2014 m. balandžio 15 d., antradienis

Justified. Penktas sezonas

Tai - bendra apžvalga, čia nėra atskleidžiamos svarbiausios penktojo „Justified“ sezono detalės, todėl straipsnį skaityti saugu visiems

Geriausią televiziją kuriantys žmonės privalo savo serialą suprasti geriau nei bet kas kitas. Žinoma, visada atsiras žmonių, kurie geriau už scenaristus žinos, kaip viskas turėtų būti, bet čia ne apie tai. Kelis metus tą patį projektą kuriantys žmonės privalo suprasti, kas jame veikia ir kas ne, nes eksperimentams laikas jau yra praėjęs. „Justified“, tiesą sakant, niekad nebuvo eksperimentinis serialas, bet jis savo tikrąjį veidą atrado labai greitai ir užtikrintai. Geriausi serialo sezonai yra antras ir ketvirtas, kuriuose pagrindinis sezono antagonistas sugebėjo sukurti apie save istoriją.

Atrodytų, kad nėra logiška kurti kažką naujo ir visiškai nebūdingo serialui tuomet, kai tai, ką jis yra įpratęs daryti, jis daro su neįtikėtina kokybe. Ir visgi penktajame sezone (kaip paskelbta ir oficialiai, jau priešpaskutiniame) buvo pabandyta daryti būtent tokį dalyką. Vietoje to, kad „Justified“ pasikliautų visiškai įprasta ir šlovę atnešusia istorija, kurioje naujas blogietis keltų pavojų Reilano saugomoms apylinkėms, buvo nuspręsta susikoncentruoti į daugelį skirtingų blogiukų ir jų gyvenimų. Ironiška, bet kaip tik dėl to šiame sezone rimtesnės istorijos ir nebuvo.

Kaip serialui, kuris yra absoliučiai priklausomas nuo siužeto ir jo eigos, „Justified“ toks dalykas buvo katastrofa. Na, kalbant paties serialo mastais, nes blogiausias sezonas ar ne, tai vis tiek buvo aukšto lygio televizija. Televizija, kuriai žūtbūt reikia konkretaus plano ir tikslo, arba viskas bus perniek. O ženklų prastam pasirodymui buvo jau pirmosiose sezono serijose. Kai įprastai jų metu „Justified“ iš visų jėgų stengiasi pristatyti naujuosius veikėjus, serialas laiką leido su senaisiais.

Teoriškai pagrindiniai šio sezono antagonistai buvo keistoji Krousų šeima, kurie absoliučiai nesubtiliai buvo padaryti komiškais, kvailais ir žiauriais kaimiečiais. Jiems rūpi tik pinigai, jie vienas su kitu nesutaria, bet tegu tik pabando kas nors pakelti ranką prieš vieną jų. Jų vadas buvo Darylas, įkūnytas Michaelo Rappaporto, kuris iškart tapo silpniausiu kada nors Harlano miestelyje matytu priešu. Tai padaryti nebuvo sunku dėl praeities blogiukų aukšto lygio, bet „Justified“ scenaristai pasistengė kiek labiau. Be visų blogybių, nei Darylas, nei daugelis kitų veikėjų nebuvo pastovūs.

Pirmosiose serijose Darylą susitikęs Reilanas iš jo išsityčiojo kaip iš kvailelio ir silpno žmogaus, nes būtent taip jis ir buvo pristatytas. Tik vėliau, be jokios priežasties, žmonės jo pradėjo bijoti. Galbūt tai prasidėjo nuo nesutarimų tarp jo ir jo sesers Vendės bei sūnėno Kendalo, kurie Darylo buvo engiami ir įbauginti, ir būtent dėl to susidraugavo su Reilanu. Net ir pastarasis, šį sezoną labiau nei bet kada užknisęs žmones savo arogancija ir nenoru rūpintis savo šeima, pradėjo bijoti Darylo, nors vėlgi, jokios rimtesnės priežasties tam net nebuvo (įdomiausiu Krousų šeimos nariu, tiesa, vis dar išliko Diujis, kuris ekstremaliose situacijose priimdavo būtent tokį kvailą sprendimą, kokį ir buvo pratęs priimti, ne vien dėl to, kad siužetas to reikalavo).

Tai kėlė nerimą ne vien dėl nevykusio veikėjo apibrėžimo. Darylas ir jo neaiškūs darbeliai užėmė daugybę laiko, kuris buvo pavogtas, na, iš Boido ir jo neaiškių darbelių. Niekas nepaneigs, kad geriausia „Justified“ dalis buvo konfliktai tarp Reilano ir Boido, ir kad nuo pirmos serijos buvo aišku, jog didžiausias jų konfliktas laukia pačioje serialo pabaigoje. Šis sezonas, tiesa, turėjo mažiausiai šių veikėjų susidūrimų iš visų. Kai jie įvykdavo, serialas tarsi susistatydavo į savo vietas, net jeigu rimtesnis šito dueto susidūrimas buvo tik vienas ir nesugebėjęs atpirkti viso sezono, bet kartu ir parodęs, jog scenaristai, kūrę legendinius „Justified“ dialogus, čia yra vis dar tie patys.

Progų tuo abejoti tikrai buvo. Boidas šiame sezone labiau nei kituose buvo linkęs susidėti su žmonėmis, iš kurių jau tarytum buvo pasimokęs ne vieną kartą, bet siužeto buvo priverstas kartoti praeities klaidas. Jo kelionė į Meksiką ir to padariniai buvo bene ryškiausias pavyzdys to, kaip veikėjai čia buvo priversti tarnauti istorijai ir kad nieko natūralaus čia įžvelgti nebuvo galima. Kita vertus, Boidas iš visų veikėjų liko bene vienintelis, kuris turėjo kiek rimtesnę draminę pusę. Pusę, kurią esu ne kartą vadinęs viena gražiausių meilės istorijų, ir kuri šiame sezone patyrė rimtą smūgį.

Eiva dėl savo praeities pateko į kalėjimą, kas sukrėtė ir ją, ir Boidą (ir tuo pačiu daugeliui žmonių priminė „Orange is the New Black“, nes kaipgi kitaip?). Kalėjime, kuriame figūravo daug moterų veikėjų, bet nei viena jų neišsiskyrė, Eiva pasikeitė. Pasikeitė dėl poros įvykių, kurių pasekmės buvo pateiktos vykusiai, bet priežastys? Nelabai. Su šia ir kitomis istorijomis „Justified“ iš vieno paprasčiausių ir konkrečiausių serialų televizijoje tapo pernelyg apkrautu ir abstrakčiu projektu, kuomet visi koncentruojasi į istorijos pabaigą, per daug nekreipiant dėmesio į jos eigą.

Eivos istorijos pabaiga, kaip ir daugelis pabaigų, visgi pasitarnavo dėl vieno fakto: ji labai pravers serialui keliaujant į paskutinį sezoną. Vėlgi, tai yra dar vienas pavyzdys, kai veikėjai yra paaukojami dėl istorijos, tačiau jeigu yra žmonės televizijoje, kurie gali ištraukti „Justified“ iš duobės, tai yra tie patys serialo scenaristai. Jie ne kartą šį sezoną parodė, jog individualiai stiprias serijas su gražiausiais televizijoje dialogais vis dar sugeba sukurti, bet bendras vaizdas buvo kur kas silpnesnis nei atskiros jo dalys. „Justified“ aš vis dar myliu, bet dėl tokių dalykų mylimiausiu mano serialu televizijoje dabar yra „Hannibal“. Nors kita vertus, kam tai nėra mėgstamiausias serialas??

Vertinimas: 6/10

O ką apie šį sezoną manote jūs?

1 komentaras:

  1. Puiki apžvalga, siūlau pamėginti rašyti angliškai, susilauktumėte nemažai dėmesio ir google :)

    AtsakytiPanaikinti