2014 m. balandžio 1 d., antradienis

Kaip „How I Met Your Mother“ kūrėjai tapo savo plano įkaitais


Ši apžvalga yra apie paskutinę „How I Met Your Mother“ seriją, bet apie svarbiausius jos įvykius yra kalbama tik priešpaskutinėje pastraipoje, tad skaitykite savo nuožiūra.

Prieš keletą metų pasibaigęs serialas „Dingę“, pademonstravęs geriausią kada nors matytą serialo užbaigimą ir nebandykite galvoti kitaip, dėl savo neįprastos paskutinės serijos sulaukė didžiulio rezonanso tarp žiūrovų. Didžioji dalis atsiliepimų buvo kritika scenaristams vien dėl to, kad svarbiausias paskutinių minučių momentas ten atsirado iš niekur, ir apie jį anksčiau niekas net nebuvo užsiminęs, ką daugelis laikė žiūrovų apgaudinėjimu. Kalbant bendrai, tai buvo tiesa. Damonas Lindelofas ir Carltonas Cuse'as ne kartą yra sakę, kad net jeigu žinojo trafaretą, kaip baigs serialą, jie nežinojo, kaip prie tos pabaigos prieis, kas reiškė, jog jie visą grandiozinį siužetą kūrė bėgant laikui - jie nebuvo visko suplanavę iš anksto. Tai, savaime suprantama, sukėlė dar didesnį fanų pasipiktinimą, nes kas gali kurti serialą, iš anksto nesugalvoję jo pabaigos. Tikrai ne „How I Met Your Mother“ kūrėjai, kuriuos planavimas įvarė į dar didesnę duobę nei buvo įmanoma pamanyti.

Per šias valandas (net kai rašau šias eilutes) internete yra kuriama begalės teorijų, dėl ko scenaristai Craigas Thomas ir Carteris Bay'us pasirinko vieną ar kitą kelią (ir praleiskite pro akis tai, kad šitas serialo finalas buvo aiškiausią įmanomą struktūrą turėjusi serija, ir teorijų čia nereikia daug). Girdėsite daug kalbų apie romantiką, apie tikrą žmonių gyvenimo kelią, apie pasikeitimus, apie vienintelį jums skirtą žmogų ir panašiai. Tiesa tame, kad viskas yra daug paprasčiau: serialo pabaigą šitas duetas buvo sugalvojęs prieš devynis metus. Kaip tai sužinoti? Paprasta: aktoriai, kurie vaidino Tedo vaikus ateityje, nusifilmavo toje scenoje, kurią matome „Last Forever“ pabaigoje, dar pirmame sezone, ir scenaristai negalėjo keisti absoliučiai nieko, nes vaikai augo ir tų scenų perfilmuoti buvo neįmanoma.

Tai yra kvaila logistinė problema, kuri privertė daugiausiai šešis sezonus turėjusį tęstis serialą tempti laiką ir vis grįžti prie Tedo ir Robin santykių vien tam, kad po paskutinių finalinės serijos minučių žiūrovai nesijaustų apgauti. Problema tame, kad 99 procentai jų būtent taip ir jautėsi, ir čia galima dar kartą įkišti „Dingusių“  paskutinės serijos pavyzdį.

Priežastis, dėl kurios ją laikau pačia geriausia, yra neabejotinai subjektyvi, kaip ir jūsų noras man prieštarauti. Bet iš serialo pabaigos, kuri niekada nebus sukurta tokia, kad patenkintų kiekvieną žiūrovą, ir nesitikiu, kad joje būtų atsakyti visi per kelis metus kilę klausimai. Serialas yra judantis darinys, metai po metų vis aiškiau beformuojantis savo stilių ir atmosferą, ir iš jo pabaigos visad laukiu to, kad jis išliktų savimi (dėl ko nemėgstu „Breaking Bad“ pabaigos ir dievinu „The Shield“ paskutines minutes). Paskutinė „Dingusių“ serija „The End“, kurią apžvelgsiu jau kiek daugiau nei mėnesio, suvedė visus veikėjus į vieną vietą ir suteikė jiems likimus, kuriuos visus tuos metus žadėjo.

„How I Met Your Mother“, tuo tarpu, per paskutines minutes sugriovė viską, ką statė, na, mažiausiai penkis metus, gal ir daugiau. Kaip nuostabiai viską išdėsto Alanas Sepinwallas, HIMYM kūrėjai negalėjo žinoti, kad serialas taps taip ilgai trunkančiu projektu, ir jie, filmuodami paskutines scenas su vaikais, tiesiog apsidraudė, bet tai peraugo į kai ką rimtesnio. Kai buvo imtasi įvairiausių priemonių, kurios įrodytų, jog Barnis ir Robin yra skirti vienas kitam, kai buvo paskirtas sezonas jų vestuvėms, jie buvo išskirti praėjus kelioms minutėms po jų. Kai buvo įrodyta, kad Tedo vaikų motina Treisė buvo tobula jo antroji pusė, ji buvo numarinta (tikrai ne netikėtai, nes šitą dalyką buvo galima atspėti prieš kelias savaites, bet jos mirtis šioje serijoje buvo taip atmestinai pateiktas dalykas, kad pasidarė koktu). Vien tam, kad prieš devynis metus už vieną nedidelę savo klaidą siekiant apsidrausti (ir neabejokit, serialo kūrėjai dabar neabejotinai dėl to graužiasi), privalėtų suvesti Tedą ir Robin, ir kad atvyktų prie išvados, praktiškai apibrėžtos jau pirmoje serialo serijoje.

Aišku, daugelis sakys, kad ne pabaigoje esmė, ir tikrai taip, nes niekas iš jūsų neatims penkių ar daugiau tikrai gerų HIMYM sezonų, ir retkarčiais pasitaikiusių kokybiškų serijų. Tačiau kaip serialas, besikoncentruojantis į pabaigą labiau nei bet kas (nes kas daugiau dėtų serialo pabaigą į pavadinimą?), HIMYM nepateisino lūkesčių. Galbūt tai bus geras dalykas serialams, kurie sieks daug ką planuoti, bet nesugebės nuspėti to, kaip vienas su kitu susigyvens veikėjai ar aktoriai, ir kas vienas kitam labiau tiks. „How I Met Your Mother“ pabaiga yra pamoka visiems, kurie niekaip nesupranta, jog serialai yra evoliucionuojantys dariniai, bet tai yra turbūt vienintelis geras dalykas, kurį mums padovanojo „Last Forever“.

2 komentarai:

  1. Nepatiko Breaking Bad pabaiga?? Galvojau visai kitaip, nes toks jausmas, kad labai tau patiko :)

    AtsakytiPanaikinti
    Atsakymai
    1. Paskutinė serija, kaip serialo užbaigimas, nepatiko. Pati serija (ir visas paskutinis sezonas) man yra šedevras, kokybės prasme. Bet „Felina“ atmosfera buvo visai iš kitos operos. Kai rašiau apžvalgą iškart po tos serijos, nelabai supratau, ką tuo metu jaučiau, bet dabar galvoju, kad buvo galima padaryti daug ką kitaip. Ir puikiai suprantu tuos, kuriems ta pabaiga buvo tobula.

      Panaikinti