Puslapiai

2014 m. gegužės 25 d., sekmadienis

The Americans. Antras sezonas

Tai - bendra apžvalga, čia nėra atskleidžiamos svarbiausios antrojo „The Americans“ sezono detalės, todėl straipsnį skaityti saugu visiems

„The Americans“ yra serialas, kuris jau iš prigimties negali būti apie permainas. Kaip ir serialo centru dažnai tampantis komunizmas, taip ir šnipinėjimas yra dalykai, kurie reikalauja absoliutaus pasišventimo iš savo atstovų, pasirenkančių tam tikrą kelią iki gyvenimo galo. „The Americans“ niekad neprimins didžiųjų serialų, tokių kaip „Sopranai“ ar „Breaking Bad“, kurie nagrinėjo tai, kaip žmonės gali pasikeisti ar netgi tiesiogines jų permainas. Šis serialas yra kitoks. Jis rodo žmones, kurie yra susitaikę su tuo, kad pakeisti nieko negali, tačiau jų reakcijos ir emocijos tai pabrėžiančiose situacijose yra serialo varomasis variklis.

Pastabesni žiūrovai žino, kad Šaltasis karas jau yra pasibaigęs ir kad jį laimėjo amerikiečiai. Žino ir tai, kad šiame seriale pagrindinė Dženingsų šeima yra sovietų šnipai ir nėra žiūrovo, kuris šią šeimą niekintų, tad blogai dėl sovietų palaikymo galite pasijausti jau dabar. Tačiau taip tuo pačiu yra įrodoma, o antruoju sezonu dar labiau sustiprinama serialo kertinė dalis, kuri susiveda į paprastą šeimą. Rusai paruošė tarp amerikiečių nesunkiai įsimaišysiančią agentų porą, tačiau jiems reikėjo vaidinti šeimą, ką antraisiais serialo gyvavimo metais Dženingsai dar labiau sustiprino.

Kaip ir pirmajame sezone, taip ir šiame itin aiškios siužeto linijos nebuvo. Didžiausi neramumai per trylika serijų kilo dėl to, kad pačioje sezono pradžioje (tai įvyko vienoje pirmųjų sezono serijų ir buvo svarbu visam sezonui, bet tebūnie šią pastraipą laikykite spoileriu) buvo susidorota su kita rusų šnipų šeima, su kuria Dženingsai buvo susidraugavę. Nepaisant kiekvienoje „The Americans“ grandyje tvyrančio išskirtinio subtilumo, šios šeimos paralelės su Dženingsais buvo per daug aiškios, net ir kalbant apie jų vaikus, tačiau serialas tai išnaudojo meistriškai. Viso sezono metu pagrindinė serialo šeima grįždavo prie temos, jog jų gyvenimas tokiomis sąlygomis gali pasibaigti labai greitai ir net jeigu jų darbas yra aukoti savo gyvybes, pradiniame variante tarp tų gyvybių vaikai dar nebuvo įsiterpę.

Būtent pastarieji užėmė itin svarbią vietą šiame sezone, dažniausiai veikę kaip dar vienas būdas ištraukti emocijas iš Elizabeth ir Filipo, bet neretai tapę savarankiškais žmonėmis. Nors Henris ir gavo keletą galimybių pasireikšti nelabai tradiciniais, nors devintojo dešimtmečio vaikams visai suprantamais būdais, Peidžė buvo savotiškas serialo būdas parodyti Dženingsų praeitį. Įžengusi į paauglystę, Peidžė pradėjo ne tiek maištavimą, kiek norą pareikšti savo nuomonę, į ką galiausiai įėjo savotišką fanatizmą primenantis susižavėjimas religija. Suteikusi pakankamai savarankiško laiko Peidžei, ši siužeto linija sugebėjo išryškinti ir komunistinę Dženingsų prigimtį, kuomet pora iš visų jėgų stengėsi priešintis bet kokiam dukros religingumui, dar kartą parodant, kad ateizmas, o jeigu konkrečiau - sovietinė smegenų plovykla iš jų galvų vis dar neišgaravo.

Ne ką mažiau įspūdinga buvo ir kita serialo pusė, teoriškai taip pat susijusi su Šaltuoju karu, bet kur kas grubesniais ir aiškesniais terminais. Kitoje Dženingsų gatvės pusėje gyvenantis Stenas su savo asmeniniu gyvenimu pradėjo absoliučiai nesitvarkyti ir jo santuoka po truputį griuvo, bet serialas į tai kreipė itin mažai dėmesio ir domėjosi šių dalykų priežastimi. Ji kilo iš Steno informatorės Ninos, vyrui tapusios žmogumi, su kuriuo jis susisiekia norėdamas ir šilumos, ir informacijos, o su Stenu tuo pat metu žaidė Nina, niekaip negalėjusi apsispręsti, ar likti ištikimai savo gimtinei, kur ją pradėjo vilioti kiti vyrai, ar likti su ją nuoširdžiai mylinčiu Stenu.

„The Americans“ problema yra nebent tai, kad serialui apžvalgas rašyti yra sunku. Tai yra itin konkretus serialas, niekad nesiekiantis abstraktumų ir kiekvieną veikėjų emociją kruopščiai iliustruojantis argumentais. Jie, be abejo, būtų niekiniai be Keri Russell ir Matthew Rhyso, ir, neslėpkim, nuostabiai parinktos devintojo dešimtmečio pradžios muzikos. Ne vieną kartą šiame sezone Dženingsai po itin sunkios dienos priguldavo savo svetainėje fone dainuojant įvairių žanrų atlikėjams. Jūs galite išgirsti pasakymų, kad „The Americans“ yra itin šaltas serialas be emocijų. Netikėkite tokiais dalykais. Tose scenose tilpdavo visi jausmai, kuriuos Dženingsai patirdavo per dieną ar savaitę, ir labiau paveikiančių epizodų sunkiai atrasite per visą televizijos gyvavimo istoriją.

Vertinimas: 9/10

O ką apie šį sezoną manote jūs?

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą