2014 m. balandžio 3 d., ketvirtadienis

Dingę. Šeštas sezonas. Septinta serija

The island still got you in the end, didn't it? - Ben

Šeštojo „Dingusių“ sezono paslaptis yra tokia: tai, labiau nei bet kuris kitas sezonas, yra iš atskirų dalių sudarytas ir vientisumu per daug nepasižymintis darinys. Ironiška, kad taip kalbu apžvelgdamas „Dr. Linus“, vieną geriausių šio sezono serijų, bet tai kartu nėra ir labai blogas dalykas. Priešingai nei visuose praėjusiuose sezonuose, šiame yra žymiai labiau koncentruojamasi į individualius veikėjus ir jiems yra sukuriami savi nuotykiai tam, kad išryškintų įvairias savybes, vietoje to, kad viskas patogiai rištųsi į bendrą istoriją. Tai žymiai labiau padeda veikėjams ir kenkia bendram siužetui, kas ir yra priežastis, dėl kurios yra tiek daug nemėgstančių šio sezono - jo struktūra yra tiesiog per daug neįprasta serialui.

Paimkite šią seriją. Drama čia yra iš dviejų dalykų, kurie abu teoriškai visai neskamba įdomiai. Istorija kyla dėl Beno prisipažinimo dėl dalyko, kurį mes jau matėme, antruoju atveju - dėl merginos prašymo padėti jai kuriant savo ateitį. Skamba kaip anoniminių alkoholikų susirinkimo pašnekesiai, galiausiai peraugantys į stipriausias emocines scenas ir vaidybą turinčią seriją.

Abu šie dalykai, tiesa, yra dabarties, salos scenoje. Tačiau paralelinės realybės scenos, net jeigu per daug neintriguojančios, atskleidžia žymiai daugiau apie patį Beną ir daugelį sezono struktūrinių paslapčių. Pastaruoju atveju ir toliau išlaikomas simbolizmas, ir Benas tampa turbūt vieninteliu žmogumi, kuris bent jau abstrakčiai yra susijęs su sala - jo tėvas, visai nesubtiliai, šneka apie geresnį gyvenimą stebuklingoje saloje, kurioje viskas būtų buvę žymiai geriau. Įdomi, tačiau ilgainiui įkyrėjanti scenaristų taktika kuo daugiau susieti veikėjų gyvenimus su sala, kas ir vėl užkabina tą pačią likimo temą.

Bet čia, kaip suprantate, dar nieko. Savo mokytojo darbe Benui yra suteikiama galimybė atpirkti savo kaltes ir padaryti tai, kas yra reikalinga, kam didžiausią įtaką daro Aleks, Arztas ir Lokas. Pastarasis, ir vėl simboliškai, sakosi seksiąs paskui Beną jeigu šis taptų mokyklos direktoriumi (ir jeigu Arzto pastaba apie tai, jog Lokas tėra paprastas pakaitinis mokytojas, atrodo nereikalinga, ji tokia nėra; Benui reikia paskatos ir žinojimo, kad juo kažkas patikės, nesvarbu, ar tai būtų svarbus, ar nelabai pilietis), kas priverčia Beną žymiai labiau pasitikėti savomis jėgomis.

Kas vyksta vėliau nėra dalykai, kurie galėtų būti skaidomi į atskiras scenas, juos reikia žiūrėti kaip į bendrą darinį. Benas nežiūri į Aleks kaip į tikrą dukterį, net jeigu scenaristai šioje vietoje galėjo perspausti, veikiau kaip į žmogų, kuriam padėdamas jis gali įprasminti savo gyvenimą, ir net jeigu tas žmogus neieško tikrojo pagalbininko ir gelbėtojo, Benui ant dūšios vis būtų lengviau. Su Aleks jis taip be didesnių svarstymų (ir su linksmojo Arzto pagalba) ir pasielgė, kas privertė žiūrovams pagalvoti ir apie tą blogąją Beno prigimtį, kurios pradžioje gal ir nebuvo, bet saloje ji būtų išsiveržusi pilnu pajėgumu.

Šią seriją, tiesa, sustiprina dalykas, kurio labai pasigesdavau ankstyvuosiuose serialo sezonuose: sąsaja tarp praeities ir dabarties, o šiuo atveju - tarp tikros ir paralelinės realybės, supraskit kaip norit. Scenos salos neturinčioje visatoje buvo tik pasekmės viso Beno gyvenimo darbo; saloje Benas paaiškina dėl ko kilo tos pasekmės. Veikėjų pasisakymas tik po kelių serijų apie ką jie galvojo (šiuo atveju - Beno mintys prieš Aleks mirtį ir Džeikobo nuomonė apie Beną) turi šiek tiek stipresnę emocinę vertę nei pasakytos iškart, ypač kai jas sako tokie talentingi aktoriai.

Michaelo Emersono vaidyba šioje serijoje nebuvo nominuota „Emmy“, nors taip tikrai turėjo būti. Jis sugeba įtikinti - priešingai nei isteriškai besielgianti Elana, - jog Aleks jam reiškė daugiau nei gyvenimas saloje ar pats gyvenimas, ir kad jis nuoširdžiai nesitikėjo, kad Aleks bus nužudyta, kitaip būtų padaręs viską, jog ją išgelbėtų. Taisyklės tuomet buvo pakeistos ir Aleks negalėjo gyventi.

Jos pakeistos, tiesa, buvo žmogaus, kurį pamatėte paskutinėje šios serijos scenoje. Dabar viskas, kas artimiausiose serijose su juo bus susiję, yra kvailiausias serialo padarytas dalykas, bet vis tiek iššaukęs kelis itin reikalingus įvykius, kuriuos dar tikrai pamatysime. Tikėtina, kad serijose, kuriose analizuoti viską bus galima kur kas giliau, ir ne vien tai, kas žiūrovams bus aiškiai pasakyta.

Vertinimas: 9/10

Citatos

  • 'You murdered Jacob. It's for you.'
  • 'Jacob was the closest thing I ever had to a father.'
  • 'I appreciate the sentiment, but who's going to listen to me?'
Namų darbai: s06e08 - Recon

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą