2014 m. kovo 22 d., šeštadienis

Dingę. Šeštas sezonas. Ketvirta serija

Locke was scared, even when he was pretending he wasn't. But you... you ain't scared. - Sawyer

Džonas Lokas bijojo. Atrodytų, kad šie žodžiai, pasakyti Sojerio, yra tiesiog bandymas pastarąjį veikėją padaryti herojumi, kuris perpranta žmones kiaurai ir nebandant remtis jokia logika. Tačiau tai gali būti patys teisingiausi šiame seriale ištarti žodžiai apie veikėją, kas ir padaro „The Substitute“ viena stipriausių „Dingusių“ valandų. Lokas saloje juk niekad nebuvo išsigandęs ir baisiausiais momentais, tokiais kaip susidūrimas su dūmų monstru (kuris vėliau ir pataps Loku), jis žavėdavosi viskuo, kas yra aplink jį. Ir visgi visi supranta, kad baimė, ypač tokiame religingame seriale kaip „Dingę“, gali būti suprantama labai plačiai. Šiuo atveju Džonas Lokas bijojo nežinomybės.

Šio sezono struktūra tokio fakto išryškinimui labai padeda. Tas Lokas, kurį matome alternatyviame pasaulyje, yra tas pats žmogus, kurį matėme pirmaisiais sezonais prieš patenkant į salą. Jis yra nelaimingas ir bandantis visais būdais sau ir kitiems meluoti, kad jam viskas yra gerai. Tuo pačiu tai yra parodymas, kad Džonas neturi drąsos pripažinti, kokioje žiaurioje situacijoje jis yra atsidūręs. Jis yra neįgalus, tiesa, šiuo atveju veikiausiai suluošintas ne savo tėvo, nes jį jis džiaugsmingai ruošiasi pakviesti į savo vestuves, bet vis tiek žmogus, kurio likimo salos nebuvimas visiškai nepakeitė. Kita vertus, tai yra graži simbolika paties Loko veikėjo, kuomet jis nei tikrajame, nei šiame gyvenime nebuvo susidūręs su sala, ir jam ten patekus sala padarė žymiai didesnį efektą.

Alternatyviame gyvenime Lokas į salą nepateks ir čia stebuklų nėra. Čia vienintelis žmogus, galintis jį priversti vaikščioti, yra Džekas, kuriam Džonas neišdrįsta paskambinti. Lokas, kaip žinome iš ankstesnių sezonų, žymiai lengviau patiki ne mokslu, o stebuklais, tad jam yra žymiai geriau tikėti, kad pasveiks, nei vėliau gailėtis, jog pasveikti nepavyko, kas parodo Džono silpnumą.

Tiesą sakant, „The Substitute“ gali būti turtingiausia serialo serija veikėjų prasme. Atsitiktinių Džono susidūrimų su kitais serialo veikėjais metu atsiskleidžia svarbiausios Loko savybės, kas yra pakankamai graži, net jeigu ir dirbtinė sąsaja su rečiau matomais veikėjais. Harlio, kuris, pasirodo, buvo Loko bosas, mašinos užstatymo atveju pasirodo Džono užsispyrimas būti tokiu kaip visi, nors tokiu jis niekad netaps (jeigu Harliui šiuo atveju nutinka tik geri dalykai, galite tikėtis, kad Loko susitikimas gali būti itin laimingas jo gyvenimo įvykis, bet jūs pamatysit). Susitikimas su Rouz, kad ir kaip būtų keista, parodo Loko egoizmą ir dvigubus standartus, kai jis skundžiasi savo sunkiu gyvenimu ir prašo priimti jį kaip normalų, bet silpnesnį. Rouz jį labai lengvai nusodina savo asmeninėmis problemomis, kaip ji ir yra pratusi, ir tai sakau tikrai ne iš blogosios pusės.

Ir visgi įspūdingiausias susitikimas - net jeigu ir trumpiausias jų - yra tarp Loko ir Beno. Šie veikėjai, kad ir ką kas nors yra pasakęs, yra panašiausi visoje serialo visatoje. Jie tiki likimu, slapta sala, stebuklais, didžiuoju tikslu ir salos valdytoju ir kitais dalykais, kurie daugeliui žmonių nėra būdingi. Ir jeigu Benas nebūtų buvęs pašautas ir vėliau išgelbėtas šventykloje, jis būtų toks pat išsilavinęs, inteligentiškas ir tikintis žmogus, kokį jį matome šioje serijoje. Beno gyvenimas alternatyvioje realybėje mane visuomet intrigavo itin stipriai, nes pamatyti, kokią įtaką jam padarė salos neegzistavimas, yra labai įdomu.

Tačiau ši serija yra apie Loką, net jeigu tikrojo, pirmaisiais sezonais matyto Loko čia nėra. Jo kūnas, kartu su, pasak Franko, keisčiausiomis kada nors vykusiomis laidotuvėmis, yra užkasamas, net jeigu jį kasantieji apie Džoną nieko gero negali pasakyti. Ne dėl to, kad jis buvo labai blogas žmogus, nors tokių momentų buvo. Jie tiesiog yra apstulbę dėl monstro, pavirtusio Loku, ir į tą patį veidą, kuris ką tik nužudė Džeikobą (ir kuris, pasak Elanos, įstrigo tame kūne amžinai), visiems žiūrėti yra ypatingai sunku.

Monstrinis Lokas, tuo tarpu, turi kitą misiją. Kaip ir tikrasis Lokas, jis nenorėdamas privalo susirasti bendražygių tam, kad galėtų įvykdyti savo planą. Tas planas yra noras pabėgti iš salos, ir Sojeris yra žmogus, kuris nori lygiai to paties, todėl jį užverbuoti buvo lengva (ir labai linksma). Tačiau įrodymui, kad iš salos tikrai galima išvykti ir rimtam Sojerio užverbavimui atsakant į svarbiausią jo klausimą, monstrinis Džonas Lokas jį nusivedė ten, kas man iki šiol yra didžiausias „Dingusių“ atsakymas į klausimą, kuris man niekad nerūpėjo, bet buvo mėgiamiausias iš visų.

Pagrindinė „Oceanic“ grupė į salą pateko dėl to, kad jie buvo išrinkti kaip kandidatai į Džeikobo vietą. Tai yra labai, labai toli nuo pirmojo sezono esantis visko išaiškinimas, kurį tuomet išgirdę jūs turbūt būtumėt sudeginę savo televizorių. Dabar viskas skamba daugiau nei logiškai ir nekreipkite dėmesio į tai, kad montrinis Lokas šneka apie saugią salą, kurios nereikia nuo nieko saugoti, nes mes visi žinom, kad tai nėra tiesa. Šie šeši vardai (prie kurių kiekvieno yra parašyti tie stebuklingi skaičiai ir tarp kurių nėra Keitės pavardės, kas man visuomet sukelia daugiau džiaugsmo negu turėtų) yra kiekvieno veikėjo prasmė šiame seriale, dar labiau atsiremianti į likimo temą ir užkabinanti dar daugiau platesnių temų, tokių kaip ar tikrai būti salos valdytoju yra palaima ar tiesiog Džeikobo egoizmas atsivedant žmones iš toli vien dėl savų tikslų.

Tad kai kitą kartą kas nors eilinį kartą pradės varyti ant šeštojo sezono sezono, parodykit „The Substitute“. Tai netgi nėra geriausia (ar man mėgstamiausia) šio sezono serija, bet jos puikiai užtenka įrodyti, kad net ir su laiko keliavimu ar mistinėmis statulomis, „Dingę“ išliko serialas apie veikėjus.

Vertinimas: 10/10

Citatos

  • 'This is the weirdest damn funeral I've ever been to.'
  • 'I don't give a damn if you're dead. Or time travellin'. Or the ghost of Christmas past. All I care about is this whiskey. So bottoms up! Get the hell out of my house.'
  • 'John Locke was a believer. He was a man of faith. He was...a much better man than I could ever hope to be. And I'm sorry I murdered him.'
  • 'I thought you were dead.'
Namų darbai: s06e05 - Lighthouse

1 komentaras: