2014 m. balandžio 27 d., sekmadienis

Nepakartojamos serijos #1: pirmas žingsnis - svarbiausias

Labai dideliai daliai žmonių serialai asocijuojasi su bendru vaizdu - su dešimtimis ir šimtais serijų, sudarančių nuomones apie veikėjus ir bendrą serialo stilių, dažnai praleidžiant smulkesnius momentus. Ypač šiomis dienomis, kuomet itin išpopuliarėjo serialų žiūrėjimo maratonai, kai visas sezonas yra peržiūrimas per dieną, žmonės praleidžia atskirų serijų genialumą ir nemato darbo, kuris į jas būna įdedamas. Rubrika „Nepakartojamos serijos“ bus skirta tam, kad atkreiptų dėmesį į labiausiai išsiskiriančias serialų serijas neatskleidžiant svarbiausių siužeto detalių jose.

Pilotinis šios rubrikos straipsnis ir bus skirtas serialų pradžioms - pilotinėms jų serijoms. Jų išaiškinimui prireiktų atskiro straipsnio, tačiau žinokite, kad pirmosios serijos yra visai kitoks darinys nei vėlesnės. Jų scenarijus būna pristatomas studijų vadovams kaip reprezentuojantis serialą, pilotinėms serijoms būna skiriami įspūdingi biudžetai, bet jas pamatę studijų atstovai gali nuspręsti tiesiog toliau nekurti serialo ir viskas (mes matome vos kelis procentus serialų, kurie kasmet būna pristatomi televizijoms ir jų atstovams, tad atranka yra milžiniška).

Natūralu, kad visi šie straipsniai bus bent iš dalies subjektyvūs, tačiau šiame sąraše turiu aiškų kriterijų: pirmosios serijos turi parodyti, koks serialas bus vėliau ir neturi būti sukurtos vien tam, kad parodytų įspūdingą istoriją tol, kol yra pinigų, antroje serijoje iškart pamirštant visą šitą reikalą. Tai yra sunki užduotis, bet puikiai ją įvykdžiusių serialų tikrai yra.

Friday Night Lights. s01e01 - Pilot

Ant pirštų galima būtų suskaičiuoti serialus, kurie geriau už „Friday Night Lights“ sugebėjo suderinti veikėjų darbą ir tikrą gyvenimą. Galima būtų pritarti netgi tiems, kurie sako, kad „Friday Night Lights“ šį dalyką padarė geriausiai. Dėl kelių serialo duobių su tokiais teiginiais galima būtų ginčytis, tačiau pirmoji šio serialo serija tuos ginčus gali lengvai nukenksminti. Jau serijos pradžioje yra pasakoma, kad jos kulminacija taps pirmosios futbolo sezono rungtynės ir kad jų metu mažo miestelio „Panterų“ komandai pirmą kartą vadovaus treneris Erikas Teiloras. Serijos struktūra yra nuostabiai išsitęsusi per visą savaitę, parodanti atskirus mokykloje vis dar besimokančius ir jau suaugusius veikėjus, kurių santykiai su artimaisiais (geri ar blogi) turi itin didelę įtaką serijos pabaigoje vykstančioms rungtynėms. Tų rungtynių metu, tiesa, atsitinka ir įvykis, dėl kurio ši serija ir yra labiausiai atsimenama, ir jautriems žiūrovams tai gali būti sunkiai pakeliama, bet tuo pirmoji „Friday Night Lights“ valanda ir žavi. Joje yra sugebama žiūrovus supažindinti su veikėjais taip, kad dėl jų iškart būtų galima liūdėti ir jaudintis. Pirmoji „Friday Night Lights“ valanda yra itin organiškas darinys, parodantis, kaip atrodys likę penki sezonai.

Freaks and Geeks. s01e01 - Pilot

Šiame bloge „Freaks and Geeks“ apžvalgos dar teks kiek palaukti, tačiau pagrindinę šio serialo striprybę galima pabrėžti jau dabar. Tai yra serialas apie itin jaunus veikėjus arba, tiksliau, Veirų šeimos vaikus, Lindsę ir Semą. Pirmą kartą pamačius pilotinę „Freaks and Geeks“ seriją galima nustebti, kiek daug joje yra parodoma, kuomet ilgai rami mokinė buvusi Lindsė staiga susideda su vadinamaisiais keistuoliais ir serijos gale prie jų yra tiesiog pripratusi, net jeigu suprantanti, kad jai toks gyvenimo būdas nelabai tinka. Pirma „Freaks and Geeks“ valanda visiškai nesiskubina ir nebando daryti įspūdingų manevrų, o tiesiog daro viską, kad pristatytų veikėjus. Jie yra pristatomi lygiai taip pat paprastai - arba prie pietų stalo, arba mokyklos kieme, arba klasėje, tačiau nei vieną sekundę negalima pagalvoti, jog serija yra nuobodi. Niekas joje netyli, scenarijus yra itin lengvas ir linksmai paprasti dialogai, skaitomi ilgainiui pasaulinėmis žvaigždėmis tapusių aktorių, neleidžia atsitraukti net minutei. „Freaks and Geeks“ ir toliau buvo paprastumo viršūnė dramine prasme, bet šią valandą galima įtraukti tarp efektyviausių kada nors matytų veikėjų pristatymų.

Battlestar Galactica. s01e01 - 33

Jeigu lįstume į teorijas ir išvedžiojimus, „33“ nėra pirmoji „Battlestar Galactica“ serija. Ne dėl to, kad tai yra kito serialo perdirbinys, tiesiog prieš 2004-uosius buvo sukurtas mini serialas, labiau pristatinėjęs veikėjus negu perteikęs tikrąjį serialo grožį ir stilių. Tenka pripažinti, kad nedaug serialų savo stilių pirmoje serijoje parodo taip gerai, kaip „Battlestar Galactica“. „33“ yra chaosas aukščiausiame lygyje, ir tik šis serialas sugeba iš tokio balagano sukurti dėmesio vertą istoriją. Tai yra istorija apie kosminių laivų flotilę, bėgančią nuo robotų Sailonų, ir kad tai padarytų, kas 33 minutes jie privalo peršokti (arba teleportuotis, kaip pažiūrėsite) į kitą vietą. Tas šokinėjimas tęsiasi valandų valandas ir nuostabių aktorių dėka galima suprasti, jog tai yra ne pirmas ir toli gražu ne paskutinis susidūrimas su šiais robotais. Serijoje yra ir tamsių momentų, aiškiai parodančių, jog tai bus serialas apie kareivius ir karą su daugybe aliuzijų į tikro pasaulio įvykius, kurių metu reikia daryti blogus darbus tam, kad būtų užkirstas kelias dar blogesniems. Tokiame chaose „Battlestar Galactica“ veikėjai gyveno likusį laiką, ir „33“ buvo tik įsivažiavimas.

Twin Peaks. s01e01 - Northwest Passage

Teoriškai, tai yra nulinė „Twin Peaks“ serija, nes Davidas Lynchas yra toks žmogus. Natūralu, kad ši pusantros valandos trukmės serija atsidūrė šiame sąraše, nes, vėlgi, Davidas Lynchas. Šios serijos struktūra žavi tuo, kad joje nėra iškart bandoma kišti Tvin Pykso mistiškumo. Savotiškai blizgantis Loros Palmer kūnas yra nekasdienis vaizdinys, tačiau itin keistai besielgiantis agentas Kūperis ir keisti Tvin Pykso veikėjai gali atgrasyti mintis nuo kažkokių stebuklų. Ir visgi serija po truputį, iš lėto perauga į bandymą surasti Loros Palmer žudiką, o galiausiai agentas Kūperis parodo, jog jo detektyviniai metodai primins nežemiškus dalykus. Pridėkite ir tai, kad keliems veikėjams čia pasimato vaizdiniai, ir turite dalyką, kurio dešimto dešimtmečio pradžioje praktiškai niekas negalėjo suvirškinti, bet visi žiūrėjo. „Northwest Passage“ puikiai perteikia serialo nusiteikimą į pirmą vietą nestatyti bandymų surasti merginos žudiką, o daugiau dėmesio suteikti veikėjams ir pačiam miesteliui. Niekas nepasakys, kad Davidui Lynchui nepavyko.

The Shield. s01e01 - Pilot

Apie pirmą „The Shield“ seriją yra kalbėta daugybę kartų, tačiau kiekvienas jų yra vertas dėmesio. Serialas per savo pirmąją valandą pasižymėjo paprasčiausiu įmanomu pilotinių serijų stiliumi - siurprizu. Šiomis dienomis tas siurprizas nebūtų visiškai netikėtas, bet tai yra tik „The Shield“ nuopelnas, kuomet serialas nebijojo padaryti pagrindinį veikėją baisiu žmogumi jau pirmoje serijoje. „The Shield“ buvo pradėtas rodyti per FX kanalą, kuris ilgai buvo nuošaly ir nepasižymėjo originaliais projektais. Kartu tai buvo ir paprastosios kabelinės televizijos serialas, kas reiškė, jog laisvumo dialogų ir vaizdų prasme scenaristai turėjo kur kas mažiau. Ir iki paskutinių kelių pirmos serijos minučių tai atrodė kaip eilinis serialas apie policininkus. Šiek tiek korumpuotus, visad kietus, bet nedarančius kažko, ko niekas nėra matęs. Tuomet atsitiko dalykas, kurį atskleisti būtų itin neprotinga, tačiau jums reikia žinoti tiek, kad jis akimirksniu gali pakeisti jūsų požiūrį į Viką Makį ir jo bendražygius. Prie jų poelgių ilgainiui jūs priprasite, bet pirmas įspūdis bus visų svarbiausias.

Mad Men. s01e01 - Smoke Gets in Your Eyes

Pilotinė „Mad Men“ serija visad žavi savo paprastumu ir savotišku atmestinumu. Iš šio sąrašo ją galima palyginti nebent su „Freaks and Geeks“ pirma serija, tačiau „Smoke Gets in Your Eyes“, „Sopranuose“ dirbusio serialo kūrėjo Matthew Weinerio brandinta septynis metus, yra vienas tų dalykų, kurių niekaip negalima suprasti televizijos versle. Teoriškai tai yra itin neįdomi serija, nesistengianti supažindinti su dideliu veikėjų skaičiumi ir tik iš dalies užmezganti Dono ir Pegės draugystę, kuri likusioje serialo dalyje bus svarbiausias aspektas. Daugiausiai laiko šioje serijoje yra paskiriama įprastinei Dono dienai parodyti, atskleisti tai, kaip jis sunkiai dirba, turi mažai poilsio, po darbo iškart važiuoja pas jį nuraminančią moterį ir grįžta namo. Tas grįžimas namo „Mad Men“ pirmoje serijoje veikia kaip didžiausias serijos siurprizas, ir jau galite suprasti, kad tas siurprizas nėra labai įspūdingas. Per likusius septynis metus „Mad Men“ niekad nesistengs sukurti kažkokių įvykių vien tam, kad pakeltų žiūrovų susidomėjimą. Jeigu „Smoke Gets in Your Eyes“ neužkabino - likusios aštuonios dešimtys serijų bus ne jums.

Gerbtinos serijos: Lost (s01e01 - Pilot), Breaking Bad (s01e01 - Pilot), The West Wing (s01e01 - Pilot), Justified (s01e01 - Fire in the Hole)

Antroje rubrikos dalyje - serijos, kuriose veikėjai sapnuoja, ir apie tai, dėl ko tie sapnai yra vienas geriausių televizijai kada nors nutikusių dalykų.

O kokios pirmosios serialų serijos didžiausią įspūdį paliko jums?

1 komentaras:

  1. Labai įdomi rubrika! Džiugu, kad sugalvojate vis ką nors naujo.
    O jei į temą, tai sunkoka detaliai prisiminti tas pirmąsias serijas (turint omeny tai, jog kai kurios jų buvo jau labai seniai).
    Va,o mano kriterijus gerai pirmai serijai turbūt būtų toks - jei po pilotinės serijos tvirtai žinai, kad serialą norėsi žiūrėti ir toliau, vadinasi tai buvo gera serija. Ir čia jau priežastys gali būti įvairios: arba istorija užkabina ir tu nori ją toliau gvildenti, arba įdomūs personažai, su kuriais nori geriau susipažinti, ar dar koks velnias, iš kurio nusprendi, kad šiam serialui laiko nebus gaila.
    Tai tokiomis pirmomis serijomis, po kurių tikrai žinojau, jog serialą noriu žiūrėti ir toliau, buvo "Lost" (dėl istorijos potencialo), "Six Feet Under", "Masters of Sex" ir "The Americans" (dėl noro pažinti veikėjus ir jų istorijas).

    AtsakytiPanaikinti