2014 m. balandžio 6 d., sekmadienis

The Walking Dead. Ketvirtas sezonas

Tai - bendra apžvalga, čia nėra atskleidžiamos svarbiausios ketvirtojo „The Walking Dead“ sezono detalės, todėl straipsnį skaityti saugu visiems

JAV televizija CBS šiame amžiuje garsėja neįtikėtinu savo konservatyvumu. Tinkamo paaiškinimo šitam reiškiniui dar niekas nėra sugalvojęs, bet praktiškai kiekvienas serialas, kuris parodo pirmąją seriją šiame kanale, tęsis kelis ar, kai kuriais atvejais, net keliolika sezonų. Ir svarbiausia, kad tų serialų reitingai nuolat būna stulbinantys, dažniausiai nė iš tolo neatitinkantys serialo kokybės. CBS dėl to dažnai yra apkalbama, bet daugelio gerbiama televizija, nes atrasti tokią formulę reitingams yra neįtikėtinai sunku, ir kas kreips dėmesį į kokybę, kai skaičiai yra tokie stulbinantys? Na, ne „The Walking Dead“. Ir palaukit, akmenimis dar neužmėtykit.

Šitas serialas niekam nesuprantamu būdu tapo neįtikėtinu reitingų garantu. Tai yra populiariausias dalykas televizijoje tarp jaunų žmonių ir vienas populiariausių serialų pagal bendrą žiūrovų skaičių, o pridėjus tai, kad jis yra rodomas kabelinėje AMC televizijoje, kurią toli gražu mato ne kiekvienas JAV gyventojas, tai yra įspūdingas pasiekimas. Tad nieko nuostabaus, kad tokius stebuklus rodantis serialas nenori daryti kažko naujo ir labiau netikėto, ir dažniausiai lieka tik prie savo tradicijų.

O šis sezonas galėjo būti kitoks. Dabar serialo scenaristų grupei vadovavo Scottas Gimple'as, parašęs neabejotinai stipriausią „The Walking Dead“ seriją „Clear“, tad natūralu buvo tikėtis, kad dramatinių elementų dabar matysime kur kas daugiau. Ir tenka pripažinti, kad pirmojoje sezono pusėje jų tikrai buvo. Riko ir jo grupės sprendimas į kalėjimą kartu parsivesti ir didžiulę Vudburio gyventojų grupę buvo kvailas istorijos prasme, bet protingas kalbant apie logistiką, nes filmuoti kalėjime turėtų būti paprasčiau ir pigiau nei mažame miestelyje. Bet kokiu atveju, vienas dalykas buvo neišvengiamas: veikėjų atsirado kur kas daugiau.

Kai kurie jų, tokie kaip Tairysas ar Saša, buvo pristatyti jau praėjusiame sezone, tačiau nuo alkoholizmo kenčiantis Bobas, įkūnijamas iš „The Wire“ pažįstamo Lawrence'o Gilliardo, tapo pakankamai stipriu priedu prie neišplėtotų veikėjų armijos. Jis, kartu su Karol, pirmosiose aštuoniose sezono serijose tapo tais žmonėmis, kurių serialui reikia kuo daugiau. Bobo alkoholizmas ir Karol pasiryžimas išgyventi bet kokia kaina bei nekreipiant dėmesio į visas moralės normas buvo tie dalykai, kurie ne tik pagilino žiūrovų supratimą apie šiuos žmones, bet kartu ir pakankamai rimtai nagrinėjo be civilizacijos gyvenančio pasaulio temas, nors šalia jų vis dar gyveno nepilnos koncentracijos Rikas ir labai atmestinai plėtojamas jo sūnus Karlas.

Tačiau naivu buvo tikėtis, kad serialas sugalvos ką nors naujo ir sugebės kitokia nei įprasta linkme pakreipti vidurio sezono finalą. Vietoje to buvo išnaudota galimybė sugrąžinti į serialą žmogų, kuris turėjo mirti praėjusiame sezone, ir kurio sugrįžimui buvo sugalvota keisčiausia įmanoma istorija. Per daug neišsiplečiant, žmogus, kuris buvo parodytas nužudantis daugelį juo pasitikėjusių bendrų, dabar buvo pateiktas kaip gyvenimą bandantis keisti žmogus, tai pagrindžiant tuo, jog pas Riką jis atvyko su tanku ir daugybe ginklų. O tada sekė tradiciniai sprogimai, ugnis ir kiti dalykai, prie kurių „The Walking Dead“ istoriją visuomet bando žūtbūt pritempti.

Antroji sezono pusė iš dalies tą dalyką ir vėl įrodė. Reikia pripažinti, kad šios aštuonios serijos buvo turbūt įdomiausias „The Walking Dead“ pasirinktas struktūrinis sprendimas. Vidurio sezono finalo metu pagrindinė kalėjimo grupė įvairiausiais įmanomais būdais vienas nuo kito atsiskyrė ir keliavo grupelėmis po kelis, ir turėdami vis kitokį tikslą - ar rasti mylimuosius, ar tiesiog judėti pirmyn, ar pasiekti paslaptingą Terminus stovyklą, kur, tariamai, slypi jų išsigelbėjimas. Natūralu, kad kai serialas rodo vos kelis nuolatinius veikėjus per visą seriją, jiems turi būti suteikta daugiau medžiagos, kad kelionė į priekį neatrodytų visiškai tuščia.

Būtent čia pasirodė struktūrinė „The Walking Dead“ stagnacija. Scenaristai aiškiai supranta, kad savus veikėjus reikia judinti į priekį ir vis bandyti parodyti apie juos kažką naujo. Bėda tame, kad nors šitos taisyklės buvo laikomasi, ji nebuvo pastovi. „The Walking Dead“ šiame sezone baisiai trūko nuoseklumo, ryškiausiai pasireiškusio kai žiūrovams buvo bandoma kalti į galvą, jog Rikas perėjo į tamsiąją pusę, nors tai būdavo pagrindžiama tik vienu įvykiu per kelias serijas, likusį laiką jam leidžiant tiesiog būti moraliniu lyderiu, kuriam blogi įpročiai nedaro jokios įtakos.

Tokia sezono struktūra, tiesa, kai kuriais atvejais tikrai pravertė. Ji per prievartą sugebėjo suvesti ir suartinti veikėjus, kurie ramiai gyvenant kalėjime taip ir nebūtų draugavę. Betės ir Darylo kelionė, karts nuo karto perspaudžiama merginos noru patirti visus normaliems paaugliams būdingus dalykus, sugebėjo kartu išryškinti ir jautresnę Darylo pusę, kur jis tiesiog privalo rūpintis žmogumi kad ir kaip jo nemėgtų, ir iš Betės galvos išvarė bent kažkokia dalį naivumo. Riko grupėje ypač suartėjo Mišonė ir Karlas, kas vėl pasitarnavo abiems pusėms, kuomet Karlo potraukis ginklams buvo numalšintas bendraujant su kardą užantyje turinčia moteriške, o pastaroji gavo progą išsipasakoti savo gyvenimo istoriją, kas buvo turbūt stipriausia viso sezono scena.

Ji, kaip ir daugelis kitų, buvo pateikta stebėtinai gražiai, kas vis dar išlieka didžiausiu „The Walking Dead“ privalumu. Režisūra su geriausiais šių dienų režisieriais, įspūdingi specialieji efektai ir pastoviai stulbinantis grimas tikrai padaro serialą gražiu akiai projektu, bet ilgainiui to neužtenka. Nėra nieko blogo serialui daryti vien tai, ką jis moka ir taip visiems uždirbti pinigus, bet kur kas blogiau yra kurti siužetą atmestinai. „The Walking Dead“ vis dar yra potencialo perpildytas serialas, ką puikiai supranta ir scenaristai, kurie retkarčiais bando plėtoti savo veikėjus, bet pasiduoda vidury to bandymo ir vėl grįžta prie sprogimų ar zombių žudymo. Jeigu jau esate konservatoriai, tai iki galo.

Vertinimas: 7/10

O ką apie šį sezoną manote jūs?

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą