2014 m. kovo 29 d., šeštadienis

Dingę. Šeštas sezonas. Šešta serija

This man will not stop until he has destroyed every living thing on this island. He is evil incarnate. - Dogen

Angliškas terminas jumped the shark, dažniausiai naudojamas su įvairiais meno kūriniais - pradedant kinu ir baigiant literatūra, - reiškia to kūrinio momentą, kuris aiškiai parodo, kad kūrinys nusivažiavo ir nebegrįš į savo pradinį lygį (tarp kitko, šis pasakymas kilo tiesiogiai iš televizijos, kuomet vienas vyrukas neigiamai pakomentavo legendinio serialo „Happy Days“ pagrindinio veikėjo Fonzio peršokimą vandens slidėmis per ryklį). Tai yra toks su serialu absoliučiai nesusijęs momentas (kai kuriais atvejais - ir pilna serija), kad jokie logikos ir realistiškumo dėsniai to tiesiog negali paaiškinti. Gali būti, kad jeigu patenkinamai iškentėte keliavimą laiku ir prisikėlusį Loką, ties paskutine šios serijos, pavadinimu „Sundown“, scena pasakėte fuck it ir pasidavėte, dėl ko jūsų per daug niekas negalėtų kaltinti.

Ši paskutinė scena man irgi niekada nepatiko, bet toli gražu ne todėl, kad aš ja negalėjau patikėti ar man buvo per mažai realistiškumo, nes aš saloje mačiau baltąjį lokį. Pirmam sezone. Man „Sundown“ nėra mėgstamiausia serija dėl to, kad joje viskas įvyksta per daug greitai. Tai logiška: paskutinis sezonas neturėjo neriboto skaičiaus serijų ir viską reikėjo padaryti kuo greičiau, o praleisti per daug laiko su Saidu nėra pats geriausias sprendimas. Ir visgi jis galėjo būti gera išeitis, išskaidant jo pasikeitimą iš geriečio į patį blogiausią blogietį bent per dvi serijas. Net jeigu šis pasikeitimas buvo labai įtikinamas.

Tam, be abejo, ir vėl padėjo alternatyvioji realybė, kurioje Saidas atskleidė tikrąsias savo savybes. Pirmoji jų ir vėl buvo meilė Nadiai, tik prašau nesiginčykim dėl to, kokiu būtu Nadia ištekėjo už Saido brolio jeigu vienintelis ten pasikeitęs dalykas yra salos nebuvimas, o jų sąsaja su sala mums (bent jau dabar) nėra žinoma. Svarbiausia yra tai, kad Saidas myli Nadią ir net jeigu jo santykiai su broliu nėra patys geriausi, dėl mylimosios jis tikrai gali padaryti viską. Tai yra žiaurios ir tikros meilės istorija, kuri šioje serijoje nėra nagrinėjama ne iš neturėjimo ką pasakyti, o iš solidarumo, pabrėžiant tai, jog Saidui ir Nadiai susibėgti ir vėl būtų per daug žiaurus dalykas broliui, kas tuo pačiu yra ir žavu, ir skausminga.

Tačiau „Sundown“ labiau yra skirta pabrėžti tam, kad Saidas yra blogas žmogus. Turbūt simboliška, kad racionaliausiam serialo veikėjui skirtoje serijoje niekas per daug nemala to, ko nereikia. Jeigu praėjusiose serijose apie likimą ir iš anksto nuspręstas žmonių vertybes buvo kalbėta labai abstrakčiai, šįkart tai yra parodoma pilnu pajėgumu. Susitikime su Kymiu (man vienu mėgstamiausių serialo veikėjų, net jeigu ir pasirodė jis tik porą kartų) dėl brolio skolos, Saidas išžudo visus skriaudėjus todėl, kad kitaip jis negali. Nori, bet negali, net jeigu jį pasikeisti verstų jo gyvenimo meilė. Saidas yra gimęs žudyti savo ir artimųjų priešus ir tai yra užkoduota jo kraujyje (nors Džino jis nenužudo, kas yra visai malonu).

Tas kraujas yra toks pat nepriklausomai nuo laikmečio ar visatos, kurioje jis gyvena. Saidas yra pagrindinis monstrinio Loko koziris surengti šventykloje perversmą ir tai jis puikiai įvykdo nužudydamas Dogeną ir Lenoną, o vėliau ir žudydamas nepaklususius. Serijos pradžioje, tiesa, jis dar toli gražu nėra visiškai blogas žmogus, ką jis įrodinėja ir Dogenui, bandžiusiam jį nužudyti. Būtent tai ir yra mano kabliukas dėl tokio staigaus Saido pasikeitimo: gali būti, kad Dogenas pamatė jame dar mažą krislelį gėrio ir leido gyventi tikėdamasis, kad tas gėris išplis.

Arba, kas labiau tikėtina, jis nenorėjo teptis rankų ir siekė, kad Saidą nužudytų monstrinis Lokas (nes come on, Dogenas yra tas žmogus, kuris žino, kad šito dalyko su peiliu neužmuši). Dogenas gal juk irgi įsivaizduoja save kaip gerą žmogų ir jeigu kažką nužudo kitas, juk jam kaltės jokios tiesiog negali būti. Ir tai suprantama, nes prisikentėjo jis labai daug. Prisipažįstu: Dogeno kalba apie sūnaus išgelbėjimą ir Džeikobą bei prarastą galimybę dar kada nors pamatyti savo vaiką man yra viena tobuliausių šio serialo sukurtų istorijų. Taip stebuklingas ir paslaptingas japonų samurajus tampa žmogumi, kuriuo galima patikėti ir kuris nėra jau toks nepaprastas.

Ir tada Saidas jam perpjauna gerklę.

Viskas, kas seka po to, yra natūrali įvykių seka, kurioje nespėji nieko susivokti, tik lieki šoke dėl Saido poelgio (kuris brendo ilgai, bet vis tiek stebina). Viskas serijos gale įvyksta itin greitai. Keitės susitikimas su Kler, kuri jau yra pakankamai išprotėjusi, kad nužudytų moterį, pagrobusią jos vaiką trims metams, yra gniuždanti patiklios moteriškės istorija, dar kartą pabrėžianti Keitės kvailumą. Beno, Ilanos ir Franko įsiveržimas į šventyklą yra kaip Bin Ladeno gaudynės, tik šįkart jas vykdo prasigėręs lėktuvo pilotas, šimtus žmonių išžudęs akiniuotis ir rusė. Kai geriau nieko nėra, galima pasikliauti ir tuo.

„Sundown“ galiausiai galima suvirškinti tik serijai pasibaigus. Klausimų (nuo geografinių iki loginių) čia iškyla baisiai daug, bet jie visi atrodo kaip tokie, kuriuos per likusias serijas galima atsakyti. Tačiau tikėtina, kad jūs vis dar būsite išsižioję dėl paskutinės scenos, kurioje Saidas, Kler ir Keitė prisijungia prie monstrinio Loko ir kompanijos, lydimi itin baugios muzikos. Tai man dar ilgai išliks viena kraupiausių scenų, matytų televizijoje, kartu su muzika, ką tik sekusiais įvykiais ir bauginančiai (bet kartu ir nuostabiai) vaidinančiais aktoriais.

Vertinimas: 7/10

Citatos

  • 'She just strolled in here couple hours ago, acting all weird... Still hot, though.'
  • 'I would tell you that the only thing I ever wanted, died in my arms, and I'll never see it again.'
  • 'He wants you to know that Jacob is dead. And because he's gone, none of you have to stay here anymore. You're free. The man that I met is leaving the island forever. And those of you who want to go with him, should leave the temple and join him. You have until sundown to decide.'
  • 'And then, in the hospital, a man came to me. A man I had never met. And he told me that he could save my son's life, but I would have to come here... to this island... where I would have a new job. And I could never see my boy again.'
  • 'You got a plan or are you gonna keep staring at the wall?'
Namų darbai: s06e07 - Dr. Linus

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą