Puslapiai

2014 m. gegužės 14 d., trečiadienis

Breaking Bad. Pirmas sezonas. Pilot/Cat's in the Bag...

Šioje apžvalgoje yra atskleidžiamos svarbiausios dviejų pavadinime pateiktų „Breaking Bad“ serijų detalės ir aptariami iki šių serijų įvykę įvykiai. Apžvalgoje nėra kalbama apie įvykius, kurie seriale dar įvyks, taip užtikrinant „Breaking Bad“ dar nemačiusių žmonių saugumą ir apžvalgų objektyvumą.

Pirmas sezonas. Pirma serija. Pilot

Chemistry is the study of matter. But I prefer to see it as the study of change. - Walt


Penkis sezonus kiekvienas „Breaking Bad“ žiūrėjęs žmogus spėliojo, kurioje serialo vietoje Volteris Vaitas persilaužė, kur jis tapo žmogumi, neturėjusiu jokios galimybės grįžti į pagal taisykles gyvenusio chemijos mokytojo gyvenimą. „Breaking Bad“ kūrėjas Vince'as Gilliganas viso serialo metu kartojo frazę, jog jis norėjo paimti ramųjį poną Čipsą ir paversti jį į Žmogų su randu, geriau žinomą kaip Tonį Montaną. Per 62 serialo serijas momentų, kuriuos galima vadinti kritiniais Volto gyvenime ir visiškai pakeitusiais šitą žmogų, yra daug ir visus juos ilgainiui pamatysime, tačiau absoliuti dauguma žiūrovų pamiršta itin svarbų dalyką: Volteris Vaitas savo likimą pasirinko jau pilotinėje serialo serijoje.

Jos pradžia yra viršūnėje keisčiausių scenų, kuriomis galima pradėti serialą, ir tokia ji išliks visuomet. Tik su apatiniais ir dujokauke namelį ant ratų vairuojantis pusamžis vyras, šalia jo sėdintis keleivis ir du po visą namelį ant ratų važinėjantys kūnai nėra kažkas, ką pamatysite kiekvieną dieną. Toks vaizdinys sukuria tragikomišką situaciją, kurioje žiūrovai nesupranta, kaip į ją reaguoti, ir tai iš dalies atspindi visą serialą, kuomet tokių situacijų pasitaikys kiekvienoje serijoje. Bet šitokia pradžia (be to, kad yra iškart užkabinanti) veikia ne vien todėl. Kai daugybė (ir nemeluojant, kokie 95 %) serialų pirmąsias savo serijas pastoviai praleidžia pastatant savo veikėjus prieš kamerą tarsi kokioje teatro scenoje vien tam, kad šie papasakotų savo gyvenimo istorijas, „Breaking Bad“ šauna dar vieną kozirį: vyro gyvenimas yra parodomas per poros minučių trukmės vaizdo įrašą.

Tai yra dar viena įtempta situacija, kuomet tolumoje girdimos sirenos mobiliąją laboratoriją vairavusiam ir pistoletą už apatinių užsikišusiam vyrui yra svarbi kiekviena sekundė. Todėl jis kameroje palieka žinutę savo šeimai. Žmona Skailer (Anna Gunn) yra jo gyvenimo meilė. Sūnus Voltas jaunesnysis (RJ Mitte) neturėtų rimtai priimti to, ką kiti sakys apie jo tėvą. Negimęs kūdikis vyrui sukelia emocijų bangą. Tačiau svarbiausias dalykas, kurį Volteris Hartvelas Vaitas (Bryan Cranston) galėjo pasakyti šiame įraše yra pasakomas per pirmąsias kelias sekundes: tai nėra prisipažinimas, kad jis padarė kažką blogo.

Per pirmąją valandą pamatome, kad tradiciškai suprantamų nusikaltimų Voltas padaro nemažai, pradedant bėgančio nusikaltėlio pamatymu niekam nepranešant ir baigiant metamfetamino gaminimu bei žmonių nužudymu. Bet Voltas turi kitas taisykles. Ilgą laiką jis gyvena kaip visiškai eilinis, nei trupučio neišsiskiriantis priemiesčio gyventojas. Jis dirba chemijos mokytoju ir po pamokų skuba į mašinų plovyklą, kur turi kęsti mokinių patyčias. Jis turi neįgalų sūnų ir nėščią žmoną. Gimtadienio dovana jam yra vegetariška šoninė ir savotiškas žmonos masažas su viena ranka, kai su kita ji žaidžia kompiuteriu. Negana to, po poros dienų jis sužino apie plaučių vėžį, leisiantį jam dar pagyventi vos dvejus metus, ir tai daugių daugiausia (vienintelis nusiskundimas šia serija gali būti nebent tai, kad scenaristai liūdno gyvenimo pavyzdžių čia prikišo per daug, bet į bendrą kontekstą jie įsilieja puikiai). Ir net neabejokite, tai tampa pirma paskata suprasti, kad ta baisioji, absoliučiai įgrisusi rutina Voltui visiškai netinka ir per tuos du metus jis privalo padėti sau ir šeimai, ne vien arti per du darbus.

Tą padėjimą jis supranta kaip finansinę paramą, ir pamatęs, kiek pinigų yra metamfetamino platintojų namuose ir kad juos visus surado jo svainis Henkas (Dean Norris), Voltas supranta savo pašaukimą, tobulai suderintą ir su jo išsilavinimu, ir su pinigų troškimu. Po dar vienos tragikomiškos scenos automobilių plovykloje, kuomet Voltas palieka savo papildomą darbą pasiuntęs bosą toli toli, jis pasiprašo Henkui į kompaniją sučiumpant dar vienus platintojus. Ir ta operacija, be to, kad pabrėžia Volto susikaustymą prieš besikeikiantį ir tokioje svarbioje operacijoje laisvai besielgiantį Henką, suveda Voltą su jo buvusiu mokiniu Džesiu Pinkmanu (Aaron Paul), kurio vyras neišduoda kaip narkotikų platintojo ir nusprendžia pasinaudoti juo įsitraukiant į narkotikų verslą.

Ši draugystė, kaip ilgainiui įsitikinsite, yra kertinis serialo akmuo. Taip neturėjo būti, nes scenaristai turėjo visai kitokių planų Džesiui, apie ką bus galima pasikalbėti po kelių serijų, bet visa tai tapo didžiuoju „Breaking Bad“ stebuklu. Pasileidęs ir gyvenime nieko nepasiekęs narkotikų prekeivis, į savo produktą dedantis čili miltelių, susideda su išsilavinusiu ir susikausčiusiu mokytoju, neparašiusiu jam gero pažymio mokykloje. Tačiau Voltui Džesio nereikia kaip pagalbininko gaminant; pirmasis žino chemiją, antrasis žino verslo pusę, ir jiedu viens kitą papildo pačiu neįtikinamiausiu būdu.

Kitaip sakant, Džesis yra atsakingas už narkotikų platinimą, o Voltas - už bet kokią proto reikalaujančią verslo pusę. Jie sumąsto už paskutines Volto santaupas nusipirkti namelį ant ratų, kuris tuomet, kai rūks dykumoje, neatkreips žmonių dėmesio, Voltas pavagia reikalingas medžiagas iš mokyklos, ir jiedu kuria chemiškai gryną produktą, ką Džesis vadina menu ir tuo ilgainiui galėsite įsitikinti (Džesio atsidavimu menui - taip pat). Tačiau mums nereikia ilgai laukti, kol rasime silpnąją šio plano grandį, ir ji ateina Džesio pavidalu, kuomet šis be jokių skrupulų išduoda Volto buvimo vietą dviems nusikaltėliams, Krazy-8 ir Emilijui.

Tiems, kurie matė visą serialą, tokie du blogiukai atrodo juokingi, bet tik ne pirmoje serijoje. Tai tampa pirmu Volto susidūrimu su tokio masto nusikaltimu, pirma draugo išdavyste ir pirmu šio verslo padariniu, apie ką ilgainiui bus ir visas serialas. Bet visų svarbiausia yra tai, kad tai tampa pirmu Volto tikrojo proto išbandymu, kuo jis taip didžiuojasi. Pasinaudodamas chemija, jis potencialiai nužudo du grasintojus vien todėl, kad šie norėjo išgauti jo slaptąjį receptą, nors buvo nemenka tikimybė, kad jį atskleidus jie Voltą ir Džesį paliktų ramybėje. Bet Voltas savo receptu per daug didžiuojasi ir likus dviem gyvenimo metams vyras daugiau nebebus stumdomas. Jis geriau nužudys du žmones vien todėl, kad nepadarytų visą gyvenimą kartojamos klaidos ir nepaklustų kitiems.

Grįžęs namo, jis griebia savo žmoną taip, kad ši netiki, jog tai yra tas pats Voltas. Ji teisi. Per tris savaites chemijos mokytojas tapo žmogumi, kurį jis penkiasdešimt metų niekino. Volto blogio ištakų nereikia ieškoti toli; jos visada buvo čia pat.

Pirmas sezonas. Antra serija. Cat's in the Bag...


So right now, what I need is for you to climb down out of my ass. Can you do that? Will you do that for me, honey? Will you please, just once, get off my ass? I'd appreciate it. I really would. - Walt

Voltas, skirtingai nei didžioji dauguma garsiausių šių dienų antiherojų televizijoje, leidžiasi į žiaurius kraštutinumus. Tai nėra visiška retenybė, nes tie žiaurieji vyrai dėl to ir yra garsūs, kad darydavo neprognozuojamus, jiems patiems nieko gera neatnešančius veiksmus. Bet Voltas, panašiai kaip ir visas serialas, dažniausiai perspaudžia iki tokio lygio, kuris gal ir nėra būtinas, bet jo iškreipto mąstymo pasaulyje be to neapsieisi. Pirmojoje serijoje šitą pavyzdį pamatėme žiauriame kontekste, kuomet jis nužudė žmogų. Dabar viskas pereina į kiek ramesnę situaciją, ir tą perspaudimą vyras demonstruoja ne fizine jėga, o tiesiog meluodamas.

Kai Džesis paskambina į Vaitų namus, Voltas su juo kalbasi pašnibždomis ir vėliau stengiasi Skailer meluoti, jog čia skambino kažkokie prekiautojai. Nuostabios Annos Gunn vaidybos dėka žiūrovai mato, kad Skailer tą akivaizdų Volto melą supranta iš karto, jo nekomentuoja, o jos vyras mosikuoja rankomis ir kuria istorijas, kuriomis tik sustiprina žmonos nepasitikėjimą juo. Nors Skailer šioje serijoje negauna daug eterio laiko, būtent čia žiūrovai gali su ja susipažinti artimiau. Moteris gal ir nėra pratusi prie tokio akivaizdaus vyro melavimo ir jo agresyvaus elgesio atsigulus į lovą, bet dėl to Volto nekonfrontuoja - viską bando išsiaiškinti pati, pasitelkusi aukščiausias 2007-ųjų technologijas, kurios nuveda ją pas Džesį Pinkmaną.

Šis, tiesa, turi didesnių problemų nei naujojo partnerio žmona, nors jos brolis dirba narkotikų skyriuje, tad gal vertėtų kiek sunerimti. Ir visgi vienas negyvas ir vienas leisgyvis vyras dabar atrodo kiek rimtesnė problema, nes pirmuoju reikia atsikratyti, o antrąjį nužudyti, ir nei Voltas, nei Džesis prie tokių dalykų nėra pratę. Viską jiedu sugalvoja tik mąstydami garsiai, kas iškart atskleidžia žiūrovams jų planus, bet kartu pabrėžia, koks vienas kitą suprantantis duetas čia yra, kuomet vieno sumanymas iškart yra papildomas kito siūlymais. Tie pamąstymai, tiesa, yra priežastis, dėl kurios antrosios „Breaking Bad“ serijos tempas yra žymiai lėtesnis nei pirmosios, kas būna ir su paprastais serialais dėl didelio dėmesio į pilotinę seriją, ir išskirtinai su „Breaking Bad“, kuomet čia viso serialo metu bus priimta daug keistų struktūrinių sprendimų.

Nors svarbiausias jų sprendimas buvo tradicinis monetos metimas, išaiškinęs, kad Voltas žudys gyvąjį gangsterį, o Džesis ieškos priemonių atsikratyti negyvuoju, tam procese buvo smulkesnis, bet ne ką mažiau svarbus momentas. Voltas kalbėdamas bando kabintis už bet ko, kas gali būti būdinga gyvajam gangsteriui, ir vietoje to, kad taptų šaltakraujišku žudiku, pamato verslo galimybę už vyrą gauti pinigų. Porai sekundžių galima pagalvoti, kad Volto teiginys, jog jis nežino verslo, yra labai neteisingas, ir kad Džesio jam kaip ir nebereikia. Tiesa, dabar jie į šitą yra įklimpę abu, todėl kelio atgal nėra.

Tas užduočių pasiskirstymas, nors ir besiskiriantis vienas nuo kito sunkumu, abiems vyrams yra neįmanomas dalykas. Voltui, be abejo, objektyviąja prasme. Ši serija (kurios pavadinimas yra glaudžiai susietas su kitos serijos pavadinimu, ir kitą savaitę suprasite kodėl) iškart pradeda tolygų Volto keliavimą iš ramaus mokytojo (nors mokykloje jis yra visiškai išsiblaškęs dėl ligos ir kitų problemų) į blogą sutvėrimą, ir tai nėra paprastas kelias. Vietoje to, kad Voltas ramia ranka pribaigtų vyruką, jis su juo užmezga ryšį. Paprastą, tokį kaip vandens ir maisto davimas, ir smulkų, bet psichologiškai labai stiprų, kuomet Voltas sužino, jog žiaurusis gangsteris nemėgsta plutos ant duonos, kas išryškina jo žmogiškumą. Krazy 8 nėra nužudomas tuomet, kai tai padaryti yra lengviausia, ir tai yra žiauri Volto klaida.

Ne tokia iškart pasimatanti, tiesa, kaip Džesio klaida. Nesuradęs didelės statinės (ar dviejų mažesnių), jis nusprendžia Emilijo kūną sunaikinti vonioje, kas aiškiai neturės jokių padarinių. Nebent paliks didelę skylę lubose ir pilną koridorių kraujo, bet čia tik tarp kitko. Džesis nėra toks disciplinuotas ir išsilavinęs kaip Voltas, ir vis dar neklauso tiesioginių Volto nurodymų, dėl ko jam tenka mokytis tik iš savo klaidų, kad ir pakankamai žiaurių.

Tuo tarpu Volto problemos veikia dviem frontais, kuomet viena jų yra žudymas, kita - tvarkymasis, kad žmona neišsiaiškintų paslapties. Su šita problema sekasi žymiai prasčiau, kuomet Voltui tenka prisipažinti dėl žolės rūkymo ir to, kad Džesis jam tiekia produktą. Skailer ir Džesiui, ir Voltui grasina pakankamai juokingai ir be jokių keiksmažodžių, bet jos naivuoliškuose grasinimuose yra kažkas tokio, kas įbaugina abu vyrus. Jūs galite tik pagalvoti apie tai, ką Skailer darytų sužinojusi, jog ilgą laiką jos pakaliku buvęs vyras gamina metamfetaminą.

Kitos mintys


  • Sveiki atvykę į „Breaking Bad“ apžvalgas! Suprantu, kad pirmas klausimas yra kam to reikia, bet tai jau esu paaiškinęs viename savo straipsnių. Tai nėra pirmas mano po seriją apžvelgiamas serialas, kadangi neseniai baigiau visą serialo „Dingę“ peržiūrą. Pagrindinės priežastys šiai peržiūrai yra dvi: 1) „Breaking Bad“ myliu visa širdimi, ir kadangi šiame bloge apžvelgiau tik paskutiniojo serialo sezono antrąją dalį (kurią, priklausomai nuo situacijos, žadu apžvelgti ir antrą kartą), noriu šiam projektui atsidėkoti tinkamai; 2) „Breaking Bad“ nėra serialas, kurį galima išnagrinėti vienu ar dviem straipsniais - čia kiekviena serija yra savaip ypatinga, ir darysiu viską, kad per tas 62 serijas atskleisčiau svarbiausias serialo savybes;
  • Apžvalgų formatas bus panašus į „Dingusių“ apžvalgas. Anksčiau rašydavau po dvi atskiras savaitines apžvalgas, šįkart apsiriboju vienu straipsniu dviem serijoms, kuris (kaip planuoju) pasirodys trečiadieniais, jeigu planuosite savo peržiūras apie šias apžvalgas. Kaip ir anksčiau, čia neaptarinėsiu nieko, kas dar neįvyko seriale, todėl jeigu „Breaking Bad“ dar nematėte, šios apžvalgos bus saugios. Jeigu serialą matėte ir norite pasidalinti įžvalgomis apie ateities įvykius, komentaruose pažymėkite spoilerius. Po straipsniu kartais bus „Veteranų kampelis“, kuriame aptarsiu kaip serijų įvykiai daro įtaką ateičiai, ir ten naujokams nerekomenduoju lįsti;
  • „Kitos mintys“ yra skirtos... kitoms mintims, kurios nepateko į pagrindinę apžvalgą. Vienas tokių pastebėjimų yra muzikiniai intarpai, kuriais „Breaking Bad“ žavės kuo toliau, tuo labiau. Šįkart vienas jų palydi antrąją seriją;
  • Dykumos vaizdai seriale bus dažni. Namelį ant ratų traukiantis indėnas yra kiek komiška situacija, kuomet žmogus nekalba, bet Voltas vis tiek bando jį įtikinti savo melu, nors gal čia kalbėjo tiesiog adrenalinas. Gražus dykumos vaizdas yra ir antrosios serijos pabaigoje, kuomet vaikai atranda pasimetusią dujokaukę, anksčiau parodytą kaip galimas įkaltis, bet tapusia tiesiog žaislu vaikams, kas tėra apgaulingos režisūros nuopelnas.
Namų darbai: s01e03 - ...And the Bag's in the River / s01e04 - Cancer Man

O ką apie šias serijas manote jūs?

1 komentaras: