2014 m. vasario 1 d., šeštadienis

Dingę. Penktas sezonas. Šešta serija

We're not going to Guam, are we? - Frank

Iki „Battlestar Galactica“ ir „Firefly“ mokslinės fantastikos aš nemėgau. Turbūt vien dėl to, kad ji man daugiausiai asocijavosi su pigiais devinto ir dešimto dešimtmečių specialiaisiais efektais, kuriuos iškęsti yra tikrai sunku. Bet man patiko mistika ir aš visada mylėjau tuos serialus, kurie kad ir pačius neįtikinamiausius įvykius sugebėtų (ar bent jau bandytų) paaiškinti pasitelkiant jeigu ne mokslą, tai bent jau elementarią logiką. Mokslinės fantastikos uždavinys yra būtent toks, ir nors „Dingę“ su šiuo žanru dažnai neturi nieko bendro, ši serija, pavadinimu „316“, priklauso būtent sci-fi.

Na, didžiąja dalimi. Mokslo, tikro ar ne, čia yra tik pirmojoje serijos pusėje, žymiajame susitikime tarp Eloizos bei „Oceanic“ komandos, prie kurios prisijungė ir Desmondas su Benu (tarp kitko, aš visaip bandžiau galvoti ir ieškoti informacijos ta tema, bet ši porelė nebuvo susitikusi nei karto, bent jau ne tiek, kad vienas kitą pažintų. Ir visgi jie yra susiję kone artimiausiai, kadangi abu turi bendrą priešą Vidmorą, tik vienas jų myli Čarlzo dukrą, kitas ją nori nužudyti). Čia Eloiza sugeba įtikinti savo klausytojus pasakodama apie „Dharma“ ir kompanijos pastangas atrasti salą, kas yra mažų mažiausiai logiška.

Žinoma, ginčytis šioje vietoje galima būtų ir dėl tokių dalykų, kad magnetinę anomaliją pastebėtų daug kas, ir kad tai nepaaiškina teiginio, jog „Dharma“ tiesiog žinojo apie salos egzistavimą. Bet ir nereikia. Net jeigu pagrindinis „Dharma“ centras yra įkurtas salos sąsają su religija simbolizuojančioje bažnyčioje, kompanija vis tiek naudojo mokslinius metodus salos atradimui, ir tai serialui padeda žymiai labiau, nes pasakymas, jog „Oceanic“ šešetas turi skraidyti bet kur ir tikėtis, kad lėktuvas teiksis nukristi į salą, būtų kvailas ir nereikalingas. Dabar švytuoklės pagalba įvykiai ir konfliktai yra paspartinami žymiai greičiau.

Pirmas jų ateina Desmondo pavidalu, kuris, tiesą sakant, yra mažiausiai logiškas. Jis, be abejo, yra nustebęs, jog visi iš salos pabėgę žmonės susirinko į vieną vietą ir į tą pačią, į kurią keliauja ir jis pats, ir šie dar nori grįžti į salą, tai visai blogai. Bet Desmondas, nebent remsitės tuo, kad jam čia buvo proto užtemimas, tarytum pakvaišta nuo minties, jog jie nori grįžti, net jeigu jis pats apie tai galvojo labai atvirai. Tarp lėktuvo keleivių, bent jau tarp sėdėjusių priekyje, Desmondo tikrai nebuvo, bet labai nesinori, kad dėl tokio menko protrūkio tai būtų paskutinis kartas kai matome tokį svarbų visai istorijai žaidėją, šioje valandoje pasitarnavusį tik perduodant Eloizai linkėjimus nuo Danielio, kas jai nesukėlė jokių emocijų.

To negalima pasakyti apie Džeką, kuris vėl tapo serialo ir savo grupės lyderiu, gavusiu labiausiai simbolišką vaidmenį šioje serijoje. Tai jums gali pasirodyti pritempta, bet iki kažkokio lygio Lokas ir Džeko tėvas Kristijanas jam yra lygiai tokią pačią svarbą turinčios asmenybės. Dėl antrojo jis pateko į salą, dėl pirmojo jis saloje pasiliko ilgiau, nei iš pradžių norėjo, ir ne vien dėl to, kad buvo jo verčiamas. Abiejų vyrų mirtys Džekui sukėlė žiaurią depresiją, Loko atveju dar didesnę nei mirus Kristijanui. Po velnių, Džeko tėvas (kad ir kokioje formoje jis bebūtų) ir Lokas jau buvo susitikę, ir netgi praėjusioje serijoje.

Todėl visai nenuostabu, jog Džekas visai nenori pripažinti šių dviejų vyrų panašumų, net jeigu jie jį išmokė labai panašių dalykų. Ši istorija, kurioje daktaras privalo Lokui duoti kažką, kas priklausė Kristijanui, yra žiauriai pritempta ir nereikalinga, nes lėktuvo nukritimui žymiai didesnė tikimybė būtų pasiimti kartu ir Voltą, ne duoti plikiui numirėlio batus. Bet tai yra emocinga ir reikalinga istorija, pasitarnaujanti ir praeičiai, ir ateičiai. Jeigu tai būtų paskutinis kartas, kuomet matome Loką, jis savo tikslą - atvesti Džeką į tikėjimą - pasiekė bent trumpam, su kuo jį ir sveikinam.

Tiesą sakant, kad ir kokia įdomi ir puiki bebūtų ši serija - viena penktojo sezono pažibų, - prasidėti su jos analize kol kas yra beprasmiška, vien dėl to, kad serialas pats parodo, jog atskleis jis viską pats. Joks save gerbiantis serialas negalėtų palikti neaprašyto sudaužyto (ir įtartinai Loko atžvilgiu besielgiančio) Beno, suimto Saido, labai emocingai apie Aroną kalbančios Keitės, gitarą iš kažkur ištraukusio ir nežinia iš kur apie skrydį sužinojusio Harlio bei ramiai besielgiančios, tačiau dukrą paliekančios San. Tai yra sodrios istorijos, galinčios turėti didelę įtaką serialo dramai, ko pastaruoju metu galime pamatyti tikrai daug.

Ir be abejo, kaipgi nepaminėsi labiausiai šokiruojančios serijos vietos, įvykusios iškart po simbolinio Džeko atsigavimo kaip ir pirmojoje serijoje. Iš krūmų išlendantis visiškai naujas septinto dešimtmečio autobusiukas su „Dharma“ drabužiais apsirengusiu ir poilgiais plaukais pasipuošusiu Džinu yra dalykas, kurį pamatysi ne kasdien. Jeigu laukėte emocingų draugų susitikimų, jūs gavote kur kas daugiau. Gavote dalyką, apie kurį spėlioti nenoriu, nes tą logiką pasitelkę galite padaryti ir jūs, tačiau aišku bent jau tiek, kad lėktuve (kurį visų džiaugsmui pilotavo Frenkas) įvykęs blyksnis nukėlė „Oceanic“ (dabar - „Ajira“) komandą į kitą laikotarpį nei matėme salą paskutinį kartą. O tai, kaip jūs patys suprantate, reiškia įspūdingiausią šio serialo sezoną, kuris prasideda tik dabar.

Vertinimas: 9/10

Citatos

  • 'And the other people on this plane-what's gonna happen to them?' 'Who cares?'
  • 'Why hold on to something that makes you feel sad?'
  • 'I'm sorry to have to tell you this, Desmond, but the island isn't done with you yet.'
  • 'Is he telling the truth?' 'Probably not.'
  • 'Don't ask questions. If you want me to go with you, you'll never ask me that question again. You'll never ask me about Aaron. Do you understand, Jack?'
  • 'Wherever you are, John, you must be laughing your ass off. That I'm actually doing this. Because this, this is even crazier than you are.'
  • 'We're all convinced sooner or later, Jack.'
  • 'How can you read?' 'My mother taught me.'
Namų darbai: s05e07 - The Life and Death of Jeremy Bentham

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą