? - Sayid

Nušvitimas, dėl ko aš nelaikau šio „Dingusių“ sezono geriausiuoju serialo istorijoje (kadangi, kaip jau esu minėjęs, šį ir šeštąjį sezoną esu matęs tik po vieną kartą, ir šio pradžia man žadėjo kažką dar geresnio nei ketvirtasis), man atėjo šioje serijoje, pavadinimu „He's Our You“. Tiesą sakant, tas nušvitimas į mane pataikė jau praėjusioje serijoje, tuo pačiu momentu, kai Keitė paklausė Džeko „o kas bus dabar?“ Nesunku atsiminti, kad atsakymas į šį klausimą yra „trypimas vietoje“.

Tai nėra toks trypimas vietoje, koks buvo trečiajame sezone, nes šis taip ilgai nesitęs. Į penktojo sezono galą jūs pamatysite vienas stipriausių mano kada nors televizijoje matytų valandų, atperkančias visus stagnavimus. Tačiau jie, ignoruosim ar ne, egzistavo, ir gana simboliškai buvo pradėti nuo Saido. Tame pačiame trečiajame sezone, kuomet Saidas su Loku atrado Michailo būdelę, į kurią Saidas buvo patekęs ir dabar, mes sulaukėme jo praeities atpasakojimo. Tokios praeities, kuri buvo absoliučiai nereikalinga ir neturėjusi jokios prasmės, tačiau užpildžiusi vieną valandą.

Šįkart prasmės buvo kiek daugiau. Aš nekalbu apie tai, kad Saidas būdamas vaikas šaltakraujiškai galėjo nužudyti vištas. Tai yra kvaila ir nereikalinga scena, kurių televizija turi atsikratyti kuo greičiau. Kai iš niekur nieko yra parodoma viena scena su vaiku, kuris dabar yra suaugęs žmogus, ir prie to nėra praleidžiama daugiau laiko, būna pademonstruojama tik viena to suaugusio žmogaus savybė, kuria jis atseit pasižymėjo nuo vaikystės. Tai galbūt sueitų tik susipažinus su veikėju ir nežinant nieko apie jį, tačiau su taip išplėtotais veikėjais kaip Saidas scenaristai parodo, kad tą veikėją jie būna apriboję iki vienos banalios ir paprastos savybės, kas yra tiesiog neatleistina.

Prasmės buvo daugiau ta prasme, kad serialui reikėjo paaiškinti kokiu būdu Saidas atsidūrė lėktuve, ar jis tai padarė savo noru (net jei antrankiai sakė ką kita) ir kas yra ta jo pakeleivė. Tai buvo galima paaiškinti per kelias minutes su pora scenų, tačiau „Dingę“ taip niekada nedaro. Vienas didžiausių mano nusiskundimų šiuo serialu visuomet buvo tai, jog įsikibęs jis nieko nepaleisdavo, kas paaiškindavo dėl ko geros ir blogos serijos eidavo ne po vieną. Ilana galėjo būti kieta policininkė, besivaikanti Saidą po miestą, važiuojanti ten, kur ir jis, ir buvo galima sukurti įtemptą veiksmo valandą.

Vietoje to buvo pasiskolintas rimtas veiksmo filmų motyvas, „Dingusių“ pasaulyje visiškai prarandantis savo vertę. Moteris policininkė, slapta suviliojanti nusikaltėlį, gali būti įgyvendinamas kad ir šimtą kartų jeigu yra paliekama bent kiek paslapties ir subtilumo. Ilaną mes pažįstame, žinome, kad ji suims Saidą, ir čia nėra nei vienos akimirkos, kad būtų galima pagalvoti, jog ji čia jo nesuims, nes viskas vedė tik link to. Vienintelė čia paminėjimo verta paslaptis buvo nebent ta, kad iš visų įmanomų variantų, Ilana Saidą privalėjo gabenti būtent į Guamą, ir būtent tuo lėktuvu, kuriuo skrido ir kiti „Oceanic“ nariai. Atsitiktinumų būna, bet jūs „Dingusius“ žiūrit jau ilgą laiką, todėl spręskite patys.

Vienaip ar kitaip, Saido praeities scenos buvo jei ne baisios, tai bent jau tuščios ir nereikalingos. Ir jas žymiai labiau buvo galima pakeisti Saido ir Beno pokalbiais, kas šioje serijoje, nepaisant jos nesąmonių, visuomet žavėdavo ir sukdavo galvą. Manęs čia niekada nedomindavo nei tai, kuo Saidą nugirdė DHARMA nariai, nei tai, kad Sojeris ir Džiuljeta dabar turi išsiskirti dėl Keitės, ir šioje vietoje logikos net negalima minėti.

Mane domindavo tie patys kontrastai, kuriuos praėjusioje apžvalgoje aprašiau kalbėdamas apie Sojerį. Saidas į Beną kaip vaiką žiūrėjo absoliučiai kitaip nei į suaugusįjį, puikiai suprasdamas, kad jis dar nėra tas žmogus, kuris kankintų jį ir jo draugus (dar labiau padedant į šoną tą sceną vaikystėje su Saidu ir vištomis). Tačiau giliai širdyje jis žinojo ir jautė, kad gali pakeisti istoriją, nes Danielio teorijų apie keliavimą laiku jis dar nebuvo girdėjęs. Jis žinojo, kad tas žmogus ateityje taps baisiu žudiku, ir savotiška Saido pareiga yra tą žmogų sustabdyti. Po pokalbių su Benu ir pamatymo, kad jį engė tėvas, Saidas suminkštėjo, kas ir paaiškina tai, jog Benas ir dabar yra gyvas.

Tik bėda tame, kad po kelių minučių Saidas nušovė dvylikametį Beną.

Apie šitą dalyką palieku spręsti jums, kaip ir daugelį kitų dalykų, nes mano teorijų vedžiojimas vis tiek būtų šališkas. Tačiau pabandyti juk verta. Pagrindiniai variantai dabar yra du: a) Saidas tikrai nušovė Beną ir, kaip animaciniuose filmuose, dabar žiūrint į Beno nuotrauką jis išbluks ir istorija jo neatsimins; b) Benas suorganizavo „Oceanic“ lėktuvo nukritimą, Saido kankinimus (beje, dabartinis supratimas, kad jie vienas kitą pažinojo, priverčia visai kitaip žiūrėti į Beno ir Saido tardymus antrajame sezone), Saido patekimą į „Ajira“ lėktuvą vien dėl to, kad atkeršytų už pašovimą prieš daugelį metų. Abi šios istorijos yra vertos dėmesio - pirmoji dėl intrigos, antroji dėl veikėjų santykių - ir tai savotiškai pykdo ir mane, nes po tokių silpnų keturiadešimties minučių serialas tiesiog neturėjo teisės padaryti taip, kad jas visas aš praktiškai pamirščiau ir susikoncentruočiau tik į dvi paskutines.

Vertinimas: 6/10

Citatos

  • 'Together. Like, they live together. Like not as roommates.'
  • 'He's a liar, a manipulator, a man who allowed his own daughter to be murdered to save himself, a monster responsible for nothing short of genocide.'
  • 'I'm very superstitious when it comes to flying.'
  • 'Three years, no burning buses. You all back for one day...'
  • 'Go on, you owe me one anyway. So make it a good one. I want you to take these keys out of my pocket and let yourself out. Guard outside is Phil. He's a dimwit. So I reckon you can get his gun before he even realizes you're out. Just promise me you won't shoot him.'
  • 'What I can't figure out is how the hell you got caught. You Hostiles are supposed to be the kings of the jungle. How dumb are you that you got captured by these idiots.' 'And yet you're the one who mops up after them.'
Namų darbai: s05e11 - Whatever Happened, Happened

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą