2014 m. vasario 22 d., šeštadienis

Dingę. Penktas sezonas. Dvylikta serija

Dead is dead. You don't come back from that, not even here. - Ben

Nuo pat pirmųjų serialo serijų „Dingusių“ gerbėjai dažnai spėliodavo, kad sala, kurioje atsidūrė lėktuvu nukritę veikėjai, yra skaistykla. Spėliodavo ne perkeltine, bet tiesiogine prasme: į lėktuvą buvo surinktos neramios sielos, kurios bet kada gali pasisukti į gėrio ar į blogio pusę, ir sala turėjo apspręsti, ar jie keliaus į rojų, ar į pragarą. Tai sakau ne todėl, kad šią teoriją noriu kuo greičiau nurašyti ir sakyti jums, kad ji buvo neteisinga. Atvirkščiai. Ši serija, pavadinimu „Dead is Dead“, kol kas rimčiausiai užgriebia skaistyklos temą, ir jeigu aš anksčiau būčiau buvęs aktyvus temos gynėjas, tai būtų puikiausias mano būdas įtikinėti tuo netikinčiuosius.

Jeigu nustumsite į šalį kai kuriuos logistinius dalykus ir žiūrėsite tik į bendrąjį vaizdą, visas simbolizmas sutampa. Netgi, sakyčiau, pernelyg lengvai ir be jokio atsitiktinumo. Nereikia būti genijumi, kad žmogus suprastų, jog niekada nematomas Džeikobas čia simbolizuoja Dievą, dūmų pabaisa - blogąjį šėtoną, o salos vietiniai, tam tikra prasme, simbolizuoja vietos nerandančias sielas, atsidūrusias tarp dangaus ir žemės, kas turbūt paaiškintų jų (ar bent jau Ričardo) išlikimą vizualiai tokiais pat, kokie buvo prieš tariamą mirtį. Kaip jau ne kartą buvo pastebėta, „Dingę“ yra tarp serialų, kurie didžiausią savo dėmesį skirdavo religinei tematikai, ir šis sezonas ją yra įsukęs kaip reikiant.

Skaistykla, be abejo, šioje vietoje veikia puikiai. Tai vieta, kur žmonės ir sumoka už savo praeities klaidas, ir už dabartinius veiksmus, kas serialo struktūrai yra tobula. Kaip ir šiai serijai, rodžiusiai ir Beno praeitį, ir ateitį, kurios abi padarė įtaką tam, kur jis dabar atsidūrė.

Serija prasideda scena, kurioje Benas iš Ruso pagrobia Aleks, ir tiesiog šitaip, nesuteikiant tam didesnės reikšmės, į istoriją yra įstumiamos dvi serialui nežmoniškai svarbios istorijos. Visų pirma tai yra kova dėl Aleks tarp Beno ir Danielės. Jeigu žiūrėtume į technines subtilybes, man sunku patikėti, kad Ruso, kuri penkiolika metų saloje išgyveno tik dėl to, kad siekė susigrąžinti savo dukrą, pamiršo ją pagrobusio žmogaus veidą, ir net antrajame sezone, kuomet Beną sugavo savo tinkle, jo neatpažino. Tačiau bendras vaizdas čia yra žymiai svarbesnis, o jis diktuoja, kad Benas, kad ir kaip jį pakeitė Ričardas, turi žmogiškų savybių, ir nėra pasiruošęs žudyti kūdikio tik dėl kažkokių taisyklių.

Kas priveda prie antrojo šios scenos gėrio, kuo tampa Čarlzo ir Beno konfliktas, arba pati jo pradžia. „Dingę“ šioje vietoje elgiasi palyginus džentelmeniškai ta prasme, kad neperša nuomonės, kuris iš šių vyrų yra gerietis. Čarlzas šioje vietoje tampa žmogumi, iki paskutiniųjų besilaikančiu visų taisyklių, o Benas į taisykles žiūri kaip į dalyką, kuris labai priklauso nuo situacijos. Tam tikra prasme, tai yra priešingybė, ką esu rašęs anksčiau. Jei anksčiau aš galvodavau, kad Čarlzas yra Džeko, o Benas - Loko atitikmuo, dabar galvoju atvirkščiai. Mintyse perkratęs svarbiausius serialo epizodus visur matau tai, kad Lokas visuomet bandydavo laikytis salos taisyklių, o Džekas, kaip civilizuotas žmogus, taikydavosi prie aplinkybių. Tiesą sakant, tokia teorija veikiausiai paaiškintų dėl ko Lokas ir Benas, nepaisant daugelio panašumų, niekuomet nesutars visais gyvenimo klausimais.

Taisyklių tema lydi visą šią seriją, ir tampa žymiai įdomesne tuomet, kai Benas ir Čarlzas atsiduria nebe saloje. Be konteksto, Čarlzo išvykimas iš salos yra nereikalinga scena, tik pašnekesys ir parodymas, kad Benas savo priešą tikrai ištrėmė. Tačiau toje scenoje yra parodomas veikėjų nusiteikimas taisyklių klausimais, kuris absoliučiai pasikeičia išvykus iš salos. Tuomet Benas (galimai iškart po Aleks nužudymo) tampa žmogumi, kuris žaidžia pagal taisykles ir pyksta dėl pakeistų taisyklių, dėl kurių jis privalo nužudyti Penę. Ir padėjus visas analizes į šalį, patikėkite manimi, taip, kaip buvau išsigandęs Benui einant link Penės su ginklu, nebuvau išsigandęs žiūrint turbūt jokį kitą serialą. Benas yra baisus žudikas ir maniakas, kuris šiame seriale man labai patiko, tačiau matyti, kaip Desmondas jam kumščiais atbaido visas mintis dėl taisyklių laikymosi, visada yra neįtikėtinai malonu.

Ne taip malonu, kaip pamatyti Beno reakciją į gyvą Loką, bet visai šalia. Nes malonesnio vaizdo už šį retai kur bebūna. Už šią seriją Michaelas Emersonas gavo „Emmy“ apdovanojimą, ir jeigu yra scena, už kurią jis tikrai laimėjo, yra būtent Beno ir Loko pakartotinis susitikimas saloje. Benas šioje vietoje yra ekstazėje, Lokas gyvena per daug laimingame paraleliame pasaulyje, ir iš abiejų aktorių kraštutinumų yra išspaudžiami nuostabūs pasirodymai. Abu veikėjai šioje scenoje labai apsimetinėja, tačiau iki tokio lygio, kad mes galėtume patikėti, jog jie tikrai taip darytų. Benas ir Lokas čia ir vėl suvienija jėgas, net jeigu nei vienas jų to visiškai nenori.

Likusi serija yra skiriama tik Benui, taip tik įrodant, kad Lokas dabar tapo stebėtoju ir palydovu, ką vėliau patvirtina ir serijos pabaiga. Ėjimas link jos yra puikiai papildomas Beno chameleoniškumo, kurį žiūrovai jau yra puikiai pažinę, net jeigu nuspėti to yra neįmanoma. Sakykit ką norit, bet Benas niekada nebuvo sudėtingas veikėjas, ir vienintelis rimtas įvykis jo gyvenime yra Aleks, todėl serialas gali naudotis jo nepastovumu ir liepti jam daryti tai, kas yra naudinga istorijai. Pirmas šių dalykų yra susipažinimas su Cezariu ir vėlesnis jo nužudymas, nes taip gyvena Benas. Įpiršęs mums mintį, kad tuoj jis vėl nužudys Loką, Benas nušauna vieną kiečiausių naujų veikėjų, nes jie ilgai neužsibūna.

Ta mintis, tiesa, vėliau pasirodo esanti teisinga. Po įspūdingos scenos, dar kartą patvirtinančios tai, jog svarbiausia Beno gyvenime yra Aleks, ta pati Aleks, tik šįkart - gyva, supykusi pasako Benui, kad šis atsisakytų bet kokių minčių nužudyti Loką, ir kad Benas dabar privalo pavirsti į Džono šuniuką, klausantį visų šeimininko nurodymų. Net nematydami ateities, mes galime nuspėti tolimesnę to eigą. Nėra žmogaus, kurį Benas mylėtų labiau nei Aleks, ir jos pasirodymas, tikras ar ne, jam reiškia labai daug. Ar tai reikš, kad Benas praras visą savo žavesį klausydamas tik Loko nurodymų, ar jis jų visai neklausys, mes pamatysim vėliau, tačiau sutinkate su manimi ar ne, tai buvo pati stipriausia šio veikėjo scena dramine prasme.

Tačiau kad ir kokia ši serija buvo nuostabi dėl dramos ir mistikos didžiojoje saloje, mažojoje pradėjo dėtis įspūdingi dalykai, kurių atomazgą mes dar tik pamatysim. Serialai veikia taip, kad mažesniems savo veikėjams daug dėmesio niekada neskiria be reikalo, ir reikėjo suprasti, kad su Elana bus kažkas ne taip. Jeigu tarp kažkas ne taip jūs įtrauktumėte ir slaptažodžius bei ginklų pilnas skrynias, su Elana tikrai yra kažkas negerai ir ji čia atvyko ne be reikalo. Reikalą sužinosime, bet pasiruoškite keturioms serijoms, kurios bus vienas nuostabiausių televizijoje matytų dalykų.

Vertinimas: 9/10

Citatos

  • 'Well, now you know what it was like to be me.'
  • 'As long as the dead guy says there's a reason, well, then I guess everything's gonna be just peachy. And forget about the fact that the rest of your people are supposedly 30 years ago. Now the only ones who are here to help us are a murderer and a guy who can't seem to remember how the hell he got out of a coffin.'
  • 'If everything you've done has been in the best interest of the island, then I'm sure the monster will understand.'
  • 'Because it's one thing to believe it, John. It's another thing to see it.'
  • 'Jacob wanted it done. The Island chooses who the Island chooses. You know that.'

Veteranų kampelis

  • Žinant, kad ir Lokas, ir Aleks, ir dar daugelis kitų veikėjų buvo būtent tas monstras, dabar suteikia kiek kitokį atspalvį. Aš maniau, kad visos tos inkarnacijos buvo juodieji dūmai nuo pat pradžių, bet galiausiai tai jaučiasi kaip per daug paprastas žiūrovų apgaudinėjimas. Viskas atrodo tiesiog per daug patogu ir paprasta, nors turbūt meno esmė ir slypi tame, kad paprasti dalykai yra užsukami taip, kad niekas jų nesuprastų.


Namų darbai: s05e13 - Some Like it Hoth

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą