2014 m. kovo 5 d., trečiadienis

Dingę. Penktas sezonas. Penkiolikta serija

I watched them all die. - Richard

Kai žmogus miršta, jis pats to nejaučia, tik sukelia daug skausmo ir problemų aplinkiniams. Lygiai taip pat būna ir tada, kai žmogus yra kvailas.

Vienas tų dalykų, kurie bet kurioje meno srityje yra priimami per lengvai, būna nenoras gilintis į tą meną. Dažnai kūrėjai įdeda nežmoniškas pastangas tam, kad savo kūrinyje užslėptų mintį taip, jog ji būtų suprantama ir atrandama, bet ne taip lengvai, kaip daugelis norėtų. Tuo tarpu didžioji dalis to meno vartotojų nebūna linkę ieškoti kažko gilesnio ir tik mėgaujasi paprasta istorija, kas tikrai nėra nieko blogo ir nesidedu iš tų žmonių, kurie bet kokiu atveju bando atrasti kažką gilesnio, bet tai tiesiog padaro sunkų kūrėjų darbą nereikalingu ir dar viena pasaulio neteisybe.

Šis „Dingusių“ sezonas man visuomet buvo tokio dalyko pavyzdys, ir apie jį pilnai galiu šnekėti tik dabar. Tai buvo neišvengiama nuo pirmųjų serialo serijų: Džekas niekuomet netikėjo likimu, kad ir kaip jį bandė įtikinėti Lokas, tačiau vienas jų ilgainiui privalėjo pasikeisti, o kadangi tai yra serialas, didžiąja dalimi besiremiantis mistika, nebuvo abejonių, kad savo nuomonę pakeis Džekas. Ir tikrai pakeitė, bet apie tai dabar šneku ne todėl, kad tai yra svarbiausia serialo ar net serijos vieta, nes siurprizo tame nėra jokio.

Dabar tiesiog kyla klausimas, kaip mes esame linkę priimti šį pasikeitimą. Žiūrint iš paprastos siužeto pusės, tai buvo reikalinga tam, kad sukeltų tradiciškai sezono pabaigoje atsirandančią įtampą. Kol kas ta įtampa buvo tik individualių veikėjų lygyje, kuomet keli iš jų gali mirti/nemirti, kas yra visai patenkinama, bet „Dingę“ turi tradiciją sukelti pavojų visai salai, tad kodėl to nepadarius su atomine bomba? Šitaip galima būtų galvoti, kad Džeko pasikeitimas nėra joks veikėjo plėtojimas, o tiesiog įrankis siužetui, kad daktaras sugalvotų sprogdinti salą ir visus jos gyventojus nusprogdinti ten, kur jiems ir priklauso.

Tuo tarpu mąstant per veikėjų prizmę, Džeko pasikeitimas yra tikrasis jo paties atsiskleidimas ir parodymas, dėl ko jis iš tikrųjų grįžo į salą. Grįžo dėl Loko, ir tiesiogine, ir netiesiogine prasme. Galvojant netiesiogiai, Džekas išmoko tikėti likimu taip pat, kaip ir Lokas, todėl jis dabar ieško savo gyvenimo tikslo ir dėl bombos dedasi jį ir atradęs. Tačiau ne be reikalo scenaristai anksčiau tokį didelį dėmesį skirdavo veikėjų tėvams, kuomet Džekas, praradęs tėvą, jį atrado Loko pavidalu, nes pastarąjį galėjo lygiai taip pat nekęsti kaip ir tikrojo savo gimdytojo. Džekas į Australiją keliavo parsivežti nekenčiamo savo tėvo, į salą jis grįžo taipogi pildyti paskutiniojo Loko noro.

Jį dabar jis supranta kaip bombos sprogdinimą, ir Džekui į pagalbą atskuba Ričardas su Eloiza. Serija „Follow the Leader“ yra stipri vien jau tuo, kad šie veikėjai per daug nesispyrioja, ir netgi yra paaiškinama, dėl ko jie taip nedaro. Eloiza yra Kitų lyderė, o Ričardas visada būna lyderio dešinioji ranka, todėl Eloiza, pamačiusi savo rašyseną jau užaugusio sūnaus dienoraštyje, per daug Džeko neklausinėja ir veda jį prie bombos, kuri, be abejo, yra po vandeniu, nes kaipgi kitaip. Serija netgi nebando laikyti savo veikėjų per prievartą, o verčiau paleidžia Keitę ir Džekui į pagalbą atvedą Saidą, kurio, nemeluokit, jau spėjot pasiilgti.

Kitoje salos pusėje (ir po trisdešimties metų) Ričardas taipogi atlieka svarbų vaidmenį, šįkart gelbėdamas Loką, ką mes jau matėme sezono pradžioje. Nematėme to, kad pats Lokas Ričardui jį ir liepė išgelbėti, ir dar duoti kompasą, kurį Lokas duos Ričardui šeštajame dešimtmetyje, ir Ričardas vėliau duos sužeistam Lokui... Taip, tai yra pasaka be galo, bet tuo pačiu ir scena, kuri, jeigu supratote, yra liūdniausia serialo istorijoje. Nei praeities, nei ateities čia pakeisti neįmanoma, viskas yra labai glaudžiai susiję ir suplanuota kažkokiame didžiajame plane, kas reiškia, jog Loką privalėjo išgelbėti Ričardas, o Džekas su savo bomba nieko nepasieks. Tai yra žiaurus dalykas, bet galbūt dar negalutinis, nes kas aš toks, kad jums sakyčiau kas laukia ateityje.

Žinokite tik tiek, kad nei Mailsą su Harliu, nei Keitę su Džiuljeta bei Sojeriu matėte ne paskutinį kartą. Pastarųjų istorija kulminacijos dar toli gražu nepasiekė, ir ar jie grįžtų į salą, ar aštuntajame dešimtmetyje nusipirktų „Microsoft“ akcijų, viską jūs dar pamatysite. Penkto sezono kulminacija yra viskas, ko jūs galite norėti iš šio serialo, ir visiškai nepanašu į tai, ką matėte šį kartą, kas nėra bloga serija, bet vis tiek tokia, kuri jungia ankstesnę ir vėliau sekančią valandas.

Vertinimas: 8/10

Citatos

  • 'Alright, dude, we're from the future. Sorry.'
  • 'I'm starting to think John Locke is gonna be trouble.'
  • 'I have a purpose now.'
Namų darbai: s05e16/17 - The Incident

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą