2014 m. kovo 8 d., šeštadienis

Dingę. Penktas sezonas. Šešiolikta serija

Do you have any idea how badly I want to kill you? - Man in Black

XX-ojo amžiaus viduryje vienoje Ramiojo vandenyno salų slapta organizacija, pavadinimu „Dharma“, įkūrė bandymų bazę, skirtą tyrinėti neįprastas tos salos savybes. 1977-aisiais metais mokslininkai saloje aptiko ypatingai stiprų elektromagnetinį lauką ir pasiryžo tyrinėti jo šaltinį. Bandant iki jo nusigauti, į išorę buvo paleistas didžiulis energijos kiekis, privertęs tuos pačius mokslininkus elektromagnetinį šaltinį paslėpti giliai po žeme ir įkurti stotį, kurioje kas 108 minutes žmogus turėtų spaudinėti tuos pačius mygtukus tam, kad ta energija niekur neištrūktų. Vieną kartą nepaspaudus mygtuko, 2004 metų rugsėjo 24 dieną virš salos skrendantis lėktuvas sudužo dėl to, kad jį žemyn nutempė toji ištrūkusi energija.

Tai - mokslinis paaiškinimas.

2004 metų rugsėjo 24 dieną „Oceanic“ avialinijų 815 reisu skridę keleiviai buvo išskirtiniai. Juos visus - arba tuos, kurie nežuvo lėktuvo katastrofos metu - svarbiais (dažniausiai - pavojingais) gyvenimo momentais aplankė vyras, vardu Džeikobas, ir kiekvienas žmogus, prie kurio jis prisilietė, tapo ypatingu, turinčiu prasmę savo gyvenime ir privalančiu jos ieškoti. Džeikobas tų žmonių gyvenimuose niekad nevaidino itin svarbaus vaidmens, todėl jo niekas iš „Oceanic“ keleivių ir negali atsiminti, tačiau jų gyvenimus jis pakeitė labai stipriai. Būtent todėl lėktuvas, kuriame vyko visi Džeikobo paliestieji, ir nukrito saloje, kurioje gyvena šis ypatingas žmogus.

Tai - fantastinis paaiškinimas.

Abu paaiškinimai yra neįtikėtinai svarbūs, įtikinami ir neatsiradę iš niekur. Žinoma, jeigu abi šias versijas būtumėte išgirdę pirmajame sezone, jūs būtumėte pasukioję pirštą prie smilkinio, apsisukę ir nuėję. Tačiau šių dviejų versijų reikėjo laipsniškai laukti penkis sezonus, kupinus įvairiausių nutikimų, bet kiekvienas jų buvo susijęs bent su viena iš šių teorijų, kad ir kaip keistai tai skambėtų, ir žiūrint serialą nuo pat pilotinės serialo serijos galima įžvelgti daugybę epizodų, kurie tik pagrindžia šiuos apmąstymus.

Bet visiems, žinoma, žymiai įdomiau dabar yra fantastinis serialo paaiškinimas ir tai yra suprantama. Ir dėl to, kad Danielis prieš kelias serijas jau buvo paaiškinęs mokslinį serialo aspektą, ir dėl to, kad ši dviguba serija, pavadinimu „The Incident“, pagaliau įrodo Džeikobo egzistavimą, vietoje to, kad būtų tik valanda, kurioje Benas ir Ričardas pripažįsta melavę dėl stebuklingą salą valdančio žmogaus. Džeikobas yra tikras, ir jį vaidina visada kraupiai žavus Mike'as Pellegrino, net jeigu vaidina tik vieną seriją, nes tas pats Džeikobas serijos pabaigoje yra nužudomas.

Ir štai dėl ko šioje vietoje „The Incident“ ir pats serialas yra tokie nuostabūs. Šitiek sezonų mes praleidome girdėdami apie Džeikobą mitus ir legendas, pasakojimus apie jo gerumą ir stebuklingumą, ir visa tai yra tiesa. Jis yra veikėjas, kurį vizualiai mes pamatome pirmą kartą, bet pažįstame jau ilgai ir nuodugniai, ir mums - ar bent jau man - yra gaila dėl jo mirties. Tikėtina, visgi, kad gaila ne vien todėl, kad jis tiesiog mirė, o tai, kokiomis aplinkybėmis jis tai padarė.

Džeikobas nėra vienintelis salos stebukladarys. Jo brolis (kuris vardo niekada ir neturės, ir oficialiai bus vadinamas „Man in Black“) yra tamsus žmogus ir vizualiai, ir savo sąžine, siekdamas nužudyti Džeikobą bet kokiomis aplinkybėmis, bet kažkodėl to tiesiog negalintis padaryti tiesiogiai. „Dingę“ su gėrio ir blogio tematika niekad nebuvo subtilus serialas vizualiai, bet tai, kaip jie pateikdavo tą didžiąją dvikovą, žavėdavo visuomet, ir negalėjimas nužudyti kažko net ir norint tai padaryti yra nuostabus to pavyzdys.

Juodasis žmogus, tiesa, galimybę atrado, nors turėjo laukti jos bent jau nuo viduramžių laikų, kuomet mes pirmą kartą pamatėme du brolius, potencialiai žiūrinčius į atplaukiančią Juodąją uolą, nes viskas čia yra susiję. Galimybė atsirado tik tuomet, kai mirė Džonas Lokas ir Juodasis žmogus galėjo persikūnyti būtent į šį plikį. Tai ir yra vienas iš netikėčiausių serialo posūkių, pagrindžiančių ir Ričardo nuogąstavimus, kad Lokas pasikeitė, ir Beno aiškinimus, kad iš numirusiųjų niekas negali prisikelti. Džonas Lokas taipogi neprisikėlė ir išliko numiręs dėžėje, kurioje jį atnešė slaptieji žmonės, bet apie juos kiek vėliau. Dabar mes tiesiog turime serialą, kurio centre yra brolių dvikova, atsiradusi likus tik vienam sezonui iki serialo pabaigos, ir nuo to įtampa yra tik didesnė, nes brolių praeities išaiškinimas yra tiesiog neišvengiamas ir neįtikėtinai įdomus.

Įdomybių, be abejo, bus ne viena. Jau vien ko verta yra Elana su visa savo įgula, atvykę tik tam, kad surastų žmogų, žinantį atsakymą į klausimą kas slepiasi statulos šešėlyje? Tas žmogus yra Ričardas ir čia nieko nuostabaus nėra. Įdomiau yra tai, kaip jie sužinojo apie šį lėktuvą, kas subūrė visą jų įgulą, iš kur jie žino apie brolių konfliktą, nežinomą net ir aukščiausiems salos asmenims, ir išvis kas jie tokie. Elanos grupės pristatymas, net jeigu vėliau ir atsipirksiantis su kaupu, yra viena silpnesnių šio sezono siužeto linijų, nes ji iš paprastos policininkės į vaiduoklių medžiotoją su didele komanda pavirto tiesiog per greitai ir be didesnių aiškinimų, kas labiau primena šnipų filmą, ne intelektualų balansavimą tarp mokslo ir fantastikos.

Žinoma, šokinėjimą per 30 metų pirmyn ir atgal kaži ar galima laikyti pačiu intelektualiausiu dalyku, bet čia vėlgi žymiai svarbiau yra tai, kaip visa ši idėja yra įgyvendinama, o tai šioje serijoje kiek buksavo. Dvigubo ilgumo serija buvo labai reikalinga Džeikobo pristatymui ir prie to prikibti tiesiog negalima (beje, apie patį Džeikobo prisistatymą kitiems veikėjams: visur jis įsipaišė tikrai gražiai ir itin svarbiais kitų gyvenimo momentais, išskyrus Keitės atveju, kur jis merginą susitiko tiesiog parduotuvėje, parodant kokia neįdomi ir istorijos neturinti veikėja ji anksčiau buvo), tačiau ilgainiui praeities scenose viskas tampa tik įvairiapusiškos meilės istorija pamirštant tai, kad reikia gelbėti pasaulį, ir tai kartu buvo ir teigiamas, ir neigiamas aspektas.

Tai veikiausiai yra subjektyvus dalykas, tačiau Džeko/Sojerio/Keitės meilės trikampis yra baisus šiam serialui nutikęs dalykas. Ir dėl to, kad meilės trikampiai iš esmės nepasižymi itin originaliais sprendimais, bet kartu ir todėl, kad šiame viskas buvo kartojama vėl ir vėl. Keitė myli Džeką, pabūna su Sojeriu ir pajunta, kad yra skirta jam, Džekas supyksta ant jų dviejų, susitaiko su Keite ir vėl tas pats. Ir pastatyti svarbiausią serijos sprendimą - bombos susprogdinimą - ant to, kad Džekas tai daro dėl to, jog prarado Keitę, yra kvaila ir iš scenaristų, ir iš Džeko pusės, kuris, kad ir kaip būtų faina, tikinčiuoju tapo per staigiai. Jo ir Sojerio dvikova - neskaitant protingų Sojerio žodžių, kad Keitė yra už kampo, tai načiort čia laužytis - buvo dalykas, skirtas laiko prastūmimui ir neturintis jokios įtakos vėlesniems įvykiams, kurie buvo tiesiog nuostabūs.

Juos tokiais pavertė teigiamoji serialo pateikiamos meilės pusė: Sojeris ir Džiuljeta. Jūs esate žvėris, jeigu nepajaučiate kažko širdyje tuomet, kai viskas pradeda griūti ir Džiuljeta įkrenta į žiaurųjį tunelį, o Sojeris yra priverstas visa tai stebėti. Šių veikėjų meilė, žiūrovams parodyta tik prieš pusę sezono, greitai tapo vienu natūraliausių ir smagiausių dalykų šiame seriale, nes jie yra tiesiog sutverti vienas kitam. Todėl žiūrėti, kaip jie vienas kitą palaiko, vienas dėl kito liūdi, ir matyti Sojerio skausmą kai jo mylimoji miršta ir jis negali jai padėti, yra praktiškai nepakeliama, net jeigu Džiuljeta vėliau tampa viso serialo didvyre.

Na, dėl to dar pažiūrėsime. Bombos susprogdinimas, anot Džeko, privalėjo pakeisti jų gyvenimus negrįžtamai, tačiau kad kitame sezone serialas pavirstų į visai kitokį darinį tikėtis būtų naivu, nors struktūros pasikeitimo laukite. Tai nebus nauja pradžia, kaip kad tokia buvo šis sezonas, tačiau jis bus kitoks dalykas, vedantis link nuostabaus serialo finalo, turbūt visuomet mano širdyje išliksiančiu geriausiu kada nors matytu serialo užbaigimu, ir neįrodysit kitaip. Kelias link to bus banguotas, nes šeštasis serialo sezonas tikrai nėra stipriausias, tačiau iškęsti suklupimus bus verta, patikėkit manimi.

Vertinimas: 9/10

Citatos

  • 'So you smack all your friends in the face with a rifle, shove them in a boat and kidnap them?'
  • 'I said he was the leader. A title that I have discovered is incredibly temporary. But everyone answers to someone and the leader answers to Jacob.'
  • 'Over 20 years ago, a man named John Locke, he walked right into our camp and he told me that he was going to be our leader. I've gone off the island three times since then to visit him, but he never seemed particularly special to me.'
  • 'Despite your loyal service to this island, you got cancer. You had to watch your own daughter gunned down right in front of you. And your reward for those sacrifices? You were banished. And you did all this in the name of a man you've never even met.'
  • 'Don't worry, dude. Everything will be fine when Jack changes the future. Or the past. One of those.'
  • 'If I never meet you, then I never have to lose you.'
  • 'Well, you get to talk to people you've lost...Seems like a pretty wonderful thing to me.'
Namų darbai: s06e01 - LA X

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą