Puslapiai

2014 m. birželio 4 d., trečiadienis

Breaking Bad. Pirmas sezonas. A No-Rough-Stuff-Type Deal

Šioje apžvalgoje yra atskleidžiamos svarbiausios serijos „A No-Rough-Stuff-Type Deal“ siužeto detalės ir aptariami iki šių serijų įvykę įvykiai. Apžvalgoje nėra kalbama apie įvykius, kurie seriale dar įvyks, taip užtikrinant „Breaking Bad“ dar nemačiusių žmonių saugumą ir apžvalgų objektyvumą.

So you do have a plan! Yeah Mr. White! Yeah science! - Jesse

„Breaking Bad“ yra vienas iš daugybės serialų, kuriuos palietė 2007-2008 metais vykęs scenaristų streikas, stipriai paveikęs absoliučiai visą kino, televizijos ir kitos medijos pramonę. Tai reiškė, jog visi JAV scenaristų gildijos nariai keturiolika savaičių aktyviu ar pasyviu būdu protestavo ir toliau nekūrė filmų ar serialų, dėl ko televizijoje tuo metu buvo galima matyti nebent pakartojimus ar senus filmus. Čia yra plati, sudėtinga tema, kuriai reikėtų paskirti atskirą straipsnį, bet vienas dalykas aiškus: serialų kūrimas trims mėnesiams sustojo, ir „Breaking Bad“ tai tapo tarsi likimo siųsta dovana.

Galėtume kalbėti apie tai, kaip septynias vietoje devynių serijų trukęs pirmasis serialo sezonas buvo ženklas Vince'ui Gilliganui, kurį jis suprato kaip galimybę ką nors pakeisti ir viskas pasisuko į gerąją pusę. Viskas yra kur kas paprasčiau. Originalusis Gilligano ir kitų scenaristų planas buvo nužudyti Džesį paskutinėje pirmojo sezono serijoje. Kai jie pamatė, ką šioje rolėje išdarinėja Aaronas Paulas, visi suprato, kad tai padaryti būtų klaida, bet iki galo šio sumanymo nebuvo atsisakyta. Tik prasidėjusio streiko dėka Džesis liko gyvas, ir tik dėl to, kad scenaristams pritrūko šiek tiek laiko, kad jį nudaigotų (šiomis dienomis visi su serialu susiję žmonės sako, kad palikti Džesį gyvą buvo nuspręsta jau po pirmos serijos, bet prieš kelis metus bendra nuomonė buvo kitokia, tad pasilikite prie tos, kuri jums labiau imponuoja).

Tai, kaip suprasite per kelias dešimtis būsimų serijų, išėjo į naudą visoms pusėms - ir kūrėjams, ir žiūrovams. Šiam sezonui? Nelabai. Žinot, kai kitą savaitę jūs ir aš žiūrėsime antrojo sezono pirmąsias serijas, viskas atrodys kaip nuosekliai einanti istorija, nesustojusi nei trupučio. Iš tikro praėjo metai po to, kai „Breaking Bad“ baigė pirmąjį savo sezoną ir pradėjo antrąjį. Ir jeigu pirmos septynios serijos žiūrovų nelabai sužavėjo, gali būti, kad daugelis jų prie serialo net negrįžo. Pirmas sezonas, net kalbant neperspaudžiant, tiesiog baigėsi, be jokio rimtesnio kabliuko ar kitos priežasties sugrįžti.

Tačiau jis padarė kai ką žymiai geresnio: jis padėjo pamatą ateičiai. „Breaking Bad“ yra serialas apie pasekmes ir visas pagrindas joms buvo matomas per pirmas septynias serialo valandas. Ne tik veikėjų prasme, bet tiesiog kalbant apie paprastus nusikaltimus, dėl kurių Voltas ir Džesis ilgainiui gali būti suimti, ir vien tik dėl paties Volto egoizmo. Jis jaučia neeilinį pasididžiavimą savo daromu darbu ir negana to, jo darbas suteikia jam ypatingų galių, jei leisite taip išsireikšti. Scenoje mokykloje, kuomet Voltas su Skailer klauso kalbų apie iš šios mokyklos kilusį metamfetamino gamintoją, jis Skailer surengia tikrą šventę, tuo pačiu išnaudodamas ir adrenalino pliūpsnį, ir nukreipdamas žmonos dėmesį nuo kalbų apie narkotikų gamintoją jo darbovietėje.

Vienintelė tam gaminimui dabar iškilusi bėda yra tai, jog stebuklingojo produkto dabar reikia gaminti daugiau ir greičiau, už ką galima padėkoti tik Voltui, sudariusiam sandorį su Tuku automobilių laužyne. Ta scena, žiūrint iš šono, yra žiauriai tragikomiška, kuomet Voltas iš visų jėgų stengiasi stengiasi padaryti įspūdį naujajam draugui, tačiau šalia stovintis Džesis nė velnio netiki tokiu mokytojo pasikeitimu, ir dėka Bryano Cranstono vaidybos iš kelių veido pakreipimų galima suprasti, kad Voltas tuo netiki lygiai taip pat, bet yra pasiryžęs savo ketinimus įgyvendinti iki galo. Rezultatas? Nežmoniškas kiekis metamfetamino kas savaitę.

Tam, aišku, reikės kažko daugiau nei pora buteliukų iš mokyklos ir kelių pakelių vaistų iš smurfų. Po to, kai legendiniais žodžiais („Today is the first day of the rest of your life“) Voltas įtikina Džesį, jog gamindami jie gali pakeisti savo gyvenimą į gerąją pusę, nors iš tikro tai tėra Volto pagautas adrenalino troškimas, jie susigalvoja nuostabų planą. Voltas išnaudoja Skailer apsėdimą knygomis ir tariasi vykstantis paprakaituoti pas indėnus, Džesis superka reikalingą inventorių ir lieka tik viena maža detalė: medžiaga, kuri yra laikoma po devyniais užraktais ir yra niekam neprieinama.

Šioje vietoje Voltas parodo vieną pagrindinių dalykų, kuriais garsės ateityje, nors šitas pavyzdys dar yra menkas. Iš vaikiškų žaislų Voltas išrenka termitą, kuris dega neįtikėtina temperatūra ir gali prasibrauti pro bet kokią spyną - įskaitant ir tą, po kuria yra laikomas methlaminas. Jeigu įsigilinsite, tai yra žiauriausia kokia tik gali būti vidutinio amžiaus krizė, kuomet vietoje to, jog naudotų savo pinigus samdant profesionalus, Voltas užsispiria medžiagą pavogti pats, net ir neturėdamas jokio supratimo apie tokio lygio nusikaltimus. Ir iš tikro, kaip pradžioje serijos pastebėjo Džesis, kuomet Voltas susitikimui su Tuku vietą išrinko iš banaliausių filmų, lygiai kaip ir renkant kepures tam, kad jas užsidėtų įsiveržiant į slaptuosius sandėlius. Ten ir vėl pasireiškia jų nemokšiškumas, improvizuojant ir tuomet, kai tualete yra užrišamas apsauginis, ir tuomet, kai įsiveržus į sandėlį yra griebiama pirma pasitaikiusi statinė. Voltas su Džesiu, kaip ir pats serialas, buvo žymiai labiau susikoncentravę į tikslo siekimą, ne į patį tikslą.

Šįkart jiems pasiseka, tačiau niekas nesako, kad taip privalo būti visada. Sugedęs namelis ant ratų gal ir nėra žiauriausia bausmė, kokios tik galėjo susilaukti duetas, bet tai kartu reiškia, jog jie neturi savo gerosios laboratorijos, tarnavusios pirmosiomis gaminimo dienomis. Sprendimas gaminti Džesio namuose vėl yra kiek juokingas, kadangi namas yra pardavinėjamas ir ten bet kuriuo momentu gali užklysti lankytojai, bet kartu ir rizikingas, nes gaminimas vidury miesto niekad negali būti labai geras sprendimas. Su situacija vyrukai susitvarko pakankamai gerai, nors priklauso nuo to, kaip į šitą dalyką pažiūrėsite. Džesio sprendimas nemandagiai išvyti lankytojus Volto yra sutinkamas be emocijų, bet Džesis dabar yra aiškiai pasimetęs ir nestabilus, ką toks rėkimas tik išryškina.

Nepaisant to, partija buvo pagaminta. Šįkart vizualiai visiškai kitokia, kadangi metamfetaminas nuo šiol yra mėlynas (ir jeigu nesupyksit, planuoju jį vadinti mėlynuke), nors skonis ir poveikis vis dar išlieka toks pat. Tai puikiai įrodo Tukas, nuo produkto iš niekur nieko prisikabinęs prie savo bendro ir jį žiauriai sumušęs. Vėlgi, kaip jau kalbėjom anksčiau, Tukas nėra įsimintinas veikėjas ir tokiu būti nėra jo pareiga. Viskas, ką jis daro, yra skirta išryškinti Volto ir Džesio pagrindines savybes ar mintis. Šįkart ji aiški: duetas dirbti pradėjo dėl pinigų, ką vėliau Voltas tarytum pakeitė adrenalinu, bet kai jie pamatė, jog susidėjo su taip apgailėtinai nestabiliu žmogumi, tikėtina, kad jų tikslai pasikeitė. Tai yra pirmasis jų šokas po to, kai teko atsikratyti dviem lavonais, bet šis turi žymiai svaresnę potekstę: Voltas ir Džesis įklimpo į kažką, iš ko išlipti sausiems tikrai nepavyks.

Kitos mintys

  • Norėjau šią apžvalgą paskirti tik Volto ir Džesio istorijai, nes kitos siužeto linijos nebuvo vertos itin gilios analizės. Viena jų buvo progresuojanti Marie kleptomanija, kurios dėka ji pavogė auksu ir deimantais išpuoštą tiarą vaikui, ir prisipažinti neketina. Ši istorija yra turbūt silpniausia šioje serijoje ir visame pirmame sezone, kai ją čia buvo bandoma kuo labiau ištempti ir priversti Marie tylėti, kad tik viską būtų galima pratęsti kituose sezonuose. Kuo šitas dalykas pasitarnavo buvo Skailer pasirodymas juvelyrinėje, kai ji nei kiek nesinervindama šantažavo ten esantį personalą, taip dar gražiau tęsiantį vyro tradicijas.
  • Voltas į Marie nuotykius irgi reagavo įdomiai, kai nuoširdžiai stebėjosi vagystėmis ir tarytum suprato, kaip jautėsi aplinkiniai, išgirdę apie tai, jog toks ramus Voltas gali rūkyti žolę. Reikia tik pagalvoti, kaip jie reaguotų į tikruosius jo darbus.
  • Apie juos dalinai Voltas pasikalba su Henku, pakankamai keistoje scenoje, kur vyrai bando provokuoti vienas kitą. Henkas galvoja, jog prie baseino stovintis Voltas nori įteisinti žolę, o šis kalba apie metamfetaminą ir, kaip Henkas pabrėžia dar kartą, mąsto lygiai taip pat, kaip ir visi nusikaltėliai.
Namų darbai: s02e01 - Seven Thirty-Seven / s02e02 - Grilled

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą